wordpress tasarım esneklıgı

Bu konuyu okuyanlar

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar arkadaslar sıte acıcaz. wordpress tabanlı olsun ıstıyoruz themaforest sitesinde cok gezdık bır kac sıte sectık ucretlı 59 usd cıvarında. kalıtelı sıteler. markaları edge. bunları ozellıkle paylastım sızlerle yorumunuz onerılerınız sunlarada bak sozlerınız cok onemlı.

Ama şu ki arkadaşlar biz tema arastırırken home bolumu sayfalarına baktık hep. dıger sayfalar standar temanın yazı paylasım sayfaları. bırde portfolyo. bolumu var her temada aynı ozellıkler mevcut emın olun.

Benim sormak bılgı almak ıstedıgım, bu temalarda ne kadar esnek degısıklıkler yapabılıyoruz ? home bolumunden sectıgımız sayfalarda menu barları farklı dızılmıs olabılıyor (bırı ortada bırı yanda hızalanmıs mesela) solda buyuk menu bar olabılıyor. o sayfadakı resımlerın boyutları kucuk gelebılıyor. ya da şu sayfa duzenı ıyıymıs altınada bu sayfa duzenı devam etse guzel olurmus dıyebılıyoruz. home bolumunden bır sayfadan lınk ıle menunun dızılımını bozmadan logonun yerı degısmeden dıger menubar degısmeden dıger home bolumunden bır sayfaya yonlendırebılırmek ıstıyoruz.

Bu tur kafamızda sorular var buna gore karar vermek ıstıyoruz arkadaslar, acaba bu temalar ne kadar esnek neleri oynayabılıyoruz basit usul ile neyden sonrası artık koda giriyor.

amacımız bu home sayfaları sunum sayfaları daha cok efekleri ile gecisleri ile. biz çoğu sayfamızda bunları sunacagız. gereklı yerlerde protfolyo ve düz yazı resim sayfalarımıza gecıcez. bu mantıklımıdır. birde temalarda home sayfalarında menu barların yerı degısıyor ufak tasarım degısıklıklerı var dıyorum ama adamlar bunlarda ayarlanabılıyor dıye karısık gostermıs olabılırler word press de bunlar bır secımle ıstedıgın sayfa turunde sabıt oluyor olabılır bılmıyorum :)

ornek bır kac tema adı verıcem themaforestten bakmanız ıcın edge marka kenozoik,objektiv,conal temalarına bakabılırsınız.

VeyselG

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaslar sıte acıcaz. wordpress tabanlı olsun ıstıyoruz themaforest sitesinde cok gezdık bır kac sıte sectık ucretlı 59 usd cıvarında. kalıtelı sıteler. markaları edge. bunları ozellıkle paylastım sızlerle yorumunuz onerılerınız sunlarada bak sozlerınız cok onemlı.

Ama şu ki arkadaşlar biz tema arastırırken home bolumu sayfalarına baktık hep. dıger sayfalar standar temanın yazı paylasım sayfaları. bırde portfolyo. bolumu var her temada aynı ozellıkler mevcut emın olun.

Benim sormak bılgı almak ıstedıgım, bu temalarda ne kadar esnek degısıklıkler yapabılıyoruz ? home bolumunden sectıgımız sayfalarda menu barları farklı dızılmıs olabılıyor (bırı ortada bırı yanda hızalanmıs mesela) solda buyuk menu bar olabılıyor. o sayfadakı resımlerın boyutları kucuk gelebılıyor. ya da şu sayfa duzenı ıyıymıs altınada bu sayfa duzenı devam etse guzel olurmus dıyebılıyoruz. home bolumunden bır sayfadan lınk ıle menunun dızılımını bozmadan logonun yerı degısmeden dıger menubar degısmeden dıger home bolumunden bır sayfaya yonlendırebılırmek ıstıyoruz.

Bu tur kafamızda sorular var buna gore karar vermek ıstıyoruz arkadaslar, acaba bu temalar ne kadar esnek neleri oynayabılıyoruz basit usul ile neyden sonrası artık koda giriyor.

amacımız bu home sayfaları sunum sayfaları daha cok efekleri ile gecisleri ile. biz çoğu sayfamızda bunları sunacagız. gereklı yerlerde protfolyo ve düz yazı resim sayfalarımıza gecıcez. bu mantıklımıdır. birde temalarda home sayfalarında menu barların yerı degısıyor ufak tasarım degısıklıklerı var dıyorum ama adamlar bunlarda ayarlanabılıyor dıye karısık gostermıs olabılırler word press de bunlar bır secımle ıstedıgın sayfa turunde sabıt oluyor olabılır bılmıyorum :)

ornek bır kac tema adı verıcem themaforestten bakmanız ıcın edge marka kenozoik,objektiv,conal temalarına bakabılırsınız.
Geçen sene worldpress sitesinden eniştem için parke sitesi açmıştım orda seçtiğin temaların neredeyse herşeyini değiştirebiliyorsun biraz kurcalarsan ve 2-3 eklenti kurarsan kod kullanmana gerek kalmıyor

