Windows Üzerinden Linux Kurmak

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Herkese selamlar. Ben artık Linux Mint 19.2 Cinnamon kurmak istiyorum. Ancak BIOS bozuk ve nasıl kuracağımı bilmiyorum. Bilgisayarım uyumlu tamamen driverlara baktım. UEFI olarak kuracağım. Loop yöntemi dedikleri şeyi anlamadım. Galiba Legacy Windows kuranlardaki Etkin Birincil Bölüm olayı olmalı. Biri anlatırsa sevinirim.

PC:
Lenovo V570c
Intel Core I5 2450M 2.50 GHz
NVIDIA GeForce 410M
SK Hynix 4GB DDR3 1333MHz Tek RAM
Seagate Momentus SATA II "2.5 5400 RPM 500GB HDD (Sağlık durumu %47)
Intel HD Graphics 3000

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Windows üzerine kurmaktan kastınız sanal makine mi yoksa Windows ile birlikte ikinci bir işletim sistemi olarak kurmak mı
Bu arada kurulumdan önce istediğiniz distroyu internet üzerinden DistroTest.net - The first online operating system tester ile test edebilirsiniz, yetmez ise rufus programı ile iso'yu usb'ye yazdırıp kendi bilgisayarınızda canlı olarak da test edebilirsiniz, test etme sonucu memnun kaldıysanız kurulum yapabilirsiniz. kurulum yaparken sizi yönlendirir zaten installer otomatik konfigurasyonlar ile, burada varsayılan sürücülere dokunma ama küçült benzeri bir seçenek olur lakin manual yapmak isterseniz uefi için ekstra minimum iki adet partition'a ihtiyacınız var biri /efi/boot üzerine mount edilecek diğeri ise / üzerine mount edilecek, bununla birlikte pagefile için ayrı bir partition da oluşturabilirsiniz, performansı çok az bir miktar arttırabilir özellikle diskin ilk sektörlerine konumlandırılırsa lakin sizin durumunuzda diskin ilk sektörlerinde windows kurulu olduğu için bu seçenek şu an kolay değil paragon partition manager tarzı bir programı usb'ye yazdırıp partition için sektör taşıması yapabilirsiniz ama başta dediğim gibi bu kadar masrafa gerek yok otomatik konfigurasyon sizi zaten yönlendirir.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Windows üzerine kurmaktan kastınız sanal makine mi yoksa Windows ile birlikte ikinci bir işletim sistemi olarak kurmak mı
Bu arada kurulumdan önce istediğiniz distroyu internet üzerinden DistroTest.net - The first online operating system tester ile test edebilirsiniz, yetmez ise rufus programı ile iso'yu usb'ye yazdırıp kendi bilgisayarınızda canlı olarak da test edebilirsiniz, test etme sonucu memnun kaldıysanız kurulum yapabilirsiniz. kurulum yaparken sizi yönlendirir zaten installer otomatik konfigurasyonlar ile, burada varsayılan sürücülere dokunma ama küçült benzeri bir seçenek olur lakin manual yapmak isterseniz uefi için ekstra minimum iki adet partition'a ihtiyacınız var biri /efi/boot üzerine mount edilecek diğeri ise / üzerine mount edilecek, bununla birlikte pagefile için ayrı bir partition da oluşturabilirsiniz, performansı çok az bir miktar arttırabilir özellikle diskin ilk sektörlerine konumlandırılırsa lakin sizin durumunuzda diskin ilk sektörlerinde windows kurulu olduğu için bu seçenek şu an kolay değil paragon partition manager tarzı bir programı usb'ye yazdırıp partition için sektör taşıması yapabilirsiniz ama başta dediğim gibi bu kadar masrafa gerek yok otomatik konfigurasyon sizi zaten yönlendirir.
Evet çift işletim sistemi yapacağım fakat BIOS bozuk girmiyor boot menüde. Şimdi onu düşünüyorum nasıl kurabilirim diye.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaten memnunum o yüzden kurmak istiyorum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
bios bozuk değildir bozuk olsa bilgisayarınız başlamaz bile önceden girebiliyor muydunuz yanlış tuşa basıyor olabilirsiniz, f2, f10, f12, delete gibi tuşlardan biri olur genelde.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
bios bozuk değildir bozuk olsa bilgisayarınız başlamaz bile önceden girebiliyor muydunuz yanlış tuşa basıyor olabilirsiniz, f2, f10, f12, delete gibi tuşlardan biri olur genelde.
Evet, girebiliyordum artık bozuk. Phoenix'lerde bu sorun çok oluyor. Herkes mağdur. BIOS pilini çıkartmak bile BIOS'u sıfırlayamadı. Hala 2 yıl önceki USB'im adı aygıt kullanda duruyor. Intel VT-X de kapalı olması gerekirken hala açık.

