Türkiyede gerçek müslüman sayısı

Bu konuyu okuyanlar

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Hep islam ülkesi olduğumuz söyleniyor fakat bu buyuk bir yalan

Halkın %75i namaz kılmıyor,oruç tutmuyor

Bence Turkiyede hakiki musluman sayısı 5 milyonu geçmez.

İnsanların çoğu islamdan uzak hayat yaşıyorlar.

Sanki hiç ölmeyeceklermiş gibi dünyayı sahiplenmişler.

Öyle bir zamandayız ki, faiz yemek, hak yemek, zina etmek gayet normal karşılanıyor.

Herkesin derdi para olmuş.

Put edinmişler kendilerine

Para için hak yiyorlar,adam ölduruyorlar, hatta küfre giden, dinini satan bilen çok.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Eskiden tam anlamıyla büyük bir İslam ülkesiydik. Haksızlık adaletsizlik yoktu hak isteyene hak verilirdi. Bunlar geçmişte kaldı ne yazık ki ama şimdilerde bunu elimizden geldiğince düzene almaya çalışıyoruz bazen zaman tersine akar unutulur yada unutturulur.
Kimin nasıl müslüman olması gerektiğine bakacağımıza önce bi dönüp kendimizde eksik veya kusura bakacağız başkalarında olduğunu düşündüğümüz sorumsuzluk belki bizde vardır. Kimsenin neler yaşadığını bilmeden yargılamamak gerekir. Önce dönüp kendimize bakalım.

İsyankar97

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Toplum çok ama çok bozuldu, insanlar kapitalizmin kölesi oldular. Manevi değerler yitirildi.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Asrı Saadet müslümanını artık bulamazsın güzel kardeşim.

Mısırlı bir ziraat profesörü yeni zirai gelişmeleri inceleyip hükümete rapor yazmak amacıyla görevlendirilmiş. Adam gidip bir kaç ay kaldıktan sonra raporunu yazıp dönmüş. Kahire havaalanına indikten sonra bir gazeteci merakla sorar: "Efendim, Hollanda'da nasıl bir izlenip edindiniz, bize anlatır mısınız?"

Cevap vermiş hoca: "İşin teknik kısmını hükümete arzedicem, ama asıl şunu size söylemek isterim. 'Hollandayı gezdim, İslâm'ı gördüm, Müslüman göremedim. Kahireye gelince de Müslüman gördüm, İslâm'ı göremedim!"

İşte bütün mesele bu... İSLÂMSIZ MÜSLÜMAN!

Mevlam encamımızı hayreylesin.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Gerçek müslüman

Öyle bir zamandayız ki, faiz yemek, hak yemek, zina etmek gayet normal karşılanıyor.

Para için hak yiyorlar,adam ölduruyorlar, hatta küfre giden, dinini satan bilen çok.

%75 i namaz kılmıyor demek ağır itham ben araştırmalarda %46 görmüştüm.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Öncelikle bence "Müslüman ülke" tanımı biraz yanlış bir kavram. Söylenme nedeni ve amacı belli halk Müslüman olduğu için söylenmiş. Ama Müslüman bir ülkede yaşıyoruz halkın çoğu namaz kılmıyor dersek yanlış olur, çünkü devletlerin dini olmaz halkların dini olur. Konuya dönecek olursak; insanlar dinini bilmiyor bu çok büyük bir problem. Bugün Allah'ın emirlerini, yasaklarını tam olarak bilmeyen Müslümanlar var. Peygamber Efendimiz Müslüman eline, beline, diline hakim olan kişidir demiş. Bugün kaç Müslüman bunların hepsine hakim? Az çok az insan. Kişi kendinden sorumludur bunu unutmamalıyız. Peygamber Efendimiz Medine'de üç farklı dine mensup insanlarla birlikte yaşadı. Allah ayette diyor ki "senin güzel ahlakın olmasaydı bu kadar insanı yanına toplayamazdın" bizim daha kendi insanımıza sabrımız yok. Sırf bize uymuyor diye insanları günahkar ilan ediyoruz. Bu yüzden Müslümanlar önce dinini öğrenmeli.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
bende haber filan sandıydım, dedim biri saymış herhalde. Hayallerim suya düştü.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Öncelikle bence "Müslüman ülke" tanımı biraz yanlış bir kavram. Söylenme nedeni ve amacı belli halk Müslüman olduğu için söylenmiş. Ama Müslüman bir ülkede yaşıyoruz halkın çoğu namaz kılmıyor dersek yanlış olur, çünkü devletlerin dini olmaz halkların dini olur. Konuya dönecek olursak; insanlar dinini bilmiyor bu çok büyük bir problem. Bugün Allah'ın emirlerini, yasaklarını tam olarak bilmeyen Müslümanlar var. Peygamber Efendimiz Müslüman eline, beline, diline hakim olan kişidir demiş. Bugün kaç Müslüman bunların hepsine hakim? Az çok az insan. Kişi kendinden sorumludur bunu unutmamalıyız. Peygamber Efendimiz Medine'de üç farklı dine mensup insanlarla birlikte yaşadı. Allah ayette diyor ki "senin güzel ahlakın olmasaydı bu kadar insanı yanına toplayamazdın" bizim daha kendi insanımıza sabrımız yok. Sırf bize uymuyor diye insanları günahkar ilan ediyoruz. Bu yüzden Müslümanlar önce dinini öğrenmeli.

