Türkiye bu oyunu biliyor!

Bu konuyu okuyanlar

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Canlı yayında ilginç şov ! - VideoAvrupa görmüş bir aydın (!) olarak din üzerine ahkamlar kesiyor ve memleketimizin insanına nasihatlarda bulunuyor. İşte ekranların yeni figürünün ilginç şovu...
28 Şubat sürecinde Türkiye benzerlerini çok izledi. Bazı şahıslar dindar insanları kötülemek için sokaklara salındı, bazıları da sözde dinde reform deyişleriyle ekranlara koştu. İşte benzer durumlardan biri de son günlerde cereyan ediyor.

Adı Rabia Kazan. Daha önce Papa suikasti tetikçisi Mehmet Ali Ağca'nın nişanlısı olarak gündeme gelmişti. O zaman başörtülüyordu. Ağca'yla nişanlı sıfatıyla cezaevinde görüştü. Ama ilginçtir sonra da gidip İtalyan Kominist Partisinden bir avukatla evlendi.

Ardından açıldı. Bu defa da başörtüsünü çıkardı şok pozlar verdi diye gazetelere konu, televizyonlara konuk oldu. En son da Star Televizyonu Ana Haber Bülteni'nde göründü. Avrupa görmüş aydınlanmış bir kişi olarak çıkmıştı ekrana ve başörtüsü konusunda milleti aydınlatmak için oradaydı.

İtalyan kocasının yanında yaşayan Kazan'ın ekrandaki şovu ilginçti. Kazan "fetvayı" verdi, genç kızları başörtüsü takmamaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Sırf Kur'an-ı Türkçe okudum, başörtüsünü göremedim dediği için de tehdit edildiğini ileri sürdü.

Gonca Kuriş örneği boşuna değildi. Kazan onun gibi dinde reform söylemleriyle daha çok ekranlarda görüneceği sinyalini, bana birşey olursa da bunu dindarlar yapmıştır mesajını verdi. Ancak Kuriş'i de 28 Şubat'ı hazırlayanlar öne çıkarmış, Ergenekon'un taşeron örgütü olduğu ileri sürülen Hizbulvahşet tarafından da vahşice katledilmişti.

İlginç olansa Din alanında ahkamlar kesen, fetvalar verip insanları aydınlatmaya çalıştığını ileri süren kişi, program boyunca bir kere Allah demedi.

Rabia Kazan'ın durumu 28 Şubat sürecinde yaşananları bir kez daha hatırlattı. Acaba yine memleketin muhafazakar insanlarını sindirmek ve karalamak için yeni bir oyun mu oynanıyor sorusunu akla getirdi.

Kaynak ve Video İçin:
Canlı yayında ilginç şov ! - Video

firat.tuzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
ilk tv ye çıktığında anlamıştım ne olucağını. kadın televizyonda resmen gözleri ile eritiyordu karşısındakini.

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Dün bu kadına anlam veremedim. Aslında yanlış konuşmadı.

Benim aldığım mesaj Kur'an'ı Kerim'in neden Türkçe değil de Arapça okunduğu sorusuydu.

Okuyana engel yok tabi. Ancak çoğu kişi okumuyor. O yüzden de bilmiyor.

Dokunduğu nokta çok hassas bir nokta. En ufak bir yanlış anlaşılma tamamen anlamamıza neden olur.

Ben bu kadını savunmuyorum. Ancak, Kur'an'ı Kerim de saçınızı kapatacaksınız diye birşeyin olmadığını, sadece mahrem yerlerin kapatılacağının söylendiğini biliyorum.

Unutmayın!!! Kılda keramet olsaydı Allah keçiye yağdırmazdı.

Amanyak

Asistan
Reaksiyon puanı
1
açıkca fikrini savunan insanlara eyvAllah ama affedersiniz de bu ne lan çık açıkca fikrini söyle be kardeşim televizyonda tiyatro oynamaya ne gerek var !..

