Windows 7 mi ? Yoksa Windows 8.1 mi?

Bu konuyu okuyanlar

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Aklıma bir fikir geldi. Sen şimdi USB'ye UEFI Windows yaz. Sonra hani Güvenli Mod vb. seçme yerinde komut istemini seç. Sonra ordan USB'ye yazdığın setup.exe'yi aç ve kur. Ben öyle Windows kuruyorum. Çünkü benim laptop biosa girmiyor. Demek ki ölmüş. Neyse ben bu yöntemle 2 Defa UEFI Windows 7 kurdum. Seninle CPU'lar aynı. 2.nesil İntel Core'lar UEFI destekliyor.
Olabilir aslında denemek lazım. Ben biosdan ilk sıraya almıyorum gerçi boot menüsünden seçiyorum

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Olabilir aslında denemek lazım. Ben biosdan ilk sıraya almıyorum gerçi boot menüsünden seçiyorum
Öyle olmazsa şu Güvenli mod vb. seçme kısmından komut istemini seçip oradan USB'nin içinden setup.exe'yi aç ve oradan kur. Benim BIOS öldüğü için öyle UEFI Windows kurabiliyorum.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Öyle olmazsa şu Güvenli mod vb. seçme kısmından komut istemini seçip oradan USB'nin içinden setup.exe'yi aç ve oradan kur. Benim BIOS öldüğü için öyle UEFI Windows kurabiliyorum.
Benim bilgisayar 7 yıllık hiçbir sorunu olmadan çalışıyor BİOS'un açılmaması garip.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Benim bilgisayar 7 yıllık hiçbir sorunu olmadan çalışıyor BİOS'un açılmaması garip.
Bilmiyorum ama ölmüş demek ki. BIOS pilini çıkarıp taktım. Sonra onun kablosunu çıkarıp taktım ama girmiyor. F2'ye basıyorum Please wait diyor ama açılmıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama BIOS pili bitseydi saat hiçbir zaman ilerlemezdi. Belki tekrar lehimlenmesi gerekebilir.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Bilmiyorum ama ölmüş demek ki. BIOS pilini çıkarıp taktım. Sonra onun kablosunu çıkarıp taktım ama girmiyor. F2'ye basıyorum Please wait diyor ama açılmıyor.
Bilgisayarın içine açıp temizlettirdik geçenlerde gerçi kasası biraz kırık olsada hep masaüstü bilgisayarı gibi kullanıyorum bilgisayarımı. Kasasını değiştireceğim önümüzdeki aylarda. belki SSD takarım hazır yaptırmışken.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Bende senin gibi F12'ye basıp oradan USB HDD'yi seçiyordum. Bende hiç başa getirmedim USB HDD'yi.

Bilgisayarın içine açıp temizlettirdik geçenlerde gerçi kasası biraz kırık olsada hep masaüstü bilgisayarı gibi kullanıyorum bilgisayarımı. Kasasını değiştireceğim önümüzdeki aylarda. belki SSD takarım hazır yaptırmışken.
Sende mSATA portu var mı? Yani senin BIOS'ta SSD: diye bir kısım var mı en baştaki sayfada. En altta SSD: Boş bir şey yazmıyor. Bende vardı.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,894
74613

Böyle kur.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Bende senin gibi F12'ye basıp oradan USB HDD'yi seçiyordum. Bende hiç başa getirmedim USB HDD'yi.
SSD taktırırsam bilgisayar 4 - 5 sene daha gider zaten yeni bilgisayar almış olurum ozamana. Ama iyi dayandı bu bilgisayar 7 sene geçsede geçenlerde içini temizlettirirken klavye harfleri dökülmekteydi yeni klavye alıp taktırdım. şuan kasası dışında hiçbir sorunu yok

Bu bilgisayarda windows 7 windows 10 gibi arada sırada kasma yapmazsa desteği bitene kadar kullanmayı düşünüyorum zaten SSD taktırabilirim bilgisayara SSD taktırana kadar kullanacağım sanırım.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
SSD taktırırsam bilgisayar 4 - 5 sene daha gider zaten yeni bilgisayar almış olurum ozamana. Ama iyi dayandı bu bilgisayar 7 sene geçsede geçenlerde içini temizlettirirken klavye harfleri dökülmekteydi yeni klavye alıp taktırdım. şuan kasası dışında hiçbir sorunu yok
İnternette baktım. Sende de mSATA portu varmış. mSATA SSD al derim. Kingston UV500 mSATA SSD var.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
İnternette baktım. Sende de mSATA portu varmış. mSATA SSD al derim. Kingston UV500 mSATA SSD var.
Başka biryerdede bana samsung evo önermişlerdi senin dediğin SSD markasınada bakacağım.

74614

Malesef adil kullanım girmiş :( ay başında bakacağız artık.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Başka biryerdede bana samsung evo önermişlerdi senin dediğin SSD markasınada bakacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 74614
Malesef adil kullanım girmiş :( ay başında bakacağız artık.
Pardon sende mSATA yokmuş. Ama Kingston UV500'ün mSATA,M.2 SSD ve SATA 3 SSD'si mevcut. Yani mSATA olmasa bile SATA UV500'e bak derim.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Pardon sende mSATA yokmuş. Ama Kingston UV500'ün mSATA,M.2 SSD ve SATA 3 SSD'si mevcut. Yani mSATA olmasa bile SATA UV500'e bak derim.
Kardeş benim için araştırdığın ve uğraştığın için teşekkür ederim sonuçta bizde herkes gibi bilgisayarın ömrünü uzatmak için uğraşıyoruz :)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Kardeş benim için araştırdığın ve uğraştığın için teşekkür ederim sonuçta bizde herkes gibi bilgisayarın ömrünü uzatmak için uğraşıyoruz :)
Aynen. Ben normalde Kingston UV500 mSATA SSD almayı düşünüyordum ama sonra vazgeçtim. Çünkü BIOS ölü ve PC'ye ölü yatırım olarak düşündüm ve vazgeçtim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bende ve konu sahibinde ayarı yok. Ama ben UEFI kullanıyorum. Konu sahibi ile benim CPU aynı.

