Türkiye'nin en iyi bankası hangisi?

Türkiye'nin en iyi bankası hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    42

Bu konuyu okuyanlar

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
Sizce en iyi banka hangisi? Hangi bankanın hizmetlerinden memnunsunuz veya şikayetçisiniz?

Özellikle birden fazla banka ile çalışma imkanı bulmuş kişilerin yorumlarını merak ediyorum.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Garanti,Yapı kredi ve halk bankasını severim Finasnbanks ı ise hiç sevmem antik kuntik işler peşinde milleti nasıl yolarım derdindeler çünki

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Şimdi en iyi çok geniş bir kavram. Müşteri odaklılık mı, faiz oranları mı, teknolojik veya teknik destek mi, neye göre en iyisi?

Müşteri hizmetleri olarak EnPara gayet iyi, 45 saniye sürmüyor müşteri temsilcine bağlanıyorsun.(diğer bankalardaki gibi telesekreter değil direk canlı). Sunulan avantajlara göre; mevduat alım satım işlemlerine göre Türkiye Finans bankasının tfx'i gayet iyi.

Edit: Emekli olanlara Ziraat bankası çok iyi kredi imkanı sunuyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Halk Bankası ve Garanti ile çalıştım. Halk bankası çok iyi. Şu an Vakıfbank ile çalışıyorum çok iyi değil. Mümkün olsa da hiç bir banka ile uğraşmasak ama hayatın doğal akışına aykırı bu zamanda. Lakin Devlet bankaları her zaman iyidir bence.

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
Arkadaşlar bana devlet bankalarını söylermisiniz?

Bilgili99

Müdavim
Reaksiyon puanı
252
İş bankası müşteri odaklı bir banka altyapısı güçlü. Yapıkredi Akbank Garanti Ziraat Halkbank TürkiyeFinans Finansbank hepsiyle çalıştım. Hakl TürkiyeFinans teknoloji özürlü ve her işe şubeye yönlendirir. Halk bank ve Akbank müşteri hizmetleri bunaltıyor insanı temsilciye bağlanmak eziyet. Garanti ve Finansbank antinkuntinci. Yapıkredi en son işe yaramaz bir haldeydi 4 sene önce şimdi durımunu bilmiyorum. İşbankasında Mh bilgili ve işinizi çabuk hallediyor. Teknoloji gayet iyi birçok işlemi uygulama veya internet şubesibden yapabiliyorsunuz.

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
enpara.com nasıl peki kullanmak için tavsiye edermisiniz enpara için biraz konu verebilirmisz?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Faizle iş yapan bankaların tamamı kötüdür, iyisi yoktur, diğerine göre daha iyisi de yoktur. Bankaların hepsi dolandırıcıdır, fakirin hakkını yiyen, zengini haksız olarak daha zengin eden kuruluşlar. Banka kullanan her şahıs fakir insanlardan para çalıyordur. Elinizde olduğu müddetçe bankalardan uzak durun, günümüzde bunu başarabilen az sayıda insan var ama kullanırken de kötü olduğunun bilincinde kullanalım.
Faizciye iyi demek dinen çok sakıncalı. Hatta iki faizci arasında bu şundan daha iyi demek de sakıncalı, daha kötü demek değil.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Faizle iş yapan bankaların tamamı kötüdür, iyisi yoktur, diğerine göre daha iyisi de yoktur. Bankaların hepsi dolandırıcıdır, fakirin hakkını yiyen, zengini haksız olarak daha zengin eden kuruluşlar. Banka kullanan her şahıs fakir insanlardan para çalıyordur. Elinizde olduğu müddetçe bankalardan uzak durun, günümüzde bunu başarabilen az sayıda insan var ama kullanırken de kötü olduğunun bilincinde kullanalım.
Faizciye iyi demek dinen çok sakıncalı. Hatta iki faizci arasında bu şundan daha iyi demek de sakıncalı, daha kötü demek değil.

Fetva vermenin mesuliyeti

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Fetvayı ben vermiyorum hocam :)
Faiz - Dinimiz İslam
Kredi çekmek ve kredi kartı kullanmak - Dinimiz İslam
Uzun uzun açıklamışlar. Bankalar faizin beşiğidir, zaruri durumlarda ne yapılacağı da belirtilmiş. Ha kimisi vardır zaruri falan demez bankaya adımınız atmaz, açlıktan ölse bile. Bütün bunlar bankaların kötü olduğunu değiştirmiyor. Şöyle örnek vereyim. Bir bakkal tamamen helal ürünler satsa ama rafın birine de içkiler koysa bu o bakkalın kötü olduğunu değiştirmez. Kaldı ki bu site böyle demiş, banka tamamen haramdır diyen alimler de var.
Şimdi fark ettim koyu alıntılı yeri. Banka kullanarak bankanın faizli iş yapmasına destek oluruz, banka bu destekle fakire kredi verir haksız olarak fazlasıyla geri alır, bankada bulunan paranın veya gönderdiğimiz paranın içine bu faizin girmediğini iddia edemeyiz.
500 bin lira ile 5 kuruş faiz elde etsek 500 bin liranın tamamı haram olur, yanlış hatırlamıyorsam bu sitede bu bilgi de vardı. Bizim bankaya yatırdığımız çektiğimiz her paranın içinde eğer banka faizciyse faiz var yani sonuç olarak.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Fetvayı ben vermiyorum hocam :)
Faiz - Dinimiz İslam
Kredi çekmek ve kredi kartı kullanmak - Dinimiz İslam
Uzun uzun açıklamışlar. Bankalar faizin beşiğidir, zaruri durumlarda ne yapılacağı da belirtilmiş. Ha kimisi vardır zaruri falan demez bankaya adımınız atmaz, açlıktan ölse bile. Bütün bunlar bankaların kötü olduğunu değiştirmiyor. Şöyle örnek vereyim. Bir bakkal tamamen helal ürünler satsa ama rafın birine de içkiler koysa bu o bakkalın kötü olduğunu değiştirmez. Kaldı ki bu site böyle demiş, banka tamamen haramdır diyen alimler de var.
Şimdi fark ettim koyu alıntılı yeri. Banka kullanarak bankanın faizli iş yapmasına destek oluruz, banka bu destekle fakire kredi verir haksız olarak fazlasıyla geri alır, bankada bulunan paranın veya gönderdiğimiz paranın içine bu faizin girmediğini iddia edemeyiz.
500 bin lira ile 5 kuruş faiz elde etsek 500 bin liranın tamamı haram olur, yanlış hatırlamıyorsam bu sitede bu bilgi de vardı. Bizim bankaya yatırdığımız çektiğimiz her paranın içinde eğer banka faizciyse faiz var yani sonuç olarak.
Hocam söylediklerin kısmen doğru ama hala "Banka kullanan her şahıs fakir insanlardan para çalıyordur." sözünü doğrulayamıyorsun, doğrulayamazsın da. Banka, fakir insana kredi verip faiziyle geri alır diyorsun. Fakir adam kredi alırken bunun farkında değil mi? Almasın o zaman.
Ben faizin haram olduğuna filan inanmıyorum. Sonuçta her iki taraf da anlaşmalı yapıyor bu işi. Ayrıca halk arasında şöyle bir şey de var: Birisinden borç alacağın zaman faizin haram olduğuna inandığı için parayı faizli vermiyor ama altın olarak veriyor. İleriki bir zamanda parasını aldığı zaman altın üzerinden kar etmiş olacak. Ee ne anladım ben bu işten?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Hocam söylediklerin kısmen doğru ama hala "Banka kullanan her şahıs fakir insanlardan para çalıyordur." sözünü doğrulayamıyorsun, doğrulayamazsın da. Banka, fakir insana kredi verip faiziyle geri alır diyorsun. Fakir adam kredi alırken bunun farkında değil mi? Almasın o zaman.
Ben faizin haram olduğuna filan inanmıyorum. Sonuçta her iki taraf da anlaşmalı yapıyor bu işi. Ayrıca halk arasında şöyle bir şey de var: Birisinden borç alacağın zaman faizin haram olduğuna inandığı için parayı faizli vermiyor ama altın olarak veriyor. İleriki bir zamanda parasını aldığı zaman altın üzerinden kar etmiş olacak. Ee ne anladım ben bu işten?
Öncelikle faizin haram olmasıyla alakalı ayetleri içeren linki atayım. Yani ayetleri inkar ediyorsak müslümanım demenin anlamı kalmıyor, Kur'an Allah'ın kelamıysa biz de ayetleri kabul etmek durumundayız.
Hadisleri söylemedik daha, internette onlar da var ama ayetler yeterlidir diye düşünüyorum.
Buna göre fakir adam faiz alarak günah işliyor, banka faiz vererek günah işliyor. Fakir de almasaydı o zaman banane diyorsak, ben yarın uyuşturucu dükkanı açayım istemeyen almasın kardeşim banane diyeyim, başkası silah satsın silahla adam öldürülünce banane ben sadece sattım desin, nereye varacak bunun sonu :)

