Turkcell'den Alınma Samsung Galaxy Note 4 Cihazlara Lollipop Kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Ben dahil gördüğüm kadarıyla Note 4'leri Turkcell'den alan çok var. Henüz içerisinde Turkcell duvar kağıtları ve Turkcell uygulamaları bulunan ve Turkcell'den alınmış Note 4'lere Lollipop güncellemesi dağıtılmamıştır. Bunu sebebi ise Turkcell'in Samsung'a uygulamalarını ROM'a stock ettirmesidir. Note 4 kullanıcılar kulübünde arayıp bulması biraz zor olabiliyor sayfalar çabuk atlıyor v.s. O yüzden konuyu bu şekilde açıp Turkcell'in mağdur ettiği Note 4 kullanıcılarına bir kılavuz olmasını istedim.

İşlemler sırasında cihazınıza gelebilecek her türlü zarardan ShiftDelete.Net ve @2MYLMZ sorumlu değildir.

Bu işlemleri gerçekleştirirken cihaz hafızanızda bulunan tüm uygulamalar ve veriler silinecektir. Temiz kurulum açısından yedekleme yapmanızı tavsiye etmiyorum. Müzik, Resim ve önemli dosyalarınızı hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacımız olan yazılım ve programların listesi aşağıdaki gibidir;

* Windows İçin Samsung Driver İndir

* Odin 3.09 İndir

* Turkiye 4.4.4 CQ Romu İndir

* Polonya Romu İndir

Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey cihaz modelinizin mutlaka ve mutlaka N9100CQ olmasıdır.

Yukarıda Linki mevcut olan Samsung Driver'ını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Telefonunuzu 1 kere bilgisayara USB yoluyla bağlayın ki driverlar windows'a tanıtılsın, Diğer tüm dosyaları indirin.

Odin programını ve romları rar/zip'ten çıkartın. (Polonya Rom'u tek parça, Türkiye CQ Rom'u 5 Parçadır. Karıştırmamak adına CQ adında bir klasör açıp CQ romunu oraya çıkartın) Türkiye CQ romunda arşiv hatalı diyorsa farklı bir arşiv programı kullanın.

KURULUM

1)
Note 4 Cihazınızı kapatın. Tamamiyle kapandığından emin olduktan sonra Ses Kısma + Home + Power tuşlarına aynı anda basarak cihazınızı odin moduna alın.

2) Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayın.

3) Odin Programını çalıştırıp AP bölümünün yanına tik atarak indirdiğiniz MD5 formatındaki Polonya Romunu seçin ve Start deyin. Yüklemeye başlayacaktır. Odin 3.09'da Yeşil şekilde PASS ibaresini görene kadar USB bağlantısını koparmayınız.

Uyarı: Yükleme sırasında kesinlikle bilgisayar ile telefonun bağlantısının kopmaması lazım. Elektrik kesintilerine ve USB kablosuna dikkat edin.

Yükleme bittiğinde cihaz android yükseltiliyor ibaresi ile açılıp uygulamaları güncelleyecektir ve artık cihazınıza Polonya Lollipop ROM'u yüklü.

4) Ses Açma + Home + Power tuşlarına aynı anda basarak cihazınızı açın, Samsung Galaxy Note 4 yazısı geldiğinde elinizi sadece power tuşundan çekin. Açılan menüde sırasıyla Wipe Data/Factory reset , ardından Wipe Cache işlemini yapın. Daha sonra reboot system diyerek cihazınızın açılmasını bekleyin. ( Ses açma kapama tuşları yukarı/aşağı hareket ettirip power tuşu ile onaylıyorsunuz.)

5) Cihaz açıldığında polski dilinde açılacaktır. Dili Türkçe yapmanız size kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra google hesabınız, samsung hesabınız vs. hepsiyle giriş yaparak ilk kurulumu gerçekleştirin. Cihazınız Polonya romu ile kullanmaya hazır hale geldikten sonra cihazınızı kapatın ve tuş kombinasyonları ile tekrar Odin Moduna alın.

6) Bu aşama 4.4.4 Türkiye CQ romuna dönme aşamasıdır. Telefonu USB ile bilgisayara bağlayın Odin 3.09 'u açın. Bütün PIT,CSC,AP,BL dosyalarını doğru yerlerine yerleştirin. Toplamda 5 dosya olacak. Sonrasında Start deyin. Yükleme bittiğinde cihaz açılacaktır. Kapatın ve Wipe işlemlerini gerçekleştirin (Bkz. Madde 4.)

Cihazınız artık orjinal N9100CQ olarak açılacaktır ve Turkcell'den tamamiyle arınmış olacaktır. Ayarlar > Cihaz Hakkında > Yazılım Güncellemesi ile güncellemeleri kontrol et dediğinizde güncelleme gelmiş olacaktır. Lollipop güncellemesini yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra temiz bir kurulum olmasını istiyorsanız tekrardan wipe yapmanız gerekli.

Hayırlı Uğurlu Olsun.

Sorularınız veya takıldığınız yer varsa online olduğum süre içerisinde yardımcı olmaya çalışacağım.

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Cihazın garantisine herhangi bir etkisi yok. Garanti bozulsa zaten OTA dan güncelleme almaz :)

mehmet932

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bozulur diyenlerde var insanın kafası karışıyor.

celalettinaktas

Doçent
Reaksiyon puanı
34
Şimdi orjibalinde trc oşan csc kodu bu işlemle otomatikmen tur oluyor. Uyanık bir servis elemanına denk gelinirse bana göre cihaz garanti dılı kalır. Bu benim fikrim. Gerektiğinde cihazı sayın aldığınız haline sönemeyeceğiniz işlemlere bulaşmayın.

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Garanti ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaz. Garanti zaten artık seri numaraları üzerinden takip ediliyor. Garanti devre dışı olsa az önce de söylediğim gibi OTA'dan güncelleme de almaz. Turkcell'den alanlar konuyla ilgili Samsung müşteri hizmetlerini de aradığında aldıkları cevap servise gönderin biz yükleyelim oluyor. Onların yükleyecekleri ROM'da yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiğinizde gelen güncelleme ROM'udur. İçiniz rahat olsun. TRC kodu turkcell'e ait. TUR kodu da teknoloji marketlerde satılan veya diğer operatörlerin sattığı. Yine de içiniz rahat olmayacaksa TRC güncellemesini bekleyin.

celalettinaktas

Doçent
Reaksiyon puanı
34
Ben olsam bir şekilde geri dönerim ama geri dönmeyi başaramyacak bir sürü insan var. Samsungun servis personellerinin ve yönetimlerininde çok kullanıcı dostu olmadıkları aşikar. Benim bütün ç3kincem bu

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Ben olsam bir şekilde geri dönerim ama geri dönmeyi başaramyacak bir sürü insan var. Samsungun servis personellerinin ve yönetimlerininde çok kullanıcı dostu olmadıkları aşikar. Benim bütün ç3kincem bu

Doğru çekinmekte haklısın. Ama ben savunmamı yaparım öyle bir durumla karşılaşırsam tüketici haklarına kadar yolum var. Ki güncellemeyi samsung veriyor cihazda turkcell logosu yok bişey yok. Turkcell garantili değil samsung garantili. İçerisindeki rom da samsung un türkiye official romu. Gerisi beni bağlamaz düşüncesindeyim. Verizon T-Mobile v.b gibi yapmaya çalışıyor turkcell. Bunların sonucu hep kullanıcılar mağdur. O zaman turkcell kendi logosunu da bastırmalıydı cihaza. O yüzden servisin bişey diyeceğini zannetmiyorum. Cihaz CQ mu ROM CQ mu tamam sıkıntı yoktur bana göre.

mehmet932

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben aradim mus.hizmetlerini teknik servise yollayin dediler.Twitterdanda turkcell romu yerine tr romu kursam dedim yazilimla oynamayin dediler

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Sonuç itibari ile size kalmış birşey.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Çok Çok garantiden çıkar varken ne halta yarıyor garanti sanki lg g2 telefonum hala garantide tüketici haklarına verdim 1 yıl sonra cevap gelecekmiş peh o zamana kadar ha yanmış ha pişmiş çokta lazım değil :)

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Polonya romu tamamdır hocam :) şimdi sırada tekrar eskiye dönme işlemi var YA ALLAH diyor başlıyoruz :) Teşekkürler yardımınız için ALLAH razı olsun :)

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam tekrar cq olmuyor mu bu :) Cihaz C olarak kaldı kutuda Cq yazıyor :D

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen hocam hakkınızı helal edin wipe'ı unutmuşum kusura bakmayın rahatsız ettim sizi de tekrar özür dilerim :)

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
XBa4Bo.png

ALLAH razı olsun tekrar hocam kaç saattir samsung ile tartışıyorum ben peşin para verip turkcell den aldım diye suçlu oluyorum :) İşimiz samsung'a kaldıysa pehhhhh :D

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ve hocam şu da var benim telefonum trc modeldi hala trc :) Ve turkcell'in bütün uygulamaları gitti mis gibi güncellemeyi alıyorum boşuna endişe eden arkadaşlar var bence garantinin daha bir işime yaradığını görmedim ki download modunda sayaç oynamadı :)

altug_unver

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgi için çok teşekkürler.Kendim kafama göre yapıyordum olmuyordu hala turkcell uygulamaları duruyordu.Wipe işlemi sırasını ters yapıyordum o bile önemliymiş :)

celalettinaktas

Doçent
Reaksiyon puanı
34
Ve hocam şu da var benim telefonum trc modeldi hala trc :) Ve turkcell'in bütün uygulamaları gitti mis gibi güncellemeyi alıyorum boşuna endişe eden arkadaşlar var bence garantinin daha bir işime yaradığını görmedim ki download modunda sayaç oynamadı :)
Cihazın csc kodu tur olmadımı trc olarak mı kaldı. Eğer öyleyse sabit topik olsun bütün türkcelliler dalsın olaya.

celalettinaktas

Doçent
Reaksiyon puanı
34
Aynen öyle demekki csc kodu değişmiyor. Sadece turkcell programları siliniyor.

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen öyle demekki csc kodu değişmiyor. Sadece turkcell programları siliniyor.
Olabilir hocam :) VALLAHİ 5.0.1 mükemmel olmuş kamera özellikleri filan eklenmiş hız bildiğiniz taş zaten :D sadece kuran arkadaşlara tavsiyem *#0228# yapıp bi temizlesinler %100 ve şarja takılıyken ardından bi reset atsınlar telefona şarjda kalmaya devam etsin o ara çünkü batarya kayıt dosyasından dolayı şarjda sıkıntı çıkabiliyor :) (Ben böyle yapınca oluyor diye biliyorum yanlış bilgi var ise düzeltirseniz sevinirim :) )

ChaosLord

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle ahmetking çok teşekkür ederim faydalı paylaşımın için, bilgilendirmen doğrultusunda işlemleri gerçekleştirdim ve sonunda güncelleme işi bitti Türkiye ye gelen roma Turkcell gecikmesi dolayısıyla ulaşılamazken bilgilerin sayesinde ulaştım. Son 3-4 gündür güncelleme kontrol etmekten darlanmıştım, Turkcell in kullanmadığım gereksiz uygulamalarından da kurtulmuş olduk bir taşla iki kuş oldu.:thumbup:

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle ahmetking çok teşekkür ederim faydalı paylaşımın için, bilgilendirmen doğrultusunda işlemleri gerçekleştirdim ve sonunda güncelleme işi bitti Türkiye ye gelen roma Turkcell gecikmesi dolayısıyla ulaşılamazken bilgilerin sayesinde ulaştım. Son 3-4 gündür güncelleme kontrol etmekten darlanmıştım, Turkcell in kullanmadığım gereksiz uygulamalarından da kurtulmuş olduk bir taşla iki kuş oldu.:thumbup:

Hocam benlik bir şey yok :) Ben sadece deneyimledim Teşekkürü mmrtylmz Hocama yapmalısınız :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada şu bataryadan nasıl en yüksek şekilde performans alabileceğimi deneyimliyorum şuan pili tamamiyle bitirdim ama şuan yanlış örnek olmamak veya belki de daha kötü sonuç alabileceğim için tam olarak paylaşmıyorum bugün yaptığım denemede 4 saat 22 dakika ekran performansı ve 11 saat çalışma performansı aldım bataryada iyileştirme yapılmış . Su gibi gidiyor diyen arkadaşlar 1. Sayfanın en sonundaki paylaşıma baksınlar ve söylenileni yapsınlar :) Yarın tekrar bir deneme yapacağım ve sonuçları eğer olumlu olursa sizinle paylaşacağım :)

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
Hocam benlik bir şey yok :) Ben sadece deneyimledim Teşekkürü mmrtylmz Hocama yapmalısınız :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada şu bataryadan nasıl en yüksek şekilde performans alabileceğimi deneyimliyorum şuan pili tamamiyle bitirdim ama şuan yanlış örnek olmamak veya belki de daha kötü sonuç alabileceğim için tam olarak paylaşmıyorum bugün yaptığım denemede 4 saat 22 dakika ekran performansı ve 11 saat çalışma performansı aldım bataryada iyileştirme yapılmış . Su gibi gidiyor diyen arkadaşlar 1. Sayfanın en sonundaki paylaşıma baksınlar ve söylenileni yapsınlar :) Yarın tekrar bir deneme yapacağım ve sonuçları eğer olumlu olursa sizinle paylaşacağım :)

Ben nerede paylaştım bilmiyorum ama batarya performansında on screen olarak bir artış yok. Artış OFF screen bekleme modunda var. Yani telefon boşta bekliyorken artık eskisi kadar şarj yemiyor. Android işletim sistemi daha az şarj tüketiyor.

ahmetking-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben nerede paylaştım bilmiyorum ama batarya performansında on screen olarak bir artış yok. Artış OFF screen bekleme modunda var. Yani telefon boşta bekliyorken artık eskisi kadar şarj yemiyor. Android işletim sistemi daha az şarj tüketiyor.

Hocam G2'den note 4'e geçince insan büyük bi boşlukta kalıyor herkesin iyi gidiyor dediği şarj bana bir türlü yetmiyor :D Acaba bende mi sıkıntı var deyip duruyorum :D

Son mesajlar