Windows Tablete Linux Yüklemek

Bu konuyu okuyanlar

ardahawk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
81
Pardus 17.3'ü sorunsuz indirmek mümkün. 17.3'ü öneririm. Kendi bilgisayarımda 2048 MB bellek verdim ve 32 GB depolama verdim sorunsuz çalışıyor. Ama kurulum aşaması biraz sıkıntılı. 64-bit istiyor @Princeps in yardımıyla onu da atlattık. Eski bilgisayarıma da 17.3 kurabilirim.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
İntel HD yükleme ile ilgili araştırma yaptım. İntel HD Graphics Update Tool diye bir araç varmış. Ama sitesine baktığımda önceden olan indirme linkleri artık yok.
Update Tool
Önceden buradan indirilebiliyormuş ama artık indirilmiyor. Başka nasıl yüklerim?
Yukarıdaki çıktıda grafik kartın tanımlanmış gözüküyor zaten yine de "lspci | grep VGA" komutunu terminale düş ve kontrol sağlayalım. Ek bir paket kurmanı isteyebilir.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yukarıdaki çıktıda grafik kartın tanımlanmış gözüküyor zaten yine de "lspci | grep VGA" komutunu terminale düş ve kontrol sağlayalım. Ek bir paket kurmanı isteyebilir.
Şuan evde değilim. Eve geçince denerim. Bluetooth ve ses de yok bunun yanında. Bu arada ilginiz için sağolun.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bunu yaptım 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display (rev 0f) bu yazı çıktı. Doğru mu?
Abi sende Windows daki gibi sağ tıklayınca İntel HD'nin Grafik Denetim Paneli geliyor mu veya uygulamalar bölümünde İntel'in programı var mı?

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
INTEL kontrol paneli vs. bir seçenek yok. Fakat ekran kartı tam olarak çalışıyor.

Bu arada Pardus 17.03 sürümünü de ikinci bölüme/SD karta yüklüyorum.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bu arada Pardus 17.03 sürümünü de ikinci bölüme/SD karta yüklüyorum.
Sanırım ben de yapacağım. Bir diske Linux bir diske Windows yüklerim. Bu arada Windows ile Ubuntu arasında bariz performans farkı var.

Fakat ekran kartı tam olarak çalışıyor.
Bunu nasıl anlıyorsun abi?

---- Mesajlar birleştirildi ----

@rise bu arada Pardus de bilgisayarın hiçbir bileşenini görmüyor. Wifi vs. yok. Ubuntu da otomatik yüklemişti.

@rise ve @Princeps ilgilendiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
PARDUS 17.03 yükledim, Peppermint ile EFI sıralamasına ve Peppermint grubuna ekledim:
Kod:
rise@rise-Wi-360 ~ $ sudo update-grub
[sudo] password for rise:
Grub yapılandırma dosyası oluşturuluyor ...
Found background image: grub-background.png
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.15.0-33-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.15.0-33-generic
Bulunan linux kalıbı: /boot/vmlinuz-4.15.0-23-generic
Bulunan initrd kalıbı: /boot/initrd.img-4.15.0-23-generic
Bulunan Pardus GNU/Linux 17 (17.3), /dev/mmcblk2p2 üzerinde
Adding boot menu entry for EFI firmware configuration
bitti
rise@rise-Wi-360 ~ $

Ekran görüntüsü_2018-08-26_18-15-47.png

Ekran kartı ile ilgili birçok bilgiyi uçbirimden de alabiliriz:
Kod:
rise@rise-Wi-360 ~ $ inxi -G
Graphics:  Card: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers
           Display Server: x11 (X.Org 1.19.6 )
           drivers: modesetting (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: [email protected]
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics (Cherrytrail)
           version: 4.5 Mesa 18.0.5
rise@rise-Wi-360 ~ $

