Ubuntu'ya geçme düşüncesi ve tavsiyeler

Bu konuyu okuyanlar

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Sıradan bir son kullanıcıyım. Baş edebilir miyim bilmiyorum. Geçmek istememin sebebi kendimi hep oyunlardan kurtarmak hem de birşeyler katmaya çalışmak.
Kısacası Ubuntu son kullanıcı biri için ne kadar sıkıntı olur?

-Web (Dizi film/Müzik/Okuma)
-Word/Power Point

Bunlar şuan kemik ihtiyaçlarım. Bunları ikame edebilir mi? Daha da ciddisi sanırım Libre Ofis var Orada yazdığım bir dosya olduğu gibi Windows platformunda verimli çalışır mı?

Ayrıca telefona TWRP kurdum. Şuan iyi ama ileride bir sorun yaşarsam hali hazırda Ubuntu üzerinde iken telefonu sıfırlamak/twrp kurmak gibi işleri ubuntu destekler mi?

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Web konusunda her hangi bir sorun yaşamazsınız Web aynı Web saten. Office uygulamalarında LibreOffice in altta kalır bir yanı yok üstelikte ücretsiz. Ubuntu deposunda twrp yüklü diye biliyorum ama tam bir bilgim yok. Ama ilk geçiş de bira zorluk yaşanır tabi çünkü Ubuntu’da exe mantığıyla program kurulmaz ama alışılır. Windows’un aksine linux paket değil yani bütün her şeyiyle gelmez önüne, özelleştirilebilir bir yapı. Yani linux insanın kendine yakışanı giymesidir. Her hangi bi sıkıntıda forumlarda Ubuntunun sitesinde çokça yardım alabilirsiniz. Ama isterseniz ilk önce Windows’un yanına kurun bi deneyin sonra tamamen geçersiniz beğenirseniz

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Tamamen geçebilirsiniz. Tertemiz, mis gibi kurulum yapabilirsiniz.

Web için firefox kurulu zaten. İsterseniz başka browserlar da var.

Libre Office olsun diğer paketler olsun mis gibi office paketleri.

Geçenlerde bir arkadaşımın 2 Gb RAM'li Celeron işlemcili Wİn 8.1 cihazına önce ubuntu kurdum, mutluydu ama sonrasında düşük config için olan linıx lite kurdum. Mutlu mesut takılıyor. 15 dakikada açılan ve kendine gelemeyen cihaz 3-4 dakikada hazır oluyor. Tabi cihaz eski ve yavaş.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Hocam bunu biraz açıklarmısınız? Tşk.
Şimdi internetten bir program görüp setup olarak indirip bilgisayarınıza kurarsınız. Ama linuxda böyle bir şey yok. İstediğiniz bazı uygulamalar direk depolarda bulunur ve terminale gerekli kodu yazıp kurarsınız yada yine internetten indirip gerekli kodlarlar kurarsınız. Tabi bu işlem öyle zor bi şey değil ama yılllarca windosta görsel olarak kurulum yapmaya alışınca terminal kullanmak biraz değişik geliyor ilk başlarda. Terminal linuxda windows daki cmd ye benzer bir yapı

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ayrıca telefona TWRP kurdum. Şuan iyi ama ileride bir sorun yaşarsam hali hazırda Ubuntu üzerinde iken telefonu sıfırlamak/twrp kurmak gibi işleri ubuntu destekler mi?
Önce Windows, sonra ise Windowsun yanına/farklı diske veya bölüme Ubuntu yükleyin, ikisini birlikte kullanın.

msesen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Şimdi internetten bir program görüp setup olarak indirip bilgisayarınıza kurarsınız. Ama linuxda böyle bir şey yok. İstediğiniz bazı uygulamalar direk depolarda bulunur ve terminale gerekli kodu yazıp kurarsınız yada yine internetten indirip gerekli kodlarlar kurarsınız. Tabi bu işlem öyle zor bi şey değil ama yılllarca windosta görsel olarak kurulum yapmaya alışınca terminal kullanmak biraz değişik geliyor ilk başlarda. Terminal linuxda windows daki cmd ye benzer bir yapı
Yani windows store gibi, ama görsel değil, terminal üzerinden yükleme yapıyoruz, anladım.

Yıllar önce linux mint kurmuştum, bu program yükleme işini çözememiştim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Mağazaların görsel arayüzü de var.

Bana sorarsanız, uzun bir müddetten beri linux kullanırım. Öyle kodlarla terminalle iç içe dış dışa değil, normal insanlar gibi tıklıyorum firefoxa, sonra libreoffice'e giriyor öyle işimi görüyorum. Terminali şöyle anlatayım, arayüzün yetmediği yerde terminali kullanırsın. Bu da öyle karışık bir iş değildir, atıyorum terminale Firefox yazarsın Firefox açılır. "Helelöy" yazarsın helelöy açılır, sadece programları parametreleriyle kullanmak kafa karıştırır.

Terminale ne kadar işin düşeceğin ise dağıtımla ilgili bir durum. Mesela Arch daha seni en başından terminal ortamına atıyor, nasıl kuruluyor yahu bu diye wikiye bakmazsan yanıp sönen çizgiyle güzel saatler geçiriyorsun. Ha, işin bittikten sonra yine masaüstü karşında emrine amade. Ama Ubuntu, Manjaro gibi dağıtımlar gayet geniş ve kapsamlı bir arayüz yapılandırması veriyor, bu yüzden acaba kullanabilir miyim diye endişe etmeye gerek yok. Kullanırsın, biraz alışkanlıklar ters gelir ama zamanla hiçbir sorunun kalmaz.

ynswtf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Merhaba yorumları okudum ve buna istinaden yazıyorum (Geçenlerde windows kullanayım dedim allahım rezalet :D ) Uzun zamandır linux kullanıyorum eğer işin kod ile değilse tavsiye edeceğim dağıtım deepindir çünkü bu dağıtım son kullanıcıya hitaben yapılmıştır. Paket mağazasıda baya dolu istediğin bir sürü uygulama var (spotify skype) gibi gibi. Hem görsel olarak çok efsane hemde distrowatchda şuanda ilk 10a girdi 1 ay içinde

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Dolaştığım bazı dağıtımlar arasında Elementary (hala yaşıyor mu bilgim yok) son kullanıcıya uygun bi dağıtımdı hatırladığım kadarıyla.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dolaştığım bazı dağıtımlar arasında Elementary (hala yaşıyor mu bilgim yok) son kullanıcıya uygun bi dağıtımdı hatırladığım kadarıyla.
Mmmh hala yaşıyor. Bu dağıtım gerçekten son kullanıcı için bir lütuf. Linux'e kafa yormaya başladığımda çok eski bir dizüstüme kurmuştum. Sistem gereksinimleri çok düşük, hız ve kolaylık adına tasarlanmış.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ubuntu son kullanıcı için sorun yaratmayacak bir dağıtım kolay adapte olursunuz. Saydığınız ihtiyaçları fazlasıyla karşılar.