Windows 10 güncelleme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba, sorun olmazsa size bir konu hakkında danışmak istiyorum. Dizüstü pc de Windows 10 güncellemesini yüklüyordum 2,3 ay önce ama %97 de takıldı ve asla ilerlemedi. Günlerce pc yi açık bıraktım fişe takılı olarak ama hiçbir ilerleme olmadı. Sonradan PC'nin WiFi si kapalı olduğu aklıma geldi bu yüzden tamamlananıyız diye düşündüm ama belki takılmıştır diye açma düğmesine uzunca bastım ve kapattım. Daha sonra açtığımda bilgisayarım çok çok eski sürüm bilgisayarlar gibi açıldı. Hiçbirşey yoktu ve başlata bile tıklanmıyordu. Biraz internetten araştırma yaptım güvenli modda başlattım daha sonra birşeyler yapmıştım seçeneklerin olduğu bir menü geldi karşıma ve geri yükle dediğimde eski haline döndü bilgisayar ama başlata tıklamıyor WiFi yazılımı yok bir sürü yer tıklanmıyor. Bazı dosyalar dışında birçok yere ya tıklanmıyor ya da o özellikler PC'den yok olmuş hiç görünmüyor. D Disk'inden önemli belgelerimi yedeklemeye çalıştım USB'lere. Daha sonra kapattım 2-3 ay ilgilenemedim geçen gün tekrar açtım yine aynı durumda pc. WiFi yazılımı gelse belki güncelleştirme yapabilirim diye düşündüm ama özelliklerden aygıt sürücüsü açılmıyor. Hiçbirşeye ulaşamıyorum. PC yi içerisindeki belgelerim çizim programlarım ve crack 2013 office programlarımı kaybetmeden kurtarabilmemin bir yolu var mı? Günlerdir araştırıyorum ama istediğim bilgiye erişemedim. Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Güvenli mod ile açtığında aygıt yöneticisi açılıyor mu?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba,
Windows ara
winver
ENTER

ve
Görev yöneticisinde
Başlangıç
sekmesinde yer alan programların ekran görüntüsünü paylaşır mısınız.

Ayrıca görev yöneticisinde anormal/aşırı değerler gözlemliyor musunuz? CPU, Bellek, disk, Ağ kullanımlarına bakın.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Güvenli mod ile açtığında aygıt yöneticisi açılıyor mu?
Güvenli mod ile açtığımda aygıt yöneticisini açmayı denemedim hiç. Zaten çok fazla bilgim olmadığı için güvenli moddan çıkmaya çalıştım, sonra bir ekrana girdim ve sistemi geri yükle dedim. Pc eski haline döndü ama yukarıdaki yazıda bahsettiğim gibi sorunlar ortaya çıktı. Wifi yok başlata tıklanmıyor vs vs ...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhaba,
Windows ara
winver
ENTER

ve
Görev yöneticisinde
Başlangıç

Ayrıca görev yöneticisinde anormal/aşırı değerler gözlemliyor musunuz? CPU, Bellek, disk, Ağ kullanımlarına bakın.
Merhaba,
söylediklerinizi yapmak için pcyi açayım dedim şifremi yazıyorum ama ana ekran gelmiyor siyah bir ekran duruyor karşımda maalesef. Bir ay öncesine kadar en azından açılıyordu şimdi o bile yok. Sizce bu durumun sebebi nedir?

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Dizüstü pc de Windows 10 güncellemesini yüklüyordum
Merhaba;
Dizüstünün marka ve modeli tam olarak nedir?
Merhaba,
söylediklerinizi yapmak için pcyi açayım dedim şifremi yazıyorum ama ana ekran gelmiyor siyah bir ekran duruyor karşımda maalesef
Windows 10 kurulum medyanız USB flash veya DVD’niz var mı? Varsa, sistemi medya üzerinden başlatarak Başlangıç Onarmayı deneyebilirsiniz.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba,
Windows ara
winver
ENTER

ve
Görev yöneticisinde
Başlangıç

Merhaba,
söylediklerinizi yapmak için pcyi açayım dedim şifremi yazıyorum ama ana ekran gelmiyor siyah bir ekran duruyor karşımda maalesef. Bir ay öncesine kadar en azından açılıyordu şimdi
Merhaba;
Dizüstünün marka ve modeli tam olarak nedir?

Windows 10 kurulum medyanız USB flash veya DVD’niz var mı? Varsa, sistemi medya üzerinden başlatarak Başlangıç Onarmayı deneyebilirsiniz.
Maalesef herhangi bir kurulum medyam mevcut değil. Lenovo ideapad510

Merhaba,
söylediklerinizi yapmak için pcyi açayım dedim şifremi yazıyorum ama ana ekran gelmiyor siyah bir ekran duruyor karşımda maalesef. Bir ay öncesine kadar en azından açılıyordu şimdi

Ama sistem geri yüklemede sanırım pc yi güncellemeye çalıştığım tarih olabilir çok emin değilim resimdeki seçenek var. Sizce geri yüklesem sorun çözülür mü acaba? Resim yüklenmiyor büyük boyut diyor ama tarih 25.06.2018 saat 20:58:02 açıklama PROPLUSR yazıyor ve seçersem yükleyebiliyorum

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sizce geri yüklesem sorun çözülür mü acaba?
sistem geri yükleme noktası güncelleştirme öncesi oluşturulmuş ise, sorunu çözebilir.
Resim yüklenmiyor büyük boyut diyor
Şuraya yükleyebilirsiniz.
Kod:
https://resimyukle.xyz/
tarih 25.06.2018 saat 20:58:02 açıklama PROPLUSR yazıyor
Sanırım office yazılımının yüklendiği zamanı işaret ediyor.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba,

Ama sistem geri yüklemede sanırım pc yi güncellemeye çalıştığım tarih olabilir çok emin değilim resimdeki seçenek var. Sizce geri yüklesem sorun çözülür mü acaba? Resim yüklenmiyor büyük boyut diyor ama tarih 25.06.2018 saat 20:58:02 açık

Resimi görebilir misiniz doğru mu yaptım bilmiyorum ama yükledim.

sistem geri yükleme noktası güncelleştirme öncesi oluşturulmuş ise, sorunu çözebilir.

Şuraya yükleyebilirsiniz.
Kod:
https://resimyukle.xyz/

Sanırım office yazılımının yüklendiği zamanı işaret ediyor.

Resimi görebilir misiniz doğru mu yaptı bilmiyorum ama yükledim.

Son düzenleyen moderatör:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sizce geri yüklesem sorun çözülür mü acaba?
Kesin sonuç alınır demek doğru değil ama deneyebilirsiniz, büyük ihtimalle işe yarayabilir.

Eğer olumlu bir sonuç alamazsanız,
Windows 10 yükleme medyasını bir yerden edinin ya da başka bir bilgisayardan Windows 10 medyasını indirip usb yada DVD’ye yazdırın.
Windows 10 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir
Resimi görebilir misiniz doğru mu yaptı bilmiyorum ama yükledim.
Tıklayarak resim açılabiliyor.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kesin sonuç alınır demek doğru değil ama deneyebilirsiniz, büyük ihtimalle işe yarayabilir.

Windows 10 yükleme medyasını bir yerden edinin ya da başka bir bilgisayardan Windows 10 medyasını indirip usb yada DVD’ye yazdırın.

İlerle deyince bu resimi çektim.

Windows 10 Disk

Resim bilgisi için teşekkür ederim :)

Birde bilgisayarı sıfırla seçeneği var. D diskini silmeden sıfırlamanın bir yolu var mı ? Var ise onu mu yapmak daha mantıklı yoksa sistem geri yüklemesi yapmak mı?

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İlk olarak sistem geri yüklemeyi deneyin, çünkü bu seçenek daha mantıklı,
Eğer bilgisayarı sıfırlamayı seçerseniz ("dosyalarımı koru " seçerek işlem yapsanız bile) Windows 10 yeniden yüklenir, sizin sonradan kurduğunuz tüm programlar kaldırılır.

D diskini silmeden sıfırlamanın bir yolu var mı ?
C ve D olarak disk bölümlendirilmiş ve sistem C'ye kurulu ise D'deki dosyalar etkilenmez.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sistem geri yüklemesini başlattım umarım işe yarar. Disk C ve D şeklinde ayrılmış durumda ama dediğiniz gibi office, bazı çizim programları vesaire kaybetmek istemiyorum. Zaten bu zamana kadar bu yüzden bekledim araştırdım hep bir yolu var mı diye bugün sistem geri yüklemesinde bu seçenek çıktı. Aslında daha önce de bakmıştım diye hatırlıyorum böyle bir seçenek yoktu olsa bunu araştırırdım anlayamadım ama neyse umarım düzelir artık pc.
Size de yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Rica ederim umarım sorun hollolur. Sonucu paylaşırsınız, iyi forumlar. :)

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Maalesef iki kez yaptım sonuç bu. Sadece geri dönüşüm kutusu var ona da tıklanmıyor, hiç birşeye tıklanmıyor daha doğrusu.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Bilgisayarınızda donanımsal bir sıkıntı var sanırım.
Sanki sıfırlama yapılmış gibi masaüstü görünüyor.

Başarılı olur mu bilmiyorum ama sistem geri yüklemenin görüntü ekrandaki "Başlangıç Onarma"yı deneyin bir de.

CB9JSR.png

Eğer herhangi bir hata verirse/onarma başarısız olursa;
Windows 10 yükleme medyasını bir şekilde edinin yada ya da başka bir bilgisayarda hazırlayın.
Başlangıç onarmayı kurulum medyası üzerinden denersiniz.

Ayrıca, ne olur ne olmaz;
Bilgisayarınızdaki belgeler/dosyaları kurtarmak için;
Linux Mint vb. bir GNU/Linux dağıtımını indirip DVD yada USB'ye yazdırın.
Download - Linux Mint
Kurulum yapmadan bilgisayarı medya üzerinden çalıştırarak D ve C sürülerinde yer olan belge/dosyaları harici HDD veya USB'ye aktarabilirsiniz.

Daha da olmazsa,
bir dizüstü tamircisine danışın. Çünkü forum üzerinden ilerleme kaydedebileceğimiz bir seçenek yok, ne yazık ki.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sanırım benden kaynaklandı bu sıfırlanmış gibi olan durum. Dün PC yi açtım uzun bir süreden sonra, tekrar en son bıraktığım gibi açıldı ( daha önce baya araştırıp güvenli modu açıp sonrasında çık ve Windows 10 a devam et seçeceğine tıklayınca kişisel bilgisayarım geri dönmüştü ve o Zaman verilerimi yedeklemeye çalıştım eğer bir bozulma olmadıysa, araştırdım o sırada da ama WiFi yok başlata tıklamıyor bir sürü yere giremiyordum, onun dışında birçok yere girebiliyordum. Bana güncelleme tamamlanamadığı için oluşan sorunlar var gibi geldi sonuçta D diskim, masaüstü diğer herşey aynıydı tek sıkıntı tıklanmayan yerlerdi.) Sonra sıkıldım ve bir süre daha ilgilenme fırsatım olmadı zaten birşeyde yapamıyordum maalesef. Dün açtığımda bir anda ekran karardı masaüstü görünmüyordu saliselik görüntü gelip gidiyordu birkaç kez açıp kapattım yine aynı olunca f8 de açayım diye düşündüm tekrar belki daha önce de açtığım için gayet başarılı olmuştu o denemem, tekrar düzelir diye düşündüm ve bastım ve pc resmini attığım bomboş şekilde açıldı ve dün akşam başlatma onarmayı da denemiştim hani herşeyi yaptım sıfırlama dışında ama sonuç maalesef o ekrandaki gibi.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
ve dün akşam başlatma onarmayı da denemiştim hani her şeyi yaptım
Başlangıç onarmada her hangi bir hata aldınız mı? İşlem başarılı bir şekilde mi tamamlandı?

Güvenli mod ile açtığımda aygıt yöneticisini açmayı denemedim hiç. Zaten çok fazla bilgim olmadığı için güvenli moddan çıkmaya çalıştım.
Peki, tekrar güvenli moda giriş yapabiliyor musunuz? Denediniz mi?

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hata almadım işlem bitikten sonra konum bulunamadı başlığı altında Windows C/system/ 32 config ile başlayan uzun bir yazı vardı. Yani Windows yüklü bir sistem-yazılım bulamadı gibisinden birşeydi.

