Vertex 4 hız sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
4k okuma yazma hızında performans canavarı olan vertex 4 ün bendeki hali içler acısı,rastgele erişim süresine değinmiyorum bile.
bunu nasıl çözebilirim.ssd sata II ye bağlı

cjc87.png

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yavaşlamada sata 2 ye bağlı olmasının da etkisi vardır. firmware güncelleyin eğer yine düzelmezse secure erase yapıp tekrar temiz bir kurulum yapın düzelir.

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
sata 3gb/s olduğundan kaynaklı. 300 mb ı geçemezsin sata II ile ki bende ocz agility 3 var sata II ile hemen hemen aynı değerlerimiz

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
aslında cevabını zaten kendiniz vermişsiniz sata 2 ye bağladım diyerekten :)

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yavaşlamada sata 2 ye bağlı olmasının da etkisi vardır. firmware güncelleyin eğer yine düzelmezse secure erase yapıp tekrar temiz bir kurulum yapın düzelir.
fw güncel ssd yeni aldım tekrar kurmanın bi anlamı yok bence
sata 3gb/s olduğundan kaynaklı. 300 mb ı geçemezsin sata II ile ki bende ocz agility 3 var sata II ile hemen hemen aynı değerlerimiz
şuraya yazmadan bi okusanız ne yazdığımı hemen atlamasanız 300mb ı geçemezsin diye iyi olacak
aslında cevabını zaten kendiniz vermişsiniz sata 2 ye bağladım diyerekten :)
ne yani sata II de ben 0.0lı rastgele erişim süresi alamazmıyım
aynen :)

sata 2 = 3 gb / s = ~300 mb

sata 3 = 6 gb /s = ~600 mb
bi de 2 kere yazmışın

EnverYigit

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
@Aeolian bu ne tavır sendeki kardeş bir soru sormuşsun en azından yardımcı olalım diye aklımızdan geçenleri söylüyoruz. ki zaten foruma danışmak için yazmışsın. yazık.............

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
arkadaş anlamıyor anlaşılan sata 2 ile elde edebileceğin hız en fazla 300 mb\s dir daha neyin açıklamasını bekliyorsun. Ayrıca sata hdd ye kurulum yaparken ahci modda kurulum yapman lazım. Hdd nin erişim süresi dediğin şey zaten bağlantıdan ziyade hdd ile ilgili zaten. Ayrıca arkadaş yukarıda aynı şeyi 2 defa yazmamış daha yazılanı anlayamıyorsun ya da okumuyorsun bile daha nasıl yardımcı olalım.

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
@Aeolian bu ne tavır sendeki kardeş bir soru sormuşsun en azından yardımcı olalım diye aklımızdan geçenleri söylüyoruz. ki zaten foruma danışmak için yazmışsın. yazık.............
ne var tavırımda abi,ben yazmışım ratgele erişim süresinde ve 4k yazma okuma hızında sorunum var diye dalga geçer gibi 300 mb geçemezsin yazmışsın
arkadaş anlamıyor anlaşılan sata 2 ile elde edebileceğin hız en fazla 300 mb\s dir daha neyin açıklamasını bekliyorsun. Ayrıca sata hdd ye kurulum yaparken ahci modda kurulum yapman lazım. Hdd nin erişim süresi dediğin şey zaten bağlantıdan ziyade hdd ile ilgili zaten. Ayrıca arkadaş yukarıda aynı şeyi 2 defa yazmamış daha yazılanı anlayamıyorsun ya da okumuyorsun bile daha nasıl yardımcı olalım.
sağolun gerçekten 300 mb ı geçemeyeceğim kafama kazındı sayenizde.şaka gibi yorumlar yazıyorsunuz şuraya.bağlantıyla ilgili mi dedim ben sata II ye takılmışsınız,siz önce benim ne yazdığımı okuyun sonra bana laf edin.ssd de ahci modunda bu arada.benim ssdmin rastgele erişim süresini ve 4k okuma yazma süresini sata IIye bağlıyken arttırmamı sağlayacak yardım arıyorum ben,eğer yardımcı olamayacaksanız bence fazla uzatmayın.

efe24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne var tavırımda abi,ben yazmışım ratgele erişim süresinde ve 4k yazma okuma hızında sorunum var diye dalga geçer gibi 300 mb geçemezsin yazmışsın

sağolun gerçekten 300 mb ı geçemeyeceğim kafama kazındı sayenizde.şaka gibi yorumlar yazıyorsunuz şuraya.bağlantıyla ilgili mi dedim ben sata II ye takılmışsınız,siz önce benim ne yazdığımı okuyun sonra bana laf edin.ssd de ahci modunda bu arada.benim ssdmin rastgele erişim süresini ve 4k okuma yazma süresini sata IIye bağlıyken arttırmamı sağlayacak yardım arıyorum ben,eğer yardımcı olamayacaksanız bence fazla uzatmayın.
yolu söylüuorum size secure erase yapıp windowsu tekrar yükleyin başka türlü çok zor o 4k değerinin düzelmesi.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
yorum yok artık zira deveye hendek atlatmak daha kolay oldu :D diyoruz ki sata 2 ile 300 mbs nin üstüne çıkman imkansız sen hala yolunu söyleyin diyorsun ne içiyorsunuz anlamadım :D demişsin ki 4k değerleri düşük burda flops dediğimiz bant genişliği gibi manaya gelen senin anlayacağın şekilde yetersiz geliyordur zaten 4k da o değerlere düşmesi normal ha sen düşmesini istemiyorsan gideceksin aynı hdd den alacaksın ve raid bağlantı yapacaksın tahminimce %40 civarı daha artacak.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
sorun ne ki ?
4k ile 11 mb/s hizina dusmus sanirim ondan bahsediliyo :p
4k de sadece i thread war sanirim.
digerinde 64threadli 4k demis.
demekk ki neymis threadi bo olunca hizlaniyomus seklinde bilimsel bi tesbitte bulunabiliriz :D
neyse sorun buysa tabi :p sorun 300mb/s yi gecmemesiyse farkli bisey aramak gerekebilir tabi :p

arkadas imla ve mantik hatasi yapmis soruda ordan kimse anlamamis gibi geldi bana ;P

