USB ile Format Atarken Boot Etmeme Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Merhaba.

Eski bir anakart vardı elimde ASUS P5GD2-X diğer parçaları da birleştirip PC toplayayım dedim. Hem işi biraz öğreneyim (bozsam da eski parçalar) hem de çalışırsa evde internete girmek için falan bir pc olur dedim. HDD sata, Anakart DDR2 desteklediği için DDR2 ram taktım mhz 667 destekliyordu onada dikkat ettim.

Sorun şu ki bios ekranına girdiğimde "harddisk drives" kısmında usb cihazımı görüyor olmama rağmen "Boot devices priorty" bölümünde usb cihazımı görmüyorum ve doğal olarak formata başlayamıyorum. Sorun ne olabilir? çözüm olarak ne yapılabilir?

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Normal şartlarda bir bilgisayar HDD üzerinden başlar. Siz bunu USB Bellek ilk olacak şekilde ayarlayın. İkinci sıraya HDD, üçüncü sıraya ise Floppy'i koyun.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhaba.

Eski bir anakart vardı elimde ASUS P5GD2-X diğer parçaları da birleştirip PC toplayayım dedim. Hem işi biraz öğreneyim (bozsam da eski parçalar) hem de çalışırsa evde internete girmek için falan bir pc olur dedim. HDD sata, Anakart DDR2 desteklediği için DDR2 ram taktım mhz 667 destekliyordu onada dikkat ettim.

Sorun şu ki bios ekranına girdiğimde "harddisk drives" kısmında usb cihazımı görüyor olmama rağmen "Boot devices priorty" bölümünde usb cihazımı görmüyorum ve doğal olarak formata başlayamıyorum. Sorun ne olabilir? çözüm olarak ne yapılabilir?
Başlangıçta açılırken F8 tuşuna sürekli basarak boot menüsüne girebilirsiniz.

İyi Forumlar...

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hocam sanırım düzgün anlatamadım. Del tuşu ile boot menüsüne girebiliyorum burda sorun yok. İlk sıraya flash bellegi koymam gerektiğini de biliyorum ancak boot etme menüsünde flash bellek gözükmüyor..

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Hocam sanırım düzgün anlatamadım. Del tuşu ile boot menüsüne girebiliyorum burda sorun yok. İlk sıraya flash bellegi koymam gerektiğini de biliyorum ancak boot etme menüsünde flash bellek gözükmüyor..
USB bellekte sorun olabilir veya format dosyası yanlış yazılmış olabilir.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Flash belleğiniz bozuk olabilir veya flashı taktığınız USB Yuvası bozuk olabilir.

Emrhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Rufus İle Yazdır İso yu,Başka Bi Windows İso su dene Frosa Abimin Dedigi Gibi F8 tusu ile Boot menuden USB ni Secip Boot Edebilirsin

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Flash belleğiniz bozuk olabilir veya flashı taktığınız USB Yuvası bozuk olabilir.

Aynı flash belleği başka Pc ye sistem yüklemesi için kullandım ve farklı USB yuvalarını da denedim bundan kaynaklandığını sanmıyorum.

USB bellekte sorun olabilir veya format dosyası yanlış yazılmış olabilir.

Format dosyasını Laptopta denedim bir sorun yok..

Rufus İle Yazdır İso yu,Başka Bi Windows İso su dene Frosa Abimin Dedigi Gibi F8 tusu ile Boot menuden USB ni Secip Boot Edebilirsin

USB ye Rufus ile yazıyorum.

Ubuntuyu kurdum. Ama linux a alışık olmadığım için zorluyor. Pc parçaları eski sistem olduğu için acaba o yüzden windows10 veya windows7 yükleyemiyor olabilir miyim? Windows XP mi denesem? bu USB yi görmeme durumuna sebep olur mu?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Sistem bileşenlerin neler?

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
asus p5gd2-x anakart
Intel pentium 4 işlemci
1 gb 667 mhz ram (3adet)
radeon x550 ekran kartı
Samsung 120 gb sata hdd
350 watt powersupply

Sistem bileşenlerin neler?

Windows XP de denedim değişen bir şey yok. Delirtti :) tam umudu kesmişken ubuntu kurdum boot ekranından olması gerektiği gibi başlamadı. Flash belleği takılı unutmuşum bir sure sonra kendi kendine kurulum ekranına girmiş nasıl oldu hiç bilmiyorum.. Şuan ubuntu kurulu ama daha önce linux hiç kullanmadım nasıl olacak bilmiyorum..

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
asus p5gd2-x anakart
Intel pentium 4 işlemci
1 gb 667 mhz ram (3adet)
radeon x550 ekran kartı
Samsung 120 gb sata hdd
350 watt powersupply

Windows XP de denedim değişen bir şey yok. Delirtti :) tam umudu kesmişken ubuntu kurdum boot ekranından olması gerektiği gibi başlamadı. Flash belleği takılı unutmuşum bir sure sonra kendi kendine kurulum ekranına girmiş nasıl oldu hiç bilmiyorum.. Şuan ubuntu kurulu ama daha önce linux hiç kullanmadım nasıl olacak bilmiyorum..
@eronis bakar mısın?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Anladığım kadarı ile bir Pentium 4 bilgisayara USB ile Ubuntu kurmaya çalışıyorsun ? Öncelikle Ubuntu kurma o bilgisayara çünkü masaüstü ortamı ağır gelecek. Performans sorunu yaşarsın. Onun yerine Lxde masaüstü ortamını kullanan Lubuntu,
Lubuntu | The official Lubuntu home
Yada Xfce masaüstünü kullanan Xubuntu'yu öneririm.
Xubuntu

Konumuza dönecek olursak, anladığım kadarıyla bilgisayarın USB belleği bir hard disk olarak görüyor ? Bu durumda hard disk'lerin sıralamasında gözüküyorsa onu 1. hard disk diye göstermeyi denesen ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Çok eski bilgisayarların USB'den başlatma özelliği de yoktur, bunun da altını çizeyim. Eğer Hard disk olarak görüyorsa belki o şekilde kullanabiliriz. Normalde bir cd'ye yazman gerek.

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Anladığım kadarı ile bir Pentium 4 bilgisayara USB ile Ubuntu kurmaya çalışıyorsun ? Öncelikle Ubuntu kurma o bilgisayara çünkü masaüstü ortamı ağır gelecek. Performans sorunu yaşarsın. Onun yerine Lxde masaüstü ortamını kullanan Lubuntu,
Lubuntu | The official Lubuntu home
Yada Xfce masaüstünü kullanan Xubuntu'yu öneririm.
Xubuntu

Konumuza dönecek olursak, anladığım kadarıyla bilgisayarın USB belleği bir hard disk olarak görüyor ? Bu durumda hard disk'lerin sıralamasında gözüküyorsa onu 1. hard disk diye göstermeyi denesen ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Çok eski bilgisayarların USB'den başlatma özelliği de yoktur, bunun da altını çizeyim. Eğer Hard disk olarak görüyorsa belki o şekilde kullanabiliriz. Normalde bir cd'ye yazman gerek.

Ubuntuyu isteğe bağlı kurmadım hocam bir çok şey denedim olmadı o anlattığım gibi Ubuntu tesadüfi kuruldu..
Mint, Windows7, windows10 ve windows xp denedim hiçbiri olmadı..
Harddisk sıralamasında gözükmüyor USB gözüktüğünde de kasanın harddiski görünmüyor..
CD - DVD writer çalışmıyordu son çare bir çözüm bulup öyle deneyeyim.. bakalım..
Teşekkür ederim yardımlarınız için.

REOSTA9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

Eski bir anakart olduğu için usb den sistem kurulamıyormuş dediğiniz gibi.. Dvd ye sistemi yükleyip kurdum şimdi, sorun çözüldü.. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler..

Bedirhan Çolak

Asistan
Reaksiyon puanı
45
biraz çok geç olmuş olabilir okuyosan inşallah işine yarar banada oldu bu olay bi siteden iso indirip yazdım usb ye usb yi en üste çıkarmama rağmen kurulum başlamıyodu bende tesadüf yaptım windows 10 media cretinel tool diye bi program var zaten microsoft uygulaması onu indirip bilgisayarım için bi yükleme medyası oluştur dediğinde usb ye yazıyo sonra en üste getiriyon oluyo biraz geç oldu ama başka arkadaşların işine yarar inşallah

Reaksiyon puanı
4,113
biraz çok geç olmuş olabilir okuyosan inşallah işine yarar banada oldu bu olay bi siteden iso indirip yazdım usb ye usb yi en üste çıkarmama rağmen kurulum başlamıyodu bende tesadüf yaptım windows 10 media cretinel tool diye bi program var zaten microsoft uygulaması onu indirip bilgisayarım için bi yükleme medyası oluştur dediğinde usb ye yazıyo sonra en üste getiriyon oluyo biraz geç oldu ama başka arkadaşların işine yarar inşallah
Biraz mı Allah Allah