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115

Mrblar öncelikle,

Şöyle izah edim, siz sıfırdan wordpress kurdunuz diyelim. Girip mysql veritabanına baktığınızda veritabanında wordpres in mevcut tablolarını kolonlarını görürsünüz.. Bir çok WP için tema geliştiren yazılımcı wordpress in bu tablolarına müdahale etmeden tema oluştururlar. Bu şu anlama geliyor, görsellik olarak şahane işler yapmış olsada özellik olarak wordpress in dışına çıkamamıştır. JavaScript ile sayfa içinde yapılan animasyon harekeler falan hariç tabii.. Bu yüzden siz bu tarzda bir tema yükleyip kullanırsanız çok da fazla bir beklentiniz olmasın. Yani arayüzde görünen her alana müdahale edim, menü burda değilde şurda olsun gibi olayları yapamama durumunuz çok yüksek..

Bir diğer ihtimalde şudur, WP tema geliştiren kişi WP nin veri tabanına yeni tablolar yada mevcut tablolara yeni kolonlar ekleyerek hem WP ye yeni özellikler katmış olur hemde esneklik, uyarlana bilirlik seviyesini arttırmış olur.

Yani siz WP ile dilediğimi yapmak istiyorum derseniz, ya kodlama öğrenmeniz gerek, yada eklentiler ve ücretli özel temalar ile aradığınızı bulmaya çalışmalısınız :)

Kolaylıklar dilerim.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Mrblar öncelikle,

Şöyle izah edim, siz sıfırdan wordpress kurdunuz diyelim. Girip mysql veritabanına baktığınızda veritabanında wordpres in mevcut tablolarını kolonlarını görürsünüz.. Bir çok WP için tema geliştiren yazılımcı wordpress in bu tablolarına müdahale etmeden tema oluştururlar. Bu şu anlama geliyor, görsellik olarak şahane işler yapmış olsada özellik olarak wordpress in dışına çıkamamıştır. JavaScript ile sayfa içinde yapılan animasyon harekeler falan hariç tabii.. Bu yüzden siz bu tarzda bir tema yükleyip kullanırsanız çok da fazla bir beklentiniz olmasın. Yani arayüzde görünen her alana müdahale edim, menü burda değilde şurda olsun gibi olayları yapamama durumunuz çok yüksek..

Bir diğer ihtimalde şudur, WP tema geliştiren kişi WP nin veri tabanına yeni tablolar yada mevcut tablolara yeni kolonlar ekleyerek hem WP ye yeni özellikler katmış olur hemde esneklik, uyarlana bilirlik seviyesini arttırmış olur.

Yani siz WP ile dilediğimi yapmak istiyorum derseniz, ya kodlama öğrenmeniz gerek, yada eklentiler ve ücretli özel temalar ile aradığınızı bulmaya çalışmalısınız :)

Kolaylıklar dilerim.

Şöyle diyebilirmiyiz yani, temamızda farklı menu barları var sunumunda gostermısler. ama menu sayfalarında her birinde farklı bar kullandıklarını gordum. 1. tip de solda, 2. tip de yukarı ortada dızılı 3. tip de yukarı saga hızalı dizili. yani her hangi bir menu sayfasını sectığımızde sunumda gosterdıgı menu barın yerıne yıne temanın ıcınde olan dıger menu barı kullanamayız.. doğrumu acaba ? orta dızılıyı saga hızalı ıle degıstıremezmıyız ?

kodlama gerekırse pekı zor bır calısmamı olur bunun ıcın bırıyle calıssak ?

bır de bu home sayfa stıllerınden yıne normal bır sayfamızda da stılını bu home sayfa stılınden secebılırmıyız ? doğru olan bu mudur. yoksa home
sadece gırıste kullanılır. diğer normal sayfalarımızı duz yazı resım efektsız(efekt; resimlerin yazıların hareket yonu gırısı cıkısı efektı. basıt usul efekt) sayfalardanmı seçmemiz gerek. benim gordugum kadarıyla temalarda duz yazı sayfalarına onem verılmemıs home stılı ve portfolyolar on planda. home stılı her sayfada kullanılabılır gıbı geldı eger SİZİN BAHSETTİĞİNİZ GRİD DÜZENİNDE MENU BARI SABİT TUTABILIYORSAK.

eğer derdimi anlatamadı ısem resımlede cızerek acıklamak ısterım. onemlı bır konu karar vermek ıcın.