Zaten güvenli moda geçmek isterken sıfırlanmış gibi oldu geçen sefer yaptığımda xp gibi açılmıştı baya eski sürüm gibi bu kez öyle olmadı. Herşey yok oldu, güvenli modda açılmadı anladığım kadarıyla. Sonra sizin söylediklerinizi yaptım başka şeylerde denedim ama hiç bir değişiklik olmadı maalesef ve konum bulunmadı yazısı çıktı her işlemin sonunda.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sistem geri yükleme noktası, yaşadığınız Windows güncelleştirmesindeki problemden sonra oluşturulmuş, önce oluşturulmuş olsaydı, büyük ihtimalle sorunu da çözmüş olacaktınız. :)

Sistem dosyalarınız bir şekilde hasar görmüş veya bozulmuş sanırım; sistem çökmüş.

1) Bilgisayarınızda her hangi bir güvenlik yazılımı yüklü mü? Bilgisayarınızda önceden her hangi bir şüpheli davranışla karşılaştınız mı? Mavi ekran hatası, durduk yere açılan uyarı penceresi veya beklenmedik çeşitli hatalar, sistemde aşırı yavaşlık vs. vs. Virüs nedeniyle sorun yaşıyor olabilirsiniz.

2) Eğer (1)'ki şüpheli davranışlarla hiç karşılaşmadıysanız, sorun doğrudan bilgisayar kapatılırken Windows güncellemesi sırasında ortaya çıkmıştır teşhisi konulabilir.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Eğer sistemi güvenli modda başlatabiliyorsak, başlatmayı deneyelim.

Güvenli moda erişim için:

1xTGcy.png

aCQ1CJ.png

7xCK99.png

c4c5aI.png

LceaHV.png

Kod:
Yerel Disk (C) > Kullanıcılar > (KULLANICI ADINIZ)

konumundaki Masaüstü'nü seçip Kopyalayın

Kod:
Yerel Disk (C) > Windows > System32 > config > systemprofile

konumuna gidip yapıştırın.

Şu şekilde:

d3zfBe.png

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlangıç ve masaüstü konumlarının erişilip erişilemeyeceğini görün.

Eğer Güvenli moda giriş yapamıyorsanız, video'dan devam ediniz, sonraki adımlar da yer alıyor.

==>Video anlatım (Bu mesajda anlatılan tüm işlemleri içeriyor.)
Kod:
http://sendvid.com/t28fhuvm

Dosya gezginindeki şu konumu açın
Kod:
C:\Users\(KULLANICI ADINIZ)\

Masaüstüne sağ tıklayın
Özellikler
aHK5CT.png

Uygula > Tamam dedikten sonra
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bir sonraki açılışta
Başlat'a sağ tıklayın
Çalıştır
Regedit
ENTER
Kod:
Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Folders
Desktop
dize değeri:
Kod:
C:\Users\(KULLANICI ADINIZ)\Desktop
şeklinde olmalı, değilse değiştirin.

yani

aKfbeM.png

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

DipNot:
Başlat/Görev çubuğu tıklanabilir değilse;
bazı klavye kısayol tuşları:
sistemi yeniden başlatmak için
CTRL + Alt + DEL
Dosya Gezgini’ni açmak için
Windows Logosu + E
Çalıştır'ı açmak için
Windows Logosu + R

tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

şu kaynaktaki anlatım kısmen referans alınmıştır.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
image.jpeg
Güvenli modda başlat dedim açılınca sistem geri yükleme yapıldı diye bir uyarı geldi. Masaüstünü kopyalamak istiyorum dediğiniz gibi ama bilgisayar yok, başlata tıklanmıyor Nasıl açabileceğimi bilmiyorum söylediğiniz yerleri.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ekli dosyayı görüntüle 59635 Güvenli modda başlat dedim açılınca sistem geri yükleme yapıldı diye bir uyarı geldi. Masaüstünü kopyalamak istiyorum dediğiniz gibi ama bilgisayar yok, başlata tıklanmıyor Nasıl açabileceğimi bilmiyorum söylediğiniz yerleri.
Klavye üzerinden de işlem yapamıyor musunuz? Yukarıdaki mesajımın sonunda belirtmiştim:
Başlat/Görev çubuğu tıklanabilir değilse;
bazı klavye kısayol tuşları:
sistemi yeniden başlatmak için
CTRL + Alt + DEL
Dosya Gezgini’ni açmak için
Windows Logosu + E
Çalıştır'ı açmak için
Windows Logosu + R
tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

+

Nasıl açabileceğimi bilmiyorum söylediğiniz yerleri.

