Yapay sinir ağları hakkında..

Bu konuyu okuyanlar

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Bir grup öğrenci olarak proje yapmaya karar verdik makine ve bilgisayar.. Güneşi takip edebilen ve optimum açıyla duran paneller tasarladık. Bölüm başkanı hocamız ise bize yapay sinir ağlarını araştırın bahar dönemine kadar dedi. Sebebini anlamadım ne alakası var???Bide yapay sinir ağlarına nasıl başlamalıyım?

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Şadi Evren Şekerin böyle bir videosu vardı belki yardımcı olur

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Şadi hoca efsane ya :D

Bu arada tebrik ederim projeniz çok iyi bence nasıl yaptınız ufak bi anlatabilirmisiniz
Teşekkür ederim aslına bakarsan bunu oturup konuşurken hayal ettik ben daha 1. Sınıfım makineci arkadaşlar da üst sınıf olunca bu fikre el attılar biraz zenginleşti ayrıntısını onlar yaptı sonra bölüm başkanıyla konuştuk güzel bir sunum yaptık beğendiler ?? Hatta makinecilerin bitirme projesi bile olabilir bana da faydası olur. Öyle işte

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Teşekkür ederim aslına bakarsan bunu oturup konuşurken hayal ettik ben daha 1. Sınıfım makineci arkadaşlar da üst sınıf olunca bu fikre el attılar biraz zenginleşti ayrıntısını onlar yaptı sonra bölüm başkanıyla konuştuk güzel bir sunum yaptık beğendiler ?? Hatta makinecilerin bitirme projesi bile olabilir bana da faydası olur. Öyle işte

Tebrik ederim o zaman :D Bizde birkaç arkadaşla Enerji depolayan çatılar üzerinde çalışıyoruz o yüzden merak ettim :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şadi Evren Şekerin böyle bir videosu vardı belki yardımcı olur

Sadi hoca Türkiye'deki bilgisayar mühendisliği öğrencilerini tek başına taşıyor böyle kral birisi olamaz gerçekten :) Bizim üniversiteye de gelmişti gidememiştim içimde ukte olarak kaldı.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Tebrik ederim o zaman :D Bizde birkaç arkadaşla Enerji depolayan çatılar üzerinde çalışıyoruz o yüzden merak ettim :)
Sizin proje ile bizim projeyi birleştirsek harika bişey olur o zaman ?Her ev kendi enerjisini elde eder. Bizim proje aynı zamanda iklim değişiklikleriyle ilgili bir data oluşturacak

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Sizin proje ile bizim projeyi birleştirsek harika bişey olur o zaman ?Her ev kendi enerjisini elde eder. Bizim proje aynı zamanda iklim değişiklikleriyle ilgili bir data oluşturacak

Aynen öyle bence devasa birşey olur. :) Çok iyi düşünmüşsunuz bence

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Enerji depolayan çatılar için Tesla'nın güneş panelli çatılarına bakabilirsin. Çalışma prensibi vs. incelenmesi işinize yarayabilir. Hatta mail atmanızı tavsiye ederim detaylı bilgi için. Yinede bu olay bilgisayar mühendisliğinden çok elektrik-elektroniğe kayıyor gibi.

Tesla-Solar-Roof-1-e1533035944789.jpg

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Enerji depolayan çatılar için Tesla'nın güneş panelli çatılarına bakabilirsin. Çalışma prensibi vs. incelenmesi işinize yarayabilir. Hatta mail atmanızı tavsiye ederim detaylı bilgi için. Yinede bu olay bilgisayar mühendisliğinden çok elektrik-elektroniğe kayıyor gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 62250

Bende biraz burdan esinlendim aslında ? Koskoca boş çatı yerine böyle birşey yapmak süper olur. Elektrikten, bi kac arkadasla götürücez bakalım da daha 1.sınıfız ne kadar gider bilmiyoruz :)

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81

Ekli dosyayı görüntüle 62250
Piki yapay sinir ağlarının ne alakası var?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Güneşi takip edebilen dediğin için belki makine kendi yapay zekasıyla güneş açısını kendine en uygun açıya göre ayarlayabilir sizin uğraşmanıza gerek kalmadan. Aklıma gelen bu yani :D

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Güneşi takip edebilen dediğin için belki makine kendi yapay zekasıyla güneş açısını kendine en uygun açıya göre ayarlayabilir sizin uğraşmanıza gerek kalmadan. Aklıma gelen bu yani :D
Huff ben başka proje yapıcam o zaman ??

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Huff ben başka proje yapıcam o zaman ??
Bu tarz projeler zaten bir anlık emeğin sonucu değil. Bence sen araştırmaya başla uygulamaya hemen geçmen şart değil zaten. Elinde yeterli data oluşursa başlarsın yavaştan.

Bir aralar IoT için akıllı klima düşünmüştüm. Telefon uygulamasından sıcaklık, nem, rüzgar durumu, hava şartları vs. gibi bilgileri alıp evdeki ortamı o anki hava durumuna en uygun şartlarda ısıtacak veya soğutacaktı. Böylece eve/ofise gelmeden oda ısınmış veya soğumuş olacaktı. Sonradan bunu kombilere falan uyarladılar benimki de sadece fikir olarak kaldı :D

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Bu tarz projeler zaten bir anlık emeğin sonucu değil. Bence sen araştırmaya başla uygulamaya hemen geçmen şart değil zaten. Elinde yeterli data oluşursa başlarsın yavaştan.

Bir aralar IoT için akıllı klima düşünmüştüm. Telefon uygulamasından sıcaklık, nem, rüzgar durumu, hava şartları vs. gibi bilgileri alıp evdeki ortamı o anki hava durumuna en uygun şartlarda ısıtacak veya soğutacaktı. Böylece eve/ofise gelmeden oda ısınmış veya soğumuş olacaktı. Sonradan bunu kombilere falan uyarladılar benimki de sadece fikir olarak kaldı :D
Teknoloji çok hızlı ilerliyor. ?Düşündüğüm şeyler yapılmış oluyor çoktan

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Teknoloji çok hızlı ilerliyor. ?Düşündüğüm şeyler yapılmış oluyor çoktan
Ya gelecekte değerlenme potansiyeli olan işlere yatırım yapacaksın(Bitcoin-Blockchain-VR) gibi ya da şuan piyasada olmayan ama fazla ihtiyaç duyulan bir şeye. Bunun için çok fazla okumak gerekiyor tabi piyasa nedir, ne durumdadır, geleceğin teknolojileri vs.

_Trinity_

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Ya gelecekte değerlenme potansiyeli olan işlere yatırım yapacaksın(Bitcoin-Blockchain-VR) gibi ya da şuan piyasada olmayan ama fazla ihtiyaç duyulan bir şeye. Bunun için çok fazla okumak gerekiyor tabi piyasa nedir, ne durumdadır, geleceğin teknolojileri vs.
Kesinlikle?

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Bide yapay sinir ağlarına nasıl başlamalıyım?

Türkçe kaynak olarak Vasif Nabiyev"in YAPAY ZEKA adlı kitabı var.

Yapay zeka hakkın da sanırım Türk dilinde yazılan en ayrıntılı kitap. Yalnız kitap ağır bir kitaptır. Belirttiğin üzere, yeni başlayacaksan sağlam bir matematik bilgisi ve ya bu konu hakkında bir hocan olması şart. Yapay zeka alanında bir şey yapacaksan bu kitaba bir göz atman da fayda var.