Windows 10 ve Ubuntu Dual Boot

Bu konuyu okuyanlar

oguzhan94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şu an laptopta 1 tane 256GB SSD ve 1 tane 1TB HDD var. SSD'de Windows 10 yüklü. HDD'nin bir kısmını ayırıp oraya da Ubuntu kurmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Ayrıca ikisinin de UEFI modda çalışmasını istiyorum.

İnternette baktığım örneklerde Windows'un kurulu olduğundan farklı disk seçen görmedim. Bir de hepsi sanal makinede yapmış. Ben gerçek bir makinedeki çalışmayı da görmek isterdim tabi. Bu şekilde bir video veya yazı bulamadım. Bulabilirseniz o da yardımcı olabilir.

Kendi başıma deneyip de dosyalarım gider diye biraz korktum size de bir danışayım dedim.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Mümkün bende aynı şekilde linux dağıtımlarından birini kullanıyorum linuxu windows üzerine kuramazsın kurarsan zaten windowsa ulaşamazsın ssd de windows olduguna göre onu bi kenara bırakalım.Ubuntunun disk bölme ekranı biraz karısık gelebilir biçimlendirme işini windows üzerinden yap
hdd de 2 tane bölüm oluştur biri en az 10 diğeri en az 40gb.
10gb lik bölüm takas alanı olucak yani sistem donmalarında oraya ulasır.
diğer bölüm en az 40 dedim istersen 200 bile yapabilirsin sana kalmış.
daha sonra bilgisayarıma gir ve windows yüklü sürücünün ismini Windows 10 olarak değiştir ki ubuntu disk bölme ekranında karıştırma.
Ubuntuyu rufus programıyla kur kurulum adımlarını tam olarak söyleyemem hatırlamıyorum ama disk bölme ekranında takas alanını ve asıl sistemin kurulacagı bölümü yukarıdaki yeni ayırdıgın yerlere göre kur.Birde senden Grup önyükleme yazılımı için yetki isteyecektir onu ben windowsun üstüne kurdum oda sadece açılışta işletim sistemini seçme imkanını sunan bi yazılım.