Windows 7 Linux'u Bitirir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Netbook'larda altın çağını yaşayan Linux'un popülaritesinin masaüstü bilgisayarlara da geçmesi ihtimali karşısında Microsoft'un planı ne?

Microsoft'un masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda rakipleri ile sorun yaşadığını söylemek zor. Windows işletim sistemleri, bu alanlarda istatistiklere bakıldığında ne Linux tanıyor ne de Mac. Ancak özellikle son bir iki yıldır, Microsoft'un hiç de hazırlıklı olmadığı bir savaş cephesi açılmış durumda: netbook'lar. Daha çok web ve kelime işlem gibi temel özellikler için tasarlanıp, çoğunlukla Intel'in mütevazı işlemcisi Atom'u kullanan ve iddialı bellek ya da ekran kartı özelliklerine sahip olmayan bu cihazlar için Linux günden güne popülerleşiyor. Normal dizüstü bilgisayarlardan çok daha büyük bir ivmeyle büyüyen netbook satışları, geleceğin bu cihazlarda olduğunun ipuçlarını veriyor. Peki donanımı, Vista kullanımını imkansız hale getiren bu savaş cephesinde Microsoft ne yapacak?

Çözüm: Windows 7

Linux'un netbook'larda kazandığı bu popülaritenin, masaüstündeki pazar payına da sıçrayacağından endişelenen Microsoft, Windows 7'yi biraz da netbook pazarında Linux'un yolunu kesebilmek düşüncesiyle tasarlıyor olabilir. Zira Microsoft'un en son Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda tanıtılan Windows 7'nin, Lenovo S10 netbook ile çalışırken, 1 GB belleğin yarısından daha azını kullandığı görüldü. Öte yandan Asus CEO'su Jerry Chen de, 2009 ortalarında Windows 7 işletim sistemiyle çalışan Eee PC'leri satışa sunmayı planladıklarını açıkladı.

Linux Ayakta Kalabilir mi?

Tüm bunlara bir de son zamanlarda çıkan Linux netbook'ların Windows XP sürümlerine nazaran çok daha yüksek iade oranı olduğu haberleri eklenince, Linux'un netbook'lardaki altın çağının Windows 7 ile birlikte kapanacağını tahmin etmek güç değil. Unutmamak lazım ki, Windows XP ve Vista, netbook'lardan çok daha önce çıkarılmış işletim sistemleri. Şimdi tamamen netbook'ların varlığı düşünülerek, Microsoft tarafından tasarlanmış bir işletim sistemine karşı Linux dağıtımlarının ne ölçüde tutunabileceğini ise zaman ve son kullanıcıların tercihleri gösterecek.

:: Windows 7, netbook'larda Linux'un hızını keser mi?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bence bitirmez ve BİTİREMEZ....!!!

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
linuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuux olmazsa olmaz windows 7 açık kaynak kodlu olur mu?

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Şu an Pardus 2008.1 sürümünü indiriyorum.Çünkü Vista'dan ve XP'den aldığım gereksiz hata özürlerinden bıktım usandım.Yap yap özür dile olur mu böyle şey :) Artık Pardus 2008.1 kullanmaya karar verdim.Hem açık kaynakkodlu hem de tamamen Türk yapımı bir işletim sistemi.Ancak oyunlar ve mobil cihaz güncellemeleri için yine XP gerekecek.Fakat sorun değil C'ye Windows yükleyince D'ye Pardus yüklediğiniz zaman kendisi otomatik olarak başlangıçta hangi işletim sistemi diye soruyor.

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
artık bundan sonra ben bir birlerini bitireceklerini zannetmiyom..
ancak birisi iflas edib batarsa mümkün

sharlk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya win7 belki iyi olabilir ama linux açık kaynak kodlu olduğu için linuxu bitiremez

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
kendimce ve çevreme bakarak çok iyi bir bilgisayar kullanıcısıyım...
Linux denedim...
ama olmadı...
şu şunun alternatifi bu bunun alternatifi...
ama alternatifleri hiç bir zaman gerçeğinin yerini tutmadı bence...
sonra hani göz ardı edilebilecek bir kaç zorluğu da gözardı etmeye çalıştım...
ama olmadı...
ve birgün linux benden kaynaklanmayan bir şekilde yaptığı güncelleme nedeniyle çöktü...
bir türlü kurtaramadım...
windows da olduğu gibi forumlarda hemen yardımlar ulaşmadı...
tavsiyeler gelmedi...
çünkü kimse doğru dürüst bilmiyor...
ve olan benim dosyalara oldu format atmak zorunda kaldım ve disk ntfs olmadığı için dosyaların hiç biri kurtarılamadı...