Sende de bende de UEFI desteği var. Ben UEFI kullanıyorum. Bende de UEFI vb. ayarları yok.
Benim bilgisayar 7 yıllık
Sizinkisi pek alışılagelmiş bir durum değil, çok önceden BIOS ve UEFI üzerine yabancı site, forum ve kaynaklardan araştırma yaparken/okurken (eğer yanlış hatırlamıyorsam) 2010'dan sonra üretilen bilgisayar ve anakartların UEFI sisteme sahip olma ihtimali var.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Sizinkisi pek alışılagelmiş bir durum değil, çok önceden BIOS ve UEFI üzerine yabancı site, forum ve kaynaklardan araştırma yaparken/okurken (eğer yanlış hatırlamıyorsam) 2010'dan sonra üretilen bilgisayar ve anakartların UEFI sisteme sahip olma ihtimali var.
Benim bilgisayarım 2012'de üretildi

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
bir şey soracağım da biz gpt' ye çevirdikten sonra temiz kurulum almak gerekiyor mu?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Tamam teşekkür ederim.
Gerek olmama sebebini merak ediyorsanız anlatayım. AOEMI programı kayıt girdisinden Windows PE modunu ve boot manager'ı UEFI olarak ayarlar. Sebep bu. Aslında kendinizde yapabilirsiniz.

Windows 10'dan windows 7ye geçilecek olsa setup.exe açınca programlar ve dosyalar silinmiyormu?
Windows.old'a atması gerek. UEFI kursanızda kurmasanızda.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Gerek olmama sebebini merak ediyorsanız anlatayım. AOEMI programı kayıt girdisinden Windows PE modunu ve boot manager'ı UEFI olarak ayarlar. Sebep bu. Aslında kendinizde yapabilirsiniz.
Tamam hocam, uefı anakarta 8.1 kurdum ama legacy ve hdd'mi gpt yapmak istedim.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Tamam hocam, uefı anakarta 8.1 kurdum ama legacy ve hdd'mi gpt yapmak istedim.
Tamam. İnternette mevcut. Bakabilirsiniz. Hatta anlatayım:
AOEMI Disk Partition'u indirin ve kurun.(ürün anahtarı zorunlu)
Sonra Windows'un olduğu bölüme gelin ve sağ tıklayın.
MBR den GPT tipine dönüştür deyin.
Sonra sol üstten uygula deyin.
Tamam deyin.
Size İngilizce olarak RAID disk olarak çevireceğini söyler. SATA için alttaki tiki çıkartın.
Sonra devam deyin. Ve bitir deyin.
Yeniden başlatacak.
Sonra hiçbir tuşa basmadan 30 saniye bekleyin. Bitimce otomatik yeniden başlatacak.
Bu kadar basit.
Bir şey olursa SS atarsınız.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Lite sürümünde bu tür disk bölüm düzeni gibi şeyleri yaptırmaz ki program. Bunu kimse hayrına yapmaz.
Geçmiş free sürümünde kısıtlama yoktu, son sürümü şu an kullanmıyorum.

Hala aktif mi denemedim ama AOMEI Partition Assistant Pro sürüm şurada ücretsiz kullanım için bir kampanya lisansı mevcuttur.

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Lite sürümünde bu tür disk bölüm düzeni gibi şeyleri yaptırmaz ki program. Bunu kimse hayrına yapmaz.
Keşke Windows 10'a yükseltme yapar gibi olabilse.. neyse tavsiyeleriniz için teşekkürler

Hazır herkes buradayken sorayım Windows 10'damı kalayım yoksa Sistemimi Windows 7 mi düşüreyim
Windows 8.1 önermeyin çünkü metro arayüzü kullanışlı olsa bile mağaza uygulamalarının çoğu 8.1 desteği çekti geri kalan uygulamalarda çöp.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Keşke Windows 10'a yükseltme yapar gibi olabilse.. neyse tavsiyeleriniz için teşekkürler

Hazır herkes buradayken sorayım Windows 10'damı kalayım yoksa Sistemimi Windows 7 mi düşüreyim
Windows 8.1 önermeyin çünkü metro arayüzü kullanışlı olsa bile mağaza uygulamalarının çoğu 8.1 desteği çekti geri kalan uygulamalarda çöp.
Bence GNU/Linux dağıtımlarını kullanmayı biliyorsan Linux Mint öneririm. Ancak illa Windows diyorsan Windows 7'ye geç. İşlemcin Windows 7'de 64 bit destekliyor değil mi?

revolutioni

Asistan
Reaksiyon puanı
196
Bence GNU/Linux dağıtımlarını kullanmayı biliyorsan Linux Mint öneririm. Ancak illa Windows diyorsan Windows 7'ye geç. İşlemcin Windows 7'de 64 bit destekliyor değil mi?
Zaten bilgisayarım Windows 7 Home Basic 64x ile kurulu geldi

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,953
Zaten bilgisayarım Windows 7 Home Basic 64x ile kurulu geldi
O zaman sıkıntı yok. Windows 10'da 32 bit kullanamak yerine Windows 7'de 64 bit kullanmak daha mantıklı. Ancak güncellik ve destek istiyorsan GNU/Linux dağıtımları.