Veritabanı Bağlantısı

Bu konuyu okuyanlar

javascript:??

Asistan
Reaksiyon puanı
1
BEN ASP KULLANIYORUM

ben default.asp ye her kezin girmemesini istiyorum
ben giris.asp ye bir panel ekleyip kullanıcı adı ve şifreli girişler yapılmasını istiyorum eğer kullanıı adı ve şifre .mdb de kayıtlıysa default.asp ye girilsin

bunu access veritabanı kullanarak nasıl yapabilirim

ÖRNEK KODLARLA AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ????

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
asp değil de asp.net ve php biliyorum..kod olarak yardımcı olamıcam ama istersen mantığı anlatabilirim_?

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Asp ile Basit Login Kontrolü Bu yazımda asp ile hazırladığım basit bir login kontrolünü ve nasıl yaptığımı sizlerle paylaşacağım. Okulda aldığım İnternet Programlama dersinde Asp öğreniyoruz. Bir kaç hafta geçti ve artık asp ile rahatlıkla uygulamalar geliştirme aşamasına geldiğimizi düşünüyorum. İlk olarak Session kullanarak basit bir login kontrolü hazırladım. Şimdi yaptıklarımıza bakalım.

Yaptığım örnek 4 sayfadan oluşuyor.

index.asp - Login olma sayfası.
index2.asp - Login olduktan sonra gidilen ilk sayfa.
index3.asp - Bu sayfaya ulaşmak için login yapmamız gerekiyor.
index4.asp - Bu sayfa ile login işlemini sonlandırıyoruz.

Öncelikle index.asp sayfamızda kullanıcı adı(mehmet) ve şifre(mehmet) ile login oluyoruz. Eğer kullanıcı adı ve şifre doğruysa index2.asp sayfasına ulaşıyoruz. Ayrıca burada login olma durumunu ve kullanıcı adını session ile tutarak diğer sayfalara bu sessionlardaki bilgilere göre izin veriyorum. Login olunması gereken her sayfada bilgileri tuttğumuz session değerlerini kontrol ediyorum. Eğer yanlış bir kullanıcı adı veya şifre girilmiş ise index.asp'ye login olmak için tekrar gidiyorum.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Bu uygulamanın ekran görüntüsü şöyle:

asp_login_ornek_ekran.gif

İndirdiğimiz dosyaları çalıştırmak için bilgisayarımızda IIS kurulu olması gerekir. IIS kurulu ise bu sayfaları C:\Inetpub\wwwroot dizinine eklemeliyiz. Dosyaları ekledikten sonra herhangi bir browserda http://localhost/index.asp adresine giderek uygulamayı test edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar!

Kaynak:

not: bende asp hastasıydım bir zamanlar fakat kendimi gelişrtirmeye fırsatım yoktu :)

aspindir ve cevizforum.org işine yarayabilecek sitelerdendir. http://www.scriptci.com ve bir tane daha vardı ama hatıralyamadım süper kodlar bulabilirsin.