USB Bellek Biçimlendirme Gerekir mi?

Bu konuyu okuyanlar

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bugün SanDisk Cruzer Force 16 GB bir flash bellek aldım linux kurulumu için. İçine linux iso' sunu yazdırıp ileride laptopa kuracağım. Henüz usb' yi laptopa takmadım. Sorum şu: Linux iso' sunu yazdırmadan önce flash belleği biçimlendirmem gerekir mi? Hangi hallerde biçimlendirme gerekir? Nasıl biçimlendirilir? Teşekkürler.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer ki bilgisayar bu ne biçim usb bellek derse biçimlendirme gerekir yoksa gerekmez.

Linux iso'sunu rufus ile yazdırabilirsin, Iso modunda yazdırırsan sadece biçimlendirir, dd modunda yazarsan biçimlendirmeden önce partition table'ı hatta partition scheme type'ı bile değiştirip yeniden oluşturur, dd modu daha garanti ve güzel hatta daha performanslı bir yoldur lakin Linux ile işin bitince usb'yi Windows'da tekrar kullanmak için disk management tool ile ek birkaç işlem yapman gerekir.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Evet, biçimlendirme yapman gerekir. Sonrada Rufus gibi bir programla diske bunu yazdırman gerekir.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
biçimlendirme sadece silme değil FAT32'yi NTFS yapabiliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

UEFİ mi kuracaksınız?

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
biçimlendirme sadece silme değil FAT32'yi NTFS yapabiliyor.

UEFİ mi kuracaksınız?

FAT32, NTFS, UEFİ vb. konularda hiçbir bilgim yok maalesef. Ben sadece linux iso' sunu indirdim, iso' yu yazdırıp kurulum usb' si oluşturmak için bir flash bellek aldım ve rufus vb. bir programla iso' yu usb' ye yazdırıp bir kenarda tutacağım. Windows çöktü çökecek ve bu nedenle yakın zaman sonra bu usb ile laptopa linux kuracağım. Sadece bu kadarını biliyorum. :)

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,892
FAT32, NTFS, UEFİ vb. konularda hiçbir bilgim yok maalesef. Ben sadece linux iso' sunu indirdim, iso' yu yazdırıp kurulum usb' si oluşturmak için bir flash bellek aldım ve rufus vb. bir programla iso' yu usb' ye yazdırıp bir kenarda tutacağım. Windows çöktü çökecek ve bu nedenle yakın zaman sonra bu usb ile laptopa linux kuracağım. Sadece bu kadarını biliyorum. :)
nasıl yani BİOS UEFİ değil mi?

yoksa format filan atamazsınız uefi olup olmadığını bilmesiniz.