virüs bilgisayara bulaştıgında ..?

Bu konuyu okuyanlar

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Merhaba arkadaşlar abiler . Virüs bilgisayara bulaştıgında masaüstü bilgisayarın kasasından normal olmayan sesler cıkartırmı? Cünkü bilgisayarı alalı 1 ay olmadı ve virüs bulaştıktan sonra öncesinde olmayan fazla ses cıkarmaya başladı ..

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Evet kaynaklanabilir.

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Cevap icin teşekkür ederim öncelikle. Bilgisayarıma format attığımda virüs ''Tamamen '' silinir mi? yoksa gene saklı kalırmı ?
Bilgisayar kullanımında yeniyim lütfen sorularımı mazur görün ...

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
O kadar güçlü bir virüsün bilgisayarına bulaşması için çok çaba sarf etmiş olman gerek. Problem büyük ihtimalle ya sistemi çok zorlamandan yada kasa içi hava sürgülasyonu ~ temizlikten kaynaklıdır.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Cevap icin teşekkür ederim öncelikle. Bilgisayarıma format attığımda virüs ''Tamamen '' silinir mi? yoksa gene saklı kalırmı ?
HDD'yi tamamen biçimlendirirsen format esnasında virüs kalmayacaktır.

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122

Format atmak demek kurulu sistemi kaldırıp yerisine yenisini kurmak demektir. Dolayısıyla evet virüslerde diğer tüm dosyalarınızın silindiği gibi silinecektir.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
C ile D diskini yani ikisini birden temizlemen gerekir birini biçimlendirip diğerini biçimlendirmezsen virüsü tamamen ortadan kaldırmamış olursun.

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bilgisayarı yeni aldım yeterli donanıma sahip diye düşünüyorum. Kasa temiz kasanın kendisinde 3 fan diger donanımlarında kendi fanları vs var. gecen gün call of duty ye türkce yama indirmek istedim bi siteden verilen link virüs lü cıktı .Malwarebytes ile virüsleri sildim ama icim rahat etmedi . virüs girdikten sonra öncesinde olmayan kasadan ses geliyor hemde orjinal olmayan Windows 10 kullanıyor olup aktivasyonu yapmış bulunduğum halde böyle problemle karşı karşıyayım.. sorunun virüsle alakalı oldugunu düşünmekteyim ?.

Adsız3.png Adsız2.png

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Bu problem tamamen virüsle alakalı olmayabilir. Ki bence hiç değildir Windows ara ara böyle şeylere maruz bırakıyor. Birde Kayıt Defteri (Regedit) üzerinden bak bakalım lisans'ın aktif olarak gözüküyor mu? Kasa içinde ki fan durumunu da söylediğim gibi virüsün çok rol oynama ihtimali yok. İçinin rahat etmesini istiyorsan yine temiz kurulum yapabilirsin. Bence en iyisi Linux, linux'a geçmeni öneririm.

Saygılarımla,
BlackTSix

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Bilgisayarı yeni aldım yeterli donanıma sahip diye düşünüyorum. Kasa temiz kasanın kendisinde 3 fan diger donanımlarında kendi fanları vs var. gecen gün call of duty ye türkce yama indirmek istedim bi siteden verilen link virüs lü cıktı .Malwarebytes ile virüsleri sildim ama icim rahat etmedi . virüs girdikten sonra öncesinde olmayan kasadan ses geliyor hemde orjinal olmayan Windows 10 kullanıyor olup aktivasyonu yapmış bulunduğum halde böyle problemle karşı karşıyayım.. sorunun virüsle alakalı oldugunu düşünmekteyim ?.

Ekli dosyayı görüntüle 37451Ekli dosyayı görüntüle 37454
Kullanılan windows orjinalmidir?

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hayır başkan degil. bi orjinal işletim sistemi 700 - 600 lira okadar yeterli bütcem yok malesef .. aktivasyonu yaptım ve etkinleştirildi görünüyor hala . öncesinde böyle bi sorun yoktu .neden virüs girdikten sonra böyle bi sorun cıktı anlamadım öncesinde böyle bi sorun yoktu

Ekli dosyalar

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    49 KB · Görüntüleme: 434
  • Adsızsonn.png
    Adsızsonn.png
    2.9 KB · Görüntüleme: 259

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Hayır başkan degil. bi orjinal işletim sistemi 700 - 600 lira okadar yeterli bütcem yok malesef .. aktivasyonu yaptım ve etkinleştirildi görünüyor hala . öncesinde böyle bi sorun yoktu .neden virüs girdikten sonra böyle bi sorun cıktı anlamadım öncesinde böyle bi sorun yoktu
Orjinal kullanmak için illahaki 700TL vermene gerek yokki 60-80TL arası OEM orjinal lisans anahtarı alabilirsin tek bir PC için.

