Windows 10'a yükselttim yavaşladı

Bu konuyu okuyanlar

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar ben Win 8.1 kullanıyordum bugün Win 10'a yükselttim ilk başta kilit ekranı gözüküyordu şifreyi girdikten sonra siyah ekran geliyor. Bilgisayarı kapattım 2-3 saat sonra tekrar açtım düzeldi sizce bunun nedeni ne olabilir. Bir de Win 10'a yükselttikten sonra bilgisayarım yavaşladı bunun çözümü nedir ?

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sdn.PNG

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Açıkçası bu sistem için Windows 10 önermem şahsi olarak. Windows 7 en iyisi olur bana göre. Windows biraz daha son 2-3 yılın bilgisayarları için yapılan bir sistem diyebiliriz.

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Açıkçası bu sistem için Windows 10 önermem şahsi olarak. Windows 7 en iyisi olur bana göre. Windows biraz daha son 2-3 yılın bilgisayarları için yapılan bir sistem diyebiliriz.
Windows 8.1'de en ufak sıkıntı yoktu ve Windows 10'un minimum sistem gereksinimleri ;
İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC
RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB
Ekran kartı: DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows 8.1'de en ufak sıkıntı yoktu ve Windows 10'un minimum sistem gereksinimleri ;
İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC
RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB
Ekran kartı: DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)
Minimum sistem gereksinimleri dediğine bakmayın yeni sistemlerde SSD bile olmayınca bazen saçma hatalar verebiliyor. Dediğim gibi bu sisteme bana kalırsa en iyi Windows 7 daha sonra 8.1 olur. Eğer Windows 10 kullanmak istiyorsanız SSD diske geçebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan donanımların Windows 10 sürücü uyumu yüksek ihtimal yoktur zaten.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
benim laptopun sistemi daha düşük özellikli ama win 10 'u rahatça kullanıyorum, temiz kurulum mu yaptınız yoksa yükseltme mi ? yükseltme demişsiniz, o yüzden yavaştır. sıfırdan temiz kurulum yaparsanız atıklar temizlenir ve bilgisayar cillop gibi çalışır .

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Minimum sistem gereksinimleri dediğine bakmayın yeni sistemlerde SSD bile olmayınca bazen saçma hatalar verebiliyor. Dediğim gibi bu sisteme bana kalırsa en iyi Windows 7 daha sonra 8.1 olur. Eğer Windows 10 kullanmak istiyorsanız SSD diske geçebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan donanımların Windows 10 sürücü uyumu yüksek ihtimal yoktur zaten.
Hmm, peki önereceğiniz bir ssd var mı

---- Mesajlar birleştirildi ----

benim laptopun sistemi daha düşük özellikli ama win 10 'u rahatça kullanıyorum, temiz kurulum mu yaptınız yoksa yükseltme mi ? yükseltme demişsiniz, o yüzden yavaştır. sıfırdan temiz kurulum yaparsanız atıklar temizlenir ve bilgisayar cillop gibi çalışır .
aynen yükseltme yaptım temiz kurulum yapacaktım ama programları tekrar kurmaya önemli dosyaları yedeklemeye üşendim biraz

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu durum da bir ihtimal tabi önce bunu denemekte fayda var.

Hmm, peki önereceğiniz bir ssd var mı

---- Mesajlar birleştirildi ----

aynen yükseltme yaptım temiz kurulum yapacaktım ama programları tekrar kurmaya önemli dosyaları yedeklemeye üşendim biraz
SSD için bütçeniz nedir birde laptop mu yoksa masaüstü mü kullanıyorsunuz?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
işlemci zaten laptop işlemcisi değil mi @Görkem Say hocam? herşeyden önce ben temiz kurulum yapılmasını tavsiye ederim sonra ssd bakılması daha faydalı.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
yüzde 85 düzelir çünkü ben de yükseltme yaptığımda bilgisayar kararsız oluyordu :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
7 senelik bilgisayarımda 3 senedir W10 yüklü güncellemeler nizami ve gayet iyi çalışıyor. W10' u tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Temiz kurulum ile olma ihtimali yüksek tabi ama birde temiz kurulumu SSD ye yapsan çok daha iyi olur. Bütçen var SSD al yoksa kendini zorlama.

