Vbulletin mi Xenforo mu? Hangisi daha iyi?

Hangi forum daha iyi? Xenforo mu Vbulletin mi?

• Kullanılan toplam oy
    85

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır Vbulletin kullanıyoruz. Vbulletin programcılarından Kier, ayrılarak kendi forumu olan Xenforo'yu yazdı.

Sizce hangisi daha iyi?

İşte Xenforo;

http://xenforo.com/community/

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Ben Xenforo 'yu ilk gördüğümde kanaat notumu vermiştim :) Kesinlikle Xenforo :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
bence bu konuyu tartışmak için xenforo daha çok yolun başında. :) eğer yeni bir forum kuruyor olsam, xenforo denemek isterdim ama 100.000 üyesi olan bir forumda denemek için, fazla çömez bir sistem gibi geldi bana. :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
keyloger haklı. henüz performans konusunda ne durumda olduğunu bilmiyoruz. aynı şekilde güvenlik de öyle. ama şu bir gerçek ki, adamlar görsellik konusunda fena dövmüşler vbulletin'i :D tebrikler kier.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Şimdi şöyle bir açıdan da bakmak lazım. Vbulletin her yeni sürümde eski sürümü, yeni sürüme geçirmek için migration işlemleri nedeniyle geçmişe biraz bağımlı kalıyor ve köklü değişiklikler yapamıyor. Ama Xenforo ise yeni bir sistem ve geçmişe bağımlılığı yok. Yeni teknolojileri direkt bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Vbulletin 'den gelen tecrübeleri var.

Bunu şuna benzetebiliriz. Microsoft geçmişte Java 'nın popülerliğini gördü ve kendi sisteminde buna benzer bişeyler yapmak için bastı parayı Java mühendislerini kendi bünyesinde topladı. Ve .Net platformunu geliştirdi. .Net platformu Java 'nın hatalardan arınık yönlerini barındırıyordu ve şuan Java 'yı her alanda eziyor. Yanlışsam düzeltin :D

muratveb

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
vBulletin seçimim. Ama SMF ücretsiz bi alternatif olmasına rağmen çok hızlı bi script.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Şimdi şöyle bir açıdan da bakmak lazım. Vbulletin her yeni sürümde eski sürümü, yeni sürüme geçirmek için migration işlemleri nedeniyle geçmişe biraz bağımlı kalıyor ve köklü değişiklikler yapamıyor. Ama Xenforo ise yeni bir sistem ve geçmişe bağımlılığı yok. Yeni teknolojileri direkt bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Vbulletin 'den gelen tecrübeleri var.

Bunu şuna benzetebiliriz. Microsoft geçmişte Java 'nın popülerliğini gördü ve kendi sisteminde buna benzer bişeyler yapmak için bastı parayı Java mühendislerini kendi bünyesinde topladı. Ve .Net platformunu geliştirdi. .Net platformu Java 'nın hatalardan arınık yönlerini barındırıyordu ve şuan Java 'yı her alanda eziyor. Yanlışsam düzeltin :D

Java'yı .Net her alanda eziyor dersen, ters yöne girmişsin derler adama. :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Bu arada Vbulletin'den Xenforo'ya göç edebiliyorsunuz.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Java'yı .Net her alanda eziyor dersen, ters yöne girmişsin derler adama. :D

Tamam her yönden olmasın çoğunda olsun. Bence javanın eline su dökemediği tek alan patform bağımsızlığı. Diğer alanlarda Java 'yı ezer diyorum. Yazılım şirketlerinde de gördüğüm izlenim bu yönde.

Neyse konuyu saptırmayalım :)

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Xenforo kesinlikle daha iyi olacak bir süredir takip ediyorum ama zamana ihtiyacı var.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Tamam her yönden olmasın çoğunda olsun. Bence javanın eline su dökemediği tek alan patform bağımsızlığı. Diğer alanlarda Java 'yı ezer diyorum. Yazılım şirketlerinde de gördüğüm izlenim bu yönde.

Neyse konuyu saptırmayalım :)

O işi ayrıntıları çok karışık. Platform bağımsızlığı dediğin olay günümüzdeki en önemli noktalardan birisi, bugün yazılımda dönen paranın büyük bir bölümü windows'un ya hiç olmadığı yada olsada adam akıllı çalışmadığı yerlerde dönüyor. Türkiye'de ki yazılım şirketlerinin birçoğuna yazılım şirketi demeye değmez, hadi onu geçtim Microsoft'un satış stratejileri içinde erimiş eğitim veren birçok üniversitemiz var malesef. 2.000TL'ye dağıtılan sertifikayla yazılım geliştirici olunmaz, olunsa olunsa bir yazılım geliştiricinin çıkardığı haritayı herhangi bir dilde yazan adamlar çıkar ortaya. Ve yine malesef ki Türkiye'de sertifikalı yada diplomalı bir sürü insan var yazılımcıyım diye dolaşıp, nesne mantığını yarım yamalak bile kavramakta zorlanan, Microsoft kütüphaneleri olmadan tek satırlık işleri dahi olamayacak. Neyse dediğin gibi yine dağıtmayalım, başka yerde konuşabiliriz. :)

böyle büyük bir forumda rus ruleti oynamak gibi bişey

güvenlikte açık varsa ki muhtemel, bunu göze almazsınız heralde

Zaten şu an adamlar açık bir şekilde Beta'yız diyorlar. :) Riske girmiyorlar yani. :)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Haklısın bi ara Programlama bölümü altına bi konu açalım. İyisiyle kötüsüyle konuşuruz bu mevzuyu :)

Xenforo 'nun forumunu gezdim biraz önce tekrar. Acayip hızlı ve görsel olarak coşmuşlar resmen :D

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Şimdilik vbulletin bence de diğeri çok yeni, zaman geçtikte belli olucak.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Şunu bekliyorum, Vbulletin bir sonraki sürümde tasarımında ciddi değişikliklere gidecek ve sosyal ağlara uygun bir platform sunacak. Aksi durumda Friendfeed ve Facebook, forumların sonunu getirebilir.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
keşke vb4'e benzemeye çalışmasalarmiş :) ama teması daha sade ve daha güzel :) Xenforo vb ezecek gibi duruyor :) biraz daha beklenip geçilsin :)

OnLT

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
149
Su anda vB. Biraz daha gelişmesi lazım.

Paramore

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Hani Wordpress olacaktı? :(

O sadece site içinse forum ayrı olacaksa Smf derdim basit ve hızlı ama Vb de iyidir

enrooy

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Biraz daha zaman gerekli bence. Xenforo gayet başarılı gözüküyor ama değişim için daha erken. Beklemek daha yararlı.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
işin bir de seo kısmı var arkadaşlar. bu da çok önemli. öyle ki; vbseo eklentisi ile vbulletin birleştiğinde gerçekten de harika bir yapı ortaya çıkıyor. xenforo'da bu güç henüz yok sanırım.

Beo

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Localde denemek lazım.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Forum sevdasından kurtulamadınız gitti forum dediğin kitaplık gibi olmalı bin bir tema ile süslendirilmemesi lazım. Yok has üye yok acemi üye gibi ıvır zıvırları olmamalı. Bakınız bu konuda Google forumlarına teması yapma gereği bile duymamışlar. Buradaki kullanıcılar forumdaki değişikliklere bayılıyorlar son zamanlarda forum kullanımı Ana Sayfanızı baltaladı. Ana sayfa içler acısı duruma düştü buda foruma fazla zaman harcadığınızdan. Kurun bir smf tasarımı çok ama çok sade sonra bırakın burayı anasayfanıza yoğunlaşın. Olması gereken makalelere yorum yapılmasının düzenli arşiv şeklinde foruma entegresiydi şimdi foruma yapılanlar anasayfaya entegre ediliyor var bir terslik :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
forum, ana sayfayı yemiyor :D ikisinin kulvarı farklı. ana sayfa konusunda, yakında yapılacak değişiklikleri beklemenizi öneririm :D

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
forum, ana sayfayı yemiyor :D ikisinin kulvarı farklı. ana sayfa konusunda, yakında yapılacak değişiklikleri beklemenizi öneririm :D

E-Bültenine abone üye sayısı kaç :p
Forum üye sayısı kaç :p

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
forum üyesinden daha fazla :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Böyle istatistik bilgiler var elinde sen hala forumu kurcalıyorsun :) Ana sayfaya öncelik verseniz daha iyi. Hem daha sonra portalınıza uygun forumu seçersiniz.

O istatistik yanıltıcı yanlız. :) E-bülten bana 5-6 tane geliyor, yani e-bülten'e kayıtlı 5-6 mailim birden var, neden öyle birşey oldu bilmiyorum ama benim gibi başka arkadaşlarda vardır eminim. Forum olmazsa olmazım ama daha entegre çalışırsa güzel olur tabi ki. :)

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
forum'da sitenin en önemli parçasıdır. Bakınız donanımhaber ben o forumlarda kendimi kaybediyorum neyin nerede olduğu ne olduğu belli değil bence yakışmıyor ama beni bağlamaz. SDN ye gelince forum güncellemesi ile çok daha temiz bir arayüz ve kolay kullanım geldi sitenin her yerini aynı anda yeniliyemeyecekleri için teker teker değiştiriyorlar ki anasayfa tasarımıda yeni değişti ama biraz çalışma ile daha da geliştireceklerdir.

surmelim37

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
işin bir de seo kısmı var arkadaşlar. bu da çok önemli. öyle ki; vbseo eklentisi ile vbulletin birleştiğinde gerçekten de harika bir yapı ortaya çıkıyor. xenforo'da bu güç henüz yok sanırım.
Seo yu göz önünde bulundurmamak olmaz tabiikide. :)