Eğer klavye kısayolları da işlemiyorsa,
bir önceki mesajımda bir video hazırlamıştım; onu izlediniz mi? Video'daki işlemleri takip ederek de masaüstü kopyalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Oldukça yalın ve anlaşılır bir şekilde göstermeye çalıştım.
video'dan devam ediniz, sonraki adımlar da yer alıyor.

==>Video anlatım (Bu mesajda anlatılan tüm işlemleri içeriyor.)
Kod:
http://sendvid.com/t28fhuvm

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Biraz rahatsızlandığım için bakamadım birkaç gündür. Söylediklerinize bakıcam hemen. USB bellek aldım bu arada medya oluşturmak gerekirse diye o da geldi.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Videoyu izleyerek yapmaya çalıştım ama masaüstü vardı kopyalamak istediğim yerde

4dKAU5.jpeg

bu şekilde vardı ben yine kopyaladım yapıştır dedim ama bu kezde

5KN8A9.jpeg

Dedi ve iptal dedim daha sonra çık ve devam et deyince de

Dedi sitem geri yükledim tekrar yüklenmedi, şimdi güvenli modda başlat dedim bekliyorum

Ekli dosyayı görüntüle 60229
Sistem geri yükleme başarıyla tamamlandı yazıyor ve en eski haline döndü masaüstü. Yine başlata tıklanmıyor sürekli kısır döngüye girmiş gibi aynı şeyler oluyor. Dipnot diye bıraktığınız klavye kısayollarından ilkini kullandım, ikincisi çalışmıyor. Diğerini denemedim.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Biraz rahatsızlandığım için bakamadım birkaç gündür.
Öncelikle geçmiş olsun.
bu şekilde vardı ben yine kopyaladım yapıştır dedim ama bu kezde

5KN8A9.jpeg

Dedi ve
İlk iki resim görünmüyordu onları düzenledim.

C sürücünüzde yeterli boş alan yok yada
Windows disk belleği dosyası bozuk olabilir.

C boş yer kalmayacak kadar tam olarak doldurdunuz mu? Eğer emin değilsiniz şu şekilde kontrol edebilirsiniz.
Yukarıdaki mesajımda yer alan videodaki gibi komut istemi ile bilgisayarı başlatın.
CMD ekranında iken notepad.exe hiç açmadan
C: (yazıp ENTER'layın)
(Şu satır gelmeli C:\Usets\kullanıcı adı >)
Sonra, aynen şu komutu girip
wmic logicaldisk get size,freespace,caption (yazıp ENTER'layın)
C'deki boş alan ile mevcut alanı karşılaştırın, yakın yakına mı?
Eğer arada önemli derecede fark varsa, C sürücünüzde yeterli boş alan mevcuttur, bu durumda muhtemelen Windows disk belleği dosyası bozuktur.
Bu aşamadan sonra, bunu onarmayı cmd komut istemi üzerinden deneyebilirsiniz ama ben bunu hiç tecrübe edinmedim ve de bilgisayar başında olmadığım için yönlendirme yapmam da doğru olmaz.

Bu mesajı yazarken şu aklıma geldi :
Sistem Geri Yükleme ekranında "diğer geri yükleme noktalarını göster" diye bir seçenek var mı? Varsa ve bu seçenektekileri hiç denemediyseniz, başka bir geri yükleme noktasından sistemi geri yüklemeyi deneyin.

Son olarak
herşeye rağmen bir ilerleme kaydedemediysek bilgisayarınızda kurtarılması gereken bir şey de yoksa, bence format işlemini deneyiniz.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle geçmiş olsun.
Teşekkür ederim.

