Uçaklar da geri vites var mı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

HARBİKIZ

Profesör

[HR][/HR]Arkadaşlar ,Uçaklar da geri vites var mı, bu konuda bilgisi olanlar bizi aydınlatırsa memnun oluruz......

kmurat

Dekan
Ben daha önce gerisi geriye uçan bir uçak görmüştüm. Ama, hangi çizgi film'deydi, onu hatırlamıyorum.

scorpion

Yasaklı
Yasaklı
Cogunda yok. Ucaklarda push-back olayi var, arac yardimiyla geri geri iteliyorlar ya.. Savas ucaklarinda bu özellik var diye biliyorum.

Ayrica yolcu ucaklarinda ucagin kendi basina geri geri gitmesi tehlikeliymis. Bu yüzden push-back olayi var.

Tabi bu islerin uzmani daha iyi bilir :)

Ufuk

Fearless Warrior
Yönetici
Super Moderator
[video=youtube;iohRD1VmEK0]http://www.youtube.com/watch?v=iohRD1VmEK0[/video]

Böyle birşey sanırım.. :D

SiLGEC

Asistan
Uçakların geri gitmesi için motorların tersine çalışıp havayı arkadan alıp öne itmesi gerekir. Bu da imkansıza yakındır ve bildiğim kadarıyla motor tersine çalıştırılmak zorunda kalırsa uçak bakıma girmeden tekrar kalkamaz.

promidal

Profesör
uçaklarda geri vites yok, uçaklar bağlandıkları çekici araçlarla geri manevra yapıyorlar

neet

Guru
Onursal Üye
Cogunda yok. Ucaklarda push-back olayi var, arac yardimiyla geri geri iteliyorlar ya.. Savas ucaklarinda bu özellik var diye biliyorum.

Ayrica yolcu ucaklarinda ucagin kendi basina geri geri gitmesi tehlikeliymis. Bu yüzden push-back olayi var.

Tabi bu islerin uzmani daha iyi bilir :)
defalarca gördüğüm olay budur.daha geri gidenine rastlamadım. :)

Rüstembey

Doçent
uçaklarda geri vites yok..jet motorlarıda ters çalışmaz(sistem özelliği)anladımda;
benim merakım F1 araçlarında geri vites varmı??

her pervaneli uçak geri gidemiyor palleri hareketliler geri gide biliyor bu eski uçakta o yok.
[video=youtube;v0iEqLorxF4]http://www.youtube.com/watch?v=v0iEqLorxF4[/video]

ulash

Doçent
Onu bunu bırakın da uçaklarda korna var mı onu söylesin bilen birisi.

Lazzz

Rektör
Yolcu uçaklarına geri vites yok bir çekici araç yardımı ile geri cekiliyorlsr ama küçük pirpir uçakların bazıları pervaneleri ters yönde dönerek ters hava akımı sayesinde geri gidebiliyor .

tansel_kusluk

Üyecik
yolcu uçaklarında türbinlerin aldığı havayı öne doğru çeviren bir mekanizma var : itiş sağlanan basınçlı hava bir kanal ile öne yönlendiriliyor. bu mekanizma uçak inişte frenlemeye geçtiğinde motor üzerinde bir kapak açılarak sağlanıyor. böylelikle uçak daha hızlı durabiliyor. yoksa 80- 100 tonluk bir kütleyi 300- 400 km hızla inişe geçtiğinde 3 tane bit kadar tekerlekle durdurmak imkansızdır. BU MEKANİZMAYI GERİ GİTMEK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

mehovic

Profesör
Geri vites benim bildiğim bazı erkeklerde var :p

stat counter