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Darbecileri eleştiren emekli bir asker şöyle demişti. "Darbe yapmak akıl gerektirir hiç endişelenmeyin bu akılsızlar bir şey yapamazlar" diye.. Gerçektende önceleri bol bol izlediğimiz ve halen taze olan mevzuyu ısıtıp tekrar önümüze koyuyorlar. Şu Rabia denen kadın kendinden öncekinin yeni versiyonu bakalım neler göreceğiz. Ama YEMEDİK!

tipitip

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Psikolojisi bozulmuş bi kadın.Türkçesini okuyun demiş ama kendisi henüz okumaya başlayamamış gibi bir hali var.Yada millete fetva veriyo türkçesini okuyun ananelerimizden duyduklarımız yanlış diye, siz kendiniz okuyun anlayın diye ama kendisi anlayamamış henüz.

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Benim aldığım mesaj Kur'an'ı Kerim'in neden Türkçe değil de Arapça okunduğu sorusuydu.

Dokunduğu nokta çok hassas bir nokta. En ufak bir yanlış anlaşılma tamamen anlamamıza neden olur.

Ben bu kadını savunmuyorum. Ancak, Kur'an'ı Kerim de saçınızı kapatacaksınız diye birşeyin olmadığını, sadece mahrem yerlerin kapatılacağının söylendiğini biliyorum.

Başörtüsü, kadını, erkek bakışlarından koruyarak ve cinsiyetler arasındaki sınırları belirleyerek, mahrem alanı, yasak koyarak çizmektedir. Zira cemaatin birliği, erkeğin şerefine bağlıdır ki, bunun da ölçüsü kadının mahrem alanda korunan namusudur.

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Bu kadının fikriyle Zikri bir diilki Kapalı ama*****gibi hareket ediyor...

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92

şu son cümlen çık dikkatimi çekti. hata beni biraz kızdırdıda diyebiliriim.

bu güne kadar başörtüsüne dil uzatan, saçın görünmesinin o kadarda nemli olmadığını söyleyen çok kişi duydumda "Kılda keramet olsaydı Allah keçiye yağdırmazdı" gibi tuhaf bir mantık görüteni ilk defa gördüm.

Unutma bu ve Fadime şahin olayı "laikci darbecilerin" kirli siyasetidir. ve Dünya dündüğü sürece bu Kirdende kurtulamayacaklardır.

mart_1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Canlı yayında ilginç şov ! - VideoAvrupa görmüş bir aydın (!) olarak din üzerine ahkamlar kesiyor ve memleketimizin insanına nasihatlarda bulunuyor. İşte ekranların yeni figürünün ilginç şovu...
28 Şubat sürecinde Türkiye benzerlerini çok izledi. Bazı şahıslar dindar insanları kötülemek için sokaklara salındı, bazıları da sözde dinde reform deyişleriyle ekranlara koştu. İşte benzer durumlardan biri de son günlerde cereyan ediyor.

Adı Rabia Kazan. Daha önce Papa suikasti tetikçisi Mehmet Ali Ağca'nın nişanlısı olarak gündeme gelmişti. O zaman başörtülüyordu. Ağca'yla nişanlı sıfatıyla cezaevinde görüştü. Ama ilginçtir sonra da gidip İtalyan Kominist Partisinden bir avukatla evlendi.

Ardından açıldı. Bu defa da başörtüsünü çıkardı şok pozlar verdi diye gazetelere konu, televizyonlara konuk oldu. En son da Star Televizyonu Ana Haber Bülteni'nde göründü. Avrupa görmüş aydınlanmış bir kişi olarak çıkmıştı ekrana ve başörtüsü konusunda milleti aydınlatmak için oradaydı.

İtalyan kocasının yanında yaşayan Kazan'ın ekrandaki şovu ilginçti. Kazan "fetvayı" verdi, genç kızları başörtüsü takmamaları konusunda ikna etmeye çalıştı. Sırf Kur'an-ı Türkçe okudum, başörtüsünü göremedim dediği için de tehdit edildiğini ileri sürdü.

Gonca Kuriş örneği boşuna değildi. Kazan onun gibi dinde reform söylemleriyle daha çok ekranlarda görüneceği sinyalini, bana birşey olursa da bunu dindarlar yapmıştır mesajını verdi. Ancak Kuriş'i de 28 Şubat'ı hazırlayanlar öne çıkarmış, Ergenekon'un taşeron örgütü olduğu ileri sürülen Hizbulvahşet tarafından da vahşice katledilmişti.

İlginç olansa Din alanında ahkamlar kesen, fetvalar verip insanları aydınlatmaya çalıştığını ileri süren kişi, program boyunca bir kere Allah demedi.

