Video Kalitesini Düşürmeden Boyutunu Küçültmek

Bu konuyu okuyanlar

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Arkadaşlar öncelikle merhabalar, direk soruma geçiyorum. Benim ps4 sisteminden kayıt aldığım 720p çözünürlüğünde videolarım var, bu dosyaların 15Dk lık kesiminin boyutu 700-800 mb arası tutuyor. Video kalitesini çok çok az düşürerek video boyutunda azalma sağlayabilirmiyim? Google'de doğru dürüst birşey bulamadım. 15 dk için 800 mb oldukça fazla geldi bana. Yardımlarınızı bekliyorum.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Mkv formatıyla ripleyebilirsin en ideali mkv'dir. Dosya formatı nedir ?

wMwMw

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Youtubedeki o videoyu gördüm ama kalitenin bayağı düştüğü söyleniyor.

Videonun boyutunun ne kadar olmasını istiyorsan o boyutu gir ve istediğin çözünürlüğü seçip best kalitede videoyu işle ben kullanıyorum arada gayet iyi :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Videonun boyutunun ne kadar olmasını istiyorsan o boyutu gir Benim istediğin çözünürlüğü seçip best kalitede videoyu işle ben kullanıyorum arada gayet iyi :)
yani benim istediğim video boyutu düşmeden en fazla ne kadar küçülebilirse o kadar küçülsün. Adamlar 720p p videoyu 1 dklık olarak 10mb a sığdırmaktan bahsediyor. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
yani benim istediğim video boyutu düşmeden en fazla ne kadar küçülebilirse o kadar küçülsün. Adamlar 720p p videoyu 1 dklık olarak 10mb a sığdırmaktan bahsediyor. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.
Böyle bir şey pek mümkün değil. Yeni sıkıştırma algoritması çıktıysa onu bilemem ama her formatın belli başlı kuralları var. mkv bunun için en uygunu. mp4'de öyle bunların hepsi sıkıştırılmış format. Şöyle düşün, stüdyo kalitesinde 3 dakikalık ham .wav dosyası tam 2.5 gb boyutunda bit hızı 22 bin kbps civarı. Bunu mp4 ile sıkıştırarak 3 mb'a kadar düşürüyorlar bit hızı 128 kbps'ye düşüyor ama sen kalitenin düştüğünü farkedemiyorsun yüksek ses kartına ve ses çıkış aygıtına ihtiyaç duyman gerekiyor. Buda bunun gibi her riplemede görüntü kalitesi düşer ama bunu her kullanıcı farkedemez. Ancak dev ekranda farkedebilir.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Videonun boyutunun ne kadar olmasını istiyorsan o boyutu gir ve istediğin çözünürlüğü seçip best kalitede videoyu işle ben kullanıyorum arada gayet iyi :)
Şuan programı denedim ama gözle görülür kalite düşüşü gördüm. Ama bunu daha da inceşeyeceğim bit rate değerlerini değişip değişip test edeceğim.

wMwMw

Müdavim
Reaksiyon puanı
96

Hocam videonun boyutu dediğim gibi istediğiniz boyuta ayarlayabiliyorsunuz yani diyelim 1Gb lık videoyu aynı kalitede veya daha alt çözünürlükte boyutunu 250 veya 500Mb olarak ayarlayıp Best seçeneği ile işledin mi gayet iyi sonuç veriyor. Yani boyutunu istediğiniz gibi seçebilirsiniz size kalmış deneyin bir derim :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Böyle bir şey pek mümkün değil. Yeni sıkıştırma algoritması çıktıysa onu bilemem ama her formatın belli başlı kuralları var. mkv bunun için en uygunu. mp4'de öyle bunların hepsi sıkıştırılmış format. Şöyle düşün, stüdyo kalitesinde 3 dakikalık ham .wav dosyası tam 2.5 gb boyutunda bit hızı 22 bin kbps civarı. Bunu mp4 ile sıkıştırarak 3 mb'a kadar düşürüyorlar bit hızı 128 kbps'ye düşüyor ama sen kalitenin düştüğünü farkedemiyorsun yüksek ses kartına ve ses çıkış aygıtına ihtiyaç duyman gerekiyor. Buda bunun gibi her riplemede görüntü kalitesi düşer ama bunu her kullanıcı farkedemez. Ancak dev ekranda farkedebilir.
İşte bende böyle birşey olsun istiyorum herkes fark edemesin zor anlaşılsın. Dediğim o sıkıştırma olayını şu video capture ürünü yapıyormuş sözde Avermedia Live Gamer Portable Lite USB (GL310) Fiyatı

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
En iyi 2 yazılım var
1. Adobe Premiere Pro
2. Xilisoft Video Converter Ultimate

Kaliteyi bozmadan bunlarla ripleyebilirsin.
Bunlar paralı yazılımlarmış, deneme sürümlerini yükleyip bir bakayım teşekkürler :)

