Ülkecek Yanlış Anladığımız Şey "Yerli ve Milli"

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
5,171
Ben yerli üretim mantığına inanmıyorum. Bir şey yerli olmasi için üretilmemeli, o şeye ihtiyaç duyulduğu için üretilmeli. Mesela yerli Arama motoru yerli youtube yerli sosyal medya...

Bunların hepsi iyi hoşta bir şey sadece yerli olmasi için üretilebilir mi (ki üretim dediğim şey birinden alıp diyerine klonlamak ise) Bir şey üretmek için öncelikle iyi bir fikrin olmalı ardından o şeye ihtiyaç duyulamlı. Mesela şu durumda atanamayan stajyer öğretmenlerden bir ekip kurularak gayet mantıklı bir yerli wiki oluşturulabilir. Aynı şekilde youtube yasaklandığında ortaya yerli youtube tarzı uygulma atıp youtube yayıncılarını bu sisteme yönlendirebilirdik. Bunun dışında "yerli ve milli" olabilmemiz için kurduğumuz şirketleri yabancılara satmamamızda gerek. Mesela şuan türk telekom hala devletin olsa yıllık 1.5 milyara yakın bize gelir sağlayacaktı.

Şimdi gelelim diğer "yerli ve milli" gururumuz vestele. Vestel sadece tasarım pil ve anakartı kendisi üretiyor. Açıkcası üretmesi gereken birkaç donanım daha olsada bu firnalardan %100 yerli mantığı beklemek çok saçma.Bunun yerine çinle veya kore ile ortak telefon geliştirilebilir. Mesela alman "yerli ve millisi" bmw geçtiğimiz günlerde çinli bir şirketeten 5 milyar dolarlık alım yaptı. Ve koşul olarak almanyaya fabrika açmasıni koştu. Açıkcası buna benzer bir şeyi bizde yapabiliriz. Türk Çin ortaklaşmasi ile kurulan bir şirkette mesela panel üretebiliriz.

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
İthal edilen askeri silahlar,teçhizat,araçlar için izin verilenin dışında "modernizasyona" ve " teknoloji transferine" izin verilmediği noktada yerli veya milli üretim şarttır. Hadi bunu bir kenara bırakalım.
Aynı minibüsü farklı marka adı altında pejo,citroen,fiat ülkemize pazarlamakta. Kaymağı kim yemekte? Onların ülkeleri.
BMW,Mercedes,Volvo üst seviye de atı alan üsküdarı geçti diye " TÜRKİYE" bir şey üreteceği zaman
ne kadar milli, ne kadarı yerli söylemleri bu ülkenin enerjisini kaybettirir. Keza devrim de olduğu gibi.

%100 ünü üretince milli veya yerli olunur söylemini güdmek haksızlıktır. Yani yıllarca Dünyayı Nükleer enerji ile riske sokan gelişmiş ülkeler
Türkiye bir adet santral yapacağı zaman "yenilenebilir enerji" kartını öne sürüyor ya işte ne zaman "dışa bağımlılığı " kaldıracak ya da azaltacak "yerli üretim" yerli marka zemin hazırlansa " %100 şartı getirmek insanfsızlıktır.
Japon Sony PS4 lerinde işlemci kimin , AMD nin. Nerede üretiliyor Çin de. (veya tayland ,vietnam)
Apple İphone ların ekranları ,kamera sensörleri samsung ,LG veya Sharp olunca %100 yerli milli Amerikan üretimi olmayınca sorun yok ama TÜRKİYE yapınca görülmemiş yeni kurallar, küçümsemeler getiriliyor,bu doğru değil.
Yerli otomobil çıktığında ister pahalı olsun olmasın ama yerlisi varken polis,kamu araçlarının yerini alması bile cari açığa katkısı olacaktır buda en azı.

Öte yandan malesef bir de şu algı hakim genelde " Senin elinde AR-GE , teknoloji , yüzde 100 yerli ürün varsa bunu tüm Dünyaya pazarlayabilirsin algısı. Mantıken doğru ama uluslararası alanda ülkeler siyasi,ekonomik çıkarları doğrultusunda hareket ederler. Bunu pazarlamak o kadar zordur ki engel çıkartandan tut karşılığında siyasi istemeler başgösterir. Yani en iyisine sahibim bunu her zaman ihraç ederim diyebilmek için çok fazla şey gerekiyor.

Önemli olan istenilen hedef için ortaya tohum atıp büyümesi için gereken herşeyi yapmaktır.

"Designed in California,Made in China ."

Zeus Antonius

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Apple bile birçok parçayı dışarıdan alıyor. Bu dünyada pek çok ürün tamamen tek bir ülkeye ait değildir. Dünya bu konuda bir işbirliği ve görev dağılımı içerisindedir ama gelecekte Türkiye'nin hemen hemen tüm parçaları kendisinin üreteceği kanaatindeyim.
Üretmemiz gereken o kadar çok ürün var ki keşke tek eksik bilgisayar ve telefon donanımları olsaydı. Bu ülkenin her türden motor, endüstri makineleri ve cihazları, iş makineleri ve cihazları, tarım makineleri, medikal cihazlar, otomobiller, hızlı trenler, metro trenleri, sivil hava taşıtları, pek çok savaş aracı ve silah sistemi, enerji ekipmanları, komünikasyon ekipmanları, her türden batarya, çevre ekipmanları, her türden kimyasal ve biyolojik ürünler (Her türden ilaç da dahil), her türden yazılım... üretmeye ihtiyacı var.
Dediğim gibi gelecekte üretmediğimiz ürün kalmayacaktır ama önce altyapının hazırlanması gerekiyor; çünkü örneğin kaliteli bir SoC, CPU, GPU, Sound Chip, Connection Chip, RAM, HDD/SSD üretmek istiyorsanız, öncelikle bu konularda eğitim almış "uzman" mühendislere ihtiyacınız olacaktır. Sonra da bu konular hakkında çalışmalar yapan kurum ve kuruluşlara. Ne yazık ki bunlar genel mühendislik eğitimi ile üstesinden gelinebilecek konular değil.
Gelecekte Türkiye'nin gerekli bilgiye ve beceriye sahip olacağını düşünüyorum.
Venüs de dahil kullandığım yerli ürünlerin hepsinden memnun olduğumu da belirteyim...

zambaklar

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Ben yerli üretim mantığına inanmıyorum. Bir şey yerli olmasi için üretilmemeli, o şeye ihtiyaç duyulduğu için üretilmeli. Mesela yerli Arama motoru yerli youtube yerli sosyal medya...

Bunların hepsi iyi hoşta bir şey sadece yerli olmasi için üretilebilir mi (ki üretim dediğim şey birinden alıp diyerine klonlamak ise) Bir şey üretmek için öncelikle iyi bir fikrin olmalı ardından o şeye ihtiyaç duyulamlı. Mesela şu durumda atanamayan stajyer öğretmenlerden bir ekip kurularak gayet mantıklı bir yerli wiki oluşturulabilir. Aynı şekilde youtube yasaklandığında ortaya yerli youtube tarzı uygulma atıp youtube yayıncılarını bu sisteme yönlendirebilirdik. Bunun dışında "yerli ve milli" olabilmemiz için kurduğumuz şirketleri yabancılara satmamamızda gerek. Mesela şuan türk telekom hala devletin olsa yıllık 1.5 milyara yakın bize gelir sağlayacaktı.

Şimdi gelelim diğer "yerli ve milli" gururumuz vestele. Vestel sadece tasarım pil ve anakartı kendisi üretiyor. Açıkcası üretmesi gereken birkaç donanım daha olsada bu firnalardan %100 yerli mantığı beklemek çok saçma.Bunun yerine çinle veya kore ile ortak telefon geliştirilebilir. Mesela alman "yerli ve millisi" bmw geçtiğimiz günlerde çinli bir şirketeten 5 milyar dolarlık alım yaptı. Ve koşul olarak almanyaya fabrika açmasıni koştu. Açıkcası buna benzer bir şeyi bizde yapabiliriz. Türk Çin ortaklaşmasi ile kurulan bir şirkette mesela panel üretebiliriz.

