Türk Malı İlk Cip: Honda Cr-v

Bu konuyu okuyanlar

emreiii

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Dünyanın önde gelen otomotiv araştırma kuruluşlarından J.D Power, Honda'nın 2012'den itibaren önemli SUV modeli CR-V'yi Türkiye'de üretmeye başlayacağını duyurdu.

2012-honda-cr-v---re_460x0w%5B1%5D.hlarge.jpg

Otomotiv sektöründeki müşteri memnuniyeti anketleriyle tanınan uluslararası pazar araştırması şirketi J.D Power'ın yayınladığı son rapor, Türkiye'nin 2025 yılında 2 milyon adetlik üretim rakamına ulaşmasa da bu rakama çok yaklaşacağını ortaya koyuyor.Rapor ayrıca 2008 yılında başlayan büyük krizle birlikte uyuyan bir dev haline gelen Gebze'deki Honda fabrikasında markanın SUV modeli CR-V'nin de üretileceğini müjdeliyor.

Türkiye'de seri olarak ama askeri amaçlı üretilen ilk 4x4 Land Rover Defender'dı. Honda

CR-V sivil amaçlı olacağı için aynı zamanda bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Habertürk'ün haberine göre, Honda Türkiye'de yatırım yaptığı 1997 yılından bu yana hep tartışmaların içinde yer aldı. Önce sadece 50 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrikanın büyüklüğü tartışıldı. Ardından geçen yıl yaşanan büyük krizle birlikte fabrikanın kapanacağı söylentileri çıkmış ancak Honda tüm bu söylentilere sessiz kalmayı tercih etmişti.

Rapor bu yılı yaklaşık 22 bin adetlik üretimle kapatması beklenen Honda Türkiye'nin üretiminin gelecek yıl 18 bine düşeceğini, ancak 2012 yılından itibaren önce yılda 40 bin adede sonraki yıllarda ise katlanarak 2015 yılında 118 bine çıkacağını öngörüyor.

Kaynak

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Arabaının ilk tasarlanma, yapılma sürecinde mühendislik ve Ar-Ge hizmetleri Türkiye tarafından yapılmayan bir arabaya tam Türk Malı demem. Onlar tasarlasın biz üretelim mantığı var sadece.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Bizi boyle kandiriyorlar iste, sonra millet cikip araba uretiyoruz saniyor. Ama ben bunu israrla ucuz is gucu olarak goruyorum malesef.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Bizi boyle kandiriyorlar iste, sonra millet cikip araba uretiyoruz saniyor. Ama ben bunu israrla ucuz is gucu olarak goruyorum malesef.

Ucuz iş gücünden çok, ucuz nakliye diyelim, yoksa Çin'de üretim daha ucuz. Ama oradan Avrupa'ya taşımak ile Türkiye'den taşımak farklı şeyler...

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Neden herhangi bir Avrupa ulkesinde bu yatirma girmiyorlar peki? Keza fabrikalarda kullanilan bir cok makine, yedek parca, donanim, makinlarin montaji ve teknis servisi icin personel bile zaman zaman Avrupadan Turkiyeye geliyor. Arabanin kaliplari,motoru ve onemli parcalarininda cogu Japonyadan geliyor.

Japonyadan bunlari getirebiliyorsa Cinden de hali hazirda bitmis arabayi rahatlikla getirebilir. Avrupa ulkeleri biliyorki cindeki ucuz is gucu kalitesiz. Turkiyedeki ise kaliteli. Ama yine ucuz is gucu.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Neden herhangi bir Avrupa ulkesinde bu yatirma girmiyorlar peki? Keza fabrikalarda kullanilan bir cok makine, yedek parca, donanim, makinlarin montaji ve teknis servisi icin personel bile zaman zaman Avrupadan Turkiyeye geliyor. Arabanin kaliplari,motoru ve onemli parcalarininda cogu Japonyadan geliyor.

Japonyadan bunlari getirebiliyorsa Cinden de hali hazirda bitmis arabayi rahatlikla getirebilir. Avrupa ulkeleri biliyorki cindeki ucuz is gucu kalitesiz. Turkiyedeki ise kaliteli. Ama yine ucuz is gucu.

Olaya yanlış bakıyorsun, olay orada bitmiyor.

Vergiler girdiler çıktılar falan filan çok ayrıntısı var. Yoksa senin hayranlıkla baktığın bir çok markada Çin'de üretiliyor.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Vergiler mi? Yahu Avrupada ben fabrika acacagim , halkina is vericem dendigi anda devlet sana yardimci oluyor.Seni tesvik ediyor. Vergi dedigin olayin krali Turkiyede var. Keza benim hayranlikla baktigim tek marka var oda almanyada uretiliyor. Adamlar cinde uretim yaparak risk almak istemiyorlar. Keza bu isin birde insancil boyutlari var, buradaki buyuk sirketler,organisazyonlar calisan iscinin belli sartlar altinda calismasini saglamak zorunda , gerek kalite standartlari gerekse kendi standartlari icin. Cinde onu yapmasi ne derede kolaydir bilmiyorum.

Ama asgari ucretin 600 TL lerde oldugu bir ulkedeki is gucu ucuzmudur, degilmidir onuda sana birakiyorum. Bunlar sadece benim goruslerim.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

Yaw bunun neyini eleştiriyorsun?

Ülkemizde işsizlik almış başını gitmiş...

Adam geliyor Ben burada üretim yapacağım diyor...

Fabrika açıyor...

İstihdam oluşturuyor...

İşsiz insanlarımıza iş kapısı doğuyor...

Neymiş? Ucuz işgücü...

Kardeş kusura bakma ama Asgari Ücretle Çalışsa dahi İşsizlikten iyidir...

1 Otomobil Fabrikasında 1000 kişi çalışsa 4000 kişinin karnı doyar bu ülkede...

Bunun yanısıra Devletin Alacağı Vergi de cabası...

--------------

Gönül İsterki KENDİ YERLİ MARKALARIMIZ olsun...

Ama bu gün Para Onlarda... İmkan Onlarda...

İşsiz olan benim vatandaşım...

Adam Avrupalıya 3000 Lira maaş vereceğime Türke 1000 lira maaş veririm diyorsa

HAYIR mı diyeceğiz?

Gurur mu yapacağız?

Biz de 3000 isteriz dediğinde Adam gelecek mi?

3000 isterken 1000 liradan olmak ve işsiz kalmak ne kadar mantıklı?

--------------------

Şu Yabancı Sermaye düşmanlığını artık bırakmanın vakti geldi...

HONDA 1000 Lira veriyor...

Sen Beni Ezdirmemek için 3000 Lira veriyor musun?

Vermiyorsan bari bırak HONDA 1000 lira versin...

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Guzel alinti yapiyorsunda, ben acmasinlar, gelmesinler mi dedim? ekonomiye zarari varmi dedim? Ulkeyi geri mi goturur dedim ? Yabanci sermayeye karsiyim mi dedim ? Insanlar ac mi kalsin dedim ?Sadece bunun halka bu sekilde lanse edilmesine kendi yorumumu yaptim. Ucuz is gucu oldugumuz gercegini degistiriyormu senin yazdiklarin ? Insanlarin bizi secmesinin sebebi kara gozumuz kara kasimiz mi?