Banka şöyle çalışır genel olarak. Banka boş bir kasadır, birileri gelir oraya para yatırır birileri de o parayı borç alır. Banka borç alana 100 lira verir 104 lira alır. 4 liranın 2 lirasını para yatırana verir, 2 lirasını kendisine ayırır. Dikkat edersek banka hiçbir şey yapmadı, zengin adam fakirin fakirliğinden faydalanıp ona (dolaylı yoldan) borç verdi, banka da ikisini de aptal yerine koyup bu işin kaymağını yedi. Takım elbise giymiş dolandırıcılar :) Dünyada bu kadar sinsice tasarlanmış para kazanma yöntemi azdır gerçekten
Şu an bankalar bin tane iş yapıyor, ihaleye giriyor, anlaşmalar yapıyor mağazalarla vsvs. Ama en temel banka bu yukarıda anlattığımdır.

Şimdi faizin haram olduğunu kabul ediyorsak bankanın bu yaptığı faizdir. Bankayı yüz binlerce kişinin kullandığını düşünürsek oraya yatırılan paranın ne olduğu kime gittiği belli değil, çektiğimiz paranın kendi paramız olma ihtimali matematiksel olarak sıfır. Zaten önceki mesajımda dediğim gibi bankanın kasasında duran paraya 5 kuruş faiz girince paranın tamamı haram olur, otomatikman paramız zaten haram oldu. Şimdi buna bakarak tırnak içine aldığınız cümlenin aslında doğru olduğunu zaten görebilirsiniz.

Ha zaruri durumlar var, adamın evsiz kalma korkusu varsa(kirada bile kalamayacaksa mesela) o adam krediyle para çekip ev alırsa pek çok alim buna müsaade ediyor. Yurt dışında kafirlerden faiz alınabildiğine dair fetvalar var. Onlar başka mesele konumuzla doğrudan alakası yok.

Bu topraklarda faiz o kadar normalleşmiş bir şey ki en yobaz dinci bile faize laf etmiyor. Milletin içkisine, zinasına laf eden din adamlarının bir çoğu faizden hiç bahsetmez. Dini koruyorum diye milletin karısına kızına karışan, zina eden ölsün diyen, namus bekçiliği yapan insanlar hiçbir zaman bankalara tepki göstermez. Gösterenler o kadar azınlıkta ki.

Katılım bankaları var. Bankanın faiz miktarıyla aynı miktarda işlem ücreti alıyorlardı bir ara, son durum ne bilmiyorum. Sağ kulağı sol elle tutmanın bir başka yolu, sözde neymiş kar payıymış. Yersen tabii. Kredi kartı borcu zamanında ödenmeyince fazla para alıyor adına kar payı diyor, faizden ne farkı var:D

