Bu konuyu okuyanlar

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Merhaba arkadaşlar Boot modunu Uefi seçince Windows açılmıyor yani diskimdeki boot dosyalarının olduğu yer Mbr olarak biçimlendirilmiş diskim 1 TB olduğu için bir sıkıntı yok aslında o bölümü Gpt olarak ayarlayabilirsek Uefi Boot'ta Windows'um gözükecektir fakat bunu yapmanın benim bildiğim bir yolu var o da Bios Uefi modda iken diski biçimlendirip Windows'u yeniden kurmak bunu da yapmak istemiyorum :)
Kısaca bu Mbr kısım Gpt'ye çevrilebilir mi?
Başka bir yolunu bilen varsa yardımcı olursa çok makbule geçer şimdiden herkese teşekkür ederim :)

Aslında ben böyle bir hata yapmazdım fakat şöyle oldu saat gece 2 suları ben Linux Mint 18 Cinnamon'u kaldırdım ve en sonunda işim garanti olsun diye Windows Cd'si ile Bootrec/Rebuild,fixmbr,fixboot yaparken Diskpart'tan clean komutunu yazmışım ama uyku akıyor gözlerimden sonra birden uykum kaçtı ve olayın farkına vardım olayın şokuyla hiç bir şey yapmadım biçimlendirme falan kurulumu başlatıp yattım sabah güncellemeleri falan yaptıktan sonra farkına vardım :) Birde disk yöneticisinde sağ tık yaptığımda sadece yardım menüsünün geldiği bir bölüm var "Kurtarma Bölümü" yazıyor iyice arap saçına döndü ya ama artık sıfırlamak istemiyorum diski :)

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    90.8 KB · Görüntüleme: 1,917
  • 20170124_171305.jpg
    20170124_171305.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 1,948
  • 20170124_171326.jpg
    20170124_171326.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 2,140

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Linux'u kaldırmak istediğinizde bilgisayarınızda kurulu olan Windows'u açıp EasyBCD programını açarak Mbr yazdır'a(tam olarak nerede olduğu aklımda değil) tıklasaydınız Mbr yazdırsaydınız bilgisayarınızı başlattığınızda Linux'u görmeyecekti ve sizde Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü silecektiniz ve sorun çıkmayacaktı.Şimdi Linux'u sildiyseniz tekrar bir Linux yükleyip Linux yüklendikten sonra Windows'a girip EasyBCD programıyla Mbr yazdırın.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.Bende biostayken F9'a basınca ayarlar default yani varsayılan haline dönüyor.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Linux'u kaldırmak istediğinizde bilgisayarınızda kurulu olan Windows'u açıp EasyBCD programını açarak Mbr yazdır'a(tam olarak nerede olduğu aklımda değil) tıklasaydınız Mbr yazdırsaydınız bilgisayarınızı başlattığınızda Linux'u görmeyecekti ve sizde Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü silecektiniz ve sorun çıkmayacaktı.Şimdi Linux'u sildiyseniz tekrar bir Linux yükleyip Linux yüklendikten sonra Windows'a girip EasyBCD programıyla Mbr yazdırın.
Bios ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.Bende biostayken F9'a basınca ayarlar default yani varsayılan haline dönüyor.
Bios ayarlarını sıfırlamayı denemiştim o zaman zaten Uefi otomatik olarak açık oluyor ve Windows'un olduğu diski görmüyor Legacy'e göre ayarlanmış o yüzden Mbr ben şimdi Linux kursam yine Legacy'ye göre yapacak :( galiba tek çare diski sıfırlamak :)
Linux'u kurarken Windows'un yanına kur seçeneğini seçince Grub'u nereye kuruyor?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bios ayarlarını sıfırlamayı denemiştim o zaman zaten Uefi otomatik olarak açık oluyor ve Windows'un olduğu diski görmüyor Legacy'e göre ayarlanmış o yüzden Mbr ben şimdi Linux kursam yine Legacy'ye göre yapacak :( galiba tek çare diski sıfırlamak :)
Linux'u Windows'un yanına kur seçeneğini seçince Grub'u nereye kuruyor?
Bence hemen diski sıfırlamayın. İlk önce bir Linux kurun Windows'un yanına. Daha sonra yani Linux kurulduktan sonra bilgisayardaki Windows'u açın EasyBCD ile Mbr yaz seçeneğine tıklayın. Sonra başlat menüsünden disk bölümleri oluştur ve biçimlendir yazıp disk bölümleri oluştur ve biçimlendiri açın ve Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü biçimlendirin.
@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ Arkadaşa yardım eder misiniz?
Grub'u kendisi kuracaktır.Ama nereye kuracağını tam bilmiyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
MBR to GPT'de disk tamamen sıfırlanır benim bildiğim sıfırlamadan çevirme var mı bilmiyorum. Bu sistemi kurarken UEFI kurulum mu yapmıştın?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
MBR to GPT'de disk tamamen sıfırlanır benim bildiğim sıfırlamadan çevirme var mı bilmiyorum. Bu sistemi kurarken UEFI kurulum mu yapmıştın?
Hayır Legacy yapmıştım çünkü elimdeki Windows 10 CD'si Uefi desteklemiyor ama daha önce yaptğım kurulumlar da Uefi ile Windows'a girebiliyordum Fast Boot,Secure Boot özelliklerinin hepsi kullanılabilir durumda idi ben de sadece o yolu biliyorum ama sıfırlama yapmayacağım Legacy devam edeceğim artık :) Ama bunun bir yöntemi varsa tabiki yapmak isterim.
Bence hemen diski sıfırlamayın. İlk önce bir Linux kurun Windows'un yanına. Daha sonra yani Linux kurulduktan sonra bilgisayardaki Windows'u açın EasyBCD ile Mbr yaz seçeneğine tıklayın. Sonra başlat menüsünden disk bölümleri oluştur ve biçimlendir yazıp disk bölümleri oluştur ve biçimlendiri açın ve Linux'un kurulu olduğu disk bölümünü biçimlendirin.
@Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ Arkadaşa yardım eder misiniz?
Grub'u kendisi kuracaktır.Ama nereye kuracağını tam bilmiyorum.
Hocam o şuan ki dosyanın üzerine bir şeyler yazacak Fixmbr olayı yani ben Mbr'den Gpt'ye çevirmek istiyorum :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Disk MBR ise UEFI olmuyor sanıyorum. Elimde deneyecek sistem de yok.
Şurada bişeyler yapmışlar ama. Denemek istersen.

