Vlog için gerekli ekipmanlar Hk.

Bu konuyu okuyanlar

faruksincar

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Merhaba,

Vlog çekmek istiyorum ama araştırmalar sonucu kafam karıştı bu sorunuda SDN ailesi ile çözebilirim diye düşündüm. Ki herkesin merak ettiği bir konu ve hiç bir forumda açılmamış bir konu.

1. Soru kamera olarak "GoPro Hero 5-6" "Canon G7x Mark2" veya bazıları "DSLR" almamı söyledi video kayd için Hero5 veya 6'da mikrofon sorunu var Hakkı abinin yaptığı gibi rode'nin video mikrofonunu almak gerekiyor birde çevirici toplam 2200 tl civarına patlıyor, Canon g7x alırsam 3200 tl civraında ses konusunda iyi ama gimbal almama gerek olur mu bilmiyorum. DSLR alırsam 4000tl minimum fiyatı mevcut gimbal şart olur herhalde diye düşünüyorum. Veya en iyi şekilde nasıl vlog çekebilirim ve yeni başladığım için profesyonel mi başlamak iyi olur yoksa düşük bütçe ile mi yani direk DSLR almak ne kadar mantıklı. Yada kazandıkça mı ekipmanı geliştirmek iyi olur.

2. Video editlemek için araştırmalarımın sonucunda Hakkı abi dahil olmak üzere çoğu vLogger MacBook Pro kullanıyor, iMovie ile kaliteli ve pürüzsüz işler yapılabiliyormuş ama MacBook Pro'da İşlemcinin i5 veya i7 olması editlemede ne kadar fark eder veya eder mi işlemci nesli fark ettirir'mi? Ekran kartının harici olması veya olmaması ? Neye göre MacBook Pro almalıyım ve sizce MacBook Pro'yu tercih etmelimiyim? Windows'ta edit yaparken işlemcinin etkisi var ama MacBook'ta işleyiş nasıl hiç bilmiyorum.

Hakkı abi ve SDN ailesinin konu hakkında yardımcı olacağındna eminim. Şimdiden teşekkürler.
@Hakkı Alkan @tolgacem

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Selamlar. Canon çok iyi resim kalitesi veriyor. Ama mikrofon girişi yok diye biliyorum. O nedenle gürültülü ortamlarda yaka mikrofonu ve telefon kullanabilirsin sesi harici kaydetmek için.

Gopro alırsan da yine mikrofon yatırımı yapmak zorundasın.

Aslında taşıyabilirsen D-SLR alabilirsin yine mikrofon yatırımı ile beraber. Ama D-SLR’ın mikrofon ve kulaklık girişi olmasına dikkat et. Madem o yatırımı yapacaksın kulaklık çıkışı da olsun.

MacBook Pro iyidir. Sadece i5 işlemcili olan model de işini görür.

faruksincar

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Merhaba

Abi peki i5 4. Nesil veya 5. Nesil veya 7. Nesil olması herhangi bir dez avantaj veya avantajı olur mu? @Hakkı Alkan

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Kamera konusuna pek değinmeyeyim ama Video kurgulama konusunda Macbookların tek vurucu olayı Final Cut Pro X. Macos falan onlar şişirme tek vurucu nokta FCPX'in büyük dosyalarda yüksek performanslı çalışması.
Ama sanırım Adobe Premiere'nin de motor güncellemeleri ile hemen hemen bu hızlara ulaştığı söyleniyor.
Ayrıca Davinci Resolve diye bir gerçek var(kullanması zor bir program diye biliyorum.) Şu videoya bir göz at video süreleri Premiere Pro, FCPX ve Davinci Resolve arasında bir karşılaştırmaya yer verilmiş. Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=rdQBoXNyxnY

Eğer dizüstü bir bilgisayara da ihtiyacın yoksa İmac veya bir masaüstü toplayarak daha yüksek performans alırsın kaldı ki Ryzen bir işlemci ve Resolve ile uçarsın.
Sana Resolve'nin Holywood'un standartlarında olan bir yazılım oldupuğunu ve 8K video işlemek gibi absürt özellikler hariç çok büyük bir kısmının lite sürümü altında bedava olduğunu söylemişmiydim?