Windows 10 Aşırı Ram Kullanımı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İ7 6700, GTX 1070, 16 GB Ram, Windows 10. Sitem boştayken %98-99 bandında ram kullanmakta. Ve bilgisayar açıkken devamlı bu şekilde. Bunun bir çözümü var mı ?

Şimdiden Teşekkürler

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
RAM kullanımı en yüksek en aşağı olacak şekilde bir resim paylaşın.

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam Hocam birazdan atayım şuan laptoptayım, problem masaüstü de birazdan atayım ekran görüntüsünü

guvenay1966

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
arkadaşım ben bu işlemleri yaptıktan sonra cpu yarı yarıya düştü işlemleri yap beyenmesen tekrar aynı ayarlara dönersin yaptıgın işlemler aynı yerlere girerek düzeltirsin bende interneten buldum dosyada saklıyorum bu yazanları saygılarımla

Windows 10 donanım kullanımında, normal şartlar altında Windows 7 ve Windows 8.1’den farklı bir konfigürasyona ihtiyaç duymuyor. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu
konfigürasyonda da CPU kullanımında oldukça dengesiz davrandığı biliniyor. Bu durum bilgisayarlarda Windows 10 kullanımının sıkıntılı anlar yaşatmasına yol açabiliyor.
Aslında bu sorun oldukça karmaşık görünse de 3 adımda bunu aşmak mümkün olabiliyor. Windows 10 kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yüksek CPU kullanımı sorununu
araştırarak çözümünü sizlerle paylaşmak istedik.
Kayıt defteri metodu

Kayıt defterini kullanarak Windows 10’a yapılacak ince bir ayar, sistemin yüksek CPU talebini durduruyor. Bunun için klavyenizde Windows tuşu + R basarak açılacak
pencereye regedit yazmanız ve Kayıt Defteri penceresine ulaşmanız gerekiyor.

Click here to view the original image of 640x256px.

Kayıt defterine ulaştığınızda bu pencerenin solundaki adres sekmelerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\TimeBroker adresini bulana kadar devam edin
ve burada Start olarak belirlenmiş kayıt parçacığına ulaşın. Bu kayıda 2 kere tıklayarak burada yazan değeri 3'ten 4'e değiştirin. Bu ayar CPU kulanımını azaltacaktır.

Click here to view the original image of 640x449px.

Ayarlar Metodu

Windows 10 Hızlı İşlem Merkezine ulaşarak Tüm Ayarlar seçeneğinden Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gidin. Burada Gelişmiş Seçenekleri seçin.

Click here to view the original image of 640x502px.

Karşınıza çıkan pencereden Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç maddesine tıklayın.

Yeni açılan pencerede Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler başlığı altındaki açıklamanın altında yer alan anahtarı kapatın. Böylece CPU kullanımının artmasını engellemiş
olacaksınız.
Bildirimler ve Eylemler metodu

Windows 10 bildirimlerinin bazı noktalarda çok fazla CPU tükettiği saptanmış. Windows 10’un her dakika size bir bildirim göndermesini istemiyorsanız bu özelliği kapatarak
CPU kullanımını daha az bir seviyeye indirebilirsiniz.
Bunu yapmak için Hızlı Erişim Merkezi>Sistem>Bildirimler ve Eylemler sekmelerini takip ederek Bildirimler kısmında kısıtlamalara gitmeniz faydalı olabiliyor.

Bu üç yöntemi aynı anda ya da tek tek deneyerek Windows 10'un CPU üzerindeki etkilerini azaltmanız mümkün.

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
RAM kullanımı en yüksek en aşağı olacak şekilde bir resim paylaşın.
Ekran Görüntüsü (7).png
Ekran Görüntüsü (8).png

--- Gönderi Güncellendi ---
arkadaşım ben bu işlemleri yaptıktan sonra cpu yarı yarıya düştü işlemleri yap beyenmesen tekrar aynı ayarlara dönersin yaptıgın işlemler aynı yerlere girerek düzeltirsin bende interneten buldum dosyada saklıyorum bu yazanları saygılarımla

Windows 10 donanım kullanımında, normal şartlar altında Windows 7 ve Windows 8.1’den farklı bir konfigürasyona ihtiyaç duymuyor. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu
konfigürasyonda da CPU kullanımında oldukça dengesiz davrandığı biliniyor. Bu durum bilgisayarlarda Windows 10 kullanımının sıkıntılı anlar yaşatmasına yol açabiliyor.
Aslında bu sorun oldukça karmaşık görünse de 3 adımda bunu aşmak mümkün olabiliyor. Windows 10 kullanıcılarının en çok şikayet ettiği yüksek CPU kullanımı sorununu
araştırarak çözümünü sizlerle paylaşmak istedik.
Kayıt defteri metodu

Kayıt defterini kullanarak Windows 10’a yapılacak ince bir ayar, sistemin yüksek CPU talebini durduruyor. Bunun için klavyenizde Windows tuşu + R basarak açılacak
pencereye regedit yazmanız ve Kayıt Defteri penceresine ulaşmanız gerekiyor.