Devletin dini olur neden olmasın?

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ha müneccimsen başka tabi...
Ben müneccim filan değilim. Ancak devletler kendi iradelerine sahip değildir. Devlet yönetenlerin yani insanların dini olur. Devletler kurumdur, devletin bir insana benzetilmesi onun da insanlar gibi dini olduğu anlamına gelmez.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933

O %75 insan benim kalbim temiz diyenler :) Şöyle bir gerçekte var namaz kılan, oruç tutan yobazlar da var bence sayıları da pek az da değil her türlü belden aşağı düşünce onlarda haberlerde neler görüyoruz.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
devletin dini olmaz ki Laik devlet her vatandaşına eşit mesafede olur ...

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Ben müneccim filan değilim. Ancak devletler kendi iradelerine sahip değildir. Devlet yönetenlerin yani insanların dini olur. Devletler kurumdur, devletin bir insana benzetilmesi onun da insanlar gibi dini olduğu anlamına gelmez.
Böyle düsünebilirsin lakin Cumhuriyet kurulduğunda bile bu devletin resmi dini vardı sonra kaldırıldı.Herkes takva sahibi,Alim,Allame olmak zorunda değil müslumansa müslümandır.
Kelimei şahadeti tevhidi Hz. Muhammed S.A.V i son peygamber olduğunu kabul etmiş
dili kalbi ile tasdiklemişler müslümandır.
TEKFİR etmek son derece tehlikeli
Sünni toplumlarda olmayan bir davranıştır ve kafir diyen kafir olur hadisi şerifine atfen insanı din dairesinden çikarabilir.
İnsanları Cumhuriyet eko sisteminde 4/4 lük tavka Alim olmasini istemek hayalcilikten başka bir şey olamaz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Devletlerin dini olabilir, hatta tamamiyle din temelli kurulan nice büyük devlet vardır tarihte. Esas anlaşılması gereken "Laik" devletlerin resmi olarak dini olmaz.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324

Bilemedin Confi!
Eğer geçmişten günümüze ülkelerin sosyolojik tarihini okursan Türkiye'nin bu konuda arka sıralarda olduğunu göreceksin. Lâik olmak ile Lâikçi olmak arasındaki nüansı farkedersen bunu çok daha rahat görebilirsin.

Bence dünyanın gelmiş geçmiş en lâik ülkesi Osmanlıdır. Eğer bugünkü anladığımız manada lâik kavramının jargonuyla bakarsan bunun böyle olduğunu çok rahat görebilirsin. Bir şartla, ideolojik gözlükle değil, objektif bir bakış açısıyla bakman şartıyla...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Türkiye'deki müslüman sayısını sorgulamak isyankar kardeşim doğru mu sence? Hem esas olan İslam olan değil mümin olanlardır ALLAH için. Dinin ve paranın kimde olduğu belli olmaz derler ya, istisnalar hariç çoğunluğa uyar.

Ha bişey daha dicem, inşAllah bu sorulara aldığın cevaplar ile gönlün birazcık da olsa ısınır herhalde isyanın olmadığı bir dünya hayatına :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Osmanlı dini olarak İslamiyeti esas alan bir imparatorluk değil miydi hocam? Nasıl oluyor da laiklik ile alakası olabiliyor? @|SeYYaH|

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
nüfususun %99'u Müslüman Türkiye'nin bu net değer her cuma Namazında Cami'lere bakın görün işkembeden sallamayın boşu boşuna günaha girmeyin.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Bende katılıyorum. Lakin...,
Size bir sualim var: Bu güne kadar ezelden beri dünyanın en lâik ülkesi hangisidir diye sormak istiyorum. Daha doğrusu lâikliği hakkıyla uygulamış ve yaşamış olan ülke?
Eski Türkiye diye cevap veriyorum . Evet tam tamına laik değildi ama bu kadar yobaz ve sığ da değildi ..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Eski Türkiye diye cevap veriyorum . Evet tam tamına laik değildi ama bu kadar yobaz ve sığ da değildi ..