Sadece HDD'yi bağlayıp kurabiliyorum bu tarz şeyleri. Vmware Workstation Pro ile UEFI olarak dual boot yapabilirim aslında. Bende SATA III to USB 3.0 var "2.5 için. Onun ile Windows 10 Pro 64 bit UEFI olarak Vmware'den kurmuştum.

@Türkçesever konuya bakabilir misiniz?

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Tam emin değilim ama sabit diski başka bir bilgisayara takıp kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Bence BIOS ile ilgili bir sorun varsa onu çözmeye çalışmanız daha doğru olur. Gördüğüm kadarıyla bazı dağıtımlarda "secure boot" sorun çıkarabiliyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Tam emin değilim ama sabit diski başka bir bilgisayara takıp kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Bence BIOS ile ilgili bir sorun varsa onu çözmeye çalışmanız daha doğru olur. Gördüğüm kadarıyla bazı dağıtımlarda "secure boot" sorun çıkarabiliyor.
Evet çözmeye uğraşıyorum. Flash'lamayı deniyorum bir kaç gündür.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Lenovolarda usb bios recovery yokmuydu. Bir kaç kombinasyon ile sabit disk sökülüyken bios yazma olayı hatırlıyorum onlarda.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Lenovolarda usb bios recovery yokmuydu. Bir kaç kombinasyon ile sabit disk sökülüyken bios yazma olayı hatırlıyorum onlarda.
Bahsettiğiniz şey kriz modu mu oluyor? Benim bildiğim kriz moduna Fn+r ile giriliyor fakat laptobun klavyesi hatalı karakter yazdığından ve USB klavye ile olmadığından giremiyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
BIOs'a giriş için bunu denediniz mi?

O şey sadece 3.nesillerle birlikte geldi. Bende UEFI Windows 10 kurulu olsada yok. BIOS bozuk ve onarılmıyor maalesef. :( Bende sadece Aygıt Kullan var UEFI'ye ek. Legacy kurunca olmuyor Aygıt Kullan.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Bios kurtarma prosedürü

Lenovo dizüstü bilgisayarlarda kötü veya tuğla bios nasıl kurtarılır:

1. Phoenix Wincrisis'i indirin, ardından WINCRIS.exe'ye tıklayın ve MINIDOS CRISIS DISK'I OLUŞTUR'u seçin ve yapmak için BAŞLAT'a basın: USB Flopy veya USB flash bellek.
Önyükleme Disketi veya USB belleği oluştururken, gizleme ve sistem dosyalarını görüntülemek ve varsa, config.sys dosyasını silmek veya yeniden adlandırmak için Klasör Seçenekleri'nden birini seçin.
2. Eğer yoksa, Bios dosyanızı lenovo.com'dan indirin, BIOS dosyanızı bios.wph olarak yeniden adlandırın ve bilgisayarınıza kopyalayın: USB Disket / USB belleği.
3. laptop ve aşağıya USB Disket / usb belleği takın.
4. Fn + R tuşlarını basılı tutun ve basılı tutarken güç düğmesine basın.
5. Şimdi flopy sürücünün çalıştığını veya usb yanıp söndüğünü duymalı, tuşları bir süre basılı tutmalısınız.
6. Bilgisayarı birkaç dakika bekletin. ve bilgisayar yeniden başlatılmazsa, bilgisayarı kapatın.
7. Her şey yolunda giderse, bilgisayar normal şekilde başlar.
Download Phoenix Wincrisis Bağlantıları:
dosyaya bağlantı
Not: Bu prosedür sadece Phoenix BIOS `lar içindir ve bu metod sadece lenovo için çalışır.
LENOVO LAPTOPS GERİ KAZANIM İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLDİRİM: Pili çıkarmanız gereken diğer markaların aksine yanıp sönmeden önce pilinizi çıkarmayın !! Yanıp sönmeden önce AC / DC bağlantısını ve pil seviyesini doğrular. Bunlardan biri iyi değilse, yeniden flashlama durdurulur.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
USB klavye ile çalışmıyor. Laptop klavyesi bozuk. Yanı imkansız. Bende rEFInd kullanırım.