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
PARDUS 17.03 yükledim
Pardus de Kötü Debian Yansısı ve Grub Hatası vs. birçok hata aldım. Bir türlü yükleyemedim. Wifi falan hiç görmedi. Sitenin kurulum için oluşturduğu rehbere baktım ama sürekli hata verdi.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Pardus de Kötü Debian Yansısı ve Grub Hatası vs. birçok hata aldım. Bir türlü yükleyemedim. Wifi falan hiç görmedi. Sitenin kurulum için oluşturduğu rehbere baktım ama sürekli hata verdi.
Yukarıda bağlantısını verdiğim isorespin.sh betiği Ubuntu, Peppermint, Backbox, Elementary gibi normal ISO kalıplarını bu cihazlara uygun hâle getiriyor.

mesutmenek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba isorespin.sh betiğini kullanıp isoyu atom işlemciye nasıl uygun hale getirebilirim yardımcı olursanız sevinirim

1) Download official Ubuntu 18.04 64-bit ISO image.
2) Download isorespin.sh and install its dependencies.
3) Run these command in terminal:
$ isorespin.sh -i ubuntu-18.04-desktop-amd64.iso -u --atom
4) Write the new ISO to USB by using dd (or something like that).
5) Plug it into tablet and have fun
Sanırım bunları uygulamalıyım deniyorum...

Son düzenleme:

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
bu kadar bilgili adamı forumda görünce duygulandım. ben de bu hafta bir linux makine yapacağım kendime.
Vay Hakkı abi sen de mi Linux ailesine katılacaksın hayırlı olsun abi başarılar ilk başlarda zor abi benden demesi umarım yapabilirsin. ;)

Arkadaşalar ben de geçeli biraz zaman oldu şu ana kadar bir kaç bir şey öğrendim ama Linux gerçekten bir çok kaynak yönünden zengin ve böyle giderse epey büyüyecek gibi görünüyor başta şu kadarını söyleyeyim yeni şeyler tatmak isteyen insanlar artık bana kalırsa Linux'a geçiyor Pardus ve Mac'e geçme oranı belli miktarda yükseldi ama şu da bir gerçek yeni macera için herkes anlaşılan Linux'a geçiyor hele ki son zamanlarda gördüğüm kadarıyla yazılım ve programlama ile beraber Linux'a olan talep yükselecek gibi görünüyor ama şuda bir gerçek bu sistemi hiç tanımayan insanlar için geçmek çoğu zaman sıkıntı oluyor ben bile ilk seferlerde tahtalarımın kırılmasına sebep vermiştim :p o yüzden benim tavsiyem arkadaşlar mutlaka hdd'leri sıfırlayın sıkıntı yaşarsanız oke.

Bu arada bunlar benim şahsi görüşlerim eleştirilere açık bir insanım oke.

Arkadaşalar ben de geçeli biraz zaman oldu şu ana kadar bir kaç bir şey öğrendim ama Linux gerçekten bir çok kaynak yönünden zengin ve böyle giderse epey büyüyecek gibi görünüyor başta şu kadarını söyleyeyim yeni şeyler tatmak isteyen insanlar artık bana kalırsa Linux'a geçiyor Pardus ve Mac'e geçme oranı belli miktarda yükseldi ama şu da bir gerçek yeni macera için herkes anlaşılan Linux'a geçiyor hele ki son zamanlarda gördüğüm kadarıyla yazılım ve programlama ile beraber Linux'a olan talep yükselecek gibi görünüyor ama şuda bir gerçek bu sistemi hiç tanımayan insanlar için geçmek çoğu zaman sıkıntı oluyor ben bile ilk seferlerde tahtalarımın kırılmasına sebep vermiştim :p o yüzden benim tavsiyem arkadaşlar mutlaka hdd'leri sıfırlayın sıkıntı yaşarsanız oke.

Bu arada bunlar benim şahsi görüşlerim eleştirilere açık bir insanım oke.

Son düzenleme:

wrozflow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Konuyu tekrardan diriltmek istedim.

İntel z8350 cherry trail işlemcili tabletime isorespin.sh betiği yüklü ubuntu kurdum ama wifi görmüyor hiçbir dağıtımda daha wifi çalıştıramadım

Konu hakkında bilgili kişileri piste davet ediyorum.