Vista, Microsoft'a Pahalıya Patlayacak

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Yapılan araştırmalar, kullanıcıların bir türlü ısınamadığı Windows Vista işletim sisteminin Microsoft'a çıkan faturasının çok ağır olacağını ortaya koydu.

Piyasa analistleri, Windows Vista için geçen yıla göre hayli umutsuz. Öyle ki, 2011 yılında şirketlerce kullanılacak olan Vista oranı tahminleri geçen yılın mayıs ayında %68 iken, bu yıl %26'ya düşmüş durumda. Üstelik bu oranlar maddi meblağlara döküldüğünde iş daha da vahim hale geliyor; yapılan analizlere göre, temmuzda başlayacak olan önümüzdeki mali yılda Windows Vista'nın kabul görmemesi, Microsoft'a 395 milyon dolara mal olacak.

Sistem İhtiyacı Ana Neden

Bu antipatinin temel kaynağının yüksek sistem ihtiyaçları, üçüncü parti yazılımlarla uyum sorunları ve abartılı güvenlik önlemleri olarak sıralanırken, tüm güncellemelerini 2010'daki Windows 7 çıkışına kadar donduranlar bile bulunuyor. Araştırmayı yapan kıdemli analist Charles Di Bona, Windows Vista'da şirketlerin tercih sebebi olarak görebilecekleri hiçbir özellik bulamadıklarını belirtiyor. 30 Haziran'da Windows XP satışının çoğu bilgisayar satıcısı için bitmesiyle birlikte Vista satışlarının nasıl bir ivme kazanacağı ise merakla bekleniyor.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
395 milyon dolarlık bir zarar microsoft'u ne kadar etkiler ki ??? Hem adamlar bu durumdan ders almış gibi gözüküyor,bir sonraki windows sürümünde bu zararı bir şekilde kapatırlar.

c0lin

Profesör
Reaksiyon puanı
5
m1903 dedi ki:
395 milyon dolarlık bir zarar microsoft'u ne kadar etkiler ki ??? Hem adamlar bu durumdan ders almış gibi gözüküyor,bir sonraki windows sürümünde bu zararı bir şekilde kapatırlar.

Visatdana Agzı yanan widosw7 üfleye üflye yapar :)

buraqq

Profesör
Reaksiyon puanı
6
oyunları adam gibi çalıştırmıyor. internete cafeler bir ara vista yapmıştı makinaları xp ye döndü...

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
buraqq dedi ki:
oyunları adam gibi çalıştırmıyor. internete cafeler bir ara vista yapmıştı makinaları xp ye döndü...
Hangi oyunu adam gibi çalıştırmıyor söyler misin ???

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Daha makul bir fiyata indirirse yazılım donanım eksiklerini tamamlarsa ve düşük sistemler içinde yeni bir vista sürümü çıkartırsa windows paçayı kurtarır .

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Yazıklar olsun. 2001'den bu yana yamalı bohça ikspiden hala midesi bulanmadı mı milletin acaba?
1 tane dişe dokunur teknolojisi yok xp'nin. Sadece hiçbirşey içermeyen sade arayüzü ve değiştirilebilirliği cazip kılıyor bu rezil OS'yi. Vista mükemmel değil elbette lakin bir hızlı getirme (superfetch), readyboost, readydrive ve her yerde muazzam arama yapabilme özellikleri gibi bence gayet başarılı teknolojiler sunuyor. Xp'nin karesini alıp bulduğu sonucu küpüyle çarpan görselliğinden bahsetmiyorum.
Lütfen adam gibi bir sistemde vista'ya bir süre tahammül etmeyi deneyin. Bir süre sonra ikspi'yi görünce benim gibi mideniz bulanacak.
Kaç yerde yazdım bunları bilmiyorum, kendimi ms'nin vista türkiye satış sorumlusu gibi hissediyorum artık... Xp geberip gitsede kurtulsak artık yahu. >X<

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
XP'ye bizde bayılmıyoruz ama hem alışkanlıklar hem yeniden uyumlu program ara bul indir falan yıllardır neyin neyle daha iyi çalıştığını biliyoruz xp 'de .vista'ya geçsek bile zaten alışamadan windows 7 çıkacak . xp bence bir 5 yıl daha bilgisayarlarda yerini koruyacak

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla vista benim şu ana kadar kullandığım en stabil ve hızlı işletim sistemi.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İnsanların Xp Sempatisini Anlamıyorum ? Hangi Programı Açmıyor Vista ? Hangi Oyun'u Açmıyor ?