Rabia Kazan'ın durumu 28 Şubat sürecinde yaşananları bir kez daha hatırlattı. Acaba yine memleketin muhafazakar insanlarını sindirmek ve karalamak için yeni bir oyun mu oynanıyor sorusunu akla getirdi.

Kaynak ve Video İçin:
Canlı yayında ilginç şov ! - Video
ben bı bolumunu alamk ıstıyrdm ama hepsı geldı:Dewt hep tanrı dıye konustu benımde dıkkatımı cekmedı...

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Başörtüsü, kadını, erkek bakışlarından koruyarak ve cinsiyetler arasındaki sınırları belirleyerek, mahrem alanı, yasak koyarak çizmektedir. Zira cemaatin birliği, erkeğin şerefine bağlıdır ki, bunun da ölçüsü kadının mahrem alanda korunan namusudur.

Arkadaşım 1400 yıl önceki arap toplumu ile aranda fark yoksa kapalı kadınları bile görmemenizde fayda var. Kadının saçını görerek mahrem alanını mı görmüş oluyorsun, her kes ayetleri kafasına göre yorumluyor ne güzel memleket.

Bahsedilan ayet Nur suresi 31.ayettir ve ben arapça bilen arkadaşlarıma büyüklerime sordum ki bunlar arasında hocalarda var hiçbiri orjinal arapça metinlerde başörtüsü tabirinin geçmediğini söylüyor.

Karışıklığın çıkma nedeni o ayetin orjinalinde geçen HIMAR kelimesinden kaynaklanıyor, bu sözcük örtü demektir, fakat masa örtüsünede hımar denir elbise örtüsünede hımar denir başa örtülen de hımar'dır.

Fakat ayette baş örtüsü anlamı verebilmek için sözcüğün ’hımarü-re’s’ şeklinde geçmesi gerekiyor o zaman anlamı Baş örtüsü oluyor, bir çok kuran mealindeki baş örtüsü sözü olmayan bir şeyi eklemedir.

Ayet budur: Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar.

gördüğünüz gibi Baş örtüsü diye uydurulan bir şey yok. Zaten ayetin içinde ''kendiliğinden görünen hariç diyor'', aklı olan bi insan bunun ne demek olduğunu anlar.

QaFeİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
19

Keçilerde Mahrem Yerleri Diye Bişe Varmı

Sen Keçilerle İnsanları Nası Bir Tutarsın

Sözüm Meclisten Dışarı Zaten Ben Bu Tür Söylemlerde Bulunanlarda Bi İnanç Esikliği Gördüm

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32

Bende sana bir anlam veremedim açıkçası. Bende sana bir sözle seslenim o zaman madem sen kıldan tüyden girdin olaya;
"Aslında akıllı insandan değil Cahil insandan korkacaksın." senin olduğun gibi..
Kuran-ı Kerim'in zaten Türkçe mealleri mevcut. Neden Türkçe okunsun. Kaldıki herşeyin bir orjinalliği vardır ve bunun korunması çok değerlidir gereklidir. Sana anlayabileceğin en basitinden bir örnek vereyim: "mesela pc deki herhangi bi orjinallğin gitmesi??"
Kaldıki günümüze değişmeden gelen tek kitaptır ve öylede kalması gerekmekedir.​

kaldırım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım 1400 yıl önceki arap toplumu ile aranda fark yoksa kapalı kadınları bile görmemenizde fayda var. Kadının saçını görerek mahrem alanını mı görmüş oluyorsun, her kes ayetleri kafasına göre yorumluyor ne güzel memleket.

Bahsedilan ayet Nur suresi 31.ayettir ve ben arapça bilen arkadaşlarıma büyüklerime sordum ki bunlar arasında hocalarda var hiçbiri orjinal arapça metinlerde başörtüsü tabirinin geçmediğini söylüyor.

Karışıklığın çıkma nedeni o ayetin orjinalinde geçen HIMAR kelimesinden kaynaklanıyor, bu sözcük örtü demektir, fakat masa örtüsünede hımar denir elbise örtüsünede hımar denir başa örtülen de hımar'dır.

Fakat ayette baş örtüsü anlamı verebilmek için sözcüğün ’hımarü-re’s’ şeklinde geçmesi gerekiyor o zaman anlamı Baş örtüsü oluyor, bir çok kuran mealindeki baş örtüsü sözü olmayan bir şeyi eklemedir.

