Windows dosyalarını silemiyorum

Bu konuyu okuyanlar

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Geçen hafta SSD aldım ve hdd yerine taktım. hdd yi de dvd rom yerine taktım. hdd deki kişisel dosyalarımı bir dosyaya toparladım kalanların çoğunu silmeyi başardım fakat windows dosyalarını silemiyorum SYSTEM in size izin vermesi gerekiyor diyor.
Program files , program files x86 , program data ve windows dosyaları. bunları nasıl kaldırabilirim ? diski biçimlendirmek istemiyorum

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Administrator (Yönetici demek) kullanıcı hesabından silebilirsin. O dosyalar Administrator isimli kullanıcıya ait.

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Administrator (Yönetici demek) kullanıcı hesabından silebilirsin. O dosyalar Administrator isimli kullanıcıya ait.
zaten bilgisayarımda tek hesap var. ama silemiyorum hdd güvenlik kısmında SYSTEM diye bir kullanıcı daha var onun izin vermesi gerek diyor

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
onun için aslında basit bir yöntem var daha doğrusu windos açıkken onu yapmak sıkıntılı unlocker bir yere kadar siler ama o da istikrarlı çalışmadığı zamanlar olabilir ben bunun yerine cd yada usb flasha yazılımış linux altında silmek daha mantıklı oluyor alttaki linkten istediğini indirip sistemini onunla başlatırsan sorunun ebediyete kadar mühürlenmiş olacaktır (=

HAFİF LİNUX SÜRÜMLERİ

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
onun için aslında basit bir yöntem var daha doğrusu windos açıkken onu yapmak sıkıntılı unlocker bir yere kadar siler ama o da istikrarlı çalışmadığı zamanlar olabilir ben bunun yerine cd yada usb flasha yazılımış linux altında silmek daha mantıklı oluyor alttaki linkten istediğini indirip sistemini onunla başlatırsan sorunun ebediyete kadar mühürlenmiş olacaktır (=

HAFİF LİNUX SÜRÜMLERİ
zaten 2 işletim sistemi var şuan cihazda ben kullanımda olmayanı silmeye çalışıyırum. unlocker ı kullansam sorun olur mu bi de neden SYSTEM engelliyor ki silmemi özellikler kısmından hem SYSTEM in hem de benim erişim ayarlarımız aynı ?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
başlat
çalıştır
msconfig
Önyükleme ekranında
kullanmadığın OS'u sil
Uygula
Tamam
Bilgisayarı yeniden başlat.

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
OS bölümünde sadece varsayılan os görünüyor. Zaten çift sistem diye bi uyarı da çıkmamıştı direk açılmıştı bilgisayar

---- Mesajlar birleştirildi ----

başlat
çalıştır
msconfig
Önyükleme ekranında
kullanmadığın OS'u sil
Uygula
Tamam
Bilgisayarı yeniden başlat.
OS bölümünde sadece varsayılan os görünüyor. Zaten çift sistem diye bi uyarı da çıkmamıştı direk açılmıştı bilgisayar

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Diğer diski disk yöneticisinden biçimlendir hepsi silinsin. Neden teker teker uğraşıyorsun. ( Diğer diskin kullanımda olmaması gerekiyor, dosyala raçık olmamalı.)

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
diski biçimlendirmek istemiyorum
Nedeni nedir? Saklanması gereken dosya boyutu mu çok büyük?
Diski biçimlendirmek daha temiz olur.

Ancak ben yine şöyle bir yol sunabilirim.

Başlat'a sağ tıkla
Disk yönetimi
HDD'nin bağlı olduğu birime sağ tıkla
Birimi küçült (Kendine göre (MB) ayarlarsın.)
Siyah şeritli ayrılmamış alan oluşacak
sağ tıkla yeni basit birim
sürücü harfi ata (misal Y diyelim)

Dosya gezginini aç
hdd deki kişisel dosyalarımı bir dosyaya toparladım
Bu dosyayı yeni basit birime taşı.

Disk yönetimi bölümünden
İçinde "sistem dosylarının" yer aldığı küçültülen diski sağ tıkla birimi sil.
Silinmiş bölüme sağ tıkla yeni basit birim oluştur. (misal X diyelim)

Bu işlemler sonrasında
HDD iki parçalı olur.
Dilersen yine tek parça haline getirebilirsin.
Y'deki dosyaları X'e atarsın.
Y'yi silersin.
X'i genişletirsin.

Uzun yazdım ama (boyuta bağlı olarak) dosyaların aktarımında süre geçer, bunun dışında bir zorluğu yok. :)

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
saklamak istediğim dosyalar 175 gb civarı. ssd de 195 gb boş alan var sığıyor aslında ama yaz sil ömrü kısalmasın diye yapmak istemiyorum.
hdd de şuan 5 bölüm var direk windows un oluşturduğu 4 bölümü silemiyor muyum ? komut satırından sadece 4 ünden birini silebildim. izin vermiyor izin konusunu halletsek olucak aslında ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Disk yöneticisinden seç. Bağı ayır de (seç) ve sonra sil seç. Bu şekilde seçili bölüm silinmiş olmalı.

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Dosyalarımı ssd ye aktardım ve biçimlendirme yaptım (hızlı biçimlendirme değil). Ancak eski ayrılmış bölümler hala duruyor ?
971 mb ayrılmamış ,
840 mb kurtarma bölümü , ***
260 mb EFI sistem bölümü , ***
432 GB NTFS ,
31,33 GB Kurtarma Bölümü. ***

*** sağ tıklayınca sadece yardım penceresi çıkıyor. Silemiyorum

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Her bölümü tek tek önce seçip, sil ve sonra bütününü biçimlendir. Veya istediğin gibi bölümlendir ve biçimlendir.

<Burak>

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Her bölümü tek tek önce seçip, sil ve sonra bütününü biçimlendir. Veya istediğin gibi bölümlendir ve biçimlendir.
eski windows umun oluşturduğu kurtarma bölümlerini ve efı sistem bölümü üzerinde bir şey yapamıyorum sadece yardım seçeneği çıkıyor. (disk yöneticisi)
komut satırından da silemiyorum : Bu işlem nesne tarafından desteklenmiyor. uyarısı alıyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

Üçüncü parti bir yazılımla, mesela MiniTool Partition Wizard Free ile de bu işlemi yapabilirsin.

Birim silme işlemi yardımcı kılavuz video için Bkz.
eski windows umun oluşturduğu kurtarma bölümlerini ve efı sistem bölümü üzerinde bir şey yapamıyorum sadece yardım seçeneği çıkıyor. (disk yöneticisi)
komut satırından da silemiyorum : Bu işlem nesne tarafından desteklenmiyor. uyarısı alıyorum

Önerdiğiniz yazılım ücret istiyor. Başka yazılım var mı ?

Son düzenleme: