Türkçe Rap Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir ?

Bu konuyu okuyanlar

iMythLegend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sizce Türkçe Rap'imiz hangi aşamada iyi mi kötü mü? Eksiklikleri ve Fazlalıkları nelerdir? Buyurun tartışalım.

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Severek dinliyorum ama bu güzel sanatı güzel icra edebilen çok fazla sanatçı yok...

FlickersLears

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İyi bir yerde değil maalesef. Farkındaysanız eski parçalar ve yeni parçalar arasında dağlar kadar fark var. En önemli fark ise sözler. Şimdiki dinleyici sözlerde mana aramayı bırak söz bile istemiyor. Eskinin gençliği dertlendiği zaman bir RAP parçasıyla hüzünlenirdi. Şimdi var mı öyle bir şey? Yok elbette. T-RAP denen saçmalığın pop'dan ne farkı var. Yok neredeyse. Say say bitmez bunlar.

Bu biraz da dinleyici kitlesiyle alakalı bir durum. Çok uzağa gitmeye gerek yok mesela 4-5 sene öncesine gidelim. O zaman ki dinleyici birşeylerin farkındaydı. Anlıyordu bu sözde bu adam ne aktarıyor neyi anlatmak istiyor diye. Şimdi ki s*laklar ne yapıyor? "O esrarı övüyor ooo çok cool" diyerek bir şarkıyı yüceltiyor. Açıkcası bende RAP müzik icraa eden biri olsam ben de T-RAP yapardım. Ne gerek var millete duygu düşüncelerimi aktaracam diye uğraşıyım. Arkaya atarım bir tane hareketli beat iki söz eklerim tekrar eden temiz. Bu gidişle de Türkçe bir yere varamaycak.

Buraya iki tane şarkı atacağım kararı siz verirsiniz.

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
İyi bir yerde değil maalesef. Farkındaysanız eski parçalar ve yeni parçalar arasında dağlar kadar fark var. En önemli fark ise sözler. Şimdiki dinleyici sözlerde mana aramayı bırak söz bile istemiyor. Eskinin gençliği dertlendiği zaman bir RAP parçasıyla hüzünlenirdi. Şimdi var mı öyle bir şey? Yok elbette. T-RAP denen saçmalığın pop'dan ne farkı var. Yok neredeyse. Say say bitmez bunlar.

Bu biraz da dinleyici kitlesiyle alakalı bir durum. Çok uzağa gitmeye gerek ok mesela 4-5 sene öncesine gidelim. O zaman ki dinleyici birşeylerin farkındaydı. Anlıyordu bu sözde bu adam ne aktarıyor neyi anlatmak istiyor diye. Şimdi ki s*laklar ne yapıyor? "O esrarı övüyor ooo çok cool" diyerek bir şarkıyı yüceltiyor. Açıkcası bende RAP müzik icraa eden biri olsam ben de T-RAP yapardım. Ne gerek var millete duygu düşüncelerimi aktaracam diye uğraşıyım. Arkaya atarım bir tane hareketli beat iki söz eklerim tekrar eden temiz. Bu gidişle de Türkçe bir yere varamaycak.

Gerçekten sonuna kadar haklısın...

iMythLegend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Bu biraz da dinleyici kitlesiyle alakalı bir durum. Çok uzağa gitmeye gerek yok mesela 4-5 sene öncesine gidelim. O zaman ki dinleyici birşeylerin farkındaydı. Anlıyordu bu sözde bu adam ne aktarıyor neyi anlatmak istiyor diye. Şimdi ki s*laklar ne yapıyor? "O esrarı övüyor ooo çok cool" diyerek bir şarkıyı yüceltiyor. Açıkcası bende RAP müzik icraa eden biri olsam ben de T-RAP yapardım. Ne gerek var millete duygu düşüncelerimi aktaracam diye uğraşıyım. Arkaya atarım bir tane hareketli beat iki söz eklerim tekrar eden temiz. Bu gidişle de Türkçe bir yere varamaycak.

Katılıyorum.

Gramton

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Birde şöyle ki, şu an popüler olan rapcilerin kelime hazinesi ve cümle kurma mantığı 3 yaşındaki çocuk ile aynı...

İşte bu nedenle Türkçe Rap için üzülüyorum dostlar

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Türkçe rap varmış yeni öğreniyorum :D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
RAP nedir?
İnternette araştırdım.

Rhtymic American Poetry (Ritmik Amerikan Şiiri)
Rhytmic African Poetry (Ritmik Afrika Şiiri)
Rhytm And Poem (Ritim ve Şiir)
Rap İngilizce Sözlükte şiddetli eleştiri, ağır eleştiri.

Rap yukarıdaki anlamlara geliyormuş.

Eğer Amerikan veya Afrika şiiri dersek Türkçe Rap kafadan çöküyor demektir. Bir Amerikalı ya da Afrikalı bir Anadolu Türküsü yakamaz yakabilemez mümkün değil. Anadolu Türküleri kendi coğrafyasında kendi halkına hitap eder, karşılığını bulur.

Ritim ve Şiir olarak ele alırsak. Ritmi bir tarafa bıraktığımızda Şiir geriye kalıyor. Türkçe RAP denilen parçaların Şiirselliği acaba ne durumda? Gerçekten şiir denilmeyi hakediyor mu bu sözler?

RAP'i İngilizce sözlükte karşılığı olduğu gibi şiddetli eleştiri, ağır eleştiri olarak ele alacak olursak. Öncelikle çıkış noktasında dönmeliyiz. Kime ve neye karşı eleştiri? RAP doğduğu coğrafyada zencilerin beyazlara karşı isyanını ve eleştirisini kendisine temel alıyordu. Beyazların kurduğu ve yönettiği sistem eleştirinin temelini oluşturuyordu.

Ülkemizde RAP adı altında yapılanlara bakarsak sistem ve sosyolojik eleştirilerden çok uzak olduklarını görürüz. Çoğu abuk subuk arabeskvari aşk konu ve acılarını ele alırken bir kısmı da uyuşturucu ve cinsellik üzerinden gitmektedir.

Ülkemizde RAP değil bir çok diğer ülkede olduğu gibi RAP müzik taklidi yapılmaktadır.
RAP dinlemek isteyen İngilizce öğrenecek. Amerika RAP'i dinleyecek ve sadece müzikalitesine değil sözlere de ve o sözlerin arka planında anlatılmak istenen hikayeye ve felsefeye de odaklanacak.

Diğer türlüsü ucuz özentilik olur net.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Rap müziği bir müzik türü olarak görmüyorum sadece bir adamın arkada dijital ses ile beraber millete sövmesi olarak görüyorum içinde sanat namına hiç bir şey yok aynısı pop müzik içinde geçerli sadece pop müzik daha çok aşk gibi konuları temel alıyor (sting gibi eskilere lafım myok onlar en azından enstürmental ben enstürman içermeyen müziği müzik saymam bunlar daha çok basit armonik kalıplar üzerine yazılmış sanatsal değeri yerlerde şiirlerle[ne kadar şiir orası tartışılır] millete sövme girişimi olarak görüyorum) :)

bir parça da benden

dayanamıyorum bir parça daha :D