Windows 10 hakkında az bilinen gerçek: Satın almak zorunda değilsiniz !

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Windows 10'un en son çıkan final sürümünü kurdum. Masaüstünde sağ tıklayıp kişiselleştire tıklayınca şu çıkıyor:
Adsız.jpg

"Kişisel bilgisayarınızı kişiselleştirmek için önce Windows'u etkinleştirmelisiniz" yazıyor.
Bu arada Windows 10'u etkinleştirmeden güncelleştirme yapılabiliyormuş. :)

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 @eronis Sağ alttaki Windows'u etkinleştirin yazısı yine çıktı. O yazıyı kesin olarak nasıl kaldırabilirim?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
windows'u sildim gerçi bana kms filan gerekmiyor Bill uncle hediye etmişti 10pro'yu...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şu an Windows 10 Professional kullanıyorum. Etkinleştirmedim ve cracklemedim. Sağ alt köşede "Windows'u etkinleştir" yazısı çıkıyor.
Güncellemeler yapılıyor ancak Microsoft Edge tarayıcısı kullanılamıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güncellemeler yapılıyor ancak Microsoft Edge tarayıcısı kullanılamıyor.
Bu bir eksi değil ki ! Bu bir artı ! Yani her yerde taciz eder gibi edge çıkmayacak karşıma ! Satın almamak için bir neden :D

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Öncelikle Merhaba;

ilk olarak Windows 10 neden ücretsiz onu düşünelim. Asparagas bir haberde olabilir aldığım duyum. Windows 10 üzerinde kullanılan crackli tüm uygulamaları özellikle autocad , solidworks, adobenin hepsi başta olmak üzere bir çok ürünün crackli kullanımlarını windows toplayıp ilgili firmalara ileteceği duyumunu bir yerden aldım. Kesin bilgi mi derseniz, Kesinlikle Hayır derim.

Fakat mantıklı mı? Evet mantıklı..

Crack olayını tabiki tasviv etmiyoruz ama maalesef ki günümüz şartlarında en çok yapılan işlemdir. Şu bir gerçektir ki, crackli uygulama kurmamak için bilgisayar tamir dükkanı açmıyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@technomind asparagas falan değil, Windows 10'un kendisi bir virüs, Çeşitli organizasyonlara bilgi dağıtabilmek için bilinçli olarak bırakılmış, NSA Windows kırma araçlarının internete bilinmeyen bir kaynak tarafından sızdırılıp yüksek meblağlara satılmasının ardından bunları satın alan birisi bunların avantajını kullanıp WannaCry virüsü ve onun sonrasında gelen salgınları başlattı. Windows 10 kullanıcısıysan 7/24 adını duymadığın heriflerin bilgisayarında cirit atabildiği bir gerçek. Bunu düşününce %100 bedava olması gerek. Windows 10'un satışı yasaklanmalı ve tamamen bedava olmalı. Sonuçta bizden o kadar veri çalıyorlar, bence yine onlar karlı.
--- Gönderi Güncellendi ---
Crack olayını tabiki tasviv etmiyoruz ama maalesef ki günümüz şartlarında en çok yapılan işlemdir. Şu bir gerçektir ki, crackli uygulama kurmamak için bilgisayar tamir dükkanı açmıyorum.
Çözüm basit, aktive etme :D Öyle kullansın ya da aktive edilmemiş diyen anlayan bir tanıdığı olur o da aktive eder zaten :D

technomind

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
74
@technomind asparagas falan değil, Windows 10'un kendisi bir virüs, Çeşitli organizasyonlara bilgi dağıtabilmek için bilinçli olarak bırakılmış, NSA Windows kırma araçlarının internete bilinmeyen bir kaynak tarafından sızdırılıp yüksek meblağlara satılmasının ardından bunları satın alan birisi bunların avantajını kullanıp WannaCry virüsü ve onun sonrasında gelen salgınları başlattı. Windows 10 kullanıcısıysan 7/24 adını duymadığın heriflerin bilgisayarında cirit atabildiği bir gerçek. Bunu düşününce %100 bedava olması gerek. Windows 10'un satışı yasaklanmalı ve tamamen bedava olmalı. Sonuçta bizden o kadar veri çalıyorlar, bence yine onlar karlı.

Çözüm basit, aktive etme :D Öyle kullansın ya da aktive edilmemiş diyen anlayan bir tanıdığı olur o da aktive eder zaten :D

Mantıklı ancak ısrar çok olur diye :D :D :D Harikasın yaaaaa :D

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Önce Windows 8.1 falan çakmasını indirin veya bir arkadaşınız falan varsa ondan kurmak için ödünç isteyin. Sonra da denetim masasından Windows 10'a yükseltin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
windows'a mahkum değilsin ubuntu kur bak keyfine ubuntu ne? diyorsan bu mesajı yoksay...

