Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçları geçtiğimiz hafta açıklanırken, YKS ek tercihlere yönelik araştırmalar da yoğunluk kazandı. Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen aday öğrenciler, YKS ek tercih tarihleri bilgisine ulaşmaya çalışıyor. Zira, ÖSYM tarafından adaylara ikinci ve son şans niteliğine sahip ek yerleştirme hakkı tanınıyor. Tam bu noktada ise, 'YKS ek tercihler ne zaman, ayın kaçında başlayacak?' sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Sizler için hazırladığımız haberimizin detaylarından YKS üniversite ek yerleştirme işlemlerinin nasıl ve nereden yapılacağına dair bilgi sahibi olabilir, tarihler hakkında fikir edinebilirsiniz. İşte, detaylar...

Üniversite ek tercihler ne zaman, ayın kaçında başlayacak? ÖSYM ile 2019 YKS üniversite ek yerleştirme işlemleri nasıl yapılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında yerleştirme sonuçları geçtiğimiz hafta ÖSYM tarafından açıklandı. Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ile ailelerini ise YKS ek tercih heyecanı sardı. Bu doğrultuda, '2019 YKS ek yerleştirme ne zaman, hangi gün başlayacak?' sorusunun yanıtı en çok merak edilenler arasında öne çıkıyor. Bilindiği üzere, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından herhangi bir yere yerleşemeyen adaylara ikinci ve son şans niteliğinde olan ek tercih hakkı tanınıyor.
YKS EK TERCİHLER BAŞLADI MI? ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Herhangi bir yere kayıt hakkı kazanamayan adaylar, ÖSYM tarafından açıklanacak olan boş kontenjanlar ile üniversite ek yerleştirme işlemlerini yapacak. Peki, YKS ek tercihleri ne zaman yapılacak? Sizler için hazırladığımız haberimizin detaylarından tarihler hakkında fikir sahibi olabilir, ilgili işlemlerin nasıl ve nereden gerçekleştirileceğini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

YKS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS ek tercihlerinin ne zaman ve hangi tarihte yapılacağına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz sene işlenen süreç göz önüne alındığında, YKS ek ek yerleştirme sürecinin Ağustos ayının son haftalarında başlatılması öngörülüyor.

Konuya yönelik ÖSYM tarafından bir açıklama yapıldığında detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.
YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Üniversite ek tercihler ne zaman, ayın kaçında başlayacak? ÖSYM ile 2019 YKS üniversite ek yerleştirme işlemleri nasıl yapılır?

ÜNİVERSİTE EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?
Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.
ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

Kaynak: Sabah