Uber araci alirsak para kazanirmiyiz.

Bu konuyu okuyanlar

Tamer_tamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi bir şehir efsanesi haline gelmiş bir konu hakkında bilgilendirme yapmak gerekiyor diye düşünüp paylaşıyorum.
Uber için araç almayi düşünen arkadaşlar.... bu forum sizin için Şimdi en iyi ihtimalle alacağınız aracın ortalama fiyatı yaklaşık 150 bin tl dir Bu bir kenarda not olarak Dursun Bu aracın günlük Ortalama 500 TL topladığı söyleniliyor Bu da 30 gün çalışırsa aylık 15000 TL gibi bir para yapar yalnız Herkes bu 15000 TL nin peşine düşmüş Ancak bu aracın aylık giderinin ne kadar olduğunu kimse hesaplamıyor.... şöyle anlatayım bu araç ortalama günde 500 lira para toplayabilme si için yaklaşık 150 TL'lik mazot harcıyor Bu da aylık 4500 TL lik bir mazot gideri demektir Artı bu araçlar genelde şoför olanlar taradından %25 şeklinde çalışma ortamı oluşmuş ama maaşlı çalışan da var.. Bu da demek oluyor ki bu paranın yaklaşık 3500 lirası civarında bir para da şoföre kalıyor. Yani 15000 TL den geriye kalan şu anda 7000 TL eder.... ayrica Bu araçta uber ciro nun %25'ini kendine alıyor buda yaklasik 3500 tl civarinda Bu aracın D2 belgesi yıllık kirası ortalama 1500 TL Bu aracın kaskosu trafik sigortası ortalama 6000 TL Bu aracın yıllık bakımı ortalama 4000 TL Bu aracın bandrol vesaire gideri yıllık 2000 TL Bu rakamları topladığımızda bu araç kendine 1000 ile 3000 TL arasın bir kar bırakıyor ancak 150.000 TL'ye almış olduğunuz bir aracı 3 yıl sonra satmaya çalıştığınızda tahmini olarak 60 70 bin lira 1 civarında satış rakamı elinize geçer Bu kaybı hesaplandığını zaman elinize kalan 3000 TL bile aslında aracın eskime payı olarak elinizde kalmıyor... bu durumda bu işte sadece tek Karlı olan uber oluyor yani bazı arkadaşlar şunu düşünüyor 24 saat çalışırsa.... Ben hesabı 12 saat üzerinden yaptım Ancak 24 saat çalıştığında 2. Şoför gerekiyor keza aynı şekilde mazotunu 300 liraya çıkıyor arabanızın 3 yıldaki eskimesi bir buçuk yıla düşüyor ...
Dolayısıyla masrafınız yine aynı uberde araç almak Aslında sonunda Zarar etmek anlamına geliyor