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar Win 8.1'e geri yükleme yaptım critical service failed hatası verdi. "Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Şu anda bazı hata bilgileri toplanıyor, bu işlemden sonra yeniden başlatabilirsiniz." Ama hep %0'da kalıyor. Sistem geri yüklemesi yapayım dedim onda da sistem geri yükleme noktası yok diye hata verdi napcam bilgisayar gitti :(

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Eline sağlık kardeşim bee. Abi bence şu Windows 10 varya Mekanik Harddisk alalgıladığı gibi Hdd`yi 100% kullanım döngüsüne giriyor. Başıma geldi birdefa İlla diyor hani SSD al yoksa beni kullanamazsın.

SSD sertifikası mı uyumlu nedir bilemiyorum ama Kullanırsa onuda kullanırdı 100% yük altında. Bu işte bir düzmece vardır kesin. Milletin paraları gidiyor boşuna demiyeyimde Hani ufaktan arkadan ittiriyorlar zorluyorlar sanki al al diye.

mustafacann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Eline sağlık kardeşim bee. Abi bence şu Windows 10 varya Mekanik Harddisk alalgıladığı gibi Hdd`yi 100% kullanım döngüsüne giriyor. Başıma geldi birdefa İlla diyor hani SSD al yoksa beni kullanamazsın.

SSD sertifikası mı uyumlu nedir bilemiyorum ama Kullanırsa onuda kullanırdı 100% yük altında. Bu işte bir düzmece vardır kesin. Milletin paraları gidiyor boşuna demiyeyimde Hani ufaktan arkadan ittiriyorlar zorluyorlar sanki al al diye.
Kapitalizm

tuttumseni

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Görkem bey benim anlamadığım neden önermediğiniz ben intel i5 4210u kullanıyorum gayette stabil çalışıyor. sizce işlemci mi yetersiz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Görkem bey benim anlamadığım neden önermediğiniz ben intel i5 4210u kullanıyorum gayette stabil çalışıyor. sizce işlemci mi yetersiz?
Neden önermiyorum çünkü eski sistemler Windows 7 veya 8.1 ile daha sağlıklı çalışıyor. Sizin durumunuzda 4. nesil işlemciler 8.1 desteklediği için Windows 10 sistemine de destek verebiliyor. Yani benim elimde de eski bir sistem vardı hatta işlemcisi core 2 quad işlemciydi ve Windows 10 ile birlikte çok kasıyordu fakat Windows 7 ile gayet iyi çalışıyordu. Zaten bana kalırsa Windows 10 ile hafiflik ve oyun performansı anlamında yarışabilecek tek sistem Windows 7 o da artık yeni sistemler tarafından desteklenmiyor zaten. Bunların hepsi planlı eskitme ve yeni donanım almaya zorlama durumudur.

tuttumseni

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Neden önermiyorum çünkü eski sistemler Windows 7 veya 8.1 ile daha sağlıklı çalışıyor. Sizin durumunuzda 4. nesil işlemciler 8.1 desteklediği için Windows 10 sistemine de destek verebiliyor. Yani benim elimde de eski bir sistem vardı hatta işlemcisi core 2 quad işlemciydi ve Windows 10 ile birlikte çok kasıyordu fakat Windows 7 ile gayet iyi çalışıyordu. Zaten bana kalırsa Windows 10 ile hafiflik ve oyun performansı anlamında yarışabilecek tek sistem Windows 7 o da artık yeni sistemler tarafından desteklenmiyor zaten. Bunların hepsi planlı eskitme ve yeni donanım almaya zorlama durumudur.
peki tesekkürler açıklamanız için

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
peki tesekkürler açıklamanız için
Rica ederim. Bu arada dediğim gibi her eski bilgisayar kasıcak diye bir kaide de yok. Windows, Android veya IOS gibi modele özel işletim sistemi ile gelmediği için bu tarz şeylerin olması gayet normal.

tuttumseni

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Rica ederim. Bu arada dediğim gibi her eski bilgisayar kasıcak diye bir kaide de yok. Windows, Android veya IOS gibi modele özel işletim sistemi ile gelmediği için bu tarz şeylerin olması gayet normal.
peki görkem bey bir soru sordumda ben onada bakabilir misiniz basit birseydi zaten