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Alışmışız Windows'a, nasıl birden Linux tabanlı bir işletim sistemine hemwn alışalım? Önce biraz Virtual ile falan deneyin. Memnun kalmazsanız yeniden Windows falan kurmak uzun iş.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu konuyu iyiki açmışım :D

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
90 gün sınırı kalktı W10'da ve güncellemeler çalışıyor.

Bunu gel de benim gibi güvenlik manyağı bir paranoyağa anlat :D

Crack dememin sebebi crack ile aynı işlevde çalışıyor. Ayrıca arkaplanda ne olduğuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Ancak, muhtemelen bazı sistem dosyalarının üzerine yazma yapıyor.

Güvenlik manyağı paranoyaklar windows zaten hiç kullanmamalı. Ki senin avatarın bir GNU/Linux kullanıcısı olduğunu haykırıyor. :) Kapalı kaynak işletim sistemlerinin ne yaptığından emin olamayız. Onu geçtim, donanım parçalarında yer alan entegre devreler ve işlemciler bile güvenlik açısından problemli. Onları bile kendimiz tasarlayıp üretmeliyiz ki güvenilir olsun.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güvenlik manyağı paranoyaklar windows zaten hiç kullanmamalı. Ki senin avatarın bir GNU/Linux kullanıcısı olduğunu haykırıyor. :)
Linux bölümü moderatörüyüm :) Şu var ki ben Manjaro ile Windows 10'u farklı hard disklerde kullanıyorum. Windows 10'u Warframe için, Manjaro'yu kalan herşey için kullanıyorum :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Linux bölümü moderatörüyüm :) Şu var ki ben Manjaro ile Windows 10'u farklı hard disklerde kullanıyorum. Windows 10'u Warframe için, Manjaro'yu kalan herşey için kullanıyorum :)
Güzel bir tercih yapmışsın. Ben de tüm işlerim için linux kullanıyorum. Windows'un sadece 95 sürümünü kullanmıştım. Bir daha da kullanmadım. Linux ile kıyasladığımda sürekli windows'un hatalı tasarlandığını ve buna bağlı sorunlardan hiç bir zaman kurtulamadığını düşünürüm.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841

Güzel bir tercih yapmışsın. Ben de tüm işlerim için linux kullanıyorum. Windows'un sadece 95 sürümünü kullanmıştım. Bir daha da kullanmadım. Linux ile kıyasladığımda sürekli windows'un hatalı tasarlandığını ve buna bağlı sorunlardan hiç bir zaman kurtulamadığını düşünürüm.

Öğrenciyken windowsu silip linux türevlerini yükleyip kullanabiliyordum ama iş hayatına girince Windows kullanmak zorundasın.
Kullandığın yazılımlar linuxta büyük ihtimal olmayacak :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Öğrenciyken windowsu silip linux türevlerini yükleyip kullanabiliyordum ama iş hayatına girince Windows kullanmak zorundasın.
Benim ihtiyacım olan bütün yazılımlar linux'te var, bu bakımdan şanslıyım sanırım. Mesela adobe dünyası yazılımlarına ihtiyaç duymadım hiç. Zira ağırlıklı olarak web tabanlı yazılımlar; c/c++, gcc ve qt gibi programlama araçları ile işim. Sunucularımız ise baştan aşağı linux. İş hayatında microsoft egemenliğine bir yerde son vermemiz gerekiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O biraz patronların halt etmesi :D

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
O biraz patronların halt etmesi :D
Biraz öyle biraz değil :D
Çalıştığın işe göre değişiyor.Programlama üzerine çalışıyorsan her platformda alternatiflerin var ama mühendislik üzerine çalışıyorsan maalesef alternatifin yok :/

Can Pakalın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Win 10 dr.oyunda yada kinguinde 50-60tl ye vardı , ama güzel yazı olmuş işine yarayan olur elbet :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Niye bilmiyorum ama bu foruma üye olanların çok büyük bir kısmı yazılımcı ? :D

ismail1424

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar hiç uğraşmayın BİOS'a gömülü OEM keyler oluyor N11 gibi sitelerde satılıyor onlardan satın alın en fazla 100 TL bakın keyfinize.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Windows,kuruluşumun etkinleştirme hizmeti ile etkinleştirilmiş öyle yazıyor :D Kuruluş direkt benim sanırım.Windows ev kullanıcılarına bir şey demez büyük oynar :)

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
neden crack yapmayayım ki? 10 saniyemi bile almıyor