Dünyada %100 yerli olan kaç marka var? YOK. Yerli olmaya en yakın marka SAMSUNG. Ekran, işlemci, ram, kamera, depolama kendisi üretiyor. Başta Apple olmak üzere hepsi toplama. Bi şeyleri illaki eksik. Tamamen yerli olmasını beklemek de gerçekçi değil.

Reaksiyon puanı
5,171
Dünyada %100 yerli olan kaç marka var? YOK. Yerli olmaya en yakın marka SAMSUNG. Ekran, işlemci, ram, kamera, depolama kendisi üretiyor. Başta Apple olmak üzere hepsi toplama. Bi şeyleri illaki eksik. Tamamen yerli olmasını beklemek de gerçekçi değil.
Açıkcası vestel sd845 li telefon çıkardığında benim gözümde olabilecek en üst mertebeye ulaşacak. Yok %30 u yerli yok %40 ı yerli benim için önemli değil. Vestel kendisi 3 5 tane kamera lensi üretemez mi? Üretebilir ancak böylesi daha mantıklı ve kaliteli...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu her ürün geçerli.
Ürünlerin bileşimleri/parçaları aynı şekilde üretilip montajlanmıyor.

Bazılarının üretilmesi çok maaliyetli, bu maliyeti düşürmek için üretilen ürün sayısının çok fazla olması gerekiyor.

Bazı parçalar ise az sayıda da üretilse maliyeti yüksek olmadığı için sıkıntı yaratmıyor.

Mesela işlemci.
Siz bir cihaz üretecekseniz ve hedefiniz örneğin 1 milyon cihaz ise, bu cihaz için işlemci ürettiğinizde çok maaliyetli oluyor.
5 milyon işlemci üretmeniz gerekiyor ki maaliyet düşsün.

Ancak siz 5 milyon cihaz satamaz iseniz zarar çok büyük olur.

O zaman devreye farklı durumlar giriyor.

Ya siz işkemci üreten farklı bir firmadan işlemci alıyorsunuz.

Ya da sizden işlemci almayı taahhüt edecek 4-5 farklı firma ile anlaşmanız gerekiyor.

Bu noktada çinli firmaların şansı büyük.
1 milyarı aşkın nüfusuyla çok büyük bir pazar.

Orada bir firma çok kolay 5 milyon hedefi koyabiliyor.

Ama 80 milyonluk Türkiye gibi bir ülke o kadar kolay 5 milyon cihaz hedefi koyamaz.

Apple neden ekranlarını Samsung LG gibi firmalardan alıyor?

Çünkü kendi ekran fabrikasını kurması durumunda yaptığı ekran üretimi satın almaktan daha maaliyetli olacak.

Samsung’un aynı cihazlarında hem Samsung, hem Sony kameraları bulunuyor.

Samsung neden tüm kamerayı kendi üretmek yerine Sony’den alıyor?

Kendisinin üretebildiği bir kamerayı Sony’den almasının belli ki bir ticari anlamı var...

O yüzden bugünün dünyasında %100 yerli ürün değil, Yerli Markaları konuşmak daha mantıklı.

Türkiye’de fabrikası olan, Türkiye’de vergi ödeyen, Türkiye’de işçi çalıştıran bir Türk Markası ürettiği cihazın %10’unu kendi üretiyorsa dahi yerlidir...

Reaksiyon puanı
16,118
hiç birşey üretmeden ahkam kesiyorsun olayın mantığını anlamadın her şeyi kendi üretirse çok maliyetli olur tekelcilikle suçlanır sonunda bazı parçaları sipariş etmesi devamlılık için daha mantıklı olur...

