Vista SP1 Sızıntı Yaptı

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Windows Vista için ilk hizmet paketi hakkındaki bilgiler internete sızmaya başladı. Vista kullanıcılarını nelerin beklediğini bu haberden öğrenebilirsiniz.
APC Magazine sitesinde yayınlanan öninceleme sayesinde, çıkmasına uzun bir süre olan Vista hizmet paketi hakkında önemli bilgiler edindik. Sitede test edilen sürüm az sayıda kullanıcıya denemeleri amacıyla dağıtılan, halka açık olmayan beta sürümü. İnceleme yapılan Vista SP1 ayrı bir şekilde değil Vista ile birleşik şekilde, 3,2 GB'lık bir DVD'de dağıtılmış.

vistabantli.jpg

Belirtildiğine göre, Vista SP1 ile gözle görülür bir performans artışı yaşanıyor. Bazı kullanıcıların şikayet ettiği sabit diskin sürekli işlem yapıyor olması durumu giderilmiş ve sistemin genel kararlılığı artırılmış. Önemsiz bir ayrıntı olarak da, sürüm numarasının 6.0.6000'dan 6.0.6001'e yükselmesi gösterilebilir.

Vista SP1 ile gelen yeniliklerden biri kurtarma diski oluşturma aracı. Bu araçla bir problem durumunda Windows DVD'sine ya da kurtarma araçlarına erişiminiz olmadığında kullanmak üzere bir kurtarma DVD'si oluşturulabiliyor.

İlk hizmet paketinde şimdilik şu paketler yer alıyor:

:: Microsoft Windows için Hizmet Paketi (KB936330)
:: Microsoft Windows için Hizmet Paketi (KB937286)
:: Windows için Önemli Güncelleme (KB937287)
:: Microsoft Windows Güncellemesi (KB938371)

Bu paketler sırasıyla 133, 28, 1 ve 3 ayrı paketi içeriyor. Bu paketleri kaldırıp eski Vista'ya dönmek mümkün. Beklendiği gibi, şimdiye kadarki tüm Vista güncellemeleri SP1 içinde mevcut.

Vista için birinci hizmet paketinin dağıtım süreciyle ilgili kesin bir bilgi yok. Bu sene sonlarına doğru genel bir beta sürümünün, 2008 başlarında da nihai sürümün yayınlanması bekleniyor. Tahminen o vakte kadar yağacak olan yamalar da hizmet paketine eklenir (diye umuyoruz, değil mi Steve?).

Bilgi İçin: Microsoft
Yazar: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Performans ve güvenlik güncellemesini denedim gayet iyiydi.2 dakikada kopyaladığım film dosyasını 5 saniyede kopyaladım..

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
gokhans19 dedi ki:
Performans ve güvenlik güncellemesini denedim gayet iyiydi.2 dakikada kopyaladığım film dosyasını 5 saniyede kopyaladım..

hadı ya
bendede kopyalamak baya uzun suruyor sunları bı kontrol edeyım yuklemısmı

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
AtakaN dedi ki:
gokhans19 dedi ki:

hadı ya
bendede kopyalamak baya uzun suruyor sunları bı kontrol edeyım yuklemısmı
Açılış-kapanış-kopyalama-performans hızlarını artırmak için gereken güncellemenin kodu:KB938979 güncellemeyi yükleyip yeniden başlatınca bi değişiklik göremeyebilirsin gerçek performans ikinci başlatmada oluşacaktır..