Farklı paralar alınıp satılabilir, altın da alınıp satılabilir. Faiz dediğimiz şeyin gerçekleşmesi verilen paranın belli bir zaman sonra fazlasıyla alınacağına dair sözleşmeden ibaret.
Diyelim ben 100 tlyi sattım 50 dolar aldım. Doların değeri oldu 3, gittim geri tl aldım 150 liram oldu. Ortada zamana bağlı sözleşme var mı yok, satışlar anında gerçekleşiyor.
Altın da aynı durumda, her zaman artmıyor bazen de düşüyor. Kar edileceğinin garantisi ikisinde de yok, aynı ticaretteki gibi. Ama 150 liranın 100 liradan kötü olması ihtimal dahilinde değil.
Bir malın değeri zamanla değişebilir bu başka bir şey faiz başka bir şey. Kıtlık zamanlarında yiyecekleri depo edip pahalıya satanlar olmuş geçmişte, müslümanlara zarar verdiği onların zor durumlarından faydalandığı için kınayan alimler olmuş, bu da başka bir boyutu, biraz vicdana ve ahlaka kalmış bir şey.
Olaya daha basit bakmanın yolu var, illa faiz olmasına gerek yok. Alışverişte de haram olabilir. Gittim malının kıymetini bilmeyen bir adamdan ucuza malı kapattım, bildiğimiz dolandırdım, adam da müslüman. Ne oldu şimdi bu alışveriş mi oldu, helal mi elimdeki para ? Müslüman toplum böyle mi olmalı.
Uzun meseleler, lafı da uzattım neyse:)

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Sizce en iyi banka hangisi? Hangi bankanın hizmetlerinden memnunsunuz veya şikayetçisiniz?

Özellikle birden fazla banka ile çalışma imkanı bulmuş kişilerin yorumlarını merak ediyorum.
Ziraat Bankasını kullanıyorum.Aslına bakarsan en doğrusu banka işlerine hiç bulaşmamak ,Çünkü Faiz dinimizde haram,fakat günümüzün şartında da olmuyor.Maaşlar oradan yatıyor.

kosed

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Bu devirde Kim olursa olsun ben haram yemiyorum faize bulasmiyorum diyen yalan soyler :)

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
Ben genelde internetten alışveriş için kullanıyorum. Tavsiye de ederim. Müşteri odaklı çalışan bir banka.
Bende internetten alışveriş için uygun gördüm araştırdım arkadaşlara sordum enpara.com gayet güzel diyorlar

teote

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Cevabini bilmedigim iki soru;
1- Evini kiraya vermekle parani kiraya vermenin farki ne?
2-Faizsiz banka soylemine hala inanan var mi?Varsa neden ?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Cevabini bilmedigim iki soru;
1- Evini kiraya vermekle parani kiraya vermenin farki ne?
2-Faizsiz banka soylemine hala inanan var mi?Varsa neden ?
1. Ben 1 evimi kiraya verdiğimde kiracıya, "evi şimdi veriyorum 1 sene sonra aldığımda içinde buzdolabı, televizyon, koltuk takımı ve yatakla geri vereceksin" veya "1 sene sonunda bana 2 ev vereceksin" dersem gerçekten de faizle kiraya vermek aynı anlama gelir. Demek ki borç ve kira mantık olarak benziyorlar birbirlerine, faiz ile kira ise benzemiyor. Zaten kira sadece (taşınabilir veya taşınamaz)mallar için kullanılır, para kiraya verilmez borca verilir. İnternette bu kadar basit açıklama bulamazsınız, çoğu açıklama zorlama mantıkla verilmiş.

2.Faizsiz banka söylemine katılmadığımı yukarıda ben de belirttim, tamamen üç kâğıt. Faizsiz banka olmaz mı olur, ama müşteriye sürekli (az da olsa) zarar ettirerek olur, yatırım falan da hikaye, hangi yatırım varmış her zaman kazandıran:) Bu konuda haklısınız.

teote

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bankaya faize para yatirinca da para aliyorsun, evini kiraya verince de para aliyorsun. Evi kiralayinca buzdolabi almiyorsun ama buzdolabini satin alacak para aliyorsun . Sonucta senin olan birseyi baskasina al kullan diye kiraliyorsun. (Tefecilikten bahsetmiyorum , o kuralli olmayan bir durum.) Faiz gunahsa ev kiralamak ta gunah gibime geliyor. Bazi evlerde mulk Allahin yazar. O zaman niye kiraya veriliyor? Muhtac olan birine ver.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bankaya faize para yatirinca da para aliyorsun, evini kiraya verince de para aliyorsun. Evi kiralayinca buzdolabi almiyorsun ama buzdolabini satin alacak para aliyorsun . Sonucta senin olan birseyi baskasina al kullan diye kiraliyorsun. (Tefecilikten bahsetmiyorum , o kuralli olmayan bir durum.) Faiz gunahsa ev kiralamak ta gunah gibime geliyor. Bazi evlerde mulk Allahin yazar. O zaman niye kiraya veriliyor? Muhtac olan birine ver.
Evimi kiraya verdiğimde kirayı alan adam değeri kadar faydalanıyor. Ev kirasına 100 lira veren adam o evde oturuyor, faydalanıyor. Faizde 100 liralık fayda alan adam geri 120 lira veriyor, fayda yok üstüne zarar var. Kira fiyatlarının haksızlık derecesinde fazla olması vs. başka konu, orada da adaletsizlik hatta kul hakkı yeme olabilir. Ama kiranın kendisi doğrudan zarar değil, faizin kendisi tanım itibariyle zarar.
Bankaya faize para yatıran adam faydalanırken, diğer borç alan adam zarar görüyor. Oysa kirada her iki taraf da fayda görüyor.
Faizin yasaklanmasının sebeplerinden biri müslümanların birbirlerine zarar vermesini önlemek, örneğin yabancı memlekette yabancılara faizle borç para verilebiliyor. Bunların daha çok fazla detayı var, isteyen gerekli kaynaklara bakıp öğrenebilir.
Mülk her hâlükarda Allah'ın, mülk benim olsa benden hiç ayrılmazdı öldüğümde de gelirdi. Gelmediğine göre mülkün sahibi ben değilim. Ancak Allah'ın yarattıklarına hayat boyunca sahip olabiliriz. Aksi mantıkta hiç kimse mal mülk edinemez, kiraya vermeyi bırakalım kendimiz bile kullanamayız :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Faiz neden haramdır?
Çok basit. Para üzerinden para kazanıyorsun, ancak banka senin paranla bir üretim falan yapıp kârını vermiyor. Ülkede yaşayan 80 milyon insanın cebinden dolaylı olarak çaldığının bir kısmını sana faiz diye veriyor. Sözde faizsiz bankacılık yapanlar var, ama yalan dolan. Bir de bir zamanlar kâr ortaklığı deyip milletin cebinden para alıp dolandıran sürüyle holding vardı. Sonuç olarak, yata yata, paradan para kazanmanın helâl bir yolu yok.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bir silahın varsa banka soyabilirsin.
Bir bankan varsa herkesi soyabilirsin.

Budur!
Bunca açıklamanın tek cümlelik özeti.
Rivayet edilir ki Hz. Mevlana Yunus Emreye o muhteşem eseri olan Mesneviyi nasıl bulduğunu sorar.
Yunus da bu güzel kardeşimizin yaptığı gibi koca Mesneviyi tek cümleye sığdırır: "Eğer Mesneviyi yazma görevi bana verilmiş olsaydı, 'Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm' derdim." demişti. :)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Faiz haramdır. Ancak bu dönemde banka kullanmamak imkansıza yakın bir şey.

Banka kullanmamamız lazım dersek, Paypal'ın kapatılmasına nasıl yaklaşacağız?

Siz kazandığınız helal paraya faiz katmamaya, kredi çekmemeye gayret edin. Dinimiz bizi hayattan soyutlaştırmıyor. Bir şekilde yaşamamamız lazım, keşke biri çıksa ve buna uygun bir ekonomik sistem oluştursa bu durumdan şikayet etmek yerine.

Ben size Enpara öneririm hocam, yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım. Hesap işletim ücreti, havale eft ücreti gibi şeylerle paramı da gasp etmiyorlar.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ben size Enpara öneririm hocam, yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım. Hesap işletim ücreti, havale eft ücreti gibi şeylerle paramı da gasp etmiyorlar.

Furkanım şundan bahsetsene biraz, nedir ne değildir, nasıl kullanıyorsun?
Mesela hesap açma, mevduat, kredi gibi normal bankacılık işlemleri olmuyor mu?