Tüm Uygulamaların Crack'lerini Paylaşıyorum (!)

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Gün geçtikçe bilgisayar kullanıcılarının sayısı artış göstermekte ve bununla birlikte korsan yazılım kullananların da sayısı artmaktadır. Peki sık sık duyduğumuz bu korsan yazılım nedir? Kısaca bundan bahsedelim.

Korsan Yazılım

Bilgisayarlarımızda kullandığımız yazılımlar fikir ve sanat eserleri kapsamına girmektedir. Bazı yazılımlar tamamen ücretsiz şekilde dağıtılırken; bazı yazılımların kullanımı için lisans satın alarak ödeme yapmamız gerekmektedir. Burada bahsettiğimiz, ödeme yapmamız gereken bu yazılımlardan kod yapısında değişiklikler yapılarak veya bazı ek dosyalar yardımıyla ücretsiz gibi kullanılan yazılımlara korsan yazılım demekteyiz. Korsan yazılımlara sanal ortamda ‘warez’ de denilmektedir.

Neden Korsan Yazılım Kullanıyoruz?

Birçok bilgisayar kullanıcısı için bu sorunun cevabı şu şekilde oluyor: “Aynı yazılımın internette ücretsiz hali varken neden ödeme yapayım?”, “Öğrenciyiz. Nasıl ödeme yapalım?” vb.

Bu cevabı veren bilgisayar kullanıcıları kendilerine göre haklı sebeplere sahip gibi görünüyor; ancak korsan yazılım kullanarak kişisel bilgilerinizi, özel hayatınızı, banka bilgilerinizi…vb farkında olmadan başkalarıyla paylaşmış oluyorsunuz.

Öğrenciler açısından düşünecek olursak; birçok üniversite, öğrencileri için neredeyse ihtiyaçları olabilecek tüm yazılımları ücretsiz ve güvenilir bir şekilde sunmaktadır. Tabi öğrencilerin birçoğu bu durumdan habersiz olduğu için korsan yazılıma yönelmektedir.

“Bilgisayarımda antivirüs var, hiçbir şey olmaz.” demeyin! Çünkü…

Korsan yazılımın zararlarından bahsettiğimizde bazı bilgisayar kullanıcılarından “Ben full antivirüs kullanıyorum, hiçbir şey olmaz” gibi cevaplar almaktayız. Tabi “full” diye belirtilen bu antivirüs yazılımlarını nasıl ve nereden indirdiklerini sorduğumuzda biraz düşünmeye başlıyorlar. Çünkü “full” diye belirtilen antivirüs yazılımları da bir korsan yazılımdır. Antivirüs yazılımını, yazılım şirketinin kendi web sitesinden indirmedikten sonra indirdiğiniz korsan antivirüs yazılımının size hiçbir faydası olmayacaktır, hatta zararları olacaktır.

Korsan yazılım kullanıcılarını nasıl tehlikeler bekliyor?

Uyarılara aldırış etmeden korsan yazılım kullanmaya devam eden bilgisayar kullanıcılarını bazı tehlikeler beklemektedir. Bunlardan en önemlilerine kısaca değinelim:

Casus yazılımı da kabul etmiş olabilirsiniz:
Yüklemiş olduğunuz korsan yazılımın içerisine kötü amaçlı kişiler tarafından casus yazılım gizlenmiş olabilir. Casus yazılımlar, bilgisayarınızda giriş yaptığınız sosyal medya hesapları, e-posta hesapları, FTP bilgileri, cPanel/Plesk panel bilgileri, SSH bilgileri, kredi kartı/banka hesabı bilgileri, kişisel bilgileriniz vb birçok bilgiyi kötü amaçlı kişilere gönderebilir. Bunlara önlem olarak ‘Ekran Klavyesi’ kullanılabilmekte; ancak bilgisayarınızda bir tane bile korsan yazılım varsa bu önlem sizin için yeterli olmayabilir.

Dosyalarınız zarar görebilir:
Dosyalarınız/klasörleriniz, kişisel dökümanlarınız vb korsan yazılımdan dolayı kilitlenebilir/silinebilir veya kötü amaçlı kişilere gönderilebilir. Belirttiğimiz bu ihtimaller yüklediğiniz korsan yazılımların eseridir.

Bilgisayarınız tamamen çökebilir:
Korsan yazılımlardan dolayı işletim sisteminiz zarar görebilir, tamamen çökebilir ve kullanılamayacak hale gelerek kilitlenebilir.

Diğer yazılımlarınız görevlerini yerine getiremeyebilir:
Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki diğer yazılımlar zarar görebilir, çalışamayabilir. Bu nedenle zarar gören diğer yazılımlarınızdaki çalışmalarınızı geri getirilemeyecek düzeyde kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalarınızın korsan yazılımlardan dolayı 3. kişilere ulaşabileceğini de belirtmek isteriz.

Bilgisayarınızdaki donanımlar zarar görebilir:
Kullandığınız korsan yazılımdan dolayı bilgisayarınızdaki önemli donanımların dengesi bozulabilir ve bilgisayarınızın yanmasına sebep olabilir.

Ne yapılmalı?

Korsan yazılım kullanıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle orijinal bir işletim sistemi kurulum CD veya DVD’sine sahip olmanız gerekmektedir. Gerekli CD/DVD, bilgisayarınızı satın aldığınızda yanında verilmektedir.

Orijinal işletim sisteminizi bilgisayarınıza yükledikten sonra ilk olarak bilgisayarınıza güvenilir bir yazılım firması tarafından hazırlanmış antivirüs yazılımı yüklemeniz gerekmektedir. Üniversite öğrencisiyseniz üniversitenizin web sitesi/FTP’si üzerinden veya üniversite e-posta adresinizi kullanarak bazı güvenlik yazılımlarını orijinal olarak indirebilirsiniz. Ayrıca işletim sistemi kurulum dosyalarına da üniversiteniz aracılığıyla ulaşabileceğinizi de belirtmek isteriz. Üniversite öğrencilerinin bu konu hakkındaki ayrıntılar için üniversitenin ilgili biriminden bilgi almalarını önermekteyiz.

Üniversite öğrencisi değilseniz yazılımları ödeme yaparak lisanslı şekilde indirmeniz gerekmektedir. Tabi lisanslı yazılım satın alırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur:

• Lisanslı yazılım satın alırken doğru web sitesinde olduğuna emin olunuz.
  • Ödeme yaparken sayfada SSL sertifikasının mevcut olup olmadığını kontrol ediniz(‘https://’ şeklinde başlamalıdır).
  • Web sitesinde görünen fiyatlandırma fazlasıyla düşük seviyedeyse web sitesinin orijinal web sitesi olup olmadığını kontrol ediniz.
Kredi kartıyla ödeme yapmak istemeyen bilgisayar kullanıcıları, teknoloji mağazaları veya güvenilir e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapabilir. E-Ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparken ‘Havale/EFT’ ödeme seçeneğiyle yazılım(lar) satın alabilirsiniz.

Kaynak: Blog.Natro

Siz siz olun, korsan yazılım veya oyun kullanmayın. Önce güvenliğinize, sonra da yapımcıların emeğine saygısızlık etmiş olursunuz.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Güzel içerik olmuş. :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Bir an dedim ne oluyoruz, direkt olarak konuyu kaldıracaktım.. :)

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Modlar tam ellerini avuçlayıp bugünde birini uçuracaz derken :eek:

sifirbakiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
437
Halka açılmış key kullanmak korsana girer mi, giriyorsa beni tutuklayın :D

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Empire Total War adlı oyunu çok severdim bir total war hayranı olarak. Önceden korsan kullandığım için sürekli FPS drop yiyordum bilgisayarımın özellikleri iyi olmasına rağmen. Steam de indirime girince bir deneyeyim olmazsa iade ederim dedim. En yüksek ayarlarda 60+ FPS alıyorum şimdi. Korsan ile korsan olmayan yazılım arasındaki farka küçük bir örnek diyebilirim :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Empire Total War adlı oyunu çok severdim bir total war hayranı olarak. Önceden korsan kullandığım için sürekli FPS drop yiyordum bilgisayarımın özellikleri iyi olmasına rağmen. Steam de indirime girince bir deneyeyim olmazsa iade ederim dedim. En yüksek ayarlarda 60+ FPS alıyorum şimdi. Korsan ile korsan olmayan yazılım arasındaki farka küçük bir örnek diyebilirim :)
Boyutlardan anlaşılıyor. Crackler, orijinalinden 3-5gb eksik olabiliyor.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Bilgisayarda oyun oynamak dışında başka hiç bir şey yapmayanlar için bunların hepsi önemsiz olaylar. Vız gelir, tız geçer.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Hey gidi hey bir zamanlar serials.ws vardı. Çok ekmeğini yemiştim oranın.

Korsan almayın. Almamaya çalışın diyeyim ya da. :cool:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Korsan yazılım kullanmamak için kendiniz için yararlı bir sebep arayışına gerek yok.
Daha fazla FPS aldım, daha güvenlikli oluyor gibi orjinali kullanmak için bu tarz sebeplere gerek duyulmamalı.
En nihayetinde bu bir emek hırsızlığıdır.
Birilerin hakkına girmektir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Her ne kadar öyle olsa da bazı yazılımları korsan kullanmak mecburi. Photoshop gibi bir uygulamaya para verecek durumda değilim ve kendisi kadar iyi bir alternatifi yok onun haricinde Witcher 3 gibi bir oyunun 30 TL ye satıldığı yerde korsan oyun mantıklı değil zaten. 5-20 TL arasından birçok oyun var gayet iyi olan.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Photoshop kullanmak mecburi değil ki.
Mesela ben paint.net kullanıyorum.
Bir PS olamasa da iş görüyor gayet.
Ne de olsa profesyonel yapmıyorum, yapsaydım o kadar para vermeye değerdi zaten.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
İllegal ve Legal içerik ayrımlarının yapılabilmesi adına güzel bir anlatım gerçekleştirmişsin emeğine sağlık.. Ayrıca gereken birçok noktaya parmak basmışsın, korsan içerik maalesef her şekilde kullanıcıya zarardır ama öyle ama böyle.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Windows 10 güncellemeleri ile birlikte bir gün Paint 3D kuruldu. Ev kullanıcıları için Photoshop artık öldü.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Photoshop kullanmak mecburi değil ki.
Mesela ben paint.net kullanıyorum.
Bir PS olamasa da iş görüyor gayet.
Ne de olsa profesyonel yapmıyorum, yapsaydım o kadar para vermeye değerdi zaten.
Kariyer olarak baktığım için mecburi. Bilgisayar müh. okuduğum için programcılığın yanında tasarımcılığımın da olmasını istiyorum. Bu tarz programları öğrenmek için birçok kitap ve video mevcut ki çoğu Photoshop hakkında. Ayrıca iş başvurusunda ek bir nitelik olarak sunabiliyorsun. Sadece profesyonellikten değil çok yaygın kullanılmasından ve bu işlerde referans kabul edilmesinden dolayı PS önemli oluyor.