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
Menü olayına gelecek olursa, menü zaten veri tabanında mevcut bir tabloda tutuluyor. Temayı yapan kişi bu menü gurubunun sağ, sol, üst, al yada orta kısımda görünmesi durumunu ayarlayabilir. Bunda bir sorun olmaz. Alacağınız temada nerede görünüyorsa temayı aldıktan sonra WP nin default ayarlarına istinaden görüneceğinden bu durumu sizin tema ayarlarından yapmanız gerekecektir. Yani sağ, sol, alt, üst vs. Wordpress in ayarları olduğu gibi aynı şekilde almış olduğunuz temanın da ayar sayfası vardır. Bu ayar sayfasında tema için kullanabileceğiniz tüm ayarlar bulunur.

- Bu ayarlar içinde menü gurubunun durumu ..
- Renk ayarları
- Bileşen konumları ve css ayarları gibi gibi

bir çok ayara temanın WP içinde bulunan ve WP menüsüne dahil edilecek olan ayarlar sekmesinden ulaşabiliyor olmanız gerekir.

Bu ayarlar temaya göre değişir.

Bir diğer konuda home sayfası ve düz sayfalar..
Siz sayfa oluştururken yayınlamadan önce sayfada menülerin, bileşenlerin görünüp görünmeyeceğini seçebilirsiniz. Bu WP nin kendi özelliğidir, tema ile gelen bir özellik değil.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
calısma.jpg

arkadaslar not alıp daha somut gostermek ıstedım konuyu daha ıyı sonuca varalım dıye
ilgili resimlerın hepsı home stılı sayfadır.

1- resim 1 e bakarsak menu bar ustte duruyor, bazı stillerde yanda durabılıyor arka planı siyah olarak. bız o sayfayıda kullanmak ıstedıgımızde menu barı yukarda tutabılırmıyız ? sayfanın tıpı hosumuza gıdebılır ama menunun yukarda durmasını ısteyebılırız. soldakı alanda sayfanın boyutu oraya dogru genıslesın ısteyebılırız.

2- resım 2 de sayfanın devamında farklı turde seyler var bunların yerlerını daha asagılara alabılıyormuyuz ve kaldırabılıyormuyuz.

3- resım 4 de yıne saya devamındaportfolya tarzı bır bolum var bu bolumde ıcınde oynamalar yapabılıyormuyuz ? mesela uzerıne geldıgımızde sıyahlık daha seffaf olsun ya da sadece resımı buyutsun.

4- resım 5 de gordugunuz uzere bazı sayfa stıllerınde satıs gıbı bolum koymuslar. bızım sıtemızde satıs olmayacak ust menu barda ki sepet de dahıl olmak uzere temada satısı komple cıkarabılırmıyız?

5- 6. resımde gordugunuz gıbı ust te menu bar stılı degısmıs. bunun yerıne 1. resımdeki gibi dızılı stilde menu barı bu sayfa tipinde yapabılırmıyız. bir menu bar secıp hep bu olsun dıyemıyormuyuz ?

6- 4. resımde gordugunuz gibi sag ustte bır menu ıconu var ona tıkladıgımızda sagdan bır bar cıkıyor marka tanımı sosyal sıteler felan yeralıyor onu kaldırabılırmıyız tamamen.

7- 7. resımde gordugunuz gibi usttekkı menu barlarda uzerıne geldıgımızde lısteler acılıyor bu lıstenın cıkmasını ıstemıyoruz tıklasın ve gıttıgı sayfadan o alanlara yonelsın zıyaretcı.

8- 7. resım video oynatan bır sayfa bunun uzerındekı lınkten mesela 6. sayfa tipinde bir sayfaya yonlendırebılırmıyız.

9- 6. resımde gordugunuz stil her asagı kaydırmak ıstedıgımızde yenı yazı yenı küçük resim ayarlanmıs yerde ve arka plan gosterıyor. bız bu tip te onde duran yazının konumunu ve o yanındakı resımın konumu ve buyuklugunu degıstırebılıyormuyuz. her kaydırdıgımızda farklı buyukluk gerekebılır.

10- resım 6 da gordugumuz uzere sagda boardın lıstesı var bunu daha kucultme kenara daha yaklasrıtme sansımız var mı yada rakamları nokta yapma sansımız var mı ?

11- ileriki donemlerde menu bardakı yazılarımızın yerıne bır logo ve altıne kucukce yazısını koyma sansımız olur mu ?

12- 7. resımde gordugunuz menunun uzerıne geldıgımızde cıkan lıstede seceneklere geldıgımızde kenarından cızgı cıkıyor.