Ayet budur: Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar.

gördüğünüz gibi Baş örtüsü diye uydurulan bir şey yok. Zaten ayetin içinde ''kendiliğinden görünen hariç diyor'', aklı olan bi insan bunun ne demek olduğunu anlar.

31-Mü’min kadınlara da söyle; gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar;(1) (el, yüz gibi) görünen kısımları müstesnâ, ziynetlerini göstermesinler ve başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar!(2) Ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kendi kadınları (Müslüman kadınlar) veya sâhib oldukları câriyeleri veya (pek yaşlı olmakla) kadınlara karşı şehvetleri olmayan erkek hizmetçiler veya kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler!
Gizlemekte oldukları ziynetleri bilinsin diye ayaklarını (yere) vurmasınlar! Ey mü’minler! Hep birlikte Allah’a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz.

Türkiye ve dünyaca kabul görmüş bir mealden alınmıştır.

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Benim mesajım o kadar değildi. Moderatör kesmiş mesajımı. Ya niye böyle yapılıyor. Mesajda uygunsuz içerik yoktu. E Madem keseceksin hepsini kes. Benim söylemek istediğim yeri kesmiş. Şimdi tekrar yazıyorum:

<SPAN style="COLOR: black"><FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Keçilerde Mahrem Yerleri Diye Bişe Varmı

Sen Keçilerle İnsanları Nası Bir Tutarsın

Sözüm Meclisten Dışarı Zaten Ben Bu Tür Söylemlerde Bulunanlarda Bi İnanç Esikliği Gördüm

Allah bize bu aklı boşa vermedi. Düşünün yorumlayın diye verdi. Düşünmeyen yorumlamayan adam her zaman başkalarının buyruğunun altında yaşamaya mahkumdur. Kıl sonuçta işte saç. Sen saç gördüğünde tahrik oluyor musun? Ya da kıl görmeyle tahrik olunur mu? Olunursa bunun adı ne olur? Azıcık düşünün be kardeşim. Ha sen bu lafları bana söyledin ya, benim inancıma laf ettin ya, işte yanlış yaptın. Bu ülkede din ve inanç özgürlüğü var kim neye inanmak isterse ona inanır. Seni kastetmiyorum; çoğu adam gibi gösteriş yapmıyorum, inanırken ibadet ederken. Bunun da zaten böylesi makbuldür. Lafta sözde Müslüman olmuyorum ben. Ben yaptıklarımla davranışlarımla ibadetimle Müslüman'ım. Eleştirin için teşekkürü borç bilirim.

Uba

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Elin italyanı ile evlenmiş, çıkmış birde doğanın kanalında fetva veriyor, sen kimsin be ! Provakosyan olduğu her yerinden anlaşılıyor.

Bi yorumcu kardeş neden arapça okunuyor demiş? Öyle anlaşılmıyor demiş.

Kardeş, sen kur'anı anlamak için , ne yazdığını öğrenmek için açıp Türkçe mealini okuyabilirsin, burada problem yok. Ancak farz ve sünnet ibadetlerini yapacağın zaman Peygamberin buyurduğu şekilde, yani orijinal dilinde yapmak zorundasın. Diyelim ki sen yurt dışında bir yere gittin, oradakiler afrika dili ile ezan okusa anlyabilirmisin ? Yada namaz kıldırırken afrikaca bir şeyler söylese imam, sen onun arkasında durduğunda onun dediklerini tatbik edebilirmisin ? Belki adam haşa ALLAH azze ve celleye şirk koşan bir şey diyordur nereden bilebilirsin ?

Baş örtüsü hakkında herkes birşeylşer konuşuyor, görüldüğü gibi İlmi bir bilgisi yada kariyeri olmayan birisi bile çıkıp konuşuyor, hatta neden taktığını bile bilmiyorum diyor, bu demesinin sebebi sanki aile büyükleri zoru ile başını örtüyormuş havası vermek. Onun başını zorla örttüren birisi onu o televizyona dahi çıkarttırmaz.

Doğan ve kanalları var güçleri ile provakasyon yayın yapmaya devam ediyorlar. Etsinler bakalım, ALLAH'a (azze ve celle) karşı onların ne gücü olabilir ki?