Linux windows u asla bitiremez...
Linux sadece bilgisayar ile oynamayı seven gençlik için bir dönem eğlence olur yeni yeni keşifler olur ama insan bu zaman geçince bu heves de geçer yine windowsa döner...
Linux bitmeye bitmez ama hep hiç bir zaman da lider olmaz hep bir fantazi olarak kalır...
Wİndows 7 Candır

Corky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütün Linuxları(fedora,ubuntu,red hat vs.) hepsinden ayrı ayrı memnun kaldım şuanki tercihim ubuntudur. Linux'a geçeyim diyorsanız Ubuntu'yu yükleyin. : )

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
linux ne zaman microsoft gibi oyun çalıştırır , görselliğine , kullanılabiliriliğine ulaşırsa ozaman belki..

Intpv6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux'un veya açık kaynakğın felsefesiyle, Windows'un olayı bir değil. Bu sebeple Microsoft mühendisleri tarafından Windows 7'e ağzıyla kuş tutma fonksiyonu eklense bile gerçek linux kullanıcıları veya özgür yazılımın felsefesini kavramış kişiler kesinlikle sadık dostları dağıtımlarını terk etmezler.

Ayrıca linux'da sahip olduğum programların kaynak koldarına erişme imkanı benim için dayanılmaz bir lezzet : ) Bazen eksik tercümeleri tamamlamak, bazen hangi kod ne işlem yapar ne işe yarar azıcık bilgimle bunları tahlil etmek bana çok büyük hazlar veriyor.

Felsefe farklı sistem farklı, Windows ve Linux ayrı dünyaların işletim sistemleri o yüzden bu soru bizim mahalle baskı sorunsalına benziyor, bildiğiniz kısır döngü. Kulvarları karıştırmayalım. :D:D

Bu kadar yazdım ama ben de yeri gelince Windows kullanıyorum tıpkı bu mesajı yazarken yaptığım gibi ama bu değil ki ben Linux'u ve özgür yazılımı iki hoplayan pencereye bir arero'ya değişirim.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
eğer performans olarak deniyorsa; ki anladığım kadarıyla deniyor, win vista win7 ve ubuntu arasında performans açık ara ubuntu'dan yana. sonra win7 ve fark edilir ancak abartı olmayan bir farkla vista.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
kendimce ve çevreme bakarak çok iyi bir bilgisayar kullanıcısıyım...
Linux sadece bilgisayar ile oynamayı seven gençlik için bir dönem eğlence olur yeni yeni keşifler olur ama insan bu zaman geçince bu heves de geçer yine windowsa döner...
Linux bitmeye bitmez ama hep hiç bir zaman da lider olmaz hep bir fantazi olarak kalır...
Çok iyi bilgisayar kullanıcıları ve programcılar Linux kullanıyor.Çoluk çocuk işi değil yani.Windows kendisi muhteşem olduğu için lider değil.Çok iyi pazarladılar mallarını ve yazılım geliştiricileri Windows'a çok büyük yatırım yapmış durumdalar(oyun üreticilerinden tut,3d tasarım programlarına kadar herşey Windows için üretiliyor).

Reaksiyon puanı
2,146
linux profesyonel kullanıcılar için bence ya bi program kuramadım bile kendimce de iyi bilgisayar yani windows kullanırım

bi program kurmak bu kadar işkence olmamalı :no:

shadowfax_07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linuxta oyun oynanırmı diyenlere http://www.playonlinux.com/en/ bir bakın diyorum. opengl 2.0 la neler yapılabiliyor ve herhangi bir sorunda Pardus ya da Ubuntunun Türkçe forumlarına bakın oralarda daha fazla yardım bulabilirsiniz. Her programın bir alternatifi var linuxta ve görsellikte gittikçe gelişiyor. Kde4 ün daha stabil versiyonları çıktıkça daha da güzel olur.

ozturktr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim adam akıllı bişey olsa linux millet kullanır. binbir türlü çeşidi var insan karar veremiyoki ondanmı alsam bundanmı. sonra yazılım kurmak profesyonel işi windows ne güzel next next finish. şahsen windows 7, xp gibi olsun (hızlı:) neden linux kullanayım bedava olduğundanmı

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Lİnux un ücretsiz olmasının getirdiği eksiklikler var elbette. Güvenilirlik ve açık kaynak olması durumundan gelecekta daha hızlı yayılacaktır.

musvir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux halen yeterli kullanıcı sayısına ulaşmış sayılamaz. Açık kaynak kod felsefesi sayesinde belli bir noktadan sonra karesiyle doğru orantılı bir gelişim göstereceğini düşünüyorum.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
linux profesyonel kullanıcılar için bence ya bi program kuramadım bile kendimce de iyi bilgisayar yani windows kullanırım

bi program kurmak bu kadar işkence olmamalı :no:

linux'ta program kuramayan herkes profesyonel olsaydı piyasada amatör kalmazdı, ne kurmayı denedin hangi dağıtımı hangi paket yöneticisini denedin de kuramadın çok merak ettim.

paket yöneticisinden bir kaç tıkla, eğer windows'ta program indirir gibi paketi bilgisayara indirdiysen ise sadece çift tıklayarak program kurabiliyorsun.

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Eveet... yine yeni yeniden Linux v.s. WinXX veya windows 7
Linux ve WiXX senelerdir, bir birlerine nispet yapan ve " senin şöle misketin varmı baak benimde şöle bir misketim var" tarzıda devam eden çocuklara benzetmişimdir hep. :stuart:

Her iki işletim sistemdide güzel ve her iki işletim sistemi de kötü :icon_:

Birbirlerinden üstün tarafları ve zayıf tarafları olan farklı platformalar. Hiçbir zaman biri diğerinin yerine geçemeyecek.:)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
arkadaşlar kusura bakmayın linux dediğiniz sistemin ortaya çıkmasını sağlayan özgür olmak ruhu insanların içerisinde yaşadığı sürece linux u bitiremezsiniz, bitmez... linux biter, windows biter demek büyük bir düşüncesizlikten öteye gitmez...
ben linux kullanamıyorum diyen adam, kullanamadım diyen adam keyfine düşkündür, bir defa donanımı üzerine yükleme yapmıştır, 5 dakika ekrana boş boş bakmıştır, cesaret edip de ingilizce bilmediği için sözlüğe de bakmamıştır, zahmet edip de google a "linux nedir ???" diye yazmamıştır, (http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=linux+nedir&meta= ) www.belgeler.org gibi bir yeri de eminim hayatında hiç duymamıştır....

merakı olmayan, araştırmayı sevmeyen, sadece elindeki ile yetinmeye çalışan linux a, unix e, laf atmasın....

kusura bakmayın ki sayın kullanıcılar, windows dediğiniz şey oyuncaktır oyuncak... tam da bir kukladır... ipinden çekersiniz, orası burası kopar, bir işe de yaramaz... yenisi çıkar, paranız varsa alır kurarsınız, windows gibi bir ürünü de kaçak ve illegal yollarla, yasal olmayan yollarla sisteminize kurup bunun üzerinde çalışmayın...

linux dediğiniz sistemler yada GNU/Linux, Unix türevleri kritik görevler için inşaa edilmiş sistemlerdir. özel amaçlar için kullanılırlar, asıl işleri artık günlük yaşantımızın bir parçası olan bankalar, devlet kurumları, hastaneler, askeri kurumlar gibi kurumlarda ve google, yahoo, nasa gibi dünya devi özel şirketler ve kurumlar...

siz bir uyduya (ki kendisi özel bir bilgisayardır) gidip de windows kuramazsınız.. uzay araştırmalarında windows kullanamazsınız... tıp, fizik, matematik, metaloroji, kimya, gibi bilim dallarında gelişim için windows kullanamazsınız... siz donanımsal bir firewall, bir router cihazı hatta ve hatta orta-üst seviye modemlerde bile CGI+Unix türevi sistem kullanmak zorundasınız... belki siz görmüyorsunuz ama aldığınız en adi firewall a sahip modemin akıl hocalığını bir unix tabanlı yazılım yapar....

Ciddi hiç bir kurum windows a bilgisini, becerisini emanet ETMEZ!

bir arkadaş linux çöktü demiş... hiç kimse çökmez demiyor zaten ama kurtarılamayacak bir durumla ben 10 senedir linux kullanıyorum, sistem yöneticiliği yapıyorum, böyle bir durumla karşılaşmadım, çok zorlayan durumlar oldu belki ben dahi 4-5 gün uğraştım ama veri kaybı oldu diyen yalan söylüyor ya da bu işten zerre kadar bir şey anlamıyordur...

Pardus veya ubuntu gibi masaüstü kullanıcılarını hedefleyen dağıtımların kalitesini dahi tartışmak bence gereksiz, çünkü uğraşacak bir insan için, "armut piş ağzıma düş" demeyecek bir insan için mükemmel seviyedeler, konu da o değil zaten... özellikle yeni başlayacak arkadaşlara pardusu tavsiye ediyorum ve yardım almadan, istemeden önce "OKU!" sunlar.... oku!!!!!!

tartışmak bile gereksiz geliyor bunca zaman sonra, sebebi ise belli.... eğer okumaya erinmiyorsanız herhangi bir arama motoruna linux nedir diye yazın, sonuna da bir soru işareti koyun, o da benden olsun....

Saygılar, sevgiler, linux...

Reaksiyon puanı
2,146
linux'ta program kuramayan herkes profesyonel olsaydı piyasada amatör kalmazdı, ne kurmayı denedin hangi dağıtımı hangi paket yöneticisini denedin de kuramadın çok merak ettim.

paket yöneticisinden bir kaç tıkla, eğer windows'ta program indirir gibi paketi bilgisayara indirdiysen ise sadece çift tıklayarak program kurabiliyorsun.

dedim ki zaten linux profesyonel işi kuramayan profesyonel oluyo demedim :)

kubuntu 8.1 kullanacaktım hiç te bi kaç tıkla bişey olmuyor bi kaç program indirdim tıklıyorum kurulmuyor elbet yolu vardır ama bence hiç kolay değil, depolardan çekme falan varmış onunla deneyeyim dedim nafile olmuyor forumlarda arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştılar denilenleri aynen yapıyorum olmadı, son olarak ta klavyeyi görmemeye başladı kafayı yedirdi bana sildim gitti

niye kendime işkence ediyormuşum ki ohh bee :happy:

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Çok iyi bilgisayar kullanıcıları ve programcılar Linux kullanıyor.

Çok saçma birşey hiçde öyle olduğunu görmedim.Bana göre linux'u mazoşist'ler kullanıyor.Bir programcı olarak linux'u denedim ve çok zaman kaybettim.Herşeyi kendim yaptım.Bu da zamanımı aldı.Bu devirde önemli olan zamandır bırakın bu "linux'çüler daha iyi programcı windowsdakiler kötü" filan demeyi.Ben linux'de 2 günden yaptığım bir web yazılımını windows'da 2 saatte yapabiliyorum.Bunun nedeni ise çok güçlü IDE'lerinin olması(örn:Visual Studio) bu benim tercihim.

Yanlış anlamayın sadece ortada durup mantıklı olarak düşünüyorum.Olay windows veya linux değil.Ama bazı şeyler de kanıma dokunuyor.

"kusura bakmayın ki sayın kullanıcılar, windows dediğiniz şey oyuncaktır oyuncak... tam da bir kukladır"

Benim kullandığım işletim sistemi beni gereksiz yerlerde uğraştırmamalı,gerekirse ben uğraşırım zaten.Yani neden böyle taş attığınızı anlamıyorum.

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
linuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuux olmazsa olmaz windows 7 açık kaynak kodlu olur mu?
Bence son cümle herşeyi açıklıyor windoes 7 açık kaynak kodlu olurmu ?
Cevap evetse linux biter hayırsa yola devam eder

JonMr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kosasker ve lastdot içerlemişler kendi kullandıkları sistemlere laf edilmesinden.
her sistemin daha performasnlı ve kullanıcı dostu olduğu alanlar var tabiki linux bi yerde windows başka bi yerde. ama şöyle de bir gerçek var ki özgür ortama destek yada tekele rekabet her zaman olmalıdır yoksa kaybeden bu hizmeti kullananlar olacaktır.

windows bence de her alanda kullanılmaması gereken bi sistem.

mesela bankamatiklerde(atm-btm) windows kullanımı beni deli ediyor, sürekli gelen çökmeler ardından yenilemeler bu sistemin yeterli olmadığını gösteriyor..

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
linux n zaman windows u geçtiki şimdi windows linux u geçsin windows herzaman öndeydi :D linux son kullanıcıya yetersiz bir sistem ayrıca günün gereklerine hiç cevap vermiyor internet gelişti yazilimlar gelişti istekler arttı vs. birde linux daki yazılımlara bakın neyinize yetiyor bi video yapıp youtube paylaşmanız için mineccim olmanız gerekiyor hani bi ii efekt felan vermeye kalkarsanız vs. unutun o işi :D multimedia sıfır anlıyacağınız mp3 çalıp avi dosyalarını oynatıyor ama :D

ayrıca microsoft windows 98 in kaynak kodunu açsa açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerine hediye etse linux un adı bile kalmaz piyasada

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linuxa zor falan deniliyor ama pardus kurdum çok kolaydı:yes:kurulumdan sonrası en basit şeydi ama arada bir oluyordu ancak beni sudo service kdebase start komutu kurarıyordu ama çok kolaybir iletişim sistemi hemde çoook:yes: