Virüsü nasıl silebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Değerli forum ailesi sizlerin yardımına ihtiyacım var. Bilgisayarımı alalı 15 oldu alalı ama maalesef henüz keyfini sürmüş değilim virüs belası huzurumu kaçırdı diyebilirim .
olayın özeti şöyle ;

bilgisayarımı aldığımda cracklenmiş Windows 10 home kullanıyordum. sonrasında steam'da call of duty nın serilerini indirdim. bu oyunun hikasi hoşuma gittiği içinde internetten türkce yama indirmek istedim ama virüslü cıktı . forumda durumu izah ettiğimde'de Windows oem key almam gerektiği idi .. mantıklı geldi iyi bi fiyata ve güzel bi satıcıdan key satın aldım ve formatı eksiksiz düşündüğüm şekilde format attım .. disk sürücüleri sildi sonrasında biçimlendirdim (temiz bir format ve virüsü tamamen etkisiz kılmak için ) oem key i etkinleştirdim. sorunum şu ;

temiz bir format sonrası sdn forum sayfasından başka gezinti yapmamışken Windows defender virüs buldu tekrardan .. temiz bir format attığım halde bu virüsten neden kurtulamıyorum?

virüs ismi : exploit:win32/spectre.A

Microsoft sun kendi sayfasında bununla alakalı bi yazıya denk geldim aynen şöyle yazmakta .

Adsız1.png

Exploit: Win32 / Spectre'ı RFN

SEVERE | Windows Defender Antivirus ile Algılanan

Windows Defender Antivirus bu tehdidi algılar ve kaldırır.

Bu istismar, yazılımınızda PC'nizi etkilemek için bir güvenlik açığı kullanır.

Genellikle bilginiz olmadan başka kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılımlar yüklemek için kullanılır.

Kötü amaçlı yazılımların PC'nizde nasıl bulunabileceğini öğrenin.

şimdi ne yapmalı

Bu tehdidi algılamak ve kaldırmak için aşağıdaki ücretsiz Microsoft yazılımını kullanın:

Windows 10 ve Windows 8 için Windows Defender veya Windows 7 ve Windows Vista için Microsoft Güvenlik Essentials

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı

Ayrıca tam bir tarama yapmalısınız. Tam bir tarama diğer gizli kötü amaçlı yazılımları bulabilir.

Yazılımı güncelle

Bu tehdidi PC'nizden kaldırdıktan sonra, kendinizi diğer istismarlardan korumak için yazılımınızı güncellemeniz gerekir.

Daha fazla bilgi için istismar sayfamıza bakın.

Daha fazla yardım alın

Daha fazla yardım için gelişmiş sorun giderme sayfamızı görebilir veya Microsoft virüsünü ve kötü amaçlı yazılım topluluğunu araştırabilirsiniz.

Windows XP kullanıyorsanız, Windows XP destek sayfamızın sayfasına bakın.

Güvenlik ipuçları

Güvenlik yazılımınız için güncellemeler alın

Windows Defender Antivirus ile korunmaya devam edin

Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınızı etkilemesini önleme

Kötü amaçlı yazılım analizi için dosya gönder

Son Haberler

Neden Windows Defender Antivirus kuruluşta en çok konuşlandırılan
Prş, 22 Mar 2018

PWN2OWN'de araştırma ve keşifleri paylaşma
Çarşamba, 14 Mar 2018

Zehirli eşler arası uygulama Dofoil sikke madenci salgını başlattı
Sal, 13 Mar 2018

Görünmez kaynak hırsızları: Cryptocurrency madencilerinin artan tehdidi
Sal, 13 Mar 2018

Makine öğrenimi ile birleştirilmiş davranış izleme, devasa bir Dofoil madeni madenciliği kampanyasını bozuyor
Çar, 07 Mart 2018

FinFisher ortaya çıktı: Bir araştırmacının tuzakları, püf noktaları ve karmaşık sanal makineleri yenme hikayesi
Per, 01 Mart 2018

HEPSİNİ GÖR

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bu virüsü Windows defender ile sildim. durumdan rahatsız olduğum için 'de avira yükledim birkaç günlüğüne denemek amaçlı ..ama anlamadığım konu öncesinde var olan virüsü temizlemiştim . sonrasında şüphede kalmamak içinde temiz format attım ve tekrardan virüs ortaya cıktı bilgisayarda hic bir işlem yapmadığım halde. format sonrasında eskiden kalma olasılığı var mı virüsün .. temiz bir format tek care değil midir virüsü silmek için ?

Bu virüsü Windows defender ile sildim. durumdan rahatsız olduğum için 'de avira yükledim birkaç günlüğüne denemek amaçlı ..ama anlamadığım konu öncesinde var olan virüsü temizlemiştim . sonrasında şüphede kalmamak içinde icin temiz format attım ve tekrardan virüs ortaya cıktı bilgisayarda hic bir işlem yapmadığım halde. format sonrasında eskiden kalma olasılığı var mı virüsün .. temiz bir format tek care değil midir virüsü silmek için ?

Son düzenleme:

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Kurulum nasıl yapıldı?
Diskleri biçimlendirirken gözden kaçan bir disk olma ihtimali var mı?
Komple bütün diskleri silip yeniden oluşturarak işlem yapamyı deneye bilirsiniz?
Çözüm olmuyorsa farklı bir Wİndows diski hazırlamak çare olabilir, şayet virüsün eski sisteminiz üzerinden disk'e de yayıldığını söylüyorsanız.
Wİndows defender ile işlem yaptığınızda Tam tarama veya bulunan virüsü silmek, karantinaya almak gibi sonuç ne oluyor?
Harici program denediniz mi çözüm için? Denenmediyse aşağıda ki linkten indirebileceğin ComodoFİx'i deneye bilirsin eskilerden hatrı sayılan bir abimizde virüsü çözemedikmi Komodo abimizi çağırırız. Bu soruları cevaplayarak işlem yapmayı deneyin çözüm olmazsa TeamViever üzerinde birde biz bakalım.

ComodoFix Abimiz!

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Kurulum nasıl yapıldı?
Diskleri biçimlendirirken gözden kaçan bir disk olma ihtimali var mı?
Komple bütün diskleri silip yeniden oluşturarak işlem yapamyı deneye bilirsiniz?
Çözüm olmuyorsa farklı bir Wİndows diski hazırlamak çare olabilir, şayet virüsün eski sisteminiz üzerinden disk'e de yayıldığını söylüyorsanız.
Wİndows defender ile işlem yaptığınızda Tam tarama veya bulunan virüsü silmek, karantinaya almak gibi sonuç ne oluyor?
Harici program denediniz mi çözüm için? Denenmediyse aşağıda ki linkten indirebileceğin ComodoFİx'i deneye bilirsin eskilerden hatrı sayılan bir abimizde virüsü çözemedikmi Komodo abimizi çağırırız. Bu soruları cevaplayarak işlem yapmayı deneyin çözüm olmazsa TeamViever üzerinde birde biz bakalım.

ComodoFix Abimiz!
ComodoFix değil, ComboFix. İkincisi ise ComboFix, Windows 8.1 ve Windows 10 ile uyumlu değil.
Exploit, bildiğim kadarıyla sistemdeki açıkların kötüye kullanılması. "Spectre" adında da bir güvenlik açığı var.
"Ayrıntıları göster"e basıp ekran görüntüsünü paylaşın.

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
@KALEMLİK100,

Sakin ol şampiyon :) İsmini eğlenelim diye o şekilde söyledim. Sistem uyumluluğu hakkında da net bir bilgim yok harici bir program. Söyledim ya çok eskilerde kullanmışlığım var.. Bununla birlikte epeyce oldu Wİndows kullanmayalı Linux biliyorsun CAN CAN! Yİnede opsiyonlar çözüm odaklı. Geri bildirimin için teşekkür ederim :)

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Windows 10'u Ä°ndirin sitesinden flaş bellek vasıtasıyla bios ayarından ayarlamaları yaptıktan sınra kuruluma başladım .yani ben bitin diskleri sildim ama tekrardan format atarım gerekirse sorun o değil .sorun neden böyle birşeyle karşı karşıya kaldığım. çünkü ortada şaşırtıcı bir durum var.tekrar böyle birşeyle karşı karşıya kalmamak için sorunun temelini öğrenmek gerek die düşünüyorum .

öncesinde cracklenmiş Windows 10 kullandığımda virüs girdiğinde virüs programı ile silmiştim format sonrası gene virüs çıkması şaşırttı beni.
Windows defender ile virüsü sildim . herhangi bir sorun çıkmadı o konuda ..sadece bilgisayarda saklı virüs vardır şüphesiyle yaklaşıyorum ..

bildiğim kadarıyla ComboFix 18.3.14.1 Windows 10 uyumlu değil die biliyorum abi .?

Bu virüsü Windows defender ile sildim. durumdan rahatsız olduğum için 'de avira yükledim birkaç günlüğüne denemek amaçlı ..ama anlamadığım konu öncesinde var olan virüsü temizlemiştim . sonrasında şüphede kalmamak içinde icin temiz format attım ve tekrardan virüs ortaya cıktı bilgisayarda hic bir işlem yapmadığım halde. format sonrasında eskiden kalma olasılığı var mı virüsün .. temiz bir format tek care değil midir virüsü silmek için ?

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Olasılıklar çok fazla kimse de net bir yanıt veremez bu duruma ama temizlik imandan gelir. Disklerin hepsini sil sonra yeniden boyutlandır, oluştur, biçimlendir ve kur. Sonucu da bize bildir.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bana yamayı indirdiğin bağlantıyı özel mesaj ile paylaş bence. Ben bir indirip bakayım.
Spectre güvenlik açığı hakkında:
6 soruda işlemcilerin güvenlik açığı hakkında merak edilenler

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
BlackTSix öyleyse format attığım flaş bellek le (Windows 10'u Ä°ndirin indirmiştim yeni.) aynı şekilde format atıyorum .
KALEMLİK100 üstad valla şöyle; yama indirmek istedim ama sonrasında virüs uyarısı verince veya şüpelenince (tam hatırlamıyorum o kısmı )hemen iptal ettim . ama sanırım virüs girmişti artık .. siteyi hatırlamıyorum açıkçası .

aklıma şöyle bir şey geldi yanılıyorda olabilirim tahmin sadece komikte bulabilirsiniz düşüncelerimi normaldir pc bilgim yok denecek kadar. bu bitcoin ciler yeni bi virüs cesidi buldular ve virüs sayesinde bulaştıkları virüs pc ile gücü çekiyorlar ? olabilir mi böyle bir şey ..nebilim sanki virüs den sonra kasada ki fanlardan daha cok ses geldi gibi ,öyle hissediyorum .

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Tamamen evhama dayalı bilgisizlikle bir alakası yok :) Sağlıklı bir format içinizi de rahatlatacaktır.

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
Hocam spectre tanıdık gelmedi mi :)

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Windows defender virüsü bulduktan sonra spectre ile Google araştırma yaptım güvenlik açığından bahsediyor ..pc ile ilgili bilgim olmadığını ve SDN forum sayfası ve değerli insanlar sayesinde bilgimi genişletmeye calıştıgımı belirmiştim K /\ /\ N.

buda benim iddamı çürütüyor sanırım, bilgisayarım normal çalışıyor değil mi.? BlackTSix ? :grimacing:

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    101.9 KB · Görüntüleme: 846
  • 2.png
    2.png
    152.3 KB · Görüntüleme: 885
  • 3.png
    3.png
    133.4 KB · Görüntüleme: 561

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Nur topu gibi maşallah hiçbir şeyi yok! :D

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
ozaman boşuna evvam yapmayayım normal çalışıyor fanlar.:smirk::relieved:
cevap verenlere kahve ısmarlayabilirim uygun bir günde .. muhabbet olur ..:sweatsmile:

Herkese teşekkür ederim.. sanırım sorunun çözümü sorunun kaynağı bilinemeyeceği için tekrardan temiz format atmak ?!.:rolleyes::)

Son düzenleme:

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
ortak akıl yürütüyorum abi amacım sorunun temeli öğrenmek cidden ,yoksa format atacağım elbet ! uyuyamam yoksa :sweatsmile::tearsofjoy:

değerli yazılarınla bilgilendirdiğin için teşekkürler.!:innocent:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
ortak akıl yürütüyorum abi amacım sorunun temeli öğrenmek cidden ,yoksa format atacağım elbet ! uyuyamam yoksa :sweatsmile::tearsofjoy:

değerli yazılarınla bilgilendirdiğin için teşekkürler.!:innocent:
Windows Defender'i falan biraz daha kurcalayın. Sonuca ulaşabilirsiniz bence.

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Evet biliyorum microsoft edge den olduğu . Microsoft edge nin güvenlik açığı var . Ben herhangi şüpheli bi internette de gezinti de yapmadım forumdan başka . O yüzden microsoft edge kullanmanızı tavsiye etmem böyle bi güvenlik açığı var iken .ben tam tarama yaparken buldu virüsü, normalde o kendi bulup beni uyarmadı :)) . konu başlığı actigimin ilk yazımın en sonda ki microsoft açıklamasını türkçe ye çevirip yapiştirdim. microsoft 'da itiraf ediyor böyle bi sorunun olduğuna dair .avira ile birkaç sefer tam tarama yaptım temiz çıktı ama içim rahat etmedi format atacagim. yarına kadar yorumlarıyla katkıda bulunacakları da görmek hoş olur kendi acimdan .. fikirlerin için teşekkür ederimm

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Evet biliyorum microsoft edge den olduğu . Microsoft edge nin güvenlik açığı var . Ben herhangi şüpheli bi internette de gezinti de yapmadım forumdan başka . O yüzden microsoft edge kullanmanızı tavsiye etmem böyle bi güvenlik açığı var iken .ben tam tarama yaparken buldu virüsü, normalde o kendi bulup beni uyarmadı :)) . konu başlığı actigimin ilk yazımın en sonda ki microsoft açıklamasını türkçe ye çevirip yapiştirdim. microsoft 'da itiraf ediyor böyle bi sorunun olduğuna dair .avira ile birkaç sefer tam tarama yaptım temiz çıktı ama içim rahat etmedi format atacagim. yarına kadar yorumlarıyla katkıda bulunacakları da görmek hoş olur kendi acimdan .. fikirlerin için teşekkür ederimm
Sizin mantığınız bence biraz yanlış. Çünkü Windows Defender, yeterli bir antivirüs değil. Oldukça temel bir koruma sağlıyor.
Ayrıca Microsoft gibi bir firmayı güvenlik açıklarını düzeltmediğini söylüyorsunuz. Bence bu da yanlış. O zaman sizin Windows ve Microsoft Office gibi Microsoft ürünlerini de kullanmamanız lazım.
Ayrıca dosya klasörlerinin birinde "Cache" yazıyor, yani "önbellek". Başka bir tarayıcıda olsa bile onun klasöründe gösterirdi.
Ayrıca çoğu kullanıcı, ana sayfayı değiştiren tarayıcı virüslerinden şikayetçi. Google Chrome'a da bulaşabiliyor bu zararlılar. Ama bu güvenlik açığı değil.
Spectre, güvenlik açığıdır. Microsoft falan bu açığı kapatmaya çalışıyordu. Açığın kapatılıp kapatılmadığını bilmiyorum. Tahminimce kapatılmıştır.
Bu arada hiçbir güvenlik yazılımı %100 güvenlik sağlayamaz. Bunu unutmayın.
Microsoft Edge'de Spectre açığının olup olmadığını bu bağlantıyı kullanarak kontrol edebilirsiniz:
“幽灵” CPU 漏洞在线检测工具

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Antivirüs programı yükleyerek kurtulabilirsin . Fakat virüs bulaşalı çok oluyorsa sisteme yapışmış olabilir . Antivirüs programından olmuyorsa tek çaren format atmak olacaktır .