Tüm Android Cihazlara Costum rom Hazirlama [Ders1]

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Sdn bildiğiniz gibi telefon konuları ağırlıklı bir form ancak ne kadar her 3 konudan 2 si telefon ile ilgili olsada bunlarin hicbiri android developing ile alakali deyil. Ustelik turkiyede android developer(gelistirici) sayisida oldukca az. Aslinda zamaninda bu tür konular acilmis ama insanlarin yuksek ilgisizligi sonucu cogu devam etmemis.Umarim sizler bana hic root isleriyle ugrasmayacak dahi olsaniz yinede desteklerinizi benden eksik etmezsiniz:)

Oncelikle bu konularda klasik seylerden bahsetmeyeceğim.

Mesela root atmak
Costum recovery kurmak gibi

Bunlari sizler halletmelisiniz cunki bu konular evrensel deyil her cihazda degisiyor.

Sadece cihazinizda costum recovery desteği yoksa en son konumda recovery portlamayi anlatacağım...

Not:Tum sorumluluk size aittir.

Ders1 Stock Rom Dosyalarini Flashlanabilir .zip(Costum Rom Tabanı) Haline Getirme

Adım 1)

Ilk olarak ihtiyacimiz olan diskinfo programi bunu google playden indiriyoruz.

Sonra diskinfo ayarlarina giriyoruz(yukaridaki 3 noktadan)

Sonra resimdeki gibi partition filiter altindaki tum kutucuklari tikliyoruz:)

Ve sonra resimdeki gibi boot ve system partitionlarinin uzerine tıklıyoruz ve her iki partitonun ,partition adini not ediyorsunuz( 2. Secenek)

Adım2)

Bu adıma baslamadan once size tavsiyem telefondaki her seyi silmeniz cunku bu adimdan sonra tum kullanici uygulamalarindaki veriler rom dosyasina gecicek bu yuzden size tavsiyem

Cihazi sifirlayin

Eger romu paylasacaksaniz gmail vb hesaplar kaydetmeyin

Ve size sunu soyleyebilirim bu islemler sirasinda asla sdcard daki veriler rom dosyasina aktarilmaz sadece /system icindeki uygulama baseleri eklenir.

Bu yuzden fotograflari vb dosyalari yedeklemekte fayda var.

Telefona wifi sifreleri kaydetmeyin

Simdi arkadaslar telefona termux kuruyoruz ve su komutlari sirasiyla yaziyoruz.

Kod:
su
Onden soyluyorum asagidaki kodda gordugunuz yere yukariya not ettiginiz system partition adini yaziyorsunuz bunlar her zaman mmcblk seklinde baslar ve her cihazda farklidir
Kod:
dd if=/dev/block/  of=/sdcard/system.img
Asagidaki kodda gordugunuz yere boot partitionu adini yaziyorsunuz
Kod:
dd if=/dev/block/   of=/sdcard/boot.img
Ve tamam simdi sd carda baktigimizda asagida boot.img ve system.img olustu

Simdi suradan MEGA

.zip dosyasini indirelim

Ve .zip icine resimdeki gibi system.img ve boot.img dosyalarini atiyorsunuz.

Ve artik son adim:)

Oncelikle droidedit yukluyorsunuz

Sonra meta-inf dosyasini .zip icinden cikartiyorsunuz

Ve sonra .zip icinden meta-inf yi siliyorsunuz sonra cikardiginiz yere gidiyorsunuz ve com/google/android/updater-scripti droidedit ile aciyorsunuz

Sonra mmcblk0p18 yazan yere kendi system partition adinizi yaziyorsunuz

Zaten sondan 2. Ve 3. Satirlarda yaziyor sadece

Ve sonra mmcblk0p9 yazan yere kendi boot partition adinizi yaziyorsunuz sadece son satirda yaziyor ve kaydetip cikiyorsunuz(en asagi sol tarafdaki disk seklinden kaydediyorsunuz)

Sonra .zipdan cikardiginiz meta inf yi yine .zip imizin icine atiyoruz ve islem tamam:)

lgsever

Profesör
Yasaklı
Güzel olmuş ders 2 nin linkini de buraya koy veya burdan devam et eminim zamanla ilgi gorecektir