Click here to view the original image of 640x256px.

Kayıt defterine ulaştığınızda bu pencerenin solundaki adres sekmelerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\TimeBroker adresini bulana kadar devam edin
ve burada Start olarak belirlenmiş kayıt parçacığına ulaşın. Bu kayıda 2 kere tıklayarak burada yazan değeri 3'ten 4'e değiştirin. Bu ayar CPU kulanımını azaltacaktır.

Click here to view the original image of 640x449px.

Ayarlar Metodu

Windows 10 Hızlı İşlem Merkezine ulaşarak Tüm Ayarlar seçeneğinden Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine gidin. Burada Gelişmiş Seçenekleri seçin.

Karşınıza çıkan pencereden Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç maddesine tıklayın.

Yeni açılan pencerede Birden Çok Yerden Güncelleştirmeler başlığı altındaki açıklamanın altında yer alan anahtarı kapatın. Böylece CPU kullanımının artmasını engellemiş
olacaksınız.
Bildirimler ve Eylemler metodu

Windows 10 bildirimlerinin bazı noktalarda çok fazla CPU tükettiği saptanmış. Windows 10’un her dakika size bir bildirim göndermesini istemiyorsanız bu özelliği kapatarak
CPU kullanımını daha az bir seviyeye indirebilirsiniz.
Bunu yapmak için Hızlı Erişim Merkezi>Sistem>Bildirimler ve Eylemler sekmelerini takip ederek Bildirimler kısmında kısıtlamalara gitmeniz faydalı olabiliyor.

Bu üç yöntemi aynı anda ya da tek tek deneyerek Windows 10'un CPU üzerindeki etkilerini azaltmanız mümkün.

Hocam teşekkür ederim fakat, fazla bellek ram kullanımı sorun bende

guvenay1966

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
arkadaşım burda yazılanları yapsan fena olmaz rem kullanımı diyorsun bu işlemci demek cpu olması lazım yazılanları yaparsan boşta calışan işlemler düşecek Sitem boştayken %98-99 bandında ram kullanmakta. bu hatayı düzeltecek bu işlemleri tek tek yap ne kaybedersin ben yaptım bellek kısmı 70 80 lerden 30 40 arasına düştü pc performansı süper oldu genede sen bilirsin ben yardımcı olayım dedim tekrar iyi akşamlar saygılarımla not beyenmesen aynı ayarlara dönersin zaten ne yapman gerektigini yazıyor

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Kayıt defteri ayarıyla oynamanı önermem onun haricinde format veya temiz kurulum yapmayı denedin mi

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Onu kast etmedim. çalıştırı aç ve taskmgr yaz
İşlemler kısmından bellek kullanımı gösteren tüm resimleri at.

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Onu kast etmedim. çalıştırı aç ve taskmgr yaz
İşlemler kısmından bellek kullanımı gösteren tüm resimleri at.
Ekran Görüntüsü (9).png
Ekran Görüntüsü (10).png
Ekran Görüntüsü (11).png
Ekran Görüntüsü (12).png
Ekran Görüntüsü (13).png
Ekran Görüntüsü (14).png

Kayıt defteri ayarıyla oynamanı önermem onun haricinde format veya temiz kurulum yapmayı denedin mi

Hocam 4-5 aydır yapmadım, bilgisayarı da 4-5 ay önce yaptırdım zaten, direk windows 10 kurdum sonra format atmadım

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Yalnız 16 gb sahibsin ve bu kadar ram kullanan bir şey yok 8 gb olsa bile kullanamaz bu kadar
iumsvc programı nedir

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yalnız 16 gb sahibsin ve bu kadar ram kullanan bir şey yok 8 gb olsa bile kullanamaz bu kadar
iumsvc programı nedir

Çözümü nedir sizce Hocam ne yapmam lazım ? . Bilmiyorum inanın o program ney

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
@heaven95 Microsoft'un formunda, Windows 10 güncellemelerini yapın, ayrıca ekran kartı tarafında Amd için catalyst control center'ı Nvida tarafında geforce experience'ı ve sürücülerini güncelleyin sorun çözülecektir. Demişler dene bakalım ne olacak.

claus05

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Windows etkinleştirme programı vs kullandın mı ?
Anakart modeli ve BIOS sürümün nedir ?

heaven95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar kusura bakmayın cevap veremedim. Problemi çözdüm. Format attım pcye. &11-12 yükte boşta değişmek üzere bir ram kullanımı var şuan. Teşekkür ederim

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Benzer bir sorun bende de olmuştu.İlginçtir ki format çözüyor bu problemi.

Son mesajlar