Yazılım mühendisliği (üniversite tavsiyesi)

Bu konuyu okuyanlar

ahmettahta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar ben 11. sınıf öğrencisiyim ve yazılım mühendisliği okumak istiyorum fakat son zamanlarda aklıma bir soru takıldı. Hangi üniversite? Son zamanlarda devlet üniversitelerinde bir kaç bölüm açıldı diye duydum fakat emin olamadım sizce para konusunu bir kenara koyarsak en iyi yazılım mühendisliği eğitimini hangi üniversite veriyor.

ayrıca esogü üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünden yazılım öğrenerekte mezun olabiliyormuşuz.

bu konular hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Düz bilgisayar mühendisliği oku. İTÜ ODTÜ vs gibi ünilerde okumak şartıyla.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Bahçeşehir Üniversite gerek sağladığı yurtdışı imkanları ile gerekse labları ile bu kulvarda bence başı çekiyor. Bana kalırsa yazılım özelde okunur bir ayağınız yurtdışında olması şart.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
laboratuvar imkanlarını araştır, bilgisayar mühendisliği de okuyabilirsin onlar da yazılım dersi alıyorlar, bahçeşehir mühendislikte sağlam hocalar var adem karahoca gibi.

ahmettahta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bahçeşehiri duymuştum hatta silikon vadisinde kampüs olayı mı ne varmış fakat şimdi aklıma şu soru takıldı bilgisayar mühendisliğinde yazılım görüyorsun fakat yazılım mühendisinin gördüğü her şeyi görüyormusun? ayrıca yazılım okuyup yanına bilgisayar dersi alabilirmiyim yan ana dal gibi birde bahçeşehir istanbulda bir de bana izmirde tavsiye ettiğiniz bir üniversite var mı yazılım için bilgisayar mühendisliğinden mezun olsak yazılım derslerini alarak sonrasında direk yazılım mühendisinin girdiği her yere girebiliyormuyuz

L@civert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İtü bilgisayar mühendisliği biraz donanım ağırlıklı olduğunu duydum. İstanbulda kazanıp, yarı zamanlı olarak yazılım üzerine bir yerlerde çalış.

DogukanDogu

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Atılım Üniversitesi (ANKARA). Kendi mezun olduğum okul. :)

batuhance

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir bilgisayar mühendisi olarak diyebilirim ki, yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinin bir alt kolu. eksiği var fazlası yok. bilgisayar müh. okursan kimse sana oturup java böyle yazılır c böyle c# böyle diye göstermez. bilgisayar müh.de işin mantığı öğretilir. bunun yanında donanım, ağ , proje yönetimi üzerine dersler alırsın. genel olarak bilg. müh. mezunları yazılım uzmanı olarak işe başlar, takım yöneticisi, proje yöneticisi gibi kişinin kendini geliştirmesine bağlı olarak mevkilere gelir.

ahmettahta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yani sağlam bir yerden mezun olan bilgisayar mühendisi birazda kendi çabası ile yazılım mühendisinin yaptıklarını yapabilir mi?

TheFame

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar mühendisi bi yazılım mühendisinin yaptıklarını yapamaz bu kadar net istisnalar olabilir ama işin bütününe baktığımızda mümkün değil kendinizi kandırmayın bilgisayar mühendisliği ayrıdır yazılım mühendisliği ayrı
Belirli bi dönemde bilgisayar mühendisliğinde işin bi ucundan gösteriyorlar diye kimse 4 yıllık lisans eğitimi alan yazılımcıyla aynı kulvarda olması beklenemez zaten ayrıca her şey de yazılım dilleri bilmeyle bitmiyor yapılan yorumlarda zaten konuya yorum yapanların ne kadar konuya hakim olmadığını gösterir nitelikte :dirol:

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayar mühendisi bi yazılım mühendisinin yaptıklarını yapamaz bu kadar net istisnalar olabilir ama işin bütününe baktığımızda mümkün değil kendinizi kandırmayın bilgisayar mühendisliği ayrıdır yazılım mühendisliği ayrı
Belirli bi dönemde bilgisayar mühendisliğinde işin bi ucundan gösteriyorlar diye kimse 4 yıllık lisans eğitimi alan yazılımcıyla aynı kulvarda olması beklenemez zaten ayrıca her şey de yazılım dilleri bilmeyle bitmiyor yapılan yorumlarda zaten konuya yorum yapanların ne kadar hakim olduğunu gösteriyor :dirol:
Tabiki haklısın ama Türkiye koşullarında yazılımcıyı kimse takmaz. Bu yüzden firmalarda yazılımcıların işini bilgisayar mühendisi yapar. Tabiki ikisi bir değil ama ülkemizde malesef durum bu.