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
İşte bende böyle birşey olsun istiyorum herkes fark edemesin zor anlaşılsın. Dediğim o sıkıştırma olayını şu video capture ürünü yapıyormuş sözde Avermedia Live Gamer Portable Lite USB (GL310) Fiyatı
Bunlarda farksız ki. Dosya formatının sınırları dışına çıkamayız 720p çerçeve boyutu elde edersin ama piksel yoğunluğu yoksa yani gerçek kalite yoksa hele ki görüntü keskinliği yerini hareketlerde hafif bulanıklıklara bırakmışsa bunun bir faydası yok. İşlem görülen her video parçasının kalitesi düşer bu hangi program olursa olsun. Tavsiyem çektiğin videoya hiç işlem uygulamadan Xilisoft Video Converter Ultimate ile riple.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bunlarda farksız ki. Dosya formatının sınırları dışına çıkamayız 720p çerçeve boyutu elde edersin ama piksel yoğunluğu yoksa yani gerçek kalite yoksa hele ki görüntü keskinliği yerini hareketlerde hafif bulanıklıklara bırakmışsa bunun bir faydası yok. İşlem görülen her video parçasının kalitesi düşer bu hangi program olursa olsun. Tavsiyem çektiğin videoya hiç işlem uygulamadan Xilisoft Video Converter Ultimate ile riple.
15 Dk klip çekiyorum ps4'ten 700 mb tutuyor yani bu boyut 720p için aşırı yüksek geldi bana. Sizce de yüksek değil mi?

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
@Seyhoo
15 Dk klip çekiyorum ps4'ten 700 mb tutuyor yani bu boyut 720p için bu dosya boyutu aşırı yüksek geldi bana. Sizce de yüksek değil mi?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
15 Dk klip çekiyorum ps4'ten 700 mb tutuyor yani bu boyut 720p için aşırı yüksek geldi bana. Sizce de yüksek değil mi?
15 dakika olduğu için ideal hatta az bile. Bence formatı ve videonun hamlığını bozmadan direk kullan, kral programla işleme yapsan bile ufakta olsa kalite bozuluyor. Sonuçta dosya işlem görüyor.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
15 dakika olduğu için ideal hatta az bile. Bence formatı ve videonun hamlığını bozmadan direk kullan, kral programla işleme yapsan bile ufakta olsa kalite bozuluyor. Sonuçta dosya işlem görüyor.
Ben ne yapmak istediğimi nasıl açıklayacağımı buldum :D:D

mesela torent filmlerde 720p diyorlar ama 1gb 1.5 gb filan 2 saatlik bir dosya onlar gibi nasıl yapabilirim onların video kalitesi idare eder mesela.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
H265'den bahsediliyor, video boyutunu düşüreceği ama açmak için daha güçlü donanım gerektiği.
Ama videonu nasıl H265 yaparsın onu bilmiyorum.

Oruc

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Format Factory kullan bir cok youtuber bu programi kullaniyor bende onu kullaniyoum iyi kucuk boyut buyuk kalite veriyor bir cok formatlarda dosya cikisi mevcut begendiyseniz yorumu like edin lutfen

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ben ne yapmak istediğimi nasıl açıklayacağımı buldum :D:D

mesela torent filmlerde 720p diyorlar ama 1gb 1.5 gb filan 2 saatlik bir dosya onlar gibi nasıl yapabilirim onların video kalitesi idare eder mesela.
Hocam MKV'den bahsediyorsunuz. Onlar mkv formatı ile ayarlanabilir sıkıştırma yapılıyor hem ses hem götüntü. Genelde ses fazla bozulmuyor ama görüntüden kısılıyor. Şuan mkv boyut performans formatı olarak en iyisi. Normalde ham olarak bluray formatı MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC formatları kullanılıyor. Boyutları 2 tb'a kadar çıkabiliyor. Ama ripleme yöntemiyle 1 gb'a kadar düşürülebiliyor tabi daha fazlada düşürülebiliyor ama bu ripleyen kişinin isteğine kalmış.

Robinson Crusoe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
THandBrake

Ayarlar böyle olmalı :

he4Zmy3.jpg

CZjqVyj.jpg

er3N9ve.jpg

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Hocam MKV'den bahsediyorsunuz. Onlar mkv formatı ile ayarlanabilir sıkıştırma yapılıyor hem ses hem götüntü. Genelde ses fazla bozulmuyor ama görüntüden kısılıyor. Şuan mkv boyut performans formatı olarak en iyisi. Normalde ham olarak bluray formatı MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC formatları kullanılıyor. Boyutları 2 tb'a kadar çıkabiliyor. Ama ripleme yöntemiyle 1 gb'a kadar düşürülebiliyor tabi daha fazlada düşürülebiliyor ama bu ripleyen kişinin isteğine kalmış.
Peki bu mkv formatını biz hangi program ile çevirebiliriz? Ayrıca fazla bir donanım ister mi?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Peki bu mkv formatını biz hangi program ile çevirebiliriz? Ayrıca fazla bir donanım ister mi?
Sadece donanım özelliklerinize göre (özellikle işlemci ve ram) bekleme süreniz haliyle değişir. Hocam ripleme işi biraz karışık. İnternette de adam gibi video yok ama bu video ile kalite kaybını en aza indirgeyerek boyutu düşürebilirsin.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Teşekkür ederim müsait bir zamanda videoları izleyip önerilen tüm programları deneyeceğim :)