Bu da var.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Disk MBR ise UEFI olmuyor sanıyorum. Elimde deneyecek sistem de yok.
Şurada bişeyler yapmışlar ama. Denemek istersen.

Bu da var.

Hocam MiniTool Partition Wizard programını zaten biliyordum fakat bana o dosyalar lazımdı çok sağ olun AOMEI Partition Assistant diye bir program var önce ona bir bakayım olmazsa ilk attığınız videoyu deneyeceğim sonuçları buraya yazarım tekrardan teşekkür ederim :)

alper34

Asistan
Reaksiyon puanı
46
diskin yedeğini alıp sonra biçimlendirip yedekten tekrar yükleme yapsan bir şey bozulmamış olur

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Sorunum çözüldü arkadaşlar hepinize teşekkür ederim şimdi nasıl çözdüğümü anlatıyım başkalarında da bu problem olursa burası onlara güzel kaynak olur :) AOMEI Partition Assistant programı ile çözdüm sıkıntımı bu programın sayfasında ücretsiz olan 2 tane sürüm var onlarda sistem bölümlerini Gpt'ye çevirme yok buna özellikle dikkat ediniz ücretli versiyonları kullanmanız gerek orası size kalmış artık bu arada programın Türkçe dil desteği var :) Programı açtıktan sonra diskinizi işaretleyip sol taraftaki "Disk İşlemleri" bölümünden "Diski Gpt biçimine dönüştürme" kısmına giriyoruz daha sonra diski seçip sol üstten "Uygula" butonuna basıyoruz bir uyarı geliyor ona da evet dedikten sonra işlem başlıyor en fazla 5-10 dakika sürer sonra PC yeniden başlatılıyor bitti bu kadar yeni sistem dosyaları oluşturulmuş ve tüm dosyalarınız duruyor eski Mbr'de duruyor ama onu ister temizleyin ister kalsın :)

Ekli dosyalar

• 2.JPG
    2.JPG
    107.5 KB · Görüntüleme: 1,706
  • 3.JPG
    3.JPG
    91.3 KB · Görüntüleme: 1,780
  • 4.JPG
    4.JPG
    106 KB · Görüntüleme: 1,509
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    106.7 KB · Görüntüleme: 1,280
  • 20170124_210250.jpg
    20170124_210250.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 1,149
  • 20170124_210256.jpg
    20170124_210256.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 1,730

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Evet Windows kurulumundan sonra veri kaybı olmadan yapıyor.
Vaktiniz varsa bunu açıklar mısınız? Ama önce şunu cevaplamanızı isteyeceğim:
Eğer ki UEFI değil de eski BIOS olursa istediğim kadar disk bölümü oluşturamayacak mıyım? İstediğim kadar dememin sebebi bazı kurulumlarda yanılmıyorsam en fazla 4 tane disk bölümüne izin verebiliyordu. Böyle bir şey olmayaması ve istediğim kadar disk bölümü oluşturabilmem için şimdi kurulu olan Windows'u UEFI'ye mi çevirmem gerekir?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Vaktiniz varsa bunu açıklar mısınız? Ama önce şunu cevaplamanızı isteyeceğim:
Eğer ki UEFI değil de eski BIOS olursa istediğim kadar disk bölümü oluşturamayacak mıyım? İstediğim kadar dememin sebebi bazı kurulumlarda yanılmıyorsam en fazla 4 tane disk bölümüne izin verebiliyordu. Böyle bir şey olmayaması ve istediğim kadar disk bölümü oluşturabilmem için şimdi kurulu olan Windows'u UEFI'ye mi çevirmem gerekir?
Şimdi hocam MBR'nin yapısında olan tablo boyutundan dolayı en fazla 4 primary bölüm destekler daha fazla olmuyor malesef olsa da kayıt yapmıyor vs. vs. Windows'u Uefi'ye çevirme derken bu ancak diski GPT'ye çevirince olur.GPT ise 128 tane primary bölüme izin veren 2TB ve üstünü de destekleyen bir sistem ve Uefi ile çalışır.Uefi Bios yok ise diskinizi mecburen MBR kullanacaksınız GPT yaparsanız bilgisayarınız açılırken işleti sisteminizi görmez ve Boot Failed hatası verir.