VW geleceğin otomobilini üretime sokuyor

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Volkswagen, yakıt sarfiyatı 0,9 l/100km olan XL1’i yılda 1.000 adede kadar üretebilecek.

130222%20vw622.hlarge.jpg

130222%20vw320.jpg

Volkswagen XL1 şarj edilebilir hibritin üretim versiyonu Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Alman otomobil üreticisi bu aracın yakıt tüketiminin 100 km’de 0,9 litre olduğunu söylüyor.

Volkswagen bu tutumlu iki kişilik aracı bu yıl içinde üretime sokacağını söylediyse de bir fiyat belirtmedi. Yönetim, VW’nin araçtan yılda 1.000 adede kadar üretmesine izin verdi.

XL1’in üretim versiyonu VW’nin 2011’in başlarında tanıttığı konsepte çok benziyor. Aerodinamik şekilli gövde tamamen örtülü arka tekerlekler ve kapının dış katmanının içine entegre edilmiş yan aynalar (kameralar) içeriyor.

VW, XL1’in Almanya’nın Osnabrück şehrindeki fabrikada elde üretileceğini söyledi. Porsche Boxster ve VW Golf Cabriolet de bu fabrikada üretiliyor.

XL1’nin gövde panellerinde karbon fiber takviyeli plastik, şasisinde de yoğun şekilde alüminyum kullanılmış. VW otomobilin boş ağırlığının 795 kg olduğunu söyledi.

Şarj edilebilir hibrit güç aktarım sistemi 48 beygir güç üreten 800 cc’lik iki silindirli bir dizel motorla 27 beygir güç üreten bir elektrik motorunu bir araya getiriyor. Güç yedi vitesli, çift debriyajlı bir şanzıman üzerinden aktarılıyor. XL1’in kaputunun altında bir lityum-iyon pil paketi bulunuyor. Otomobil elektrik gücüyle 50 kilometreye kadar yol alabiliyor.

VW XL1’in 100 km/s’de sabit bir şekilde seyretmek için sadece 8,3 beygir güce ihtiyaç duyduğunu söylüyor. İki kişilik otomobil 0’dan 100 km/s’ye 12,7 saniyede çıkabiliyor azami hız da 160 km/s ile sınırlı. 10 litrelik yakıt deposu XL1’e teorik olarak 1100 km’nin üstünde bir menzil sağlıyor.

XL1 3,88 metre uzunluğa, 1,67 metre genişliğe ve 1,15 metre yüksekliğe sahip.
VW XL1’i ilk Avrupa’da satışa sunacak.

Kaynak

Cxoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu motoru Ayoreo konseptiyle birleştirsene be mübarek WV :D Ne satar ama