Usb bellek .exe vb. virüsler..

Bu konuyu okuyanlar

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Merhaba

Çalıştığım firmada dışarıdan gelen veya çalışanların okullardan getirdiği belleklerde genelde kısayol virüsü veya bugün karşılaştığım .exe virüsü ile karşılaşıyorum. Firma çalışanlarının belleklerinin içine klasör oluştursam ve sadece oraya dosya atılmasına ve oradan dosya yazılmasına izin versem bu sorundan kurtulabilir miyim?

İnternette arama yaptığımda çözümler çok eski ve uygulamak istediğimde yapamıyorum haliyle. Denenmesi gereken programları denedim. Antivirüs programı var ama oda çare olmuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
malwarebytes antivirüs 14 günlük trial kurup; taratın cihazı. virüs problemin çözüldüğünü göreceksiniz. işiniz bitince programı kaldıracaksınız. sürekli çözüm için bu programın lisanslı olarak alınması en hayırlısı

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Dışarıdan gelen USB vs. kaynaklar için antivirüs yüklenmiş bir bilgisayar tahsis edip, dosyaları o PC üzerinden gmail/google drive gibi bir alana yüklersiniz. Yüklerken de indirirken de taramış olursunuz. Diğer bilgisayarlar belli oranda tehlikeden uzak kalmış olur.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
İlk olarak exe dosyalarının kendi kendine çalışmaya başlamasını engellemelisiniz. Bunun için Denetim Masasından Programlar/Medya veya Aygıtların Varsayılan Ayarlarını Değiştir kısmına gelip, Çıkarılabilir sürücü, Bellek Kartı ve Yazılım seçeneklerinin hepsini "Dosyaları görüntülemek için klasörü aç" olarak ayarlayın ki kendiliğinden çalışmasın. O dosyalar yine görünür ama en azından siz tıklamadan çalışmazlar..

zetkinlik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İlk olarak exe dosyalarının kendi kendine çalışmaya başlamasını engellemelisiniz. Bunun için Denetim Masasından Programlar/Medya veya Aygıtların Varsayılan Ayarlarını Değiştir kısmına gelip, Çıkarılabilir sürücü, Bellek Kartı ve Yazılım seçeneklerinin hepsini "Dosyaları görüntülemek için klasörü aç" olarak ayarlayın ki kendiliğinden çalışmasın. O dosyalar yine görünür ama en azından siz tıklamadan çalışmazlar..
Güzel açıklamışsınız, Tebrik ederim!

ilhan99

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaş İlk Önce bilgisayar'ıNa Tak sonra Bilgisayar'a Gir Flash Belleğe Sağ Tıkla Biçimlendir Yap Son Ad Şec HA ntfs se fat32 Yap

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

Bu ayarlar basit birer önlem olmaktan öteye gidemezler. Virüs veya trojanlar çalışmak için bizden müsaade mi alacaklar, doğru mu anladım ?

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım eksik veya iyi anlatamadım.

Malware programı ile dosyalara vb. ulaştım, silmeyi de yaptım. Peki bu virüsün, kısayol virüsünün vb. bulaşmaması için nasıl bir önlem alabilirim? Sanırım bllek içinde klasör oluşturup bunu yapmak mümkün.

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
malwarebyte lisansını alırsanız bilgisayarınızı ve taktığınız usb aygıtlarını sürekli kontrol eder ve temizler

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Dışarıdan gelen USB vs. kaynaklar için antivirüs yüklenmiş bir bilgisayar tahsis edip, dosyaları o PC üzerinden gmail/google drive gibi bir alana yüklersiniz. Yüklerken de indirirken de taramış olursunuz. Diğer bilgisayarlar belli oranda tehlikeden uzak kalmış olur.
Antivirüs yüklü ama maalesef çare olmadı.

---- Mesajlar birleştirildi ----

malwarebyte lisansını alırsanız bilgisayarınızı ve taktığınız usb aygıtlarını sürekli kontrol eder ve temizler
Peki bu usb içinde klasör oluşturup sadece oraya veri aktarılmasını sağlamak çare olur mu kısayol ve autorun.inf vb. için

Son düzenleme:

EA14

Doçent
Reaksiyon puanı
190
Peki bu usb içinde klasör oluşturup sadece oraya veri aktarılmasını sağlamak çare olur mu kısayol ve autorun.inf vb. için

bu konuyla ilgili bilgim yok. bana kalırsa en güvenli yol malwarebytes ile sürekli bilgisayarı kontrol altında tutmak

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
bu konuyla ilgili bilgim yok. bana kalırsa en güvenli yol malwarebytes ile sürekli bilgisayarı kontrol altında tutmak
Sürekli kullandığım program ama, firmada hepsine yüklemem söz konusu değil. Sanırım bulaştıkça yükleyip silmekten başka çare yok.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Firma çalışanlarının belleklerinin içine klasör oluştursam ve sadece oraya dosya atılmasına ve oradan dosya yazılmasına izin versem bu sorundan kurtulabilir miyim?
Malesef. Bu dediğiniz büyük ihtimalle korumayacaktır. Sizin bu dediğinizi yapıp başka bir sisteme USB belleğimi taktığımda USB belleğim virüs kapmıştı.

Bunun için bence en iyisi MCShield gibi USB güvenlik programı ya da antivirüs programı kullanmak.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Malesef. Bu dediğiniz büyük ihtimalle korumayacaktır. Sizin bu dediğinizi yapıp başka bir sisteme USB belleğimi taktığımda USB belleğim virüs kapmıştı.

Bunun için bence en iyisi MCShield gibi USB güvenlik programı ya da antivirüs programı kullanmak.
Panda adlı antivirüs ayarlardan işaretlenirse USB belleği aşılıyor. Panda'nın USB belleklere karşı koruması var. Avira da USB bellekler için otomatik çalıştırma özelliğini engelliyordu. Bir de Windows'tan otomatik kullan özelliğini kapatmasında yarar var.

femek513

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
aviranın faydasını gördüm tavsiye ederim

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Ücretli bir Antivirüs programı kullan. Beleş olanlar güvenliği tam sağlayamıyor. Trend Micro benim tercihim.