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
hmm makul bi fiyat:) peki 700 tl ile 80 tl arasındaki performans farkı nedir? neden bukadar arasında fark var aynı sürüm aynı performans ise ?.. 80 tl olan tek kullanımlık mı yoksa sınırsız mı ? :rolleyes:

cok soru sordum farkındayım bunun icin özür dilerim :(

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
hmm makul bi fiyat:) peki 700 tl ile 80 tl arasındaki performans farkı nedir? neden bukadar arasında fark var aynı sürüm aynı performans ise ?.. 80 tl olan tek kullanımlık mı yoksa sınırsız mı ? :rolleyes:
Orjinal kutulu versiyonunda DVD ile birden fazla PC'ye kurulum yapabiliyorsun. OEM'de tek bir PC'ye sınırsız kullanma hakkı sunuyor. :)

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
süpermiş ! ilk defa duymuş ,ögrenmiş oldum böylelikle .. link mevcut mu nasıl ,nerden satın alabilirim ?
Allah razı olsun valla sevindim :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Eğer ISO dosyası virüslüyse ya da diğer sabit diskin bölümüne bulaştıysa tekrar bulaşabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 37451Ekli dosyayı görüntüle 37454
Malwarebytes, aktivatör kullanıyorsanız onu algılayıp karantinaya almış olabilir. Anakartı değiştirmedikçe OEM lisans, tek bilgisayarda ömür boyudur.
Bence en iyisi Linux, linux'a geçmeni öneririm.
O, senin için öyle. Maalesef çoğu kullanıcı alışkanlıklarından vazgeçemiyor.

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi ifade ediyorum ilginize ,alakanıza, yardımınız icin ..cok sagolun ..:innocent::blush:

forumu takip edecegim bilgi daragacımı genişletmek icin ama takıldıgım bir şey olursa gene rahatsız ederim konu başlıgı acarak .:sweatsmile:
sevgiler degerli arkadaşlar , abilerim .

---- Mesajlar birleştirildi ----

Eğer ISO dosyası virüslüyse ya da diğer sabit diskin bölümüne bulaştıysa tekrar bulaşabilir.
peki böyle bir durumun caresi yok mu ? dediğinden anladıgım kadarıyla format cözüm degil diyorsunuz ?

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi ifade ediyorum ilginize ,alakanıza, yardımınız icin ..cok sagolun ..:innocent::blush:

forumu takip edecegim bilgi daragacımı genişletmek icin ama takıldıgım bir şey olursa gene rahatsız ederim konu başlıgı acarak .:sweatsmile:

peki böyle bir durumun caresi yok mu ? dediğinden anladıgım kadarıyla format cözüm degil diyorsunuz ?
ISO dosyasını yazdırdığın bilgisayarda, USB bellekte vs. virüs falan yoksa sıkıntı olmaz. Malwarebytes tahminimce bilgisayarı virüslerden temizlemiştir.

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122

Dert etmes İSO dosyanda virüs yoktur. Sistemin kendi verilerine karşı bir root koruması var. Böyle virüsler yok demek değil ama oyun sitelerinden bulaşan türden bir virüs değil. İçin rahat olsun elindeki ISO kalıbını yazdırıp kullanabilirsin. Şüphene yenik düşmemek için de VirüsTotal üzerinde ISO kalıbını taratabilirsin.

Saygılarımla,
BlackTSix

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Dert etmes İSO dosyanda virüs yoktur. Sistemin kendi verilerine karşı bir root koruması var. Böyle virüsler yok demek değil ama oyun sitelerinden bulaşan türden bir virüs değil. İçin rahat olsun elindeki ISO kalıbını yazdırıp kullanabilirsin. Şüphene yenik düşmemek için de VirüsTotal üzerinde ISO kalıbını taratabilirsin.

Saygılarımla,
BlackTSix
Sadece USB belleği biçimlendirmesi yeterli. Microsoft'un aracı ile kolaylıkla yazdırabilir:
Windows 10'u Ä°ndirin

BlackTSix

Asistan
Reaksiyon puanı
122
Ben Rufus kullanmanı öneririm eksik boot bileşeni varsa kendisi tespit edip indiriyor, buda kurulum esnasında bir hata almanızı engelleyen küçük bir detay olsada çok önemlidir. Ayrıca zaten yazmadan önce uygulama otomatik biçimlendirme yapacaktır. Linki aşağıda bulabilirsin.

Rufus İndirme Linki

İyi forumlar,
BlackTSix

paulay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Death Mark sayende oem ile ilgili bilgi sahibi oldum daha öncesinde varlığını bilmiyordum , ürünü aldım .. tavsiye ettiğin link için ayrıca teşekkür ederim ayrıca fatih beyin selamları var ;)
Herkese Teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.
sevgi ve saygılarımla