Uzun Eşşek :]

Bu konuyu okuyanlar

badger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar;
Bugün size ata sporumuz olan uzun eşşekten bahsedeyim. ( yer yer uzun eşşşşek diye de telaffuz edildiği de olur )

uzun-essek.jpg

Şimdi ilk olarak hakem belirlenir. Hakem takımlar arası eşitliği sağlamakla görevlidir. Aynı zamanda da yastık olarak görev alacaktır. Bu hakem etli butlu arkadaşlardan seçilir.

Bu arkadaşımız, şişmanlardan başlayarak takımları eşleştirmeye başlar. Şişmandan zayıfa. Takımları ayarladıktan sonra sıra ilk olarak kimin yatacağını belirmeye gelir. Burada bilinen en objektif yöntem hakemin yazı-tura atışı yapmasıdır. Kaybeden takım yatar.

Diziliş ise şöyledir ; Yastık olan arkadaşımız sağlamca bir yere ( duvar veya ağaç ) yaslanır. yatacak olan takımın ilk oyuncusu ( ki bu genelde en zayıf oyuncudur ) yastığın bacaklarının arasını kafasını sokar, omuzlarını bacaklarına dayar ve yastığın bacaklarına sarılır. Diğer oyuncular da aynı şekilde bir öndeki oyuncunun bacaklarının arasına kafasını sokar ve öndeki oyuncunun bacaklarını sıkıca kavrar.

Diyelim ki takımlar 5′er kişilik. İlk olarak en dayanıksız oyuncu, peşinden 1.ye nazaran daha dayanıklı olan, onun peşinden 3. ve 4. sıraya takımın en babacanları ( dalyan gibi delikanlılar ) en sona ise takım kaptanı diye tabir ettiğimiz, ikidebir öndekinin bacaklarının arasından kafayı çıkarıp “ hadi atlasanıza oğluuummm” diye bağıran geçer.

Bu şekli karakterlerle ifade etmek gerekirse;
lnnnnn l l l l l
l: yastık olan arkadaş
nnnnn: birbirlerine kenetlenmiş olan yatan arkadaşlar
l l l l l: bunlar ise yatan arkadaşları atlamayı sabırsızlıkla bekleyen yıkıcı tim

İşte olay burada başlar, Uzun eşeğin en eğlenceli yanı atlayan taraf olmaktır.

Atlama olayı ise şöyle olur genelde;
İlk olarak , yatan takımın en kolay yıkılacak oyuncusu seçilir. Daha sonra oraya zıplayabilecek en uygun oyuncu seçilir. Çünkü yıkılması muhtemel olanlar genelde en öndedir.

Atlarken uyulması gereken en önemli kural ara vermeden atlamaktır. Yani şöyle ki aynı anda havada 2 kişi bile olmalıdır atlayan, çünkü eşeğin yükü kaldıramayıp yıkılması cok kolay değildir. Eşek anca sarsıtılarla yıkılabilir.

Daha sonra ise şu kurala uyulmalıdır. Atlama esnasında tüm vücudu kullanmak. Yani sizden önce atlayana göğsünüz ile darbe vurmak. Bu eşeğin sarsılmasına, ayrılmasına ve hatta paramparça olmasına sebep olacaktır ( nerden mi biliyorum? kendimden
icon_biggrin.gif
)

Uymanız gereken diğer bir kural ise, eşeğin biyolojik saatini bozmaktır. Yani bu şu demektir. diyelimki ilk 3 oyuncu sabit aralıklarla hızlı bir şekilde atladı, eşşek kendini buna hazırladığı için 4. oyuncunun da o aralık da geleceğini sanır. İşte siz o aralığı kısaltır veye uzatırsanız, eşeğin yıkılma olasılığını arttırmış olursunuz.

Atlarken dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de, yatan arkadaşların direk üzerine değil birleşim noktalarına atlamaktır. Bu eşeğin ayrılmasına sebep olacaktır.

Diyelimki eşeği yıkamadınız, ve atlayanların da ayakları yere değmedi, artık işiniz şansa kalmıştır. İlk olarak şu 4 lüğü söyleyeceksiniz;

Bizim köyün imamı,
Alttan verir samanı,
Üstten çıkar dumanı.
Çattı da pattı kaç attı?

Bu 4 lükten sonra takım liseri elini havaya kaldırır ve parmaklarıyla tek veya çift diye ( 1 veya 2 ) yastığa gösteriri ve eşeğin takım liderinden cevabı alır, Eğer yatanlar tek mi çift mi sorusunu bilmişlerse artık onlar atlayanlardır. Diğerleri ise Eşek.

Bu oyunu kızların da oynadığı söyleniyor. Buna sakın inanmayın. Uzun eşşek erkek oyunudur. Kızlarınki olsa olsa uzun sıpa veya uzun midilli olur.

Oyunu oynayabileceğiniz yerlere gelince. En eğlencelisi okulda olur. Sınıf içinde veya koridorlarda. eğer halka açık yerlerde ( bolu için kardelen sineması önü ) oynarsanız , gerçekten büyük bir izleyici kitleniz olur.

Ayrıca okul içinde oynarken gürültü yapmamaya dikkat edin, daha sonra sıra dayağına maruz kalabilirsiniz ( ben yedim şahsen
icon_biggrin.gif
)

ben resimlere bakarak daha iyi anlarım diyorsanız buraya tıklayın : Işınla Beni

Ayrıca Uzun Eşşek ile ilgili olan Facebook grubumuza da hepinizi bekleriz =)
Uzun Eşşek Fan Club | Facebook

orjinali : ~mehmet diye biri Blog Archive Uzun Eşşek :]

Barcode

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Başıma ne geldiyse uzun eşek oynamaktan geldi. ilk okulda oynuyorduk. En önde ben yatıyordum. İri cüsseli bi arkadaş tam üstümüze atlıcakken yastık kaçtı ve burnumu tahtaya vurmuştum. Mahallede oynarken bi arkadaş belimi kırıyordu az kalsın.. Aynı şekilde okulda da bir arkadaş beli kırıyordu az kalsın. (Sanki milletin bana garezi var. Adamlar hayvan gibi atlıyolardı be..)

karay

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Eğlenceli günlerdi be, keşke gene olsa da oynasak :D
bu arada biz "bizim köyün hamamı" diye söylerdik tekerlemeyi, hani alttan saman - üstten duman hesabına.

asterix*

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Başıma ne geldiyse uzun eşek oynamaktan geldi. ilk okulda oynuyorduk. En önde ben yatıyordum. İri cüsseli bi arkadaş tam üstümüze atlıcakken yastık kaçtı ve burnumu tahtaya vurmuştum. Mahallede oynarken bi arkadaş belimi kırıyordu az kalsın.. Aynı şekilde okulda da bir arkadaş beli kırıyordu az kalsın. (Sanki milletin bana garezi var. Adamlar hayvan gibi atlıyolardı be..)

Geçmiş olsun.. :D :lol::lol::lol::lol::lol:

XaqaL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Genelde yastık olan ben olurdum iri yapımdan dolayı :laugh::laugh: Yada dediğn gibi baş ben olurdum bi kerisinde okadar uzunduki öyle bir açılıp bi koştum resmen havada uçmuştum zıplarken üstüne düştüğüm arkadaşın halini siz düşünün artık :lol:

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
lisedeyken çok oynardık :)

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Arkadaşlara acıdıgım için ben pek oynamazdım :D

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Lise hayatımı özledim diye bilirim az oynamazdık ya.. :D

Burak_58

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hababam güm güm güm :) ben oynarken adamın beli kırardım çökerdi ah ah kızlarla oynadığımız da olmuştu ne günlerdi onlar:)

badger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kızlarla oynanmasını pek tasvip etmiyoruz aslında :D konu sapar gider :D

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
hababam güm güm güm :) ben oynarken adamın beli kırardım çökerdi ah ah kızlarla oynadığımız da olmuştu ne günlerdi onlar:)

Sana ooohhhaaaa demek isterdim ama ayıp olmasın diye demiyorummm...Terbiyem müsait :laugh:değil...

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Ben valla şanslıyım daha 5-6 yıl oynayabilirim bu oyunu hala oynuyoruz okulda ve atlayan olmak gerçekten çok eğlenceli ama 2 kere mi ne hoca yakaladı gerisini siz düşünü.

badger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu oyunun yaşı yok zaten :D biz üniversite 4 odluk hala oynuyoruz :D

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Birgün SDN'ce toplanıp oynayalım bu oyunu:D

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
En cesur bendim ama haa :cool:
Yatarken baktım iri kıyım biri geliyo, ben oynamıyom belim acıyo Eyvallahh :mrgreen:

Slokr

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
bizim arkadaş diziyle atlardı çökermetk için zayıf olmama ragmen 4 kişi taşıdım üstümde arkadaşlar eğilip eğilip birbirlerinin üstüne bindiler anam ağlamıştı bir kerede çok kızgın bir hocamız var herkes yerine oturmus biz hala oynuyoruz hoca gelmiş arkadakı arkdaşın kıcına bir vurdu hepimiz yerdeyiz.Sonra da disipline gitmiştik ama disiplinde bize çay ısmarlıyorlar :D

altug14

Asistan
Reaksiyon puanı
0
badger..

Abi kardelenin önünde nerde oynıycan ya :D Aydınlatma direklerine mi dayanacaz yastık haşat olur zaten :D Ağaçlara desen zaten yaslanılmaz yanlarında kaldırım tasları falan var :)

ama Köroğlu heykelinin orası süper olur...

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bu kadar saçma ama bu kadar zevkli bişey olabilirmi?olamaz :D

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
İnsanları bel fıtığı etmek için güzel bir yöntem.

Mehmet_Tahir

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Resimdeki kadar abartı degil ama bizde oynardık 8 9 kişi güzel günlerdi :(
o resimdede 500 600 kilo var toplam yazık alttakılere :S

aşkıtuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hayatımda hiç oynamadım ama şu yaşımda bıraksalar oynarım valla .

rower

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben hep o korkulan çoçuklardanım
beni oynatmazlardı sınıfta
yada bizim takım 5 kişi
karşı takım 6 kişi olurdu
hep dışlanırdım kötü hissederdim kendimi

Boy 1.94 kilo: 91 :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
12 yıl önce oynardım..:D

Blade_TR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bizim Dershanenin Müdürü Var Sınıfta Uzun Eşşşek Oynarken Gizlice Geliodu Tüm Sınıftakileri Eşşek Yapıo Sınıfta Gezdiriodu Şimdi Anılarım Canlandı :D:D