TheFame

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Tabiki haklısın ama Türkiye koşullarında yazılımcıyı kimse takmaz. Bu yüzden firmalarda yazılımcıların işini bilgisayar mühendisi yapar. Tabiki ikisi bir değil ama ülkemizde malesef durum bu.
3-4 yıl öncesine kadar anlattığınız gibiydi fakat durum hızlı bi şekilde değişiyor zaten olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum açıkçası herkes işini yapmalı ileriki dönemlerde değerinin daha da artacağı bi meslek olduğunu düşünüyorum

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
peki esogü nasıl
Esogü Matematik Bilgisayar okuyorum, eğer olur da düşük puan alırsan ve tercihin bu bölüm olursa çift anadal yaparak bilg. müh. veya elektrik-elektronik müh. diploması da alabilirsin. Bilgisayar dersleri yazılım üstüne.

Bilgisayar mühendisliği kısmına gelirsek, ingilizce olması lazım bölüm, hazırlık sıkıntı olabilir. Bölüm hocaları gerçekten işinin ehli, bize giren hocalardan da biliyorum.

ahmettahta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Esogü Matematik Bilgisayar okuyorum, eğer olur da düşük puan alırsan ve tercihin bu bölüm olursa çift anadal yaparak bilg. müh. veya elektrik-elektronik müh. diploması da alabilirsin. Bilgisayar dersleri yazılım üstüne.

Bilgisayar mühendisliği kısmına gelirsek, ingilizce olması lazım bölüm, hazırlık sıkıntı olabilir. Bölüm hocaları gerçekten işinin ehli, bize giren hocalardan da biliyorum.

çok saol

yakupJC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fırat üniversitesi hakkında bana bilgi verin acaba ücret felan varmı birde yurt bu bilgileri bulamadım cehalet diz boyu

Xeagle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bahçeşehir Üniversite gerek sağladığı yurtdışı imkanları ile gerekse labları ile bu kulvarda bence başı çekiyor. Bana kalırsa yazılım özelde okunur bir ayağınız yurtdışında olması şart.
izmir ekonomi uni. yazılım uzmanlığı bölümü ile ilgili düşünceleriniz neler

Reaksiyon puanı
5,172
Tam yrinde bir konu olmuş bendimde kardeşim var seninle yaşıt kendisi boğaziçi bilgisayar istiyor ancak başarı sıralaması şu anki gidişata göre ortalama 7000 gelecek ve malesef ki boğaziçi sadece ilk 1500 den alım yapıyor. Acaba böyle bir durumda yazılım muh. Yönlendirmeli miyiz?

---- Mesajlar birleştirildi ----

3-4 yıl öncesine kadar anlattığınız gibiydi fakat durum hızlı bi şekilde değişiyor zaten olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum açıkçası herkes işini yapmalı ileriki dönemlerde değerinin daha da artacağı bi meslek olduğunu düşünüyorum

Yazılım mühendisliğinin puanlarının hızla düşmesi buna bir kanıt

Son düzenleme:

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Tam yrinde bir konu olmuş bendimde kardeşim var seninle yaşıt kendisi boğaziçi bilgisayar istiyor ancak başarı sıralaması şu anki gidişata göre ortalama 7000 gelecek ve malesef ki boğaziçi sadece ilk 1500 den alım yapıyor. Acaba böyle bir durumda yazılım muh. Yönlendirmeli miyiz?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yazılım mühendisliğinin puanlarının hızla düşmesi buna bir kanıt
Yazılım en iyi bahçeşehir 22binden tam burslu alıyor,7000 sıralamalarda bilgisayar mühendisliği daha iyi olur bence iyi bir devlet üniversitesi gelir.

aylida

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende istiyorum ne okudun 5 yıl olmuş çok merak ettim