Wine 1.0 Testte - RC1

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Linux işletim sisteminde Windows uygulamalarını çalıştırmaya izin veren Wine, haziran ayındaki 1.0 sürümüne doğru ilerliyor. İlk sürüm adayı çıktı.

Linux ve Unix tabanlı işletim sistemler için üretilen Wine, Microsoft'un Windows ortamı için üretilmiş yazılımların bu işletim sistemlerinde çalışmasını sağlayan bir yazılım. Zaman içinde verimsiz bir yapay çalışma ortamından, işletim sistemleri altında çalışan bir hizmete doğru gelişen Wine, bu haziran ayında 1.0 sürümünü yayınlayacak. Ulusal İşletim Sistemi olarak anılan Pardus içinde de yerleşik gelen Wine, 1.0 sürümü için ilk sürüm adayını duyurdu.

Kodlar Dondu, Hatalar Ayıklanıyor

Wine projesinde, şu an için 1.0 sürümünün kodları dondurulmuş durumda. Dolayısıyla hazirana kadar sadece hata düzeltme işleri yapılarak, on beşinci yaş gününde, Wine, 1.0 sürüme kavuşmuş olacak.

Bilgi için: Wine
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Peki oyunlarda oluyor mu bu olay

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Evet. :) Çok cins uygulamalar haricinde Wine birçok uygulamayı, oyunlar dahil, çalıştırıyor.

Hatta, ben denemedim ama, bazı DirectX oyunlarını, Windows'tan daha performanslı çalıştırdığı söyleniyor (Kaynak: Pardus ekibi).

Ama tabi en son DX9 ve DX10 oyunlarını çalıştırmayacaktır. Bu konuda net bilgim yok.

Güzel günler dilerim.

- - -
Sonradan Ek: Aslında kurulum gerektirmeyen ve OpenGL olarak çalışabilen WoW'u denemek lazım Wine altında. :)

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Hmm o zaman iyiymiş tamda Pardus kurmayı düşündüğüm bu günlerde oyun için Pc yi bastan baslat derdinden kurtulmuş olurum teşekkürler

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
bence ubuntu 8.04 kur driver desteği daha geniş sisteme ekleyeceğin paketlerdede cok daha özgür olursun iyi günler..

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu 8.04 benim de tavsiyem; ama şimdilik 64 bit olanını kurmayın, benim gibi deli olabilirsiniz :p

Wine 1.0'ın 64 bitlik sürümü de çıkarsa güzel olur, yoksa şu 64-bit yüzünden sıyıran insanlardan biri olacağım...

c0lin

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Linux Kurmayı Düşünüyorum ama pc yenilemem lasım :)

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Wine nin çalıştırabildiği ve çalıştıramadığı win uygulamalarıyla ilgili bir kanyak aradım ama bulamadım.. bilgisi olan varmı acaba ?

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Windows Live Messenger'i çalıştırsın, Windows'u bırakırım ;D
Biraz kurcaladım Pardus'u baya güzel yapmışlar
Bide Pardus'un Nazar boncuğu var,Kem gözlerden koruyor :S

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Pardus'a güzel diyorsanız Ubuntu 8.04 sizi uçurur :) Yerli işletim sistemi olduğundan Pardus'a desteğim tam; ama kullanmaya gelince...

Wine paralı olsun buna para verir alırım (yalan :p)

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bende biara internetten form doldurmuştum zaten, Adresimi falan yazdım kapıya bırakmışlar(beleş) :]
Ubuntu,Kubuntu,Edubuntu İşletim sisteminden,Edubuntu haricinde Ubuntu ve Kubuntu'nun 64 bitliğindende var bende, kurmak istesem hangisini önerirsiniz?

Ubuntu
Kubuntu
Edubuntu
Ubuntu 64 bit
Kubuntu 64 bit

bertan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
acı_gerçek dedi ki:
Bende biara internetten form doldurmuştum zaten, Adresimi falan yazdım kapıya bırakmışlar(beleş) :]
Ubuntu,Kubuntu,Edubuntu İşletim sisteminden,Edubuntu haricinde Ubuntu ve Kubuntu'nun 64 bitliğindende var bende, kurmak istesem hangisini önerirsiniz?

Ubuntu
Kubuntu
Edubuntu
Ubuntu 64 bit
Kubuntu 64 bit
evet bede istemiştim ve geldi cd ler. ama 6 versiyonuydu. cd ler gelene kadar yeni versiyon çıkarmışlardı bile. :) özellikle 8 de oldukça farklı iyilerştirmeleden söz ediyorlar.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şahsen Ubuntu 8.04 kullanmakla beraber, Kubuntu 8.04 kullanmanızı tavsiye ederim. Bu arada 64 bit desteğiniz olsa bile 64 bit'in kahrını çekemeyecekseniz 64 bit'lik sürümleri kullanmayın. Ha eğer zaten XP ve Vista'da 64 bit kahrı çektiyseniz ve çekmeye devam edebileceğinizi düşünüyorsanız daha yüksek performans alabilirsiniz ;)

8. sürümde gerçekten aşmış adamlar, bir kere zaten KDE 4 ile geliyor, üzerinde de Compiz kurdun mu Vista'nın Aero'su size çok çocuksu gelicektir.

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Pardus'e geçtim Wine'yi yükledim,
Winamp'ı çalıştırdım, ama MSN çalışmadı :(

Ayrıyetten doğru düzgünde çalıştırmıyor,
Görev çubuğu doluyor
Mesela Winamp için bi sekme, çalma listesi için ayrı bi sekme açılıyor :S

Son mesajlar