USB Kartı İçin Slot Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Selamlar bayramın son dakikaları da olsa hayırlı olsun kutlu olsun herkese.
Abiler, arkadaşlar... Usb portlarım bozuldu bilgisayarı günlük kullanırken aniden kesiliyor bilgisayarı kapatıp açmak zorunda kalıyorum ve bu döngü halini aldı.Anakart üzerindeki portlar olduğu için kurcalamak istemedim ve pci yuvasına takılan usb kartlarından aldım.Ama ekran kartımın fanı pci e x1 yuvasını kaplıyor ve bu kartı takmama imkan vermiyor...
Anakart model=ASUS M4N68T-M V2
Ekran kartı da Geforce gt 9800

1-Usb portlarının bu şekilde istikrarsız davranmasını sebebi ne olabilir başka öneriniz var mı?
2-Usb kartını başka ne şekilde takabilirim veya bunun için anakart ekran kartı falan değişmeli mi..?

Şimdiden herkese teşekkürler saygılar.

Son düzenleyen moderatör:

Cruslan

Asistan
Reaksiyon puanı
91
güç kaynagı neden olabilir anakarta düzgün enerji dağılımı yapmıyo olabilir
anakartınız yada usb portları eskimiş bozulmuş olabilir
anakarttaki güç besleme sistemi arızalanmış olabilir
usb yollarında sorun olabilir
usb driverinde sorun olabilir
bilgisayarınızı format yada windows 10 yükselttiyseniz driver yada anakartın windows 10 a desteği olmayabilir

çok çeşitli şeyler mümkün
windows denetim masasından sorun giderme diye aratıp donanım ve ses kısmından donanım sorunlarını bulup duzelten sorun gidericiyi çalıştırın

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Chipset arızası gibi.

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum ki belirttiğim arıza başladığı zaman telefonu usb yolu ile bağladığım zaman şarja taktığım zaman yanan ışık yanıyor sanıyorum ki bu elektrik geldiğine işaret sorun nedir peki ne yapmam gerek?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Ekran kartını değiştirmek nantikli değil o yüzden 1 x PCIe x16 olan yuvaya göre PCI to USB kartı ile x1 kartı değiştir.

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ekran kartını değiştirmek nantikli değil o yüzden 1 x PCIe x16 olan yuvaya göre PCI to USB kartı ile x1 kartı değiştir.

Peki sizce pci 1x uzatma kablolarını alsam ve ekran kartının altından geçirsem işimi görür mü usb sorunu çözer mi?

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Peki sizce pci 1x uzatma kablolarını alsam ve ekran kartının altından geçirsem işimi görür mü usb sorunu çözer mi?
Uzatma kablosu olur, eğer güney köprü çip i arızalı değilse sıkıntısız çalışır.

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum hesapladım şöyle ki bilgisayar açıldıktan sonraki ilk 15dk usbler sorunsuz çalışıyor. 15dk sonunda önce mouse sonra klavye olmak üzere usb bağlantılı herşey kullanılamaz hale geliyor. Sorunun kaynağı ne cidden bilmiyorum pci e x1 yuvasına usb port kartı aldım bide öyle deneyeceğim başka görüşü başka önerisi olan var mı?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Şöyle bir ekleme yapmak istiyorum hesapladım şöyle ki bilgisayar açıldıktan sonraki ilk 15dk usbler sorunsuz çalışıyor. 15dk sonunda önce mouse sonra klavye olmak üzere usb bağlantılı herşey kullanılamaz hale geliyor. Sorunun kaynağı ne cidden bilmiyorum pci e x1 yuvasına usb port kartı aldım bide öyle deneyeceğim başka görüşü başka önerisi olan var mı?
Ev elektrik hattı topraklımı? Eski mi?

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Çok şey değişir. Topraklama yokluğu yüzünden Klavye Faresi haşat olanlar var.
Yeni klavye ve mouse deneyeceğim aynı azamanda pci e usb portda aldım hepsini deneyeceğim topraklama konusunda bilgim yok evet ama 17-18 yıldır aynı binadayız ilk bilgisayarım da değil diğerlerinde de benzer sorun olması gerekmez miydi?
Ve şöyle bir güncelleme yapmak istiyorum klavye ve mouse devre dışı kaldıktan bir süre sonra monitör yanıp sönmeye başlıyor monitörde ufak sıkıntılar var ama sanırım adım adım anakart almaya doğru gidiyor gibiyim... Görüşlerinizi bekliyorum...

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Yeni klavye ve mouse deneyeceğim aynı azamanda pci e usb portda aldım hepsini deneyeceğim topraklama konusunda bilgim yok evet ama 17-18 yıldır aynı binadayız ilk bilgisayarım da değil diğerlerinde de benzer sorun olması gerekmez miydi?
Ve şöyle bir güncelleme yapmak istiyorum klavye ve mouse devre dışı kaldıktan bir süre sonra monitör yanıp sönmeye başlıyor monitörde ufak sıkıntılar var ama sanırım adım adım anakart almaya doğru gidiyor gibiyim... Görüşlerinizi bekliyorum...
İlk önce pciexpress bir portla deneyin.

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Güncelleme:pCI e usb kart bugün geldi kurulumu yaptım içinden ufak Bi cd çıkmıştı o cdyi cd rom olmadığı için kuramadım. Neyse sadede geleyim mouse ışıkları yanmasına rağmen çalışmadı klavye de aynı şekil bu konuda ne düşünüyorsunuz pci e x16 slotunda yuvasında bir ekran kartım takılı sorunsuz çalışıyor kesin güney köprüsü mü??

PSU 400 W YETMİYOR OLABİLİR Mİ?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Sürücüyü yüklermisin? Olmaz ise Güney Kmprüsü GG.

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
İlk önce pciexpress bir portla deneyin.
IMG_20180620_160144.jpg

Aygıt yöneticisinden baktığım zaman bilgisayar refleks vermiş durumda sürücü yüklemesi ile düzelir mi? Sonuç olarak
Hiç görmüyor değil?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180

kgnrbykl

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sürücü yükle hocam.
Sürücüyü yükledim ve usb port sorunsuz çalıştı ? yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler fakat bunla uğraşırken başka bir sıkıntı baş gösterdi pcyi bir süre kullandıktan sonra hoparlörlerden cızırtı gelmeye ve ekran titremeye başlıyor bunun aslı astarı nedir ekran kartı varken veya yokken fark etmiyor??

Son mesajlar