Windows 10 Masaüstünde Mouse Click Kasma Sorunu Nasıl Çözülür? [Rehber]

Bu konuyu okuyanlar

furlifes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi günler. Saatlerdir arayıp sonunda kısmen de olsa çözümüne ulaştığım bir yöntemi bu konudan müzdarip arkadaşlarla ve sizlerle paylaşacağım.
Olay şu, windows 10 intel+nvidia kombosunda masaüstünde click yaptığınızda bazı laptoplarda ani donmalar meydana geliyor. Pil e tıkladığınızda anlık donmalar oluyor, boşluğa tıkladığınızda oluyor. Oldukça saçma bir problem anlayacağınız. Saatlerce aradım, tonlarca şey denedim en sonunda bir yöntem buldum.

<''Sağ tıktan Intel Kısayolunu kaldırmak.
a.) Windows + R tuşuna basın, cmd yazıp Enter tuşuna basın. Komut kısmına Regedit yazıp yine Enter tuşuna basın.
Daha sonra adım adım şu yolu takip edin.
Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers bu klasördeki New ve NcCplDekstopContext klasörü hariç her şeyi silin.
Bilgisayarı açıp kapattıktan sonra sağ tıkta donma sorunu çözüldüğünü göreceksiniz.

b.) ShellExView - Shell Extension Manager For Windows bu link alıntılayıp ShellExView Programını indirin. Programı açıp adım adım şu yolu takip edin.

Programın en üstündeki Type kısmına basın. Context Menu Type olacak olan altlarda TheDeksTopContextMenu Class ı bulup sağ tıklayıp Disable Selected Items e basın.
Bu iki yöntemle Sağ tıkta Intel Kısayolunu kaldırmış olduk. ''
Ben bu yöntemle sorunu büyük ölçüde çözdüm. Pil kısmına tıkladığımda hala kasma oluyor onu hala beceremedim. En azından bu rahatsızlığı bir nebze de olsa azaltıyor. Umarım uğraşan arkadaşların işine yarar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Olayı biraz daha ilerlettim.
NVIDIA ekran kartını varsayılan ekran kartı yaptığımda sorun düzeldi diyebillirim neredeyse tamamen.
Olay şu,
nvidia control panel > 3d ayarlarının yönetilmesi > genel ayarlar > yüksek performanslı nvidia '
seçimini yaptığınızda çoğunlukla düzeliyor. bu olay pil tüketimini arttırıyor, entegrede bıraktığınızda full intel kullanımına geçiyor otomatikte ise oyuna girdiğinizde nvidia aktif olacak şekilde düzenliyor.

Son düzenleme:

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;

Böyle bir çözümü paylaştığınız için teşekkürler...

İyi forumlar...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Böyle bir sorunun çözümünü paylaştığınız için teşekkürler. İyi forumlar dilerim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu bölümün moderatoru kimse bu konuyu kesinlukle sabitlemeli bu konu çözümü uzun süredir bulunamayan technopatta sayfalarca tartışilan ve doğru dürüst çözüm bulunamayan bir konu @by efsane