TV Kartı tavsiye eder misiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Merhabalar arkadaşlar.

Teknolojiyi eskisi kadar hızlı takip edemiyorum; hele ki lazım olmayan konularda. Acaba DVB-S, DVB-T ve Analog üçü birlikte hibrid kartlar var mıdır? Varsa veya yoksa her iki durumda ne önerirsiniz?

İkinci olarak bazıları DVB-S2 al diyorlar, artıları ne olur ve hatta bu kartlar ülkemiz piyasasında var mıdır, işimize yarar mı?

Üçüncü olarak, Dreambox konusunu epey araştırmıştım ama almadığım için üzerine düşmedim pek de hatırlamıyorum; sadece normal uydu alıcılara nispetle önemli avantajları olan linux çekirdeği içerdiğini anımsıyorum. Bu konuda temel düzeyde işin önemli noktalarını iletirseniz sevinirim.

Dördüncüsü de, uydu kartı için anten olayı nasıldır, nasıl olmasını önerirsiniz ve maliyetler nasıldır?

Dilediğiniz sorudan başlayabilirsiniz, sorulara tek tek veya bütün halde cevap verebilirsiniz, her soru 25 Hertz değerindedir, başarılar. :)

Düzenleme: Ayrıca bu kartların Linux dağıtımlarıyla nasıl etkileştiğini, verimli olup olmadığını vb bilen arkadaşlar da paylaşırlarsa sevinirim.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Malzemeler :
-Birkaç Linux dağıtımında ve Windows işletim sistemilerinin tamamında kullandığım kart.
-Çift LNB (50 Lira civarı, aynı anda normal TV ye de çıkış verek için)
-Çanak (30-35 TL civarı)
-yeteri kadar kablo

Not : Linux dağıtımlarında sürücüye ihtiyaç duyulmuyor genelde :)

Alışkanlık olduğu için diğer bazı sorulara bir ekran görüntüsü ile cevap verelim :

jrsp6d.jpg

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
üçü bir arada olarak aver media trinity tv kartı var.

http://www.hepsiburada.com/avermedia-trinity-dvb-s-dvb_t-analog-fm-tv-karti/productDetails.aspx?categoryid=54&productid=bd850983

ama ülkemizde dvb-t yani karasal sayısal yayın 2014 te başlayacak. o yüzden sana sadece dvb-s uyumlu kart yeter. ben avertv dvb-s pro kullaıyorum. gayet memnunum.

dvb-s2 standartı için şu anda ülkemizde yayın yok. hatta HD standartta bile doğru dürüst yayın yok. o yüzden almaya gerek yok. eğer ben 5 sene sonrasını da düşünücem diyorsan sen bilirisin.

dreambox konusunda tek bildiğim içinde şifre kırma yazılımları yükleniyor. internete bağlı kalıyor ve bu sayede şifreli kanalların şifresini kırabiliyor. ancak sözkonusu kanallar digiturk, d-smart kanalları değil. yabancı uydularda yayın yapan yetişkin içerkli kanallar çoğunlukla. onların da şifreleme yöntemi sürekli değişir. o yüzden bazen izlersin, bazen izleyemezsin. bugün bazı kanalların şifresini kıran bir yazılım yapılır, internete düşer, insanlar kullanıp yayınları kırmaya başlayınca yayıncı kuruluş hemen şifeleme sitemini değişir. yeni bir yazılım yapılana kadar izleyemezsin. bu böyle sürer gider. :) aynı işlemi tv kartları için de yaparsın. progdvb, dvbdream gibi 3. parti yazılımlar kullanarak bu tür kanalların şifresini -eline kırıcı yazılım geçtikçe- kırabilirsin.

anten olayı, normal uydu anteni ile aynı. televizyon için aldığın uydu receiver kutuyu bağladığın çanak anten sisteminin aynısı tv kartı için pcye de lazım. masfra olarak da bi farkı yok. tek çanak için çanak + LNB 50 tl civarı.

linux konusnuna gelince, tv kartının yazılımlarının (mesela aver tv 6) linux versiyonu da var. progdvb ve dvbdream tarzı 3. parti yazılımların da linux versiyonu dağıtılıyor. ntv, trt gibi kanallarda yayınlanan basit biss şifreli (11111111111 gibi) yayınların şifresini kırmak için bu tür yazılımlar kullanırsın. ama şifre kırma işlemini gerçekleştirecek pluginlerin linux versiyonlarını bulmakta sorun yaşayabilirsin. zira bu 3. parti yazılımlar da varsayılan olarak şifre kıramazlar. pluginler yüklendikten sonra kırabilirler. dreambox için de linux veya windows farketmez. sonuçta yazılımı kutu içine kuruyorsun.

umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, epey fikir edindim. Bu arada çift LNB, aslında tek çanakla iki ayrı tesisat kurmaya yarıyor gibi anladım. Peki çift çanak neden kullanılıyor?

SiLGEC

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Çift çıkışlı lnb ile aynı anda 2 farklı yerde (receiver, tv kartı gibi) yayını izleyebilirsiniz.
2 farklı uydu için de çift çanak kullanmanız gerekiyor.
Şu anda HD yayınların çoğu DVB-S2 yayın yapmaktadır. HD yayın izlemeyecekseniz DVB-S tv kartı alabilirsiniz. Uygun codeclerle DVB-S yayın yapan HD kanalları da izleyebilirsiniz.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Hmm rtsbora isimli arkadaş farklı yorumlamış ve hatta bu standartta yayın yok ülkemizde, demiş. HD yayın sadece DVB-S2 üzerinde mi yapılıyor? Eğer öyleyse ben bir şeyleri yanlış biliyorum demektir, çünkü benim bildiğim HD için illa ki DVB-S2 olmaya gerek yok.

SiLGEC

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Sizde beni yanlış yorumlamışsınız. HD yayınların "çoğu" DVB-S2 dedim. Ayrıca DVB-S üzerinden HD yayınlanan yayınları izlersiniz dedim. Ama DVB-S HD kanalların sayısı oldukça. Ayrıca yerli platformlara ait HD kanalların neredeyse tamamı DVB-S2. Zaten bu kanalları kendi cihazları haricinde izleyemezsiniz.

http://www.lyngsat.com/hd/ew3a.html
http://www.lyngsat.com/hd/turk2a.html

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
ben HD olarak tv kartı ile sadece teledünya HD tanıtım kanalını izleyebildim. :) diğerleri hep şifreli. uyduda şifresiz HD kanal olmadığı için öyle yazdım. :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
ben HD olarak tv kartı ile sadece teledünya HD tanıtım kanalını izleyebildim. :) diğerleri hep şifreli. uyduda şifresiz HD kanal olmadığı için öyle yazdım. :)
Sadece Teledünya izlenebiliyor..
Tek çanak çift çıkış LNB ile sadece Türksat uydusunu izliyorum.
Türksat kanalları fazla bile geliyor ki diğer uyduları hiç düşünmedim/düşünmüyorum..

Son mesajlar