Vücut Geliştirme ve Dövme (Tattoo)

Bu konuyu okuyanlar

ANDROİD BEY

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
5
''Vücut geliştirmenin dövmeye etkileri olur mu?''

Dövme yaptırmayı düşünen vücut geliştirmecilerin sıkça sorduğu sorulardan biri de bu.

Alınan kilo sonucu derinin genişlemesi, dövmede deformasyon görülmesi dövmenin yapıldığı bölgeye göre
değişiklik gösterir. Basen, popo ve karın bölgesinde yeralan dövmeler kilo alımı sonucu daha kolay bozulabiliyorken geriye kalan bölgelerde çok nadir sorun yaşanıyor.

''Ben şu an dövme yaptırmak istemiyorum, ileride büyüyeceğim 10 kilo alacağım. Acaba o zaman mı yaptırsam, şimdi yaptırırsam dövmemde kayma olur mu, rengi açılır mı?''

Bu tamamen yanlış. Deri hem yukarıya hem yana doğru esneme kapasitesine sahip. Siz ne kadar büyürseniz büyüyün şekil neyse o şekilde büyüme devam edecek. Veya küçüldünüz, şekil neyse o şekilde küçülmeye devam edecektir.

Dolayısıyla bu kaygı da son derece yanlıştır. İstediğiniz zaman dövme yaptırabilirsiniz.

''Dövme yaptırdıktan ne kadar süre sonra spora gitmeliyim?''

Bu konuda çok sınırlı kaynak var. Tecrübe etmiş biri olarak tavsiyem eğer el bölgesine yaptırdıysanız en az 3 hafta ara vermeniz yönünde olacak. Çünkü dövme henüz tazeyken deriyi fazla germemek, terletmemek gerekiyor. Aksi halde benim gibi aynı dövmeye 3 defa rötüş yaptırabilirsiniz :).

Bu gibi sorulara ek olarak, şayet çevrenizde dövme yaptırdıktan sonra vücut geliştiren ve dövmesinde deformasyon görülen biri sizde şüphe uyandırıyorsa unutmayın ki ödem gibi deri altı sorunlarının veya ciddi deri hastalıklarının dışında dövmede bozulmanın önemli etkenleri başlıca yetersiz bakım, kalitesiz boya ve kötü bir dövmecidir.

Kaynak: Vücut Geliştirme ve Dövme (Tattoo) - DERiNLERDEN