Eski Türkiye!
İyiymiş.. :)
Mesela ikna odaları gibi, koca ülkenin açık bir hapishaneye döndürülmesi gibi...
Yok, daha diyeceğim sözüm yok.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ben peygamber efendimizin yönettiği ilk İslam Devleti olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa işi ehline verin hadisi tam da bu konu ile ilgili. Müslüman olmamasına rağmen devletin önemli bir kolunu yönetmiş insanlar var o dönem.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Eski Türkiye!
İyiymiş.. :)
Mesela ikna odaları gibi, koca ülkenin açık bir hapishaneye döndürülmesi gibi...
Yok, daha diyeceğim sözüm yok.
Kim ne derse desin 90 lar kadar güzel temiz saf bir Türkiye'yi daha zor görürüz Sivas katliamını yapanlar destekleyenler , sırf dogrular söylendi diye öldürülen gazeticilerin katillerini saymazsak 90 lar gayet güzeldi . Bugün o katliamcilar sabah camiye gidip akşam pavyon dan çıkıyor .. söylenecek çok şey var da burası forum.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Yav bırakın bunları. Laik bir ülkede yaşıyoruz. İnsanlar neye isterse ona inanır yaomayın. Kimseye zorla namaz kıldıramassın. Kimseyi zorla camiye götüremessin. Kendi isteği olmadığı sürece önemi yok.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yav bırakın bunları. Laik bir ülkede yaşıyoruz. İnsanlar neye isterse ona inanır yaomayın. Kimseye zorla namaz kıldıramassın. Kimseyi zorla camiye götüremessin. Kendi isteği olmadığı sürece önemi yok.

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Sivas katliamını yapanlar destekleyenler

Alevi inancına mensup birisiniz belli ki. Ben her ne kadar sünni olsam da alevi kardeşlerimle her zaman çok iyi iletişim kurabilmiş, onlarla sevgi ve muhabbet odaklı çok güzel dostluklar kurabilmiş biriyimdir. Söylemek istediğim şu: Sivas olayları hem alevileri, hem sünnileri vurmuş, her iki tarafın da büyük mağduriyetine yol açmış bir derin devlet operasyonudur. Burada kazanan tek kesim vardır, ülkenin kaotik bir ortama evrilmesine sevinen vatan ve millet düşmanlarıdır. Yahu güzel kardeşim, sünnilerin nasıl bir kazancı olabilir ki öldürsünler o masum insanları? Hepsi de sanatçı olan aydın insanların ölümünün inançlı insanlara nasıl bir getirisi olabilir ki? İnan bana çoğunluk alevi kardeşlerimiz bunu anladılar, belki geç de olsa farkına vardılar bunun. Toz duman geçip de flu ortam dağılınca o insanlar da ayıktılar, gerçeği gördüler. Mesela o zamanlar Refah Partisi içine sızmış sakallı bir hain vazifesini yapıp memleketi birbirine kattıktan sonra ortalıktan kayboldu ve bir daha onu ne Sivasta ne başka yerde gören olmadı.

Bu arada Alevi kardeşlerimizden az bir kesim de ne yazık ki sünniler üzerine atılan bu çamurun gerçek mahiyetini kabullenmek istemedi bir türlü. Tıpkı sizin gibi. Size bu konularda yazabileceğim o kadar şey var ki... Ta çocukluğumdan biliyorum, hem bizi sizin hakkınızda, sizleri de bizim hakkımızda ne kadar yanlış bilgilerle doldurdular. Bizi birbirimize düşman ettiler maalesef. Mesela bizleri size Hz. Hüseyin efendimizi kesen kaatiller olarak, sizi de bize mum söndü yapan -haşa- gâvurlar olarak tanıttılar. Büyüyünce ve bilgi iyice yaygınlaşınca öğrendik ki, ne biz hz. Hüseyin efendimizi kesen kaatilleriz, ne de sizin insanlarınız müm söndü yapan insanlardınız. Bizler hz. Hüseyin efendimizi bırakın kesmeyi en az sizler kadar seven, hürmet eden insanlardık, keza sizler de en az bizler gibi namuslu tertemiz insanlardınız. Kandırılmıştık yani. Lütfen güzel kardeşim artık sizler de bunu görün ve bu gereksiz düşmanlıktan vazgeçin. Zira bu durumdan kazanan ne sizlersiniz, ne bizler, ne de vatan memlekettir. Sadece bu ülkeyi düşmanlık eden vatan hainleridir. Ben bir sünni olarak alevileri seviyorum ve kardeşim olarak görüyorum; Sizin gibi düşünenler bunu kabul etmese dahi! Sevgilerimle, Allaha emanet olun.

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
İsterse ateist olsunlar umrumda bile değil yeterki insan olsunlar. Ne insanlar gördük sözde müslüman ama tecavüz eden insan öldüren evde eşine dayak atan. O gavur diye küçümsedikleri insanlar bile çok daha merhametli namuslu.