OkN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xp de hızdan uçacagın sistemle vistada normal işlem yapıyorsun sallayın görselliği eğer görsellik isterseniz linux a geçin nette gördüğüm kadarıyla çok şekil bir işletim sistemi

recepyuksel

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Eh işte. Hızlı aramdan başka yeni bir şey hissedemedim açıkcası. 1 senelik vista kullanıcısıyım ne iyi ne kötü. Windows 2000 gibi arada kalacak bir işletim sistemi olacak herhalde. (Windows 7 söylendtilerinden sonra bunu düşünmeye başladım)
Ben genelde memnunum. ama bazı arkadaşların bahsettigi bibi süper hızlı hiç sorunsuz bir işletim sistemi değil.

Özgür Hoca

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pahalıya patlamak ne kelime. Asıl elinde patladı. Piyasa daha XP'ye doymamıştı. Ayrıca Vista'nın çok fazla sistem gereksinimi en büyük handikapı oldu. Her kullanıcının bilgisayarı vista çalıştırabilecek özelliklere sahip değil ve çoğu kişi de yeni işletim sistemi yükleyecem diye yeni bilgisayar almak istemez. İşte mikro$oftun göremediği gerçek buydu.

Özgür Hoca'dan Gelecek Öngörüsü:

Dünyadaki petrol fiyatlarındaki aşırı tırmanış, amerikan ekonomisinin durgunluğa girmesi ve borsalardaki 5-6 yıllık kar trendinin bitmesiyle önümüzdeki yıllarda insanlar mecburen daha tutumlu olmak zorunda kalacaklar. Microsoft, windows 7'de de aynı hataya düşerse bu dünya devinin sonu bile olabilir. Çünkü Linux'un önlenemez bir yükselişi var ve parayı elde tutmak isteyen kişiler, kurumlar ve şirketler yüzlerce $ lisans ücreti ödemek yerine ücretsiz açık kaynaklı işletim sistemlerine mecburen yönelebilirler. Microsoft ayağını denk almalı.

Şimdi diyebilirsiniz hocam amma attın diye. Hatta şarlatan bile diyenler çıkabilir. 2015'e kadar bekleyip görmek lazım. Eğer öngörüm doğru çıkarsa çok ileri görüşlü bir adam olurum. Aksi halde yüzyılın gaf yapanları listesine girerim. Bekleyelim görelim...

fatihcin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
standart kullanıcılar için Vista ideal olmasına karşın işletmelerde ve uzman kullanıcılar tarafından benimsenmemekte Türkiye de bilgisayar sistemlerinin üzerine kişiler kendi sistemlerini kurarak çalışmaktalar. İşletim sistemleri mantığını düşünmeden davranmaktalar. bu da sistemler esnek olmadığı zaman Vista gibi sıkıntı yaratmakta..

offoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim vistayla aram gayet iyi.. xp aklıma bile gelmiyor.. bu yazılanları okudukçada şaşıyorum.. Zor ve kıl bir milletiz vesselam

yesilbeyaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben seviyorum çıktığından buyana vaz geçilmezim
ee Donanımlarını yükseltemeyenler ağlıyor ne varki
vistada o muhteşem arayüzler kimde var
Bide 32 bitten 64 bit e zıpladım daha hızlı ve daha sağlam
altyapıya sahip SP2 de çıkınca muhteşem olacak kanımca. :D