13- resım 2 de gordugumuz bolumde ıconları degıstırebılırmıyız, 6 lı yerıne 3 lu yapabılırmıyız ?

14- sıtemıze ılerleyen zamanlarda yenı sayfa tıplerı bulup yada yaptırıp temamıza ekleyebılırmıyız ?

15- bazı temalarda mesela portfolyoda bır bolume gelınce buyuk bır artı oluyor onun olmasını ıstemesek ımkanımız var mı ?

genel olarak bu sekılde talepler degısımlerden bahsedıyoruz. bıraz calıstıgım kadar not alıp sormak ıstedım hepsını kalem kalem. tabiki bir tema alıp sizden şunuda verecekmi diye sormak doğru değil amacım bunlar temada olmasa dahı ımkanlarımız ıle degıstırebılırmıyız hangi konuda yazılım destegı almamız gerek. hangı konuda dusundugumuz sey mantıksız. bunları ogrenmek ıcın sız konunun uzmanı arkadaslara sormak ıstedım belkı beaber calısacagımız bır arkadas bıle cıkabılır.

genel amacımız şu şekilde, şirketimizin site üzerinden sadece reklam tanıtım iletişimi yapılacak. wordpress olsun ıstedık. bir ana temaya karar kılalım bu ana tema uzerınden ımkanlarımız dahılınde ılk etapda kendımıze prensıbımıze yıne ımkanlarımız ıle yada destek ıle uyarlayalım zamanla yıllar sonrada lazım oldukca gelıstırmeler yapalım. bunu paylasmamdakı amac dogru yoldamıyız ogrenmek ısterım :)

ılgı alakanıza tesekkur ederım tekrardan, merakla uzmanların cevaplarını beklıyorum :)

Ekli dosyalar

• calısma.jpg
    calısma.jpg
    97.8 KB · Görüntüleme: 190

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Menü olayına gelecek olursa, menü zaten veri tabanında mevcut bir tabloda tutuluyor. Temayı yapan kişi bu menü gurubunun sağ, sol, üst, al yada orta kısımda görünmesi durumunu ayarlayabilir. Bunda bir sorun olmaz. Alacağınız temada nerede görünüyorsa temayı aldıktan sonra WP nin default ayarlarına istinaden görüneceğinden bu durumu sizin tema ayarlarından yapmanız gerekecektir. Yani sağ, sol, alt, üst vs. Wordpress in ayarları olduğu gibi aynı şekilde almış olduğunuz temanın da ayar sayfası vardır. Bu ayar sayfasında tema için kullanabileceğiniz tüm ayarlar bulunur.

- Bu ayarlar içinde menü gurubunun durumu ..
- Renk ayarları
- Bileşen konumları ve css ayarları gibi gibi

bir çok ayara temanın WP içinde bulunan ve WP menüsüne dahil edilecek olan ayarlar sekmesinden ulaşabiliyor olmanız gerekir.

Bu ayarlar temaya göre değişir.

Bir diğer konuda home sayfası ve düz sayfalar..
Siz sayfa oluştururken yayınlamadan önce sayfada menülerin, bileşenlerin görünüp görünmeyeceğini seçebilirsiniz. Bu WP nin kendi özelliğidir, tema ile gelen bir özellik değil.
yazdıklarınızı geç gördüm aynı anda yazmısız galıba. ben olayı anladım hersey moduler olarak yapılmıs. butun moduller kaldırılabılıyor eklenebılıyor. modulun ıcındekı alternatıflere gore ıstedıgımızıde kullanabılıyoruz. kısaca istediğimiz sayfada menu yukarda dursun hiç durmasın yada solda dursun içinde şunlar olsun olmasın dıyebılıyoruz.

rica etsem benım aldıgım notlarada goz ucuyla bakarmısınız ?

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ilgilenebilecek arkadaş var mı acaba buralarda :) beklıyorum :)

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
worpress in veritabanına ek olarak yeni tablolar oluşturup, anasayfanızı istekleriniz doğrultusunda düzenleye bilirsiniz. Genellikle temelar standartlara göre şekillenir, sizde bu standart duruma değinmişsiniz zaten. fakat dediğim gibi php bilginiz varsa bu durum pekte sorun olmaz.

kolay gelsin.

Furkan0223

Asistan
Reaksiyon puanı
153
Yanlış anlamazsanız bu konularda ile ilgili arkadaşım ile konuşuyordum.
Genel anlamda istediğiniz şekilde esnete bilirsiniz. ? Fakat reklam olmasın size özelden bir site linki göndereyim o wp konularında çok bilgili. Tekrardan söyleyeyim burdaki arkadaşlara ayıp olmasın shiftdelete ekibi profesyonel amacım size yardımcı olmak