Reaksiyon puanı
5,171
Herkes paragraf yazmış yav. Sanırım sdn tarihinin en dolu konusu oldu:)

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Evet ülkece yanlış anlıyoruz bu durumu.
Ama bunun sebebi halk değil, her fırsatta "yerli ve milli" diye kendi malını millete kakalamaya çalışan şark kurnazı firmalar.
Lan madem bu zamanda yerli ve milli olması önemli değil, o zaman vestel "gururla yerli" sloganını niye kullanıyor diye sormazlar mı adama?
Önemli olan yaptığın kâr ve ülkeye sağladığın değerdir, apple her iphone üzerinden %60 kâr yapıyor mu yapıyor, ekranı nereden almış çipi nereden çalmış o önemli değil. Maliyeti 400$ olan telefonu 1000$'a satıyor, olay budur ve bundan ibarettir.
Kerizlik bizim millette, hâlâ yok yerli üretim yok milli üretim, lan önce dünyada üretimde lider olduğun fındıktan kâr etmeyi becer, sonra telefon üretirsin.
Ülke değil tımarhane valla.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Önce konuşmayı, yazmayı öğren; hak, hukuk, adalet oku, edepli yaz...! Bu millet ve devletimiz kimsenin küçümsemesi için var olmamıştır.
İnsanlığı ve vatan sevgisini yeterince öğrenmeden burda ahkam kesmek, akıl empoze etmek kimsenin hakkı değil. Siyasi düşünceleriniz veya hakaret içeren fikirlerinizden bıktık artık. Neyseki gerçek hayatta ülkemizin geneli böyle düşünmüyor, sanal alem gerçekten kendini kaybetmiş durumda.

Sözüm halkı küçümseyen ve hatta hakareti kendine hak gören herkesedir.

Reaksiyon puanı
5,171
Önce konuşmayı, yazmayı öğren; hak, hukuk, adalet oku, edepli yaz...! Bu millet ve devletimiz kimsenin küçümsemesi için var olmamıştır.
İnsanlığı ve vatan sevgisini yeterince öğrenmeden burda ahkam kesmek, akıl empoze etmek kimsenin hakkı değil. Siyasi düşünceleriniz veya hakaret içeren fikirlerinizden bıktık artık. Neyseki gerçek hayatta ülkemizin geneli böyle düşünmüyor, sanal alem gerçekten kendini kaybetmiş durumda.

Sözüm halkı küçümseyen ve hatta hakareti kendine hak gören herkesedir.
Bu konuda bana katılmayan tek kişi oldunuz. Sizi ultra zeki mi ilan etmeliyim? Yoksa ultra ahmak mı? Ben yazımda nerede halkı küçümsemişim allah aşkına. Ben bunu yok vestel şu kadar yerli ben kullanmam vs diyenler için yazdım artık nasıl okuduysanız...

Ayrıca bana katılmıyorsanız sanırım ülkede üretim yapıldığını veya yerli yazılım algısının yeterince desteklendiğini savunuyor olmalısıniz. Şu yazıyı siyasi yazı olarak yazmadım ama anlayacak zeka kimde...

Bu arada ben mühendis adayıyım benden edebiyatçi performansı bekleme... Acele yazdığımda elbet herkes gibi benimde hatalarım olacak ancak bu geriye dönüp o hataları düzeltmeye uğraşacağım anlamına gelmiyor.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Bu konuda bana katılmayan tek kişi oldunuz. Sizi ultra zeki mi ilan etmeliyim? Yoksa ultra ahmak mı? Ben yazımda nerede halkı küçümsemişim allah aşkına. Ben bunu yok vestel şu kadar yerli ben kullanmam vs diyenler için yazdım artık nasıl okuduysanız...

Ayrıca bana katılmıyorsanız sanırım ülkede üretim yapıldığını veya yerli yazılım algısının yeterince desteklendiğini savunuyor olmalısıniz. Şu yazıyı siyasi yazı olarak yazmadım ama anlayacak zeka kimde...

Bu arada ben mühendis adayıyım benden edebiyatçi performansı bekleme... Acele yazdığımda elbet herkes gibi benimde hatalarım olacak ancak bu geriye dönüp o hataları düzeltmeye uğraşacağım anlamına gelmiyor.

Cevabım size değildi ilk etapda, @mirinkirin adlı kullanıcıya idi... Sırf bu yüzden yazdıklarınızı hiç okunmamış farzediyorum.

Son mesajlar