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yorum yok artık zira deveye hendek atlatmak daha kolay oldu :D diyoruz ki sata 2 ile 300 mbs nin üstüne çıkman imkansız sen hala yolunu söyleyin diyorsun ne içiyorsunuz anlamadım :D demişsin ki 4k değerleri düşük burda flops dediğimiz bant genişliği gibi manaya gelen senin anlayacağın şekilde yetersiz geliyordur zaten 4k da o değerlere düşmesi normal ha sen düşmesini istemiyorsan gideceksin aynı hdd den alacaksın ve raid bağlantı yapacaksın tahminimce %40 civarı daha artacak.
300mbınız batsın.sata 2 ile 80mb 4k yazma hızı alıyor insanlar raidsiz 18mbın neresi normal.

yolu söylüuorum size secure erase yapıp windowsu tekrar yükleyin başka türlü çok zor o 4k değerinin düzelmesi.
gerçekten işe yarar mı daha yeni yükledim windows u ama deneyeyim bi

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
300mbınız batsın.sata 2 ile 80mb 4k yazma hızı alıyor insanlar raidsiz 18mbın neresi normal.

gerçekten işe yarar mı daha yeni yükledim windows u ama deneyeyim bi
4kde dusuk olmasi normal sayilir.
tam olarak bi sorun ifade etmez o.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
raidsiz o değerlere ulaşıyorsa kullanılan kontrolcü gerçekten işini yapıyordur ama dediğim gibi ben genede 80 mbs yi göreceğini tek başına sanmıyorum mutlaka raid bağlantı vardır zira o kadar yığılmanın hakkından o kadar bant genişliği altından kalkamaz yani 300 mbs yi görmez :D burası şakaydı ama sen gene anlamıyacaksın büyük bir ihtimal :D

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
raidsiz o değerlere ulaşıyorsa kullanılan kontrolcü gerçekten işini yapıyordur ama dediğim gibi ben genede 80 mbs yi göreceğini tek başına sanmıyorum mutlaka raid bağlantı vardır zira o kadar yığılmanın hakkından o kadar bant genişliği altından kalkamaz yani 300 mbs yi görmez :D burası şakaydı ama sen gene anlamıyacaksın büyük bir ihtimal :D
evet kardeşim anlamıyorum ben.

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
yau daha nesini anlamıyorsun anlamıyorum raid i çift silindire sahip motor gibi düşün işte ama sendeki cihaz tek silindir motor hacmi ise sata2 ye tabir ettiğimiz sana 300 mbs verebilecek güçte bir motor hacmi :D örnek vermek gerekirse senin bu motor tek silindir iken 0 dan 100 e 6 sn de çıkıyorsa çift silindirde bu süre 4 sn olacak :D ve çift silindir dahi olsa yapacağın sürat 300 kmh dir :) hala daha anlamadıysan ben yokum arkadaş :D

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yau daha nesini anlamıyorsun anlamıyorum raid i çift silindire sahip motor gibi düşün işte ama sendeki cihaz tek silindir motor hacmi ise sata2 ye tabir ettiğimiz sana 300 mbs verebilecek güçte bir motor hacmi :D örnek vermek gerekirse senin bu motor tek silindir iken 0 dan 100 e 6 sn de çıkıyorsa çift silindirde bu süre 4 sn olacak :D ve çift silindir dahi olsa yapacağın sürat 300 kmh dir :) hala daha anlamadıysan ben yokum arkadaş :D
abi sus diye anlamıyoruz dedik sus artık

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
ne oldu gerçekler hoşuna gitmedi mi :) nerede susup nerede konuşacağımı sana mı soracağım adama bak. konuna cevap yazılmasını istemiyorsan o konuyu açmayacaksın o zaman bu kadar basit. Burada sana yardımcı olmaya çalışılıyor sen kalkıp ukalalık ediyorsun.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
sata 2 den bu kadar performans aldığına dua etmelisin dostum :)

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Üstünden biraz zaman geçmiş ama yazma gereği hissettim çünkü konuda 300 MB/s denmiş almış başını gitmiş fakat alakası yok konuyu açan arkadaş biliyor zaten. Durum SATA II'den ziyade chipsetin ile alakalı, bu yüzden başka hiçbir değişkenle oynamadan zaten yeni kurulmuş bir işletim sistemini baştan kurmak bir şey ifade etmez. Nispeten eski bir makinan varsa yapacak pek bir şey yok sanırım ya da SSD'de yeni olduğum için ben henüz bilemiyorum.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
vertex 4 enson denetleyiciyi(kontrölcü) kullanır..günümüz en hızlılarından.tanıtımındaki veriler mükemmel bir sistem+ahci mod+ w7 kurulum+sata 3 çıkışına bağlamakla elde edilir..bileşenler eskiceyse ve sata 2 çıkışına bağlıysa iyibir performans beklemek biraz hayal olur..ha şimdi sorulacak:ben onu biliyorum çözümü ne?bende diyorumki çözüm sata 3 çıkışlı anakatla(ddr3 ram kullanan deyil sata3 çıkışı olan) sistem toplayıp w 7 ile ahci modda formatlamak..yoksa hep" havan"da su dövülür.....