Yazılımda gelişmek istiyorum fakat nereden başlamalı ve eğitimimi nereden almalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

ArsinLee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
9. sınıf bir öğrenciyim.Anadolu lisesi okuduğum için yazılımla ilgili bir bilgiye ulaşamıyorum.Önceden hiçbir şeye bakmadan (Sql,small basic,html dersleri gibi) direk C# öğrenmeye çalışmıştım fakat kaynak bulamadığımdan pek bir ilerleme kaydedemedim.En baştan başlamak istiyorum fakat hem nereden başlıyacağımı hemde nerden eğitim alabileceğimi bilmiyorum.Farklı bir konuda "Yazılım için anadolu lisesi mi meslek lisesi mi?" diye sorduğumda çoğunlukla anadolu dendiği ve puanımın biraz yüksek olduğu için meslek lisesine geçmeyi düşünmüyorum.
Kısacası yazılım eğitimime nereden başlamalı ve nasıl ilerlemeliyim dil olarak C#'da gelişmeyi planlıyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim. :)

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Direk C# tan başlamak çok mantıksız olur. Önce matematiği çok iyi öğrenmen gerekiyor. 9. Sınıf taki mat bilgilerin basit aritmetik ten öte değil ki bu C ve pyton daki sadece 4-5 aritmetik işlemi kapsıyor. Modüler artimatik gibi konularda kendini iyileştirmen lazım.

Dil öğrenmenin nece bir sorası vardır. Sıra şudur eğer çoklu alanda uzman olmak istiyorsan.

Dillerin yapılarıü, işlemci ve ram işleyiş mantığı? . Nesne yönelimli programlama nedir? Veri yapıları?

If, for ve while yapılarını kavramaya çalış.

Pseudo code ile başla

Python da çalışmaya başla

Pythonu çözdüğü zaman hissedersin zaten.
İşte Daha sonra hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan ona göre ana dil öneririm. Şuan daha yolun çok başındasın..

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
lisede iyi bir puan hedefle ve üniyi önce okumayı kafana koy sonra da diller ile ilgili video destekli eğitim ve dersler var, bi göz atarsın.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Bilgisayarların genel çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmanın faydası olur. Bunu öğrendikten sonra pseudo code üzerinde biraz zaman geçirirsiniz. Sonra da dilediğiniz bir dil üzerinde çalışmaya başlarsınız. Ben BASIC ile başlamıştım. Gerçi bu yaklaşık 33 yıl önceydi. [emoji2] Daha sonra Pascal, Delphi, C, C++, C# ile devam ettim. C ve sonraki nesillerinin zor diller olduğu söylenir ancak bu onları öğrenilemez yapmaz. Üzerine eğildiniz mi bu işi kotarırsınız.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Bilgisayarların genel çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmanın faydası olur. Bunu öğrendikten sonra pseudo code üzerinde biraz zaman geçirirsiniz. Sonra da dilediğiniz bir dil üzerinde çalışmaya başlarsınız. Ben BASIC ile başlamıştım. Gerçi bu yaklaşık 33 yıl önceydi. [emoji2] Daha sonra Pascal, Delphi, C, C++, C# ile devam ettim. C ve sonraki nesillerinin zor diller olduğu söylenir ancak bu onları öğrenilemez yapmaz. Üzerine eğildiniz mi bu işi kotarırsınız.

ArsinLee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Direk C# tan başlamak çok mantıksız olur. Önce matematiği çok iyi öğrenmen gerekiyor. 9. Sınıf taki mat bilgilerin basit aritmetik ten öte değil ki bu C ve pyton daki sadece 4-5 aritmetik işlemi kapsıyor. Modüler artimatik gibi konularda kendini iyileştirmen lazım.

Dil öğrenmenin nece bir sorası vardır. Sıra şudur eğer çoklu alanda uzman olmak istiyorsan.

Dillerin yapılarıü, işlemci ve ram işleyiş mantığı? . Nesne yönelimli programlama nedir? Veri yapıları?

If, for ve while yapılarını kavramaya çalış.

Pseudo code ile başla

Python da çalışmaya başla

Pythonu çözdüğü zaman hissedersin zaten.
İşte Daha sonra hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsan ona göre ana dil öneririm. Şuan daha yolun çok başındasın..
Dikkate alacağım teşekkür ederim :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

lisede iyi bir puan hedefle ve üniyi önce okumayı kafana koy sonra da diller ile ilgili video destekli eğitim ve dersler var, bi göz atarsın.
Birçoğuna göz attım ama çok karışık anlatıyor bazı kişiler.Önerdiğiniz,bu kişinin anlatımı güzel dediğiniz varsa çok iyi olur.

Birçoğuna göz attım ama çok karışık anlatıyor bazı kişiler.Önerdiğiniz,bu kişinin anlatımı güzel dediğiniz varsa çok iyi olur.
Teşekkür ederim yardımınız için.Önerdiğiniz bir site,kitap vb. birşey var mı bu bilgisayarın çalışma sistemi hakkında bilgi veren?

