Windows ve Linux birarada

Bu konuyu okuyanlar

idcelik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows kullanıcısıyım.c ve d de bilgilerim var.d den 15mb lık kısmı ayırarak linux yuklemek istiyorum.nasıl yapabılırm debian live cd ile ayırabilirmiyim diski verilerim kaybolmadan?

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
15 mb lık kısma debian kuramazsın. hoş kurarsın kurmasına ama çokşeyden vazgeçersin zevki kalmaz. :mrgreen:
ayrıca live cd hdd üzerinde bir değişiklik yaptırmıyor genelde. ne biliyim format atan live cd görmedim. haa ama ubuntuda mesela yükleme cd sini live cd olarakta kullanabiliyorsun.
debian kurmak istiyorsan netinstall ları var o emicelerin.temel bileşenleri cd den kuruyor gerisini internetten indirip-kuruyor.
gelelim soruya. disk bölümleme işlemlerini format atmadan sağlayan yazılımlar da varmış die duydum.bu programlarla diskini bölümleyebilir. istediğin parçaya linux kurabilirsin. yok ben os u yüklerken böleceğim dersen, her yükleme cd sini zaten bunu yapar. kullanımıda kolaydır. ubuntuda mesela 3 seçenek vardı:
1- tüm diske
2- boş olan kısma
3- kendim seçeyim abi

kendim seçeyim abiyi tıklayaraktan diskini kafana göre bölümleyebilir, istediğin biçimde formatlayabilir, istediğin yerede linuxunu kurabilirsin.

hayırlı olsun inşallah
bu arada openSuse yi tavsiye ederim. Birkaç güne kadar ubuntudan şaşmıyordum ama openSusenin de maşallahı varmış

idcelik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
15 mb lık kısma debian kuramazsın. hoş kurarsın kurmasına ama çokşeyden vazgeçersin zevki kalmaz. :mrgreen:
ayrıca live cd hdd üzerinde bir değişiklik yaptırmıyor genelde. ne biliyim format atan live cd görmedim. haa ama ubuntuda mesela yükleme cd sini live cd olarakta kullanabiliyorsun.
debian kurmak istiyorsan netinstall ları var o emicelerin.temel bileşenleri cd den kuruyor gerisini internetten indirip-kuruyor.
gelelim soruya. disk bölümleme işlemlerini format atmadan sağlayan yazılımlar da varmış die duydum.bu programlarla diskini bölümleyebilir. istediğin parçaya linux kurabilirsin. yok ben os u yüklerken böleceğim dersen, her yükleme cd sini zaten bunu yapar. kullanımıda kolaydır. ubuntuda mesela 3 seçenek vardı:
1- tüm diske
2- boş olan kısma
3- kendim seçeyim abi

kendim seçeyim abiyi tıklayaraktan diskini kafana göre bölümleyebilir, istediğin biçimde formatlayabilir, istediğin yerede linuxunu kurabilirsin.

hayırlı olsun inşallah
bu arada openSuse yi tavsiye ederim. Birkaç güne kadar ubuntudan şaşmıyordum ama openSusenin de maşallahı varmış

saokasın kardesim bana yardımcı olabilirmisin ben hiç kurmadım eğerki sen yaptıysan bunu yardım edermisin lütfen.nerden ne indircem mesela??
ben bişeyler biliorum ama hiç yapmadıım için verilerin kayolmasından korkuyorum...

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
1- tüm diske
2- boş olan kısma
3- kendim seçeyim abi

hayırlı olsun inşallah

Kafamın takıldığı bir husus ubuntu veya başka bir linux kurarken boş bir partitionu gösterince mount falan sorup duruyor adamı kıl ediyor. Swap partition içindi sanırım. Şimdfi zaten HDDkim 3 parça ben boş olan 2. partitiona kurmak istiyorum ama araya bu swap girince işler kaşrışıyor. 3. partitionu riskede atmak istemiyorum. Hep aynı noktadan geri dönüyorum. Başka boş bir bilgisayar kurmuştum herşeyi linuxa bıraktımki masaüstünü göreyim neymöiş diye başka türlü buh dedi peygamber demedi. Kendiliğinden kurludu ve en sonunda simsiyah ekreanda DOSa benzer bir ekranda beklemeye başladı. Bende pes ettim bıraktım..