Yaşım python ile proglamlamaya başlamak için küçük mü?

Bu konuyu okuyanlar

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Aklıma takılıyor bu soru, sizce yaşım yeterlimi ? 12 yaşındayım.

eSa

Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Eğitimin yaşı olmaz. İlgi duyduğun dile ait türkçe kaynaklar ve ufak tefek program örneklerini inceleyip çalıştırarak başlayabilirsin. Daha sonra bu işin sana göre olup olmadığını ondan sonra anlarsın ve devam edip etmeyeceğine karar verirsin. Tavsiyem web programlama ile başlaman. Sana göre daha kolay ve eğlenceli gelebilir. Diğerleri sıkıcı gelip seni bu işten soğutabilir.

OnLT

Müdavim
Reaksiyon puanı
149
Hayır. Estonya'da çocuklara 7-8 yaşlarında programlama eğitimi veriliyor Scratch ile..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Scratch'i bende denedim. 7 den70 şe herkes öğrenebilir denmişti, Bende çok kolay olacağını düşünmüştüm. Üstelik kodlarıda Türkçe (veya ülke dilinde) ve çok ta zevkli. Programlamaya başlamak isteyen herkese mutlaka tavsiye ederim. Kodların şekilleri ve de renkleri olduğu için belki okuma yazma bilmekte gerektirmiyordur. Ama benim sabdığım kadar kolay değilmiş. Yanlış beklenti ile başlamanın bir hayal kırıklığı olsa gerek, tam bir sene ara vermiştim. Yine yanlış beklentiler olmasın diye ekliyorum, eğlence, başarılı bir sonuç elde edince başlıyor, kodlarla boğuşmak, özelliklede ne işe yaradıklarını bilmeden uğraşmak zorunda olmak, hiç de eğlenceli değil. Bildiğimiz bir tür iş yapmaktan ibaret.

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler [MENTION=194661]eSa[/MENTION] web dilleri derken php mi? Html5 da bu gruba dahil midir?

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
[MENTION=343266]benergews[/MENTION] direkt android için programlar yapmaya ne dersin? Android programlarken temelde java kullanırsın. Java yeni başlayanlar için orta seviyede zorludur. Piyasada türkçe yazılmış android programlama kitapları var. Bunlara yatırım yapmanı önerebilirim. Android için uygulama geliştirirken, programlama mantığını da iyice kavrayacaksındır.

Sen çok basit yerlerde takılmadıkça, buradan da yardımcı olmaya çalışırız.

İngilizce önemli! İngilizce bilmen çok önemli!!!

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=54792]kosasker[/MENTION] ingilizcem var. B1 seviyesinde zaten altyazı çevirmenliği yapıyorum o zaman ingilizce konusunda sıkıntı çekmem.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
türkiyede de ortaokulda algoritma dersi verilmekte. erken diye birşey yok hatta ne kadar erken başlarsan o kadar iyi

Ümitt

Müdavim
Reaksiyon puanı
52
Bende programlamaya başlamak istiyorum. Ama nerden başlıyacağımı bilmiyorum :( bana yardımcı olabilir misiniz ? :)

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
[MENTION=343266]benergews[/MENTION] ve [MENTION=283352]Ümitt[/MENTION] Bence ne kadar erken başlarsanız o kadar çok tecrübe kazanırsınız. Ve yaşınının renme açlığından bir o kadar çok fayda görürsünüz. Bence programlama kişinin istekleri doğrusunda ilerlememi. Yani Web programlama mı yoksa program yazmak mı ? En basit basic dili diye biliyorum. Tabi ben programla bilmediğim için (yanlış yönlendirmiyeyim) bu işi yapan arkadaşlar daha iyi yönlendirirler. Size tavsiyem sakın zor geldi başaramıyacağım gibi şüpheye kapanıp bırakmayın. Kurslara giderek daha kolay olacaktır. Şimdiden başarılar sizlere :clap::clap:

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Kesinlikle yeterli ve hemen başla. Ben de 12 yaşımda iken başlamıştım programlamaya, o zamanlar Python gibi güzel bir yoktu. İngilice'nin olmadığını düşünüyorum(benim zamanımda anadolu liselerinde hazırlık ortaokuldan önce idi). Türkçe kaynaklar illaki internette vardır. Basit şeylerle çok uğraş zor şeyler arkasından gelecektir. Bugün bilgisayar mühendisiyim, inşallah seni de meslektaşımız olarak görürüm ilerde. Takıldığın yerlerde özel mesaj atarsan yardımcı da olmaya çalışırım, bu yaşlarda elden tutanın olamamasının ne olduğunu bilirim. ;)

Düzeltme: Bir dakika bir mesajını okudum, 12 yaşında altyazı mı çeviriyorsun? İngilizce kitap da bulurum ben istersen.

benergews

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Evet çeveriyorum ama game of thrones değil tabiki :D Daha çok animasyon. 3 sınıftan beri ingilizce dersi görüyorum ve yurt dışına çıkıyorum, ingilizcemi geliştirmek için her fırsatı değerlendiriyorum. Ve size ne kadar mutlu olduğumu anlatamam sizin bana tavsiye vermenizi hiç beklemiyordum hatta hiç kimsenin konuya cevap yazcağını bile düşünmüyordum.

Oekry

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eclipse ile java çalışmaya ne dersin? Python senin için ilk başlarda biraz ağır ve sıkıcı gelebilir :turned:

sdmh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Anladığım kadarıyla hem heveslisin hemde yeteneğin var. Yaş önemli değil yeterki uğraş. c# ve javada öneririm. Ide destekleri olduğu için (Netbeans, Eclipse, Visual studio vb) ide kullanımını da kavrarsın. Zaten bir programlama dilini iyi öğrendinmi diğerlerinide öğrenirsin. Aralarında fark fazla değil. Sadece bazı yöntemler hepsinde yok.

Seneler önce Bilim teknik dergisinde lise öğrencisinin Dos üzerinde Windows gibi Gui yazarak ödül aldığını okumuştum.

CoPolis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de 13 yaşındayım ve Python öğreniyorum.Sen de rahatça öğrenebilirsin.Öğrenmek istiyorsan bu siteye bir bak:
www.istihza.com

_ege_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu baya eski ama yinede yazayım. Eğer GUI programlama istiyorsan Visual Basic .NET'e başla oda gayet kolaydır.(Ben sekiz yaşımda vbnet kullanıyordum :)) Pythonda gui programlamak için QT Designer aracını da kullanabilirsin.