Baş örtüsüne dönersek, Örtünme ile alakalı ayet Nur süresi 31. Ayettir ve orda ki ayette örtülerinin yaka üstlerini kapatacak şekilde salınması emredilmiştir.

Ülkemizin Fetva verme yetkisi olan Diyanet'in mealide bu şekildir.

Mü&#8217;min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü&#8217;minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Bu fetva ve meal üzerine kimsenin söz söyleme hakkı yokturdur. Söyleyecek olan varsada ilmi bilgisini ve eğitimini(Üniversite veya başka bir ilmi merkez) yazsın ve yazacaklarını da İlmi kaynaklar ile yazsın.

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Fakat ayette baş örtüsü anlamı verebilmek için sözcüğün &#8217;hımarü-re&#8217;s&#8217; şeklinde geçmesi gerekiyor o zaman anlamı Baş örtüsü oluyor, bir çok kuran mealindeki baş örtüsü sözü olmayan bir şeyi eklemedir.

Öncelikle moderatörden özür diliyorum. Sorun benim kopyalama/yapıştırma işleminden kaynaklanıyormuş. Umarım şimdi bu işlemi doğru yapıyorumdur:
RockHan'a cevaptır:

Öceki mesajım eksik gitmiş arkadaşım, cevabım şöyleydi:

Kur'an-ı Kerim'de başörtüsü geçmektedir: &#8220;Kadınlar, başörtülerini, yakalarının üstlerini örtecek şekilde bağlasınlar.&#8221; (Nur Suresi, 31) mealindeki bu âyette geçen &#8220;humur&#8221; kelimesi, başörtüsü manasına gelen &#8220;hımâr&#8221; kelimesinin çoğuludur.

&#8220;Kur'an'da geçen hımâr kelimesi yalnızca örtü manasına gelir, başörtüsü manasına gelmez&#8221; diyenler kesinlikle yanılıyorlar. Çünkü bu kelimenin kökünde &#8220;örtme, karışma, yaklaşma&#8221; gibi manalar varsa da, kökten alınmış farklı kelimelerin (şekillerin) de farklı manaları vardır. Mesela aynı kökten gelen &#8220;hamr&#8221;, şarap, &#8220;hamîr&#8221;, hamur mayası, &#8220;humâr&#8221; akşamdan kalma hali manalarına gelir. Tartışma konumuz olan &#8220;hımâr&#8221; da başörtüsü ve vücudun bütününü örten örtü manalarında kullanılmıştır.

31- Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz."

jungeman

Müdavim
Reaksiyon puanı
67
Bende sana bir anlam veremedim açıkçası. Bende sana bir sözle seslenim o zaman madem sen kıldan tüyden girdin olaya;
"Aslında akıllı insandan değil Cahil insandan korkacaksın." senin olduğun gibi..
Kuran-ı Kerim'in zaten Türkçe mealleri mevcut. Neden Türkçe okunsun. Kaldıki herşeyin bir orjinalliği vardır ve bunun korunması çok değerlidir gereklidir. Sana anlayabileceğin en basitinden bir örnek vereyim: "mesela pc deki herhangi bi orjinallğin gitmesi??"
Kaldıki günümüze değişmeden gelen tek kitaptır ve öylede kalması gerekmekedir.​

Sen beni yanlış anlamışsın. Diyorum ki evlerimizde O değerli kitabı okurken Türkçe'sini de okuyalım bilelim öğrenelim. Arapça'sı tabiki okunmadan olmaz. Allah Kelamı'dır ve Arapça'sını okumak sevaptır.

QaFeİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Allah bize bu aklı boşa vermedi. Düşünün yorumlayın diye verdi. Düşünmeyen yorumlamayan adam her zaman başkalarının buyruğunun altında yaşamaya mahkumdur. Kıl sonuçta işte saç. Sen saç gördüğünde tahrik oluyor musun? Ya da kıl görmeyle tahrik olunur mu? Olunursa bunun adı ne olur? Azıcık düşünün be kardeşim. Ha sen bu lafları bana söyledin ya, benim inancıma laf ettin ya, işte yanlış yaptın. Bu ülkede din ve inanç özgürlüğü var kim neye inanmak isterse ona inanır. Seni kastetmiyorum; çoğu adam gibi gösteriş yapmıyorum, inanırken ibadet ederken. Bunun da zaten böylesi makbuldür. Lafta sözde Müslüman olmuyorum ben. Ben yaptıklarımla davranışlarımla ibadetimle Müslüman'ım. Eleştirin için teşekkürü borç bilirim.

Ben Sna Söylemedim Onu Kardeşim Sözüm Meclisten Dışarı Ayrıca en Bu Tür Söylemlerde Bulunanlarda Bu Özllikleri Bulduğumu Söyledim Ben Seni Tanımıyorumki Sözüm Meclisten Dışarı Gerginleşmeyelim:wink:

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
mustafa sağ'ın evresel çağrı, kur'an meali çevirisinin önsözünde geleneksel çevirmenlerin ve yorumcuların birbirini taklit ederek 31. ayetini yanlış çevirdiğini iddia ettiği sure. iddia şöyle ;

"kuran ayetinde ’başörtüsü’ diye bir kelime geçmemektedir. buna rağmen tüm kuran tefsirlerinde ve çevirilerinde kuran ayeti ’başörtüsü’ olarak çevrilmiştir. halbuki ayette geçen "himar’ kelimesi ’baş örtmek’ anlamında değil, sadece ’örtmek’ anlamına gelmektedir. eğer, herhangi bir şey örtülecek ise. o şeyin vurgulanması gerekir. örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, başörtüsü dendiği zaman da "örtmek" ("hımar") kelimesinin yanına "baş" ("re’s") kelimesinin ’hımarü-re’s’ şeklinde gelmesi gerekir. ayetteki ’hımar’ (’örtü’) kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime ’cuyub’ kelimesidir ki, ’yaka’ veya ’göğüs’ anlamına gelir. çünkü, aynı kelime ’cuyub’ bir başka ayette (28:32) hz. musa’nın ’göğsüne/koynuna elini soktuğu’ şeklinde geçer. yani, ’cuyub’ kelimesi, ’hımar’ örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman ’bihumûrihinne ala cuyubihinne’ başını örtmek değil, ’göğsünün üzerini örtmek’ anlamına gelmektedir. geleneksel tüm yorumcular, kur’an ayetini bilimsel bakışla değil de, birbirlerini taklit edip, ’başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler’ diyerek ’felyedribne’ fiilini de ’örtsünler’ diye tercüme etmişlerdir. bu geleneksel yorumcular ’darabe’ kökünden gelen bu kelimeyi burada, ’başörtülerini örtsünler’ derken, bir başka yerde aynı ’darabe’ kelimesini ’kadınları dövün’ (bak. 4:34) diye çevirmişlerdir. özetle, kuran’ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan başörtüsü, kuran’ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleşmesinden kaynaklanmaktadır." (s. 373)
Kaynak: Baş örtmek İslam'ın emri mi? / Mustafa Sağ
BAŞ ÖRTMEK İSLAM’IN EMRİ Mİ - baş örtmek islam’ın emri mi

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Nur suresinin 30 ve 31. ayetlerinin iniş hikayesi herşeyi açıklıyor aslında:

Gerdanlık olayı

"Hz. Muhammed savaşa giderken genç karışı Aişe'yi yanında götürür ve Aişe gerdanlığını kaybeder, o ayet bunun üzerine gelir, öykü şudur:

"Hicretin 6'ncı yılında beni Mustalık kabilesine karşı bir sefer düzenlendi. Hz. Peygamber eşi Hz. Ayşe'yi de beraberinde götürmüştü. Seferden dönüşte, Medine'ye yakın bir yerde konaklandı. Hz. Ayşe, tabii ihtiyacını gidermek üzere birlikten uzaklaştı. Geri dönüşünde boynundaki ziynetini, gerdanlığını düşürdüğünü farketti. İhtiyacını giderdiği yere gitti. Aramaya başladı. Orada oyalandı. Geri döndüğünde kafilenin gittiğini gördü. Orada oturdu bekledi. Çünkü, o zaman kaybolanlar oturduğu yerde beklerdi. Derken, uyudu kaldı.

Bir süre sonra ordunun artçısı Safvan bin Muattıl geldi. Hz. Ayşe'yi gördü, kendi devesine bindirdi. Orduya ancak sabahleyin ortalık aydınlanıca ulaşabildiler. Kötü niyetli münafıklar, "Safvan ile Ayşe geceyi birlikte geçirdiler" diye iftira ettiler.

Hz. Peygamber, üzüntüsünden günlerce dışarı çıkmadı. Hz. Ayşe hastalandı ve baba evine gitti, orada kalmaya başladı. Safvan bir şiir ile kendisini suçlayan şair Hassan'ı kılıç ile vurup, yaraladı. Hazrec ve Evs kabileleleri az kalsın savaşa giriyorlardı. Hz.Peygamber yatıştırdı. Hz. Peygamber, sahabelerin ileri gelenlerine konu hakkında görüşlerini sordu. Hepsi konunun bir iftira olduğunu söylediler. Yalnız Hz. Ali, Hz.Peygamber'e Hz. Ayşe'yi boşamasını ima eden tavsiyede bulundu.

30 gün sonra Nur Suresi indi. Nur Suresi, iddiaların bir iftira olduğunu anlatıyor. Ayrıca, ziyneti, gerdanlığı yitirme konusu da dahil olmak üzere birçok meseleyi açıklığa kavuşturuyor. 30 ve 31'inci ayetler önceki ayetlerle birlikte bir bütünlük içinde sorunlara çözüm getiriyor.

Ayet diyor ki, "Örtünüzü veya başörtünüzü - iki anlama da gelir- göğüs değil, bu yakaların üzerine örtün", ziynetinizi kapatsın, gerdanlığı kapatsın, kimse görmesin. Ancak bu ziynetlerinizden görünenler müstesna yüzük gibi küpe gibi. Bunun dışında ziynetlerinizi göstermeyin.

...

Olay bu kadar açıkken, işi saçın bir telini bile göstermemeye getirip ve hatta Taliban rejiminde mevcut Burka uygulamasına kadar götüren Allah değil Allah'ın gücünü kuşanarak insanları yönetmek tesir altında tutmak isteyenlerdir diye düşünüyorum.

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
respector kardeşim keşke ayetleri "olmasını istedğin" şekilde değil "olması gereken" şekilde algılasan ve öyle kabul etsen... Senin dediğin yorumlar "zorlama" yorumlar.Biraz daha zorlarsan sanırım daha fazla sonuç elde edersin...

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
tam bir rezalet örneği. Aslında kadında suç yok onu konuşturanda suç var konuşmasına vesile olanda suç var. Sırf reyting uğruna bunların konuşmasına vesile olan tüm basın yayın kuruluşlarını kınıyorum.

Bu arada arkadaşlar siz birbirinize düştünüz gene konu beya sapacak gibi :)

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Elbette benim şuraya attığım iki mesajla doğru bildiğinizden vazgeçin demiyorum ama ben de aynı "zorlama"nın biraz da kasıtlı olarak yapılarak türbanın icat edildiğini düşünüyorum. Herkes kendi kalbinden ve aklından süzüleni alır.

Tüm bunların ötesinde, Kainatı kusursuzca yaratıp bu sonsuz yapının işleyişini sağlayacak kudrette bir yaratıcının "Tüm kadınlar kafasını kapatsın, aman erkekler görmesin!" diyebileceğini bir türlü içime sindiremiyorum.

Fakat elbette isteyen kapasın isteyen açsın başını ama bunu bir din kriteri haline getirmek ne derece doğru...?

zukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ozaman biraz daha zorlayalım namazı 5 vakit kılcaksın diyede bi ayet yok hadi yüklenin şimdi bana kafir dinsiz bilmem ne diye gösterin 5 olan ayeti

malatya

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Şaklaban bu kadın. 2 erkeği birbirine düşürür gözlere baksana. Dilde süper telefonda iş yapar.:)

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
müsliman kadın gayri müslim ile evlenemez bu kadının imalı şüpheliyken başörtüsü hakkında konuşması marangozun cerrahi ameliyat hakkında bilgi vermesine benziyor.
Diyanette efendimizin uygulamalarında, ve büyük islam alimlerin eserlerinde mutabık kalınan nokta başörtüsüdür.Dinimizin rehberi kuran kerimdir ve kuranın uygulamalı öğretmeni efendimizdir(s.a.v) peygsmberimiz bu şekilde olacak diyorsa bu şekilde olacak zira bizim beyinlerimizin sınırı var.Ve rabbim yani bize yarattığına inandığımız kudret bizi bizden iyi bilir.