Son düzenleme:

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Teşekkür ederim yardımınız için.Önerdiğiniz bir site,kitap vb. birşey var mı bu bilgisayarın çalışma sistemi hakkında bilgi veren?

İngilizce ile aranız iyi ise Udemy'de çok güzel eğitim programları var. Harvard gibi Üniversitelerinde bazı programları podcast olarak yayınlanmış durumda.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri Alanı Veri tabanı dalına gitmeni arzu ederim.
Programcılık anadolu lisesinde değil,mühendis öğretmenlerin bulunduğu Meslek liselerinde düzgünce okunur.
c# için Meslek lisesi
İlk olarak Console Application
Durumuna göre Veri Tabanı var.

Veri tabanında da galiba.
Windows Form Application

Son düzenleme:

ArsinLee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İngilizce ile aranız iyi ise Udemy'de çok güzel eğitim programları var. Harvard gibi Üniversitelerinde bazı programları podcast olarak yayınlanmış durumda.
İngilizceyle sözel olarak aram iyi fakat çok akıcı konuştukları için pek çözemiyorum :(

Meslek lisesinde Bilişim Teknolojileri Alanı Veri tabanı dalına gitmeni arzu ederim.
Programcılık anadolu lisesinde değil,mühendis öğretmenlerin bulunduğu Meslek liselerinde düzgünce okunur.
c# için Meslek lisesi
İlk olarak Console Application
Durumuna göre Veri Tabanı var.

Veri tabanında da galiba.
Windows Form Application
Yazılım okumak için mesleğe mi geçmeliyim anadoluya devam mı etmeliyim bilmiyordum farklı bi konuda yardım istedim,puanımın biraz yüksek olduğu için çoğu kişi önermedi. Hem kendi çabamla biyerlere gelebileceksem okulumu değiştirmeye gerek yok bence,çünkü sayısal anlamda şuan pek de ilerde sayılmam 11. sınıfta sayısal seçip iyice gelişmeyi düşünüyorum. C# sadece başlangıç olarak düşünmüştüm tabiki sadece C# ile sabit kalmayacak farklı dilleride öğreneceğim.Yardımınız için teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Ayrıca meslekte belgede alabileceksin ve kendi alanınla ilgili bir üniversiteye giderken sana ek puan veriyorlar o zamana kadar sen zaten matematiği bitirmiş olacaksın.

ArsinLee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ayrıca meslekte belgede alabileceksin ve kendi alanınla ilgili bir üniversiteye giderken sana ek puan veriyorlar o zamana kadar sen zaten matematiği bitirmiş olacaksın.
Doğru fakat anadolu lisesiyle aynı ölçüde matematik vermesi neredeyse imkansız.Hem şöyle bir şeyde var,ben 12. sınıfta staj yapıyor olacağım meslek lisesinde.Hem staj hem matematiğin eksik kalan yönleri(herşeyi verebileceklerini sanmıyorum.) hemde üniversite sınavına çalışırsam kafam allak bullak olur ve yetiştiremem.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
http://www.bilgeadam.com eğitimlerini öneririm. Ama sadece oradaki eğitim yetmez, eğitimi alırken çok sıkı çalışman, iyi tekrar etmen gerekli. Eğitim tamamlandığında da yine kendin araştırarak ve bir iş bularak kendini geliştirmeye devam edersin. İngilizcen yoksa mutlaka İngilizce öğren hatta yazılımdan önce İngilizce öğren derim.

ArsinLee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilge Adam Bilişim Grubu eğitimlerini öneririm. Ama sadece oradaki eğitim yetmez, eğitimi alırken çok sıkı çalışman, iyi tekrar etmen gerekli. Eğitim tamamlandığında da yine kendin araştırarak ve bir iş bularak kendini geliştirmeye devam edersin. İngilizcen yoksa mutlaka İngilizce öğren hatta yazılımdan önce İngilizce öğren derim.
Baktım fakat bulamadım tam olarak link atabilirseniz sevinirim :)

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Doğru fakat anadolu lisesiyle aynı ölçüde matematik vermesi neredeyse imkansız.Hem şöyle bir şeyde var,ben 12. sınıfta staj yapıyor olacağım meslek lisesinde.Hem staj hem matematiğin eksik kalan yönleri(herşeyi verebileceklerini sanmıyorum.) hemde üniversite sınavına çalışırsam kafam allak bullak olur ve yetiştiremem.

Ben yeiştiriyorum.
:)

programmer1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hiç dil bilmeyen birinin gibi yaısal bi programlama dilinden başlamak uygun olur. Çünkü temel algoritmaya yoğunlaşabilmek için, onjet oriented dilin karmaşılığına girmemek avantaj sağlar. Daha dona Java, C# veya C++ gibi bir nesneye yönelk dil seeçebilirsiniz.

Kitap olarak ise hocam Kaan Aslan'ın A'dan Z'ye C kılavuzu kitabını öneriyorum. Hocam duymasın intermette pdf'ini bulmak mümkün.

Son düzenleme: