Virüs, spyware ve diğer zararlı yazılımları temizleme rehberi

Bu konuyu okuyanlar

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Son zamanlarda bilgisayarınız yavaşlamaya başladıysa, internet tarayıcınızda pop-up'lar çıkıyorsa, dosyalarınızın uzantıları kendi kendine değişiyor veya dosyalarınız gizleniyorsa, tarayıcınızın ana sayfası veya arama motoru kendi kendine değişmişse bilgisayarınıza zararlı yazılımlar bulaşmış demektir.

Bu durumda yapılması gerekenler nelerdir peki?

İlk olarak;

-Bilgisayarınıza bir sistem temizlik yazılımı indirmenizi tavsiye ederim. Çöp dosyaları temizleyerek ileriki adımlarda bilgisayarınızda yapacağınız zararlı yazılım tarama işlemlerinin daha kısa sürmesini sağlayabilirsiniz. Benim tavsiyem Ccleaner indirmenizdir.

-Çöp dosyaları temizledim. Sıradaki adım ne?

-Bundan sonra zararlı yazılımları temizlik aşamasına geçiyoruz. Bu konuda kullanabileceğimiz pek çok yazılım var ancak bu konuda en popüler olan ve en başarılı olanları sizlere tavsiye edeceğim.

-Malwarebytes Antimalware, Spybot s&d, Emsisoft emergency kit ve AdwCleaner yazılımlarını indiriyoruz. Gerekli güncellemeleri yapıyoruz.

-Daha sonra bilgisayarımızı güvenli modda başlatıp bu yazılımlarla tek tek tarıyoruz.

Not: Eğer zararlı yazılımlar bilgisayarınızın internet ayarlarını bozduysa ve internet bağlantı problemi çekiyorsanız. Complete Internet Repair programını indirerek internet ayarlarınızı onarabilirsiniz.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
forumda ve çoğu yerde karşılaştığım bir problemle ilgili küçük bir ekleme.

eğer yukarıdaki tüm adımlara rağmen tarayıcınızda reklam pop-upları çıkmaya devam ediyorsa modeminizde sıkıntı olma ihtimali yüksek. özellikle tp-link modemlerde daha çok ortaya çıkıyor. modeminizi fabrika ayarlarına döndürerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Beyler güvenliği sağlamak için tek virüs programı yüklesem yetiyor mu başka ne yapmak gerekir bende sadece eset var ve yetiyor gibi

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Sizce en iyisi hangisi şuan için kaspersky ve bit defender daha iyi deniliyor
en iyi göreceli bir kavram:) hangisi sisteminizi kasmıyorsa, arayüzü daha kullanışlı geliyorsa onu tercih edebilirsiniz:)

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
en iyi göreceli bir kavram:) hangisi sisteminizi kasmıyorsa, arayüzü daha kullanışlı geliyorsa onu tercih edebilirsiniz:)

Yani ortalama bir laptop var iyi sayılma ama kötüde değil 2.4 ghz işlemci 4 gb ram 710m ekran kartı işte ben sırf göreceli için demiyorum genel anlamda en iyisi hangisidir kullanabileceğimiz

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Yani ortalama bir laptop var iyi sayılma ama kötüde değil 2.4 ghz işlemci 4 gb ram 710m ekran kartı işte ben sırf göreceli için demiyorum genel anlamda en iyisi hangisidir kullanabileceğimiz

işte ben de onu demeye çalışıyorum. genel anlamda en iyi diye bir şey yoktur :) ben kaspersky ve eseti tercih ediyorum :)

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
işte ben de onu demeye çalışıyorum. genel anlamda en iyi diye bir şey yoktur :) ben kaspersky ve eseti tercih ediyorum :)

İllaki vardır hocam hepsinin iyi tarafı da vardır elbet fakat ikisinir bir arada mı kullanıyorsunuz ikisi arasında tercihiniz nedir veya bit defenderide ekleyelim 3 ü arasında ?

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
İllaki vardır hocam hepsinin iyi tarafı da vardır elbet fakat ikisinir bir arada mı kullanıyorsunuz ikisi arasında tercihiniz nedir veya bit defenderide ekleyelim 3 ü arasında ?

ikisi arasından kasperi seçerdim. bitdefender testlerde iyi sonuç alıyor fakat ben nedense hoşlanmıyorum bitdefenderdan

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Hangisi 6 ay deneme veriyorsa o :).

Bitdefenderin su an İS sürümü 6 ay denemesi paylaşıldı forumda [MENTION=70777]Pupilla[/MENTION] hocam farkıyla.

Yazı çok açıklayıcı olmuş gerçekten :). Ccleaner'i ne sıklıkla kullanmak gerekir bu arada

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Hangisi 6 ay deneme veriyorsa o :).

Bitdefenderin su an İS sürümü 6 ay denemesi paylaşıldı forumda [MENTION=70777]Pupilla[/MENTION] hocam farkıyla.

Yazı çok açıklayıcı olmuş gerçekten :). Ccleaner'i ne sıklıkla kullanmak gerekir bu arada
ayda bir ideal bence:)

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Beyler benim bi oyun setup isosunda hacktool.crack.cs virüsünü buldu zararlımıdır nedir bu

Ö

Ölümün nefesi

SDN Okuru
eset yeter diyen bir şeyden anlamıyor demektir... kaspersky internet security kullanın... norton internet security kullanın...

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Beyler benim bi oyun setup isosunda hacktool.crack.cs virüsünü buldu zararlımıdır nedir bu
genelde oyun cracklerini çoğu antivirüs zararlı olarak algılar. büyük ihtimal zararlı değildir ama yine de oyunu yüklemeden önce bi sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim:)

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
genelde oyun cracklerini çoğu antivirüs zararlı olarak algılar. büyük ihtimal zararlı değildir ama yine de oyunu yüklemeden önce bi sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim:)

Crack dosyası ise bir şey olmaz sağ olun

Karnegie87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam,lutfen yardim edin 4 gb usb flash bellektde 3.79 gosteriyor gizli uygulamalri acdim icinde "system volume information" dosyasi var ve silemiyorum ve silemedikcede usb tooldan format atamiyorum,

ByTETTAX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yukarıda Ccleaner indirmeniz gereklidir denilmiş ama ben haberlerde Ccleaner asla kullanmayın diye duymuştum çünkü işletim sistemi dosyalarını virüs olarak görüyor ve siliyormuş yani işletim sistemine ve bilgisayara zarar veriyor. Hangisi doğru olduğunu bilmiyorum ama haberlerde kesin olarak konuşuyorlardı.

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
Yukarıda Ccleaner indirmeniz gereklidir denilmiş ama ben haberlerde Ccleaner asla kullanmayın diye duymuştum çünkü işletim sistemi dosyalarını virüs olarak görüyor ve siliyormuş yani işletim sistemine ve bilgisayara zarar veriyor. Hangisi doğru olduğunu bilmiyorum ama haberlerde kesin olarak konuşuyorlardı.

o microsoftun biraz kendi uydurması. sistem reg kayıtlarını siliyor dediler ama öyle bi şey yok. zaten temizlikten önce istersen yedek alıyorsunuz. senelerdir ccleaner kullanıyorum tek bir sıkıntı dahi yaşatmadı. asc, tune up utilities, wise cleaner'da dikkatsiz kullanımda sıkıntı olabiliyor ama ccleaner güvenilirdir.

ByTETTAX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o microsoftun biraz kendi uydurması. sistem reg kayıtlarını siliyor dediler ama öyle bi şey yok. zaten temizlikten önce istersen yedek alıyorsunuz. senelerdir ccleaner kullanıyorum tek bir sıkıntı dahi yaşatmadı. asc, tune up utilities, wise cleaner'da dikkatsiz kullanımda sıkıntı olabiliyor ama ccleaner güvenilirdir.

Evet, Haklı olabilirsiniz ..

vizeli07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam,lutfen yardim edin 4 gb usb flash bellektde 3.79 gosteriyor gizli uygulamalri acdim icinde "system volume information" dosyasi var ve silemiyorum ve silemedikcede usb tooldan format atamiyorum,
Sistem dosyası özelliklerde Android telefonlarının hafızalarında da var. Çoğunlukla bilgisayarlarda da oluyor. Zararlı bir şey değil.
Zaten USB veya harici HDD alımlarında 1TB - 500GB - 8GB ... gibi boyutlar kesinlikle kullanılamıyor!
8 GB ise 7,45 veya 7,50GB kullanım olanağı tanıyor kullanıcılara. Çünkü USB'ninde bir programı ve çalışması gereken kod parçaları var. Bu yüzden kapasiten görsel olarak 4, gerçek kullanım olarak zaten boyutunda. 3,79 olması doğal. Ta ki sen onu 3.50 GB görürsen sıkıntı çıkartır :)

Sen içini ferah tut kardeşim. Virüs yok!
NOT: USB'ye format atsan da o dosyanın silinmeme imkanı var. Ya gizli olur ya normal sıkıntı yapma kendine. USB format atamıyorsan başka bilgisayarda dene, içine girmeden biçimlendirme at. Daha da bir şey yapamıyorsan USB bozulmuş olabilir. Veri akışı yapıosa kullanmaya devam et :)

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
tıkladım ona ondan sonra pc yeniden başladı ama bir şey olmadı heralde?
internet ayarlarını varsayılan hale döndürüyor program. bazı zararlılar host dosyası vs değiştirebiliyor

wcorsw

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar kendi kendine gezintide olduğum sayfada başka bir sayfa açıyor youtube facebook gibi yerlerde açmıyor diğer haber shifdelete kendi sitesinde farklı saylafalar açıyor bilgisayara format atttım modemi resetledim aynı sorun devam ediyor bu nasıl bir virüs çözümü nedir

burhan_52

Asistan
Reaksiyon puanı
14
chrome dan ve samsungun tarayıcısından girdiğim her site reklam virüsünün olduğu siteye yönleniyor virrüs var işte şu programı kur diye hiç bir siteye giremiyorum

ÜrkütAta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Beyler güvenliği sağlamak için tek virüs programı yüklesem yetiyor mu başka ne yapmak gerekir bende sadece eset var ve yetiyor gibi
Donanımlı bir bilgisayarınız varsa. Antivirüs'e ilave Deep Freeze herzaman önrimdir...