Bugün bir yerlere girmeye çalışırken Disk'lerimin kapasiteleri yazıyordu ve dolu değil asla. Belleği D ve c ye eşit bölmüştüm ve herşeyi D ye yedeklememe rağmen orda bile çok bol yer vardı.

Sistem geri yükleme için öyle bir ibare varmıydı hatırlamıyorum. Varsa da illa ki tıklamışımdır. Yapmadığım şey kalmadı gibi artık. Kendimce de baya karıştırdım daha önce de karıştırmıştım. Güvenli modda girince eski masaüstü geri geliyor ama bu kez D Disk'inde olanlar açılmadı. Tıklamaya çalıştığınız jeton bulunamadı gibi birşeyler yazdı bir çoğunda. Araştırırken güvenli modda acılan pc eski sürümler gibi olmalı yazıyordu ama benimki bir kez öyle oldu daha sonra kendi masaüstüm geri geldi bunu da anlayamadım açıkçası. Güvenli modda olduğunu da yine karıştırırken güvenli modda açamazsınız yazısıyla karşılaşınca anladım. Ben öyle açıldığını düşünmemiştim açıkcası ama öyleymiş.

D diskimi kurtarmak istiyorum. Orda okulum olsun telefon yedeğim vesaire olsun benim için önemli belgeler mevcut. Office, çizim programları vb baştan kurarım artık elimden başka birşey gelmiyor. Format atmayı da bilmiyorum ? Başınıza kaldım gerçekten çok teşekkürler herşey için.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Teşekkür ederim.

Bugün bir yerlere girmeye çalışırken Disk'lerimin kapasiteleri yazıyordu ve dolu değil asla. Belleği D ve c ye eşit bölmüştüm ve herşeyi D ye yedeklememe rağmen orda bile çok bol yer vardı.
O zaman Windows disk belleğiniz bozulmuş olmalı. Dosya Gezgini, başlangıç vs tıklanabilir olsa, kolayca onarma yapılabilirdi belki, en azından deneyebilirdik.

.
Sistem geri yükleme için öyle bir ibare varmıydı hatırlamıyorum. Varsa da illa ki tıklamışımdır. Yapmadığım şey kalmadı gibi artık. Kendimce de baya karıştırdım daha önce de karıştırmıştım.
Sistem Geri Yükleme ekranında "diğer geri yükleme noktalarını göster" seçeneği şu şekilde (aşağıdaki resim temsilidir)

İlgi kutucuğu işaretleme yaptığınızda ek geri yükleme noktaları çıkıyor, daha eski bir tarihe sistemi geri yükleme imkanı sunabilir. İlk olarak bunu son kez deneyin.

oX8WLq.jpg

. Güvenli modda girince eski masaüstü geri geliyor ama bu kez D Disk'inde olanlar açılmadı. Tıklamaya çalıştığınız jeton bulunamadı gibi birşeyler yazdı bir çoğunda.

Jeton mu? Yalnışlıkla mı yazdınız yoksa doğru mu okuyorum? :) Bu durumda sisteminizde zararlı bir yazılım olabilir.
Araştırırken güvenli modda acılan pc eski sürümler gibi olmalı yazıyordu ama benimki bir kez öyle oldu daha sonra kendi masaüstüm geri geldi
Güvenli modda iken
Masaüstü arka planı simsiyahtır,
Ekranın alt köşelerinde güvenli mod diye yazar
Masaüstü kısayolları ve başlangıç kısayolları vs aynıdır, değişmez,
Ekran çözünürlüğü düşüktür, çalışan Windows hizmetleri azdır vs vs kısaca sistem minimum hizmet ve uygulama desteği ile başlar.
D diskimi kurtarmak istiyorum. Orda okulum olsun telefon yedeğim vesaire olsun benim için önemli belgeler mevcut. Office, çizim programları vb baştan kurarım artık elimden başka birşey gelmiyor. Format atmayı da bilmiyorum ? Başınıza kaldım gerçekten çok teşekkürler herşey için.
Windows 10 format flash diskini doğru bir şekilde USB'ye yazdırmış ise, Bios ayarları uygun şekilde ayarlanmış ise ve format sırasında D yerel diskine hiç dokunulmadan disk biçimlendirilirse, muhtemelen D'de kayıp olmaz, sorun yaşanmaz. :)

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sistem geri yükleme de o seçeneği tıkladım ve başka nokta yoktu diye hatırlıyorum ama tekrar denerim. Zaten daha önce sistem geri yüklemeye girdiğimde o seçenek bile yoktu siz söylediğinizde tekrar denemek için girdiğimde oluşmuş olduğunu gördüm. Belki şimdi de başka seçenekler de oluşmuştur. ?

Evet jeton yazdı bende ilk kez gördüm. Ne gibi zararlı yazılımdan bahsediyorsunuz? ?

Güvenli modda olduğuma dair bir ibare yoktu ana ekranda zaten size de atmıştım resmini.

Umarım son paragrafta dedikleriniz gibidir herşey. Güvenipte bir yerlere de götüremiyorum daha önce uyarmama rağmen bir çok kez herşeyimi silip başka işletim sistemi kurmuşlardı eski pc ye. Kendim halletmek istedim o yüzden, öyle çokta anlamayan biri değilim aslında ama ne yapsam birşeyler siliniyor tuhaf tuhaf şeyler oluyor. Olmayan seçenekler beliriyor vesaire... Bir yere mi götürmemi tavsiye edersiniz yoksa kendim halledebilir gibi duruyor muyum karşıdan sizce ? ?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sistem geri yükleme de o seçeneği tıkladım ve başka nokta yoktu diye hatırlıyorum ama tekrar denerim.

Sonucu paylaşırsınız artık. :)

Evet jeton yazdı bende ilk kez gördüm. Ne gibi zararlı yazılımdan bahsediyorsunuz? ?

Sürekli yeni virüsler üretiliyor ve internette yayılıyor. Kullanıcıların sorunları kontrol etmesini ve düzeltmesini önlemek için de Windows Görev Yöneticisi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi, Klasör Seçenekleri, Komut İstemi ve Windows'ta yerleşik diğer işlevleri devre dışı bırakma düzeyine kadar giden bazı virüsler var. Bu tür bir virüs, kendini kolay algılamadan ve ayrıca kolay temizlikten gizlemek için sistem kısıtlamalarında bazı değişiklikler yapabilir.

Güvenli modda olduğuma dair bir ibare yoktu ana ekranda zaten size de atmıştım resmini.

Güvenli mod şu şekilde oluyor, Windows 10 için durumun en güncel halinin görüntüsüdür. Üst köşelerde de Güvenli mod ibaresi varmış. :)

1zSe6U.png

Umarım son paragrafta dedikleriniz gibidir herşey. Güvenipte bir yerlere de götüremiyorum daha önce uyarmama rağmen bir çok kez herşeyimi silip başka işletim sistemi kurmuşlardı eski pc ye. Kendim halletmek istedim o yüzden, öyle çokta anlamayan biri değilim aslında ama ne yapsam birşeyler siliniyor tuhaf tuhaf şeyler oluyor. Olmayan seçenekler beliriyor vesaire... Bir yere mi götürmemi tavsiye edersiniz yoksa kendim halledebilir gibi duruyor muyum karşıdan sizce ? ?

Disk biçimlendirmede D'yi silmez iseniz, sorun olmaz. Tabii büyük oranda ne yapacağınızı bilmeniz ve kendinize olan güveniniz bunun belirleyici olacaktır. :)

Misal bir örnek: UEFI kurulumu yapılmış bir sistemde C ve D olarak ayrılmış disk bölümlerinin düzeni:

365SSc.png

Sabit diskinizde sadece işletim sistemi bölümü (C) ve onunla alakalı bölümleri (kurtarma, sistem, MSR) bölümlerini siliyorsunuz.
Tek bir ayrılmamış alana dönüşecek, o ayrılmamış alan seçip Yeni/İleri diyerek işletim sistemi kurmaya devam edeceksiniz.
D'ye kesinlikle müdahale etmiyorsunuz.

Bilgisayarınızdaki yüklü işletim sistemi UEFI modunda mı kurulu yoksa Legacy/kalsik bios modunda mı olduğu gelişmiş seçeneklere bakılarak anlaşılabilir